2.17. Столяри не повинні приступати до роботи при:

- відсутності огородження робочого місця на висоті 1,5 м і вище;

- несправності технологічного оснащення, устаткування й інструмента;

- минулих термінах проведення чергових випробувань засобів захисту, інструментів, пристосувань і оснащення;

- недостатній освітленості робочого місця і підходів до нього.

2.18. Перед обробкою деревини необхідно переконатися у відсутності в ній сторонніх включень (цвяхів, скоб).

2.19. Оброблюваний матеріал при роботі на верстаті повинен надходити праворуч на ліворуч стосовно працюючих.

2.20. Трапи і драбини не повинні виступати вище настилу риштувань, палуб, робочих площадок.

2.21. Підключати пневматичний інструмент до гумових шлангів повітряної магістралі слід через вентилі, установлені на повітророзподільних коробках або відводах магістралі, постачених вологовідділителями.

2.22. З'єднувати повітряні шланги між собою, а також приєднувати їх до пневматичного інструмента і магістралі необхідно за допомогою штуцерів і ніпелів, що мають справне різьблення.

2.23. Підключати повітряний шланг до пневматичного інструмента і магістралі треба тільки при закритих вентилях.

2.24. Перед початком роботи необхідно перевірити надійність кріплення повітряного шланга до інструмента і справність інструмента шляхом короткочасного включення його на холостому ходу.

2.25. Про всі виявлені недоліки повідомити керівника робіт і приступати до виконання робіт слід після усунення виявлених недоліків.

3. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПІД ЧАС ВИКОНАННЯ РОБОТИ

3.1. Під час роботи на виробничому устаткуванні необхідно дотримуватись вимог інструкцій з його експлуатації і техніки безпеки.

3.2. Для освітлення робочого місця на суднах слід користуватися електричною лампою з напругою не вище 12 В. Не можна користуватися переносною електричною лампою без справного ковпака з захисною сіткою і шланговим проводом.

3.3. При переміщенні вантажу вручну разом з іншими робітниками необхідно піднімати й опускати його за командою старшого. При груповому перенесенні довгомірного матеріалу варто переносити його на однойменних плечах і ставати по росту з іншими робітниками.

3.4. Перед виконанням роботи у відсіках або інших приміщеннях на судні необхідно впевнитися, що повітря не насичене шкідливими газами і температура його не вище 30°С, що ці приміщення провітрені і мають місцеві переносні вентилятори.

3.5. Не допускається приступати до роботи у відсіках або інших тісних приміщеннях судна без дозволу керівника робіт (майстра).

3.6. Не допускається без дозволу керівника робіт (майстра) входити в міждонні, бортові приміщення, паливні і масляні цистерни судна.

3.7. На висоті більш 1,5 м слід працювати тільки зі справних будівельних риштувань. Якщо потрібно виконання робіт на висоті понад 1,5 м без помостів, необхідно застосовувати запобіжний пояс. Місце кріплення пояса повинен визначити керівник робіт (майстер). Зона під місцем роботи на висоті повинна бути обгороджена.

3.8. Роботу на риштуванні, трапах, драбинах, плотах, понтонах необхідно робити тільки після перевірки їх справності, дотримуючись позначеного на них гранично припустимого навантаження.

3.9. Нарощування риштувань допускається за вказівкою керівника робіт та за умови з'єднання їх хомутами, стяжними болтами і накладками.

3.10. Необхідно стежити, щоб настили риштовання і трапи регулярно очищалися від сміття, бруду, снігу, льоду, а при ожеледі посипалися піском, щоб переходи від головного трапа на зустрічний були постачені площадкою й огородженням, а трапи для сходу з лісів були розташовані на відстані не більш 50 метрів один від іншого.

3.11. Настили риштування, розташовані вище 1,5 м від рівня землі або перекриття, повинні бути обгороджені поручнями висотою не менш 1,2 метри, що складаються з поручня, одного проміжного горизонтального елемента і бортової дошки висотою не менш 150 мм.

3.12. На суднах, що знаходяться на плаву, працювати з приставних драбин, всяких незакріплених підставок і підручних засобів не дозволяється.

3.13. Працюючи на стапелях із застосуванням драбин, необхідно закріплювати їх, стежити, щоб вони були справними.

3.14. Не дозволяється виготовляти без спеціального проекту і вказівки майстра навіть тимчасових трапів, козел, драбин і інших риштувань.

3.15. При роботі з риштувань не дозволяється нічого кидати вниз або залишати незакріпленим. Не допускається залишати інструмент уткнутим у настили.

3.16. До виконання робіт на висоті допускаються столяри, які попередньо пройшли спеціальний медичний огляд. У випадку нездужання необхідно звернутися до лікаря.

3.17. Працюючи на висоті, необхідно попередити працюючих внизу, що проводяться роботи зверху. Не слід допускати виконання робіт на одній вертикалі з іншими робітниками.

3.18. При установці обрешетування, зашитті пакетів ізоляції, кріпленні обшивки бортів і підволока суднових приміщень не дозволяється застосування інших випадкових предметів замість стійкого риштовання.

3.19. При обтісуванні лісоматеріалів сокирою необхідно стійко стояти так, щоб оброблювана заготовка була між ногами. Ногу з боку поверхні, що обтісується, треба відставити назад і по можливості далі від заготовки. Оброблюваний матеріал слід встановлювати на підкладках, що охороняють його від провертання. Після роботи сокиру прибрати в шухляду для інструмента.

3.20. При ручному пилянні перші різи пропилу необхідно направляти за допомогою бруска, а не пальців рук.

3.21. Розпилювати матеріал слід тільки на справних підставках, верстатах, але не на колінах і у висячому положенні.

Закінчувати пропил необхідно обережно, щоб відпиляна частина матеріалу не упала на ногу.

3.22. Стружку, що забилася в щілину рубанка або шерхебеля, слід вибирати тільки зверху, тому що при вибірці її знизу можна травмувати руку об лезо.

3.23. При пристрої настилів, риштувань і тому подібних не дозволяється залишати відколи і цвяхи, що стирчать. Голівки цвяхів варто вбивати в деревину, а кінці цвяхів загинати.

3.24. На деревообробних верстатах дозволяється працювати тільки при наявності відповідного дозволу.

3.25. Під час роботи на стругальному, фуговальному верстаті або на круглій пилці необхідно застосовувати «штовхач» для подачі матеріалу на виході.

3.26. Не дозволяється працювати на верстатах при знятих огородженнях.

3.27. Не дозволяється тримати руку над ножовим валом, не слід стояти напроти пилки.

3.28. На кругло пильних верстатах з ручною подачею не допускається обробка:

- пиломатеріалів товщиною більш 100 мм із дерева хвойних порід і більш 80 мм із дерева листяних порід;

- заготовок коротше 300 мм або вуже 30 мм без застосування спеціальних шаблонів;

- заготовок круглого перетину - без застосування каретки з механічною подачею.

3.29. При обробці на фуговальному верстаті заготовок довжиною менш 500 мм, шириною менш 50 мм або товщиною менш 30 мм необхідно застосовувати колодки-штовхачі.

3.30. Приступаючи до роботи на маятниковій пилці, слід переконатися в справності обмежника ходу пилки за межі столу, упорів на столі подачі і кріплення запобіжного кожуха.

3.31. Торцівку деталей (заготовок) довжиною менш 30 мм на верстатах з ручною подачею слід робити тільки із застосуванням спеціальних пристосувань, обладнаних затискними пристроями.

3.32. Під час виготовлення на стрічковому верстаті деталей із замкнутим криволінійним профілем необхідно застосовувати спеціальні пристосування (стрічкоуловлювачі).

3.33. Перед пуском фуговального верстата слід провернути вручну ножовий вал і переконатися в тім, що він не зачіпає за стіл верстата.

Потім варто установити направляючий косинець і рухливий стіл на заданий розмір знімаємої стружки і перевірити паралельність рухливого і нерухомого столів.

3.34. Перед включенням фрезерного верстата необхідно переконатися в правильності і надійності кріплення ножів, голівок, фрез і направляючої лінійки, і тільки після цього включати верстат.

3.35. Приступаючи до роботи на педально-торцьовочному верстаті, слід перевірити, що огородження пилки автоматично зблоковано з пильною рамою так, щоб опускання огородження на стіл відбувалося раніш, ніж пила вийде з щілини.

3.36. Криволінійне фрезерування необхідно робити тільки з застосуванням пулаг.

3.37. Подачу деталей на різальний інструмент слід робити плавно, без ривків. Не дозволяється обробляти деталі з побіжною подачею.

3.38. Під час розпилювання деревини на багатопильному верстаті необхідно переконатися в справності несучих гусениць, верхніх притисків і упорів; перевірити кріплення захисних кожухів і шлангів витяжної вентиляції до них.

3.39. Під час обробки лісоматеріалів довжиною більш довжини столу верстата або більш 2 м необхідно застосовувати підставки попереду і позаду верстата.

3.40. Не дозволяється передавати або приймати які-небудь предмети через працюючий верстат.

3.41. Перевірку точності обробки деталі на верстатах у робочій зоні слід виконувати після повної зупинки верстата.

3.42. Чищення, обтирання, змащення верстата дозволяється робити тільки після його повної зупинки.

3.43. Необхідно виключати верстат при відході з робочого місця навіть на короткий час.

3.44. Під час роботи на наждаковому верстаті не дозволяється піднімати захисний екран, а при його відсутності слід працювати в захисних окулярах.

Зазор між підручником і наждаковим кругом повинен бути менш половини товщини оброблюваного предмета, але не більш 3 мм, підручники повинні бути міцно закріплені.

3.45. Не допускається заточувати інструмент на бічних гранях круга.

3.46. Не допускається працювати з електричним інструментом на відкритому повітрі під час дощу.

3.47. Не дозволяється прокладати живильний кабель електричного інструмента через проїзди, під'їзні колії, двері, тамбури, ацетиленові і кисневі шланги, гострі кути конструкцій.

3.48. Перед включенням електричного інструмента необхідно переконатися, що підлягаюча обробці деталь міцно і надійно укріплена.

3.49. При роботі з пневматичним інструментом необхідно перевірити його справність, наявність захисного кожуха і його закріплення; не допускається, щоб шланги були з'єднані гладкими трубами.

3.50. При продувці шланга стисненим повітрям не дозволяється стояти проти вільного кінця шланга.

Не допускається продувати замерзлий шланг парою - це небезпечно. Необхідно здати його в комору й одержати інший.

3.51. У процесі роботи варто користуватися захисними матами, окулярами, наколінниками, антифонами, протишумними вкладишами, респіраторами.

3.52. Під час роботи поблизу від електрозварників необхідно відгороджуватися від місця зварювання переносними щитами або ширмами.

3.53. При спільній роботі з електрозварниками, газозварниками або газорізальниками слід оберігатися бризок розплавленого металу і полум'я газового пальника.

3.54. Не дозволяється працювати біля необгороджених або незакритих люків і прорізів.

3.55. Не допускається знімати огородження або кришки люків і прорізів без дозволу майстра.

3.56. Для проходу по флорам, бімсам, стрингерам слід влаштовувати настил з поручнями.

3.57. При спуску в судно по тимчасовим трапам необхідно попередньо переконатися, що вони надійні, міцно встановлені і мають справні поручні.

3.58. Не дозволяється забивати цвяхи й угвинчувати шурупи в обшивку бортів і підволока доти, поки не стане відомо, що на шляху цвяха або шурупа немає електричного проводу.

3.59. У вузьких і низьких місцях цвяхи треба забивати тільки молотком, а не сокирою.

3.60. Не слід брати цвяхи і шурупи в рот під час роботи.

3.61. Не допускається пересувати або знімати без дозволу керівника робіт (майстра) частини трубопроводів, електропроводів, що заважають роботі, змінювати положення маховиків на запірній арматурі трубопроводів і устаткування.

3.62. Мастику слід подавати на судно під спостереженням керівника робіт (майстра).

3.63. Роботу з варпеком необхідно виконувати тільки в спеціальному одязі й у захисних окулярах.

3.64. Не допускається гасити запалений варпек і мастику водою - це веде до поширення вогню.

3.65. Місце розташування печі для розігріву мастики повинно бути визначено керівником робіт (майстром) і забезпечено засобами гасіння текучих матеріалів.

3.66. Включення печі в роботу допускається тільки після узгодження з протипожежною охороною і надійним заземленням корпуса печі.

3.67. Розбирання настилів і інших пристроїв, з'єднаних цвяхами, повинно здійснюватися ломом і лапою, а витаскування цвяхів або костилів - ломом з відігнутою лапою й отвором для проходу головки цвяха.

3.68. Розбирання риштувань повинно виконуватися під керівництвом майстра, при цьому спочатку знімаються верхні яруси, а потім нижні. Під час розбирання риштувань усі проходи повинні бути закриті, а роботи, не зв'язані з розбиранням риштувань, припинені. Зона роботи повинна бути обгороджена і виставлений спостерігач.

3.69. Скидання конструкцій риштувань не дозволяється. Вони повинні опускатися за допомогою спеціальних пристосувань.

3.70. При установці обрешетування і пакета ізоляції, кріплення обшивки бортів і підволока суднових приміщень не допускається замість драбин і риштовання використовувати устаткування приміщень або інші випадкові предмети.

3.71. При роботі з плоту необхідно вимагати від майстра, щоб на плоті було рятувальне коло і багор.

4. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПІСЛЯ ЗАКІНЧЕННЯ РОБОТИ

4.1. По закінченні роботи необхідно перевірити наявність інструмента, прибрати його в інструментальну шухляду або здати в комору.

4.2. Варто обійти робоче місце, перевірити, чи не залишені неприбраними проводи тимчасового освітлення, переносні світильники, пристосування, матеріали, незакріплені деталі, прибрати сміття.

4.3. Необхідно переконатися, що на місці роботи ніхто не залишився без дозволу керівника робіт, особливо в закритих приміщеннях.

4.4. Про замічені несправності і неполадки, що виникли під час роботи, і про свій відхід повідомити керівнику робіт.