- контакторами чи іншими комутаційними апаратами з автоматичним приводом і дистанційним керуванням з доступними для огляду контактами, після вжиття заходів, які усувають можливість помилкового включення (зняття запобіжників оперативного струму, від'єднання проводів вмикальної котушки);


- у схемах автоматики в основному виконуються роботи без застосування заземлень, тому повинні вживатись додаткові заходи, які перешкоджають помилковій подачі напруги до місця роботи, зокрема, механічне замикання приводів відключених апаратів; запобіжників, включених послідовно з комутаційними апаратами; застосування ізолюючих накладок в рубильниках, автоматах і т.п.; від'єднання кінців ліній живлення на щиті.

На ключах керування, вимикачах навантаження, а також на підставках запобіжників, за допомогою яких може бути подана напруга до місця роботи, вивішуються плакати "НЕ ВМИКАТИ - ПРАЦЮЮТЬ ЛЮДИ". На тимчасових огородженнях вивішують плакати "СТІЙ - НЕБЕЗПЕЧНО ДЛЯ ЖИТТЯ". Знімати і переставляти плакати під час роботи забороняється. Плакати знімаються тільки після закінчення робіт.

3.10.3. Перед початком роботи необхідно перевірити наявність напруги. Перевірка відсутності напруги у ланцюгах автоматики і керування (до 1000 В) проводиться покажчиком напруги чи переносним вольтметром, застосування контрольних ламп допускається при лінійній напрузі до 220 В включно.

Безпосередньо перед перевіркою відсутності напруги повинна бути встановлена справність покажчика чи іншого приладу, яким будуть проводитись виміри, шляхом доторкання до струмоведучих частин, які розташовані поблизу і явно знаходяться під напругою. При неможливості перевірити покажчик чи інший прилад на місці, допускається перевірка його на іншій, не відключеній, дільниці. При цьому, якщо він падав чи піддавався поштовхам чи ударам, то застосовувати його без повторної перевірки не допускається.

Обов'язковість і правильність виконання організаційних заходів, які забезпечують безпеку робіт в електроустановках, є запорукою безаварійності робіт і відвертання нещасних випадків.

До організаційних заходів, які забезпечують безпеку робіт в електроустановках відносяться:

- оформлення роботи нарядом чи розпорядженням;

- допуск до роботи;

- нагляд під час роботи;

- оформлення перерв в роботі, переводу на інше місце, закінчення робіт.

3.11. Вимоги безпеки під час ремонту і технічного обслуговування систем автоматики і приладів:

3.11.1. Ремонт і обслуговування систем автоматики необхідно проводити у відповідності до заводської чи виробничої інструкції по експлуатації даної системи.

3.11.2. Виконувати налагодження приладів і регуляторів дозволяється за умови повного відключення технологічного обладнання.

3.11.3. Робота у пристроях КВПіА повинна виконуватись тільки за виконавчими схемами. З метою виключення помилкових операцій робота без схем, по пам'яті, забороняється.

3.11.4. Слюсар з КВПіА має право одноосібно проводити будь-які виміри в схемах та здійснювати роботи (демонтаж вузлів, заміну несправних елементів тощо), якщо робоча напруга схеми не перевищує 36 В.

3.1 1.5. Зняття запобіжників в електричних схемах повинно проводитись при знятому навантаженні та вимкнутій напрузі. За неможливості зняття напруги слюсар з КВПіА зобов'язаний користуватись захисними засобами (діелектричні рукавички, кліщі).

3.11.6. 1 Іеред перевіркою опору ізоляції вимкнутої лінії необхідно зробити перевірку на відсутність напруги між проводами та на кожному проводі відносно "землі".

3.11.7. При виконанні робіт в пожежо- та вибухонебезпечних приміщеннях, а також на технологічній обв'язці газових об'єктів, використовується виключно обміднений або покритий консистентним мастилом інструмент, з метою запобігання іскроутворенню.


3.11.8. Трубні проводки та арматура повинні постійно контролюватися на відсутність витоку газу та масла. Витоки виявляти за допомогою мильної емульсії. Виявлені витоки повинні бути усунуті негайно.

3.11.9. Під час проведення робіт на обладнанні, яке знаходиться під тиском, необхідно припинити доступ газу, повітря або робочої рідини до обладнання. На перекривній арматурі вивісити плакат "НЕ ВМИКАТИ - ПРАЦЮЮТЬ ЛЮДИ", знизити тиск до атмосферного. Починати працювати при тиску в системі вище атмосферного забороняється. При виконанні такого виду робіт керівник визначає, чи відноситься робота до газонебезпечних. Якщо відноситься, то оформлюється наряд-допуск з визначенням конкретних заходів безпеки.

3.11.10. Монтаж і демонтаж термопар та інших вузлів і деталей допускається проводити тільки після охолодження агрегатів до температури не вище +40 °С.

3.11.11. Після демонтажу кінці проводів повинні бути заізольовані.

3.11.12. У лабораторіях перевірка електричних (електронних), пневматичних та гідравлічних приладів і регуляторів повинна проводитись на спеціальних стендах або робочих столах. Над місцем роботи повинні бути вивішені перевірочні та випробувальні схеми.

3.11.13. Перевіряти наявність напруги допускається тільки за допомогою контрольної лінії, вольтметра, тестера чи індикатора. Під час роботі слід бути обережним, не доторкуватись до струмоведучих частин, які знаходяться під напругою.

3.11.14. Випробувальна установка, яка знаходиться під напругою або тиском повинна бути під постійним наглядом.

3.11.15. Перед відшукуванням або усуненням несправностей у приладах, регуляторах, схемах та випробувальних установках слюсар з КВПіА повинен відключити джерело живлення.

3.11.16. Здійснювати ремонт та заміну вимірювальних пристроїв, засобів блокування тільки з дозволу диспетчера (оператора).

3.11.17. Перед продувкою імпульсних трубних проводок необхідно зняти робочий тиск шляхом закриття кранів.

3.11.18. Під час роботи на об'єктах не дозволяється спиратися або ставати на бар'єри майданчиків, запобіжні кожухи муфт, підшипників та інші деталі, а також на трубопроводи, конструкції та перекриття, які не призначені для проходу по них і не мають спеціальних огороджень та поручнів.

3.11.19. Регулювання та підстроювання приладів слюсар з КВПіА повинен робити інструментом з ізольованими ручками.

3.11.20. Слюсар з КВПіА повинен дотримуватись наступних вимог безпеки:

- не проводити паяння та заміну деталей під напругою;

- не застосовувати для монтажу схем проводи з пошкодженою ізоляцією;

- не підключати вимірювальні прилади до включеної апаратури;

- не перевіряти навпомацки нагрів деталей, які знаходяться під напругою;

- не застосовувати несправний інструмент та обладнання.

3.12. Слюсар з КВПіА повинен вибирати необхідний інструмент, який відповідає виконуваній роботі:

- в електроустановках до 1000 В - інструмент з ізольованими рукоятками; рукоятки інструменту повинні мати покриття з вологостійкого некрихкого ізоляційного матеріалу. Всі ізолюючі частини інструменту повинні мати гладку поверхню, не мати тріщин, зломів і задирок. Ізоляційне покриття рукояток повинно щільно прилягати до металевих частин інструменту і повністю ізолювати ту його частину, яка під час роботи знаходиться у руці працюючого. Ізолюючі рукоятки повинні бути обладнані упорами і мати довжину не менше 10 см. Металевий стержень викруток повинен бути ізольований від ручки викрутки;


- у вибухонебезпечних приміщеннях, на зовнішніх вибухонебезпечних установках і при виконанні інших вибухонебезпечних робіт, необхідно застосовувати інструмент, який не дає іскор при ударі.

3.13. Вимоги безпеки при використанні ручного переносного інструменту:

- ручний інструмент повсякденного застосування повинен бути закріплений за обслуговуючим персоналом;

- розміри гайкових ключів повинні відповідати розмірам гайок, на робочих площинах ключів на повинно бути збитих скосів, а на ручках - задирок;

- не допускається відкручувати і закручувати гайки, закладаючи між ними та ключем металеві пластини, а також нарощувати ручку ключа за допомогою іншого ключа чи обрізку труби, гак як це може призвести до травмування рук;

- під час робіт з ударним інструментом /зубилом, пневмозубилом і у інших випадках, коли можливе відлітання осколків/, необхідно застосовувати засоби індивідуального захисту - окуляри, каски, маски, а для захисту від осколків оточуючих - встановлювати захисні ширми;

- під час перевезення і перенесення інструменту, який має гострі краї, необхідно вжити заходів, що виключають травмування людей (використовувати сумки, чохли тощо);

- під час роботи на висоті інструмент необхідно прив'язати або застосовувати наручні петлі, переносити інструмент в спеціальних сумках або ящиках, щоб уникнути його падіння;

- не працювати без опори;

- використовувати спеціальні пристрої для кріплення і фіксації.

3.14. До роботи з пневматичним, механічним і електрифікованим інструментом слюсар з КВПіА допускається тільки після навчання та перевірки знань з питань охорони праці.

3.15. Слюсарю з КВПіА дозволяється користуватися лише тим електроінструментом, яким його забезпечила адміністрація підприємства для даного виду робіт.

При роботі з електроінструментом необхідно дотримуватись таких заходів безпеки:

- не передавати електроінструмент, хоча б на нетривалий час, іншим особам;

- не розбирати електроінструмент і робити самим будь-який ремонт (як самого електроінструменту, так і проводу, штепсельних з'єднань і т.п.);

- не триматись за провід електроінструменту чи торкатись різального інструменту, що обертається;

- не прибирати руками стружку чи тирсу під час роботи електроінструменту або до повної його зупинки;

- не вносити усередину барабанів, металевих резервуарів, місткостей і т.п. переносні трансформатори і перетворювачі частоти.

3.16. Для монтажу електричних систем керування необхідно застосовувати мідний ізольований провід перерізом не менше 1,5 мм" (для ланцюгів, що працюють під напругою нижче 60 В. допускається застосування проводів перерізом 1 мм2) і алюмінієвий ізольований провід перерізом 2,5 мм".

З метою запобігання іскроутворенню застосовувати провід і кабель із алюмінієвими жилами у вибухонебезпечних приміщеннях не допускається.

Увесь провід, що змонтований на клемниках, повинен бути промаркірований згідно з принциповими схемами. Встановлювати поруч провід, який може спричинити випадкову коротку напругу і, внаслідок цього, спричинити самовільне включення будь-якого технологічного обладнання, не дозволяється.

Системи пневмоавтоматики повинні монтуватись поліхлорвініловими чи полівінілхлоридними трубками, межа міцності яких вище робочого тиску в них.

11а всіх системах автоматики на органах керування і сигналізації із зовнішнього і внутрішнього боків повинні бути написи про їх призначення, назва згідно з принциповою схемою.


3.17. Вимоги безпеки при ремонтних роботах на контрольних кабелях:

3.17.1. Ремонтні роботи в охоронних зонах та на проммайданчиках компресорних станцій (інших газових об'єктах) повинні виконуватись тільки за нарядом-допуском та дозволом згідно з діючими на правилами та інструкціями.

3.17.2. Перед виконанням робіт на кабелі, який вийшов з ладу, необхідно уточнити місце його прокладення по кресленнях і кабелешукачем визначити місце його пошкодження.

3.17.3. З'ясувати по Генплану майданчика наявність підземних комунікацій над місцем ймовірного пошкодження кабелю.

Під час виконання земляних робіт над кабелем застосування відбійних молотків для розпушення грунту і землерийних машин для його виймання дозволяється на глибину, при якій до кабелю лишається шар грунту не менше 0,4 м, при цьому траса прокладення кабелю повинна бути прошурфована. Подальше виймання грунту робиться лопатами, застосування ломів і аналогічних інструментів забороняється.

3.17.4. При спільному прокладенні декількох кабелів необхідно (перед розрізанням кабелю) уточнити, що це дійсно той кабель, який потрібно ремонтувати; визначення кабелешукачем відключеного кабелю виконується і тоді, коли на муфті чи на кабелі знайдені електричні пошкодження (прогари, розриви муфт тощо).

3.17.5. Контрольний кабель, що підлягає ремонту, повинен бути відключений з обох боків.

3.17.6. Кабельна маса для заливки муфт повинна розігріватись у спеціальній місткості з кришкою (каструлі) і носиком. Підігрівати банки з кабельною масою, які ще не розкриті, забороняється для запобігання розриву банки.

3.17.7. При заливанні муфт масою необхідно одягати брезентові рукавиці і захисні окуляри.

3.17.8. У роботі слід використовувати інвентарні паяльні лампи.

Під час роботи з паяльною лампою необхідно керуватись такими правилами:

- наливати у резервуар паяльної лампи гас чи бензин не більше ніж на 3/4 його місткості;

- закручувати наливну пробку не менше ніж на чотири оберти;

- не наливати і не виливати пальне, не розбирати лампу, не відкручувати головку тощо поблизу вогню;

- не розпалювати паяльну лампу подачею бензину або гасу на пальник;

- не накачувати надмірно паяльну лампу для запобігання її вибухам;

- не знімати пальник до спускання тиску;

- спускати тиск повітря із резервуару лампи через наливну пробку тільки після того, як лампа погашена і її пальник повністю охолонув;

- у разі виявлення несправностей (підтікання резервуара, витікання гасу через різьбу пальника тощо) негайно здати лампу в ремонт;

- заповнювати лампу тільки тією пальною рідиною, для роботи на якій вона призначена.

Гасова паяльна лампа повинна мати запобіжний клапан, відрегульований на робочий тиск. Лампи місткістю Зл і більше, крім запобіжного клапана повинні бути обладнані манометром.

3.17.9. Під час прокладання і переукладання кабелю:

- при перекочуванні барабанів з кабелем необхідно вжити заходів проти захоплення виступаючими його частинами одягу робітників. До початку робіт необхідно закріпити кінці кабелю і видалити цвяхи, які виступають. Барабан з кабелем допускається перекочувати тільки по горизонтальній поверхні по твердому грунту чи настилу;