2.4. Приміщення, у яких можливе скупчення пар легкозаймистих рідин (ЛЗР), горючих рідин (ГР) і горючих газів, перед проведенням електрозварювальних робіт повинні бути ретельно провентильовані.
2.5. Мокрі або слизькі (облиті мастилом, фарбою, водою) поверхні палуб, настилів, риштовання повинні бути витерті, посилані тирсою або піском.
2.6. Необхідно перевірити, що системи технологічного забезпечення будівництва судна (електрокабелі, шланги, вентиляційні рукави), прокладені по шляхах евакуації (через прорізи дверей, люків, палубні вирізи під трапи, по трапах) до місця виконання роботи, істотно не вплинуть на пропускну здатність цих елементів при евакуації і не ускладнять умов евакуації в аварійній ситуації.
2.7. Перевірити справність електрозварювальної апаратури, наявність запломбованих електровимірювальних приладів, справність ізоляції апаратури й устаткування, надійність заземлення.
На рубильниках і запобіжниках повинні бути захисні кожухи.
2.8. Перевірити, що обертові частини електроустаткування обгороджені. Доторкатися до них заборонено.
Усі відкриті частини зварювальної установки, що знаходяться під напругою живильної мережі, повинні бути обгороджені. Використовувати нестандартні запобіжники не допускається.
2.9. При необхідності використання переносного світильника, він повинен бути напругою не вище 12 В, лампа повинна бути захищена ковпаком із захисною сіткою і мати надійно ізольований провід.
2.10. Впевнитися, що кабелі не мають відкритих ушкоджень ізоляційної оболонки і довжиною не більш 60,0 м.
З'єднання жил зварювальних проводів необхідно робити за допомогою опресування, зварювання, пайки, спеціальних затискачів.
2.11. Впевнитися, що кабелі прокладені на відстані не менш чим 0,5 м від трубопроводів кисню і 1,0 м від трубопроводів ацетилену й інших горючих газів, та немає зіткнення електрокабелів з балонами, що містять стиснуті, зріджені і розчинені гази.
2.12. Впевнитися, що електроди мають відповідне маркування і відповідають номінальному значенню зварювального струму.
Перед зварюванням електроди повинні бути просушені (прожарені) при температурі, зазначеній в паспортах для конкретного типу електродного покриття.
2.13. Перевірити, що конструкція електродотримача для ручного зварювання забезпечує надійний затиск і швидку зміну електрода, а також виключає можливість короткого замикання його корпуса на деталь, що зварюється, при тимчасовій перерві в роботі або випадковому падінні його на металеві предмети.
2.14. Необхідно перевірити наявність стаціонарних засобів пожежегасіння в районі виконання робіт, а також забезпеченість первинними засобами пожежегасіння.
2.15. Перед початком робіт у замкнутому і важкодоступному судновому приміщеннях необхідно:
2.15.1. Перевірити наявність в них не менш двох відкритих горловин або отворів, одне з яких не повинно захаращуватися електрокабелями, шлангами, вентиляційними рукавами, бути розміром не менш 400x600 і служити евакуаційним виходом;
2.15.2. Переконатися в ефективній роботі технологічної вентиляції;
2.15.3. При необхідності вимагати виділення на весь період роботи спостерігача.
2.16. Перед початком робіт у приміщеннях, де раніше виконувалися вогненебезпечні роботи і застосовувалися ЛЗР, ГР і лакофарбові матеріали (ЛКФ), повинен бути проведений аналіз газоповітряного середовища, що підтверджує зміст у ньому пар розчинників не вище 5% від нижньої межі вибуховості.
3. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПІД ЧАС ВИКОНАННЯ
РОБІТ
3.1. Приступати до роботи дозволяється при наявності наряду-допуску на виконання тимчасових вогневих робіт і посвідчення про проходження спеціального навчання і право на виконання електрозварювальних робіт.
Роботу необхідно виконувати:
- у сирих приміщеннях - на гумових килимках у діелектричних рукавичках і калошах;
- при знижених температурах використовувати теплоізолюючі наколінники і мати, килимки повстяні, дошки, куртки і штани бавовняні на утепленій прокладці, що охороняють від зіткнення з холодною поверхнею металу.
3.2. Виконання електрозварювальних робіт на відкритих майданчиках під час дощу і снігопаду над місцем зварювання слід проводити після встановлення навісу.
3.3. Не допускається залишати електродотримач під струмом без догляду.
3.4. На висоті необхідно працювати тільки з риштувань або механізованих піднімальних площадок. Піднімальні площадки повинні бути надійно закріплені.
Робота з драбин не допускається.
3.5. Не допускається самовільне добудування риштувань, розбирання і перевантаження.
3.6. При пересуванні по тимчасових трапах необхідно попередньо переконатися, що вони мають справні сходинки, поручні і надійно закріплені.
3.7. Під час роботи на висоті необхідно:
- попередити осіб, працюючих як нагорі, так і внизу;
- не кидати нічого вниз і не залишати незакріплених предметів, щоб уникнути їх падіння і травмування працюючих внизу.
3.8. При верхолазних роботах слід використовувати запобіжні пояси і страховочні канати, що пройшли чергове випробування і знаходяться в справному стані.
Місця закріплення ланцюга (каната), запобіжного пояса повинні бути заздалегідь зазначені керівником робіт.
3.9. При верхолазних роботах слід вжити заходи, що передбачають захист від падаючих зверху предметів (обрізків металу, інструментів), іскор і крапель розплавленого металу, наприклад, розтягнутим намоченим брезентом.
3.10. Під час роботи на висоті і верхолазних роботах електроди й інструмент необхідно зберігати в спеціальних пеналах, підвішених до пояса.
3.11. Зварювальні кабелі на риштуваннях необхідно розташовувати так, щоб вони не заважали пересуванню і роботі інших робітників.
3.12. Підйом колисок для роботи на висоті необхідно виконувати лебідками. Підйом колисок з людьми, що знаходяться в них, кранами а також переміщення їх
на мотузкових петлях і інших підсобних пристосуваннях не допускається.
3.13. Для захисту робітників, працюючих поруч, необхідно користуватися ширмами, щитами, розміри яких з урахуванням розмірів деталей, що зварюються, повинні забезпечити надійність захисту.
3.14. Роботи в замкнутих і важкодоступних приміщеннях, де раніше виконувалися вогненебезпечні роботи, роботи із застосуванням ЛЗР, ГР і ЛФМ, а також на суднах, що прийняли паливо й мастило, слід починати, якщо виконані всі вимоги по забезпеченню безпечного виконання робіт у частині незахаращення шляхів евакуації, ефективної роботи вентиляції, наявності спостерігача, аналізу газоповітряного середовища, безпеки проведення робіт на суднах, що прийняли на борт паливо й мастило, викладені в п.п. 2.17, 2.18 цієї Інструкції.
3.15. Електрозварник, що працює усередині ємностей і цистерн, повинен бути забезпечений запобіжним поясом з канатом, кінець якого повинен знаходитися у спостерігача, що знаходиться зовні.
3.16. Під час роботи в замкнутих і важкодоступних приміщеннях, якщо місцева витяжна вентиляція не забезпечує підтримку повітря робочої зони на рівні санітарних норм, необхідно застосовувати індивідуальні засоби захисту органів дихання: респіратори, шлангові дихальні апарати.
3.17. Під час роботи у форпіках і ахтерпіках, цистернах, бункерах для переміщення слід користуватися настилами з огородженнями, прокладеними поверх флор, бімсів, стрингерів, шпангоутів.
3.18. При вимиканні електричного освітлення необхідно увімкнути аварійне освітлення, а при роботі в замкнутих і важкодоступних приміщеннях з використанням переносних світильників необхідно заздалегідь передбачити підключення їх до аварійного освітлення або забезпечити освітлення електричним ліхтарем спостерігача.
3.19. Не допускається виконання електрозварювальних робіт на апаратах, цистернах і трубопроводах, заповнених горючими матеріалами, а також тих, що знаходяться під тиском негорючих рідин, газів, пар і повітря або під електричною напругою.
3.20. При ремонтних роботах на судні виконуються тільки ті електрозварювальні роботи, що неможливо виконувати поза судном.
3.21. Електрозварювальні роботи на ізольованих конструкціях допускаються після видалення ізоляційного покриття навколо місця проведення робіт відповідно до таблиці.
Горючість ізоляційного матеріалу |
Радіус оброблення ізоляції, мм |
||
Горючість клею |
|||
Горючий |
Важкогорючий |
Негорючий, механічне кріплення ізоляції |
|
Горючі |
200 |
200 |
150 |
Важкогорючі |
150 |
100 |
100 |
Негорючі |
100 |
100 |
0 |
Оброблення ізоляції виконується в радіусі, зазначеному в таблиці, по обох сторонах від зварного шва.
Якщо горючість клею або ізоляції не встановлена, оброблення необхідно робити радіусом 200,0 мм.
Крайки ізоляції навколо місця зварювання необхідно захистити негорючим матеріалом.
3.22. Електрозварювальні роботи на конструкціях, утворюючих цистерни, бункери, танки, а також на трубопроводах, що раніше містили паливо й мастило, допускаються після зачищення і дегазації цистерн і трубопроводів, заповнення їх водою або інертними газами, при безперервному контролі газоповітряного середовища автоматичними газоаналізаторами відповідно до вимог правил пожежної безпеки, виділенні спостерігача і проведенні позачергового інструктажу.
3.23. Не допускається зварювання пофарбованого й оцинкованого металу без попереднього очищення його від покриття в зоні зварювання.
3.24. Збиваючи шлак зі зварених швів, необхідно користуватися окулярами з безбарвними стеклами.
3.25. Виймаючи контакти зварювального проводу з гнізд баластового реостата або машини, необхідно братися рукою тільки за ізольовану частину контактної вставки.
3.26. Під час перебування на судні переміщуватися і працювати біля необгороджених палубних і бортових отворів, біля необгороджених крайок палуб не допускається.
Перед спуском у люки, які мають кришки, необхідно переконатися, що вони надійно застопорені у відкритому положенні.
3.27. Електрозварникам, що працюють у замкнутих приміщеннях і важкодоступних місцях (міждонних відсіках, бортових і вкладних цистернах і інших), у стиснутих умовах, зв'язаних з незручним і напруженим розташуванням тіла, встановлюється режим роботи, що враховує обсяг відсіку, можливість його вентиляції, робочої пози, характеристик зварювання. Рекомендується такий порядок - при сприятливих умовах роботи перерви на 10 хвилин через кожні півтори-дві години з виходом зварника з приміщення і вентиляцією останнього. При несприятливих умовах роботи час перебування у відсіку необхідно скоротити, а тривалість перерв збільшити.
4. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПІСЛЯ ЗАКІНЧЕННЯ РОБОТИ
Після закінчення роботи електрозварник зобов'язаний:
4.1. Відключити зварювальне устаткування і рубильник живильної мережі. Рубильник відключати (і включати) необхідно швидко.
4.2. Упорядкувати робоче місце, змотати електрозварювальний кабель і прибрати його у відведене для збереження місце; прибрати інструмент, електроди.
4.3. Переконатися у відсутності очагів загорянь (дрантя, ізоляції й інших горючих матеріалів). При їх виявленні залити водою.
4.4. Переконатися, що ніхто з працюючих не залишився у відсіках і цистернах.
4.5. Почистити агрегат і пускову апаратуру.
4.6. Про всі порушення вимог безпеки в процесі виконання роботи і несправності устаткування повідомити бригадиру або керівнику робіт.
4.7. Повідомити про закінчення роботи і про відхід керівнику робіт.
4.8. Зняти спецодяг, спецвзуття, інші засоби індивідуального захисту і прибрати у відведене місце для збереження, окреме від місця збереження повсякденного одягу й особистих речей. Прийняти душ і надягти повсякденний одяг.
4.9. При одержанні під час роботи навіть незначних травм або при нездужанні звернутися в медпункт із метою запобігання можливих захворювань або ускладнень.
5. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ В АВАРІЙНИХ СИТУАЦІЯХ
5.1. У процесі виконання роботи важливо запобігти виникнення аварійної ситуації.
Ознаками можливих аварійних ситуацій можуть служити:
- займання, виникнення пожежі при виконанні вогневих робіт (електро- і газозварювання, газорізання) поблизу легкозаймистих або горючих матеріалів;
- загазованість приміщень (поява стороннього запаху, різі в очах, погіршення видимості, посилення серцебиття);
- відключення електроенергії (обрив проводів живлення, несправності заземлення й інші ушкодження електроустаткування);
- раптова поява в корпусі устаткування відчутного електричного струму;
- мимовільна зупинка устаткування або поломка;
- раптове падіння вантажів, удар предметів, що рухаються, та інше.
5.2. При виникненні пожежі на місці виконання робіт електрозварнику слід ліквідувати її в початковій стадії, використовуючи первинні засоби пожежегасіння (ПЗП): вогнегасники, внутрішні пожежні крани, бочки з водою, шухляди з піском, стаціонарні установки пожежегасіння й інші.
Якщо ліквідувати пожежу власними силами і наявними ПЗП не вдається, необхідно:
- повідомити по телефону про пожежу в пожежну охорону. При цьому повідомити місце виникнення пожежі, обстановку на пожежі, про наявність людей у районі пожежі і своє прізвище;
- повідомити про пожежу чергового або вахтового, керівника робіт;
- по можливості до прибуття пожежних вжити заходів по локалізації вогнища пожежі й евакуації людей і організувати зустріч пожежної команди.
5.3. При появі стороннього запаху, різі в очах, погіршення видимості електрозварнику слід виявити, чи працює приточно-витяжна вентиляція і при її працездатності прийняти міри по ліквідації ушкоджень.