- недостатня освітленість робочої зони;

- роботи на висоті;

- підвищена запиленість і загазованість повітря робочої зони;

- гірничі породи, що обвалюються;

- підвищена напруга електричного поля;

- прориви пливуна або води;

- гострі кромки, задирки на поверхнях заготовок і устаткування;

- фізичні перевантаження.

1.4.1. Прохіднику не слід заходити одному в глухі віддалені вибої.

1.4.2. У випадку виявлення виділення газу у виробці роботи повинні бути негайно припинені і про це доведено до відома начальнику зміни.

1.5. Прохідник, при виконанні робіт, повинен використовувати засоби індивідуального захисту (ЗІЗ):

- захисний одяг - по ГОСТ 12.4.103-83:

а) костюм бавовняний або костюм брезентовий;

б) білизна натільна;

в) чоботи гумові;

г) рукавиці брезентові;

д) куртка бавовняна на теплій підкладці і штани бавовняні на теплій підкладці;

ж) каска - по ГОСТ 12.4.128-83*. При необхідності:

а) захисні окуляри - по ГОСТ 12.4.013-85;

б) пояс запобіжний;

в) діелектричні рукавички;

г) засоби індивідуального захисту органів дихання (респіратор) - по ГОСТ 12.4.034-85.

1.6. Вимоги санітарних норм і правил особистої гігієни, яких повинен дотримуватись прохідник під час виконання роботи.

1.6.1. Особи, які ухиляються від користування захисними касками, спецодягом, спецвзуттям і іншими ЗІЗ до роботи не допускаються.

1.6.2. Прохідник повинен користуватися тільки особисто йому виданими спецодягом, спецвзуттям, захисними засобами і не передавати їх у користування іншим особам.

1.6.3. Спецодяг, який використовує прохідник повинен бути обезпилений і випраний відповідно до Правил безпеки при будівництві метрополітенів і підземних споруд.

Сушка та обезпилювання спецодягу повинні проводитися після кожної робочої зміни, прання або хімчистка - у міру необхідності, але не рідше двох разів на місяць.

1.6.4. Прохідник зобов'язаний притримуватися питного режиму з урахуванням умов праці. Для підтримки раціонального водно-сольового балансу необхідно користуватися незначно підсоленою водою (5 г солі на 1 л води) або мінеральною водою, необхідно також користуватися сатураторною установкою. Бажано також вживати чай, фруктові відвари, хлібний квас, білково-вітамінний напій у спеціально відведених місцях. Не використовувати для пиття воду з підземних джерел, водопроводів, не призначених для цього.

1.6.5. Перед кожним прийняттям їжі мити руки з милом у спеціально призначених для цього місцях. Для виключення випадків отруєнь не застосовувати

етильований бензин або метанол (інші легкозаймисті та отруйливі речовини) для миття рук, спецодягу, деталей.

1.6.6. У випадку поганого самопочуття, нервового розладу, сильного збудження, виявлення високої температури тіла або інших ознак захворювання, що заважають прохіднику вести нормальну безпечну роботу, він зобов'язаний доповісти про це начальнику зміни і негайно звернутися до лікаря.

1.6.7. Для уникнення несчасних випадків прохідники в нетверезому стані не допускаються.

2. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПЕРЕД ПОЧАТКОМ РОБОТИ

2.1. Порядок приймання зміни.

2.1.1. При прийманні зміни прохідники повинні оглянути вибій і стан тимчасового кріплення.

При виявленні слабких місць вони зобов'язані негайно вжити заходів до посилення кріплення і доповісти про це начальнику зміни.

2.1.2. Тимчасове кріплення підземних виробок слід виконувати відповідно до ПВР. При зміні геологічних і гидрогеологических умов ПВР повинен бути переглянутий.

2.2. Підготовка робочого місця, ЗІЗ.

2.2.1. Прохідник повинен уважно оглянути одержанний для роботи інструмент, який повинен задовольняти таким вимогам:

а) дерев'яні рукоятки будівельних інструментів повинні бути виготовлені із сухої деревини твердих і грузлих порід;

б) ударні, ріжучі інструменти - молотки, кувалди, сокири, долота, стамески, напилки і т.п. - повинні мати надійно закріплені рукоятки;

в) ударні інструменти повинні мати рукоятки овального перерізу зі стовщеним вільним кінцем, насаджені на металеву частину і закріплені клином.

2.2.2. Ручний інструмент для рубки металу повинен задовольняти таким вимогам:

а) на робочому кінці інструмента не повинно бути пошкоджень;

б) бічні грані в місцях затиску їх рукою не повинні мати гострих ребер;

в) потилична частина повинна бути гладкої і не мати тріщин, задирок;

г) довжина зубила повинна бути не менше 150 мм.

2.2.3. Гайкові ключі повинні відповідати розмірам гайок. Робочі поверхні ключів не повинні мати тріщин і сколів, а рукоятки - задирок; відвертання і загортання гайок із застосуванням металевих пластинок, що вставляються між гайкою і ключем, а також із подовженням гайкових ключів шляхом приєднання іншого ключа або труби не припускається.

2.2.4. Кінці ручних інструментів, що вставляються в отвори при монтажі сталевих конструкцій (ломики для зборки, оправлення і т.п.), повинні бути справними.

2.2.5. Прохідник при роботі з пневматичним інструментом повинен вміти приєднувати його до мережі і відключати від неї, виявляти несправності в роботі і заточувати вставний інструмент.

2.2.6. Приєднання шланга до повітряної магістралі і до пневматичного інструмента, а також відключення шланга і зміну вставного інструмента можна проводити тільки при закритому вентилі повітряної магістралі.

2.2.7. Приєднання повітряних шлангів до інструмента і повітряної магістралі, а також з'єднання шлангів між собою повинно проводитись за допомогою штуцерів і ніпелів із справною різьбою.

Кріплення шлангів до штуцерів і ніпелів здійснюється за допомогою стяжних хомутів. Не застосовувати дротові скрутки. У місцях з'єднання шланги не повинні пропускати повітря.

2.2.8. Подачу стисненого повітря для пневмоінструмента необхідно здійснювати перекриттям вентиля повітряної магістралі.

2.2.9. Оглянути робоче місце, прибрати непотрібні предмети, що можуть заважати роботі, звільнити проходи.

2.2.10. Переконатися, що робоче місце достатньо освітлене і світло не буде заважати в процесі роботи, засліплюючи очі. Ручний інструмент, пристосування, заготовки, деталі та інші, необхідні для роботи, матеріали розмістити в зручному і безпечному для користування порядку.

2.2.11. Перед початком роботи прохідник повинен одягти відповідні ЗІЗ. 2.3. Порядок перевірки справності устаткування, інструмента.

2.3.1. Перед роботою необхідно перевірити справність пневматичного інструмента нетривалим пробним пуском його на холостому ходу до вставки змінного інструмента.

При цьому необхідно стежити за тим, щоб клапани інструмента легко відкривалися і закривалися і при закритому положенні не пропускали повітря.

2.3.2. Включати повітря слід тільки після того, як пневматичний інструмент встановлений у робоче положення. Робота інструмента вхолосту допускається тільки при пробному пуску його.

2.3.3. Рукоятки пневматичного інструмента і свердлильних машин повинні бути щільно обтягнуті гумовими трубками.

2.3.4. Перед початком роботи справність електроінструмента повинен перевіряти черговий слюсар-електрик з ремонту шахтного обладнання, устаткування, машин та механізмів, який має кваліфікаційну групу з електробезпеки не нижче III. При цьому особлива увага повинна бути звернена на:

а) міцність кріплення всіх вузлів і деталей;

б) цілісність гумових кабелів і заземлення;

в) надійність механічних і електричних з'єднань;

г) перевірку роботи перемикачів шляхом кількаразового їх вмикання і вимикання;

д) наявність мастила.

2.3.5. Електроінструмент і кабелі, які підводять енергію, повинні мати надійну ізоляцію.

Кожного разу перед початком роботи слід оглядом перевіряти цілісність ізоляції.

2.3.6. Перед початком роботи електроінструментом слід перевірити правильність напрямку його обертання.

2.3.7. Спочатку слід увімкнути електроінструмент на короткий час вхолосту, а потім давати навантаження.

2.3.8. При перерві в роботі, при переході на нове місце роботи і по закінченні роботи треба обов'язково виключити електродвигун. При перенесенні електроінструменту не слід переносити його за провід або робочу частину.

Не згортати проводи в петлі та не перекручувати їх.

2.3.9. Для уникнення аварій не працювати пневмо- і електроінструментом з приставних драбин.

Дозволяється працювати тільки з помостів, які мають щільний дощатий настил і огородження.

2.3.10. Не залишати електроінструмент на риштуванні і помостах. Електроінструмент повинен зберігатися в спеціальному ящику.

2.3.11. Треба охороняти проводи, які проводять струм, шланги і кабелі від механічних пошкоджень.

2.3.12. Не обробляти електроінструментом зледенілі і мокрі дерев'яні деталі.

2.3.13. Електродроля можна включати тільки після того, як свердло буде встановлено в намічене для свердління місце.

2.3.14. Проводити змащення, заміну деталей інструмента і прибирання робочого місця дозволяється тільки після закінчення роботи.

2.3.15. При роботі дисковою електропилою слід перевірити до початку робіт міцність закріплення на валі пильного диска, а перед тим, як приступити до розпилювання, варто електропилу перевірити вмиканням на холостому ходу. Пильний диск повинен бути захищений запобіжним кожухом.

2.3.16. При наближенні до ліній діючих підземних комунікацій (електрокабелів, напірних трубопроводів, газопроводів і колекторів різного призначення) прохіднику не слід користуватися ударними інструментами. При виконанні робіт прохідник повинен дотримуватися таких заходів, що виключають пошкодження комунікацій.

При виявленні ознак аварії, що можуть призвести до пошкодження підземних комунікацій, прохідник повинен негайно сповістити про це бригадиру і начальнику зміни.

2.3.17. У безпосередній близькості від існуючих підземних комунікацій прохідник повинен виконувати земляні роботи тільки у присутності начальника зміни.

2.3.18. Після огляду і прийому від попередньої зміни забою прохідник зобов'язаний переконатися в справності інструмента, устаткування і відповідності кріплення вибою вимогам паспорта.

Приступати до роботи можна тільки після дозволу бригадира і начальника зміни.

2.3.19. При виявленні відхилень у пускових, попереджувальних, гальмових пристроях, системах блокування і сигналізації, вентиляції та освітлення прохідник зобов'язаний довести до відома керівництва дільниці.

2.4. Наявність і стан вихідних матеріалів (сировини, заготовок, напівфабрикатів) проверяется шляхом їх огляду.

2.5. Про всі помічені несправності устаткування, пристроїв, пристосувань, інструмента, захисних засобів, виявлених при огляді, прохідник повинен повідомити керівнику робіт (майстру, виконробу) і до усунення несправностей до роботи не приступати.

3. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПІД ЧАС РОБОТИ

3.1. Відомості щодо безпечної організації праці.

3.1.1. При розробці грунту котлована устя стволу не допускається утворення козирків грунту, а також перебування на укосах котлована валунів, каменів, будівельних матеріалів та інш.

3.1.2. Спуск до котловану повинен здійснюватися по спеціально обладнаних сходах. Не спускатися в котлован по кріпленню або укосу.

3.1.3. Устя ствола повинне бути перекрите відповідно до проекту. Не завантажувати перекриття породою, устаткуванням, матеріалами і т.п.

Перекриття і площадку біля ствола необхідно систематично очищати від сміття, бруду, снігу і криги.

3.1.4. Спуск у вибій ствола повинен здійснюватися по сходовому відділенню або в бадді.

Не опускатися в забій по тюбінгах, тимчасовому кріпленню або по лісоспуску.

3.1.5. Сходи і помости повинні утримуватися в чистоті і повній справності.

3.1.6. При зледенінні ствола в зимовий час необхідно систематично очищати ствол від льоду. Під час очищення не знаходитися нижче горизонту, що очищується.

3.1.7. Не складувати на помостах грунт, матеріали, інструмент і т.п.

3.1.8. Не ходити по сходах з інструментами і матеріалами. Інструмент і матеріали повинні транспортуватися або в бадді, або по лісоспуску. При цьому лісоспуск від верху до низу повинен бути обшитий дошками.

3.1.9. Посадка людей в бадді і вихід з них дозволяється тільки після зупинки бадді і при закритих лядах.

3.1.10. Ляди повинні бути завжди закриті. Дозволяється відкривати ляди тільки під час проходу бадей або спуску обладнання і матеріалів.

Для відкривання ляд повинен застосовуватись механічний привод.

3.1.11. Не завантажувати матеріали, інструмент і т.інш. при відкритих лядах.

3.1.12. При переміщенні помосту на нову заходку робочі повинні піднятися із вибою.

3.1.13. Не розробляти породу і не будувати постійну обробку під баддєвим відділенням при відкритих лядах.

3.1.14. Для уникнення нещасних випадків не працювати під баддєвим відділенням при русі бадей.

3.1.15. При монтажі кільця дозволяється звільняти тюбінг від захвату або тросу тільки після установки не менше трьох болтів.

3.1.16. Не залишати на ребрах тюбінгів інструмент, болти, гайки, шматки породи і т.інш.

3.1.17. При проходці ствола забивним кріпленням забивання шпунтового огородження повинне проводитись тільки з помостів, прийнятих начальником зміни.

3.1.18. При забиванні шпунтин не направляти їх руками. Для цього слід застосовувати ломи і спеціальні пристосування.

3.1.19. При проходці ствола методом заморожування грунтів необхідно стежити за якістю заморозки.

У випадку виявлення дільниць незаморожених грунтів, ознак відтаювання або течі роботи з проходки ствола необхідно негайно припинити і повідомити про те, що трапилось, начальнику зміни.

3.1.20. Проводити проходку ствола способом затискання кріплення гідравлічними домкратами тільки у присутності начальника зміни.

3.1.21. При установці армування в стволі і переміщенні підвісних помостів виконувати роботу слід із запобіжними поясами.

Не працювати без запобіжних поясів.

Ланцюг запобіжного пояса повинен бути прикріплений до опори, передбаченої начальником зміни.

3.1.22. Працювати в стволі одночасно в два і більше яруси дозволяється тільки із запобіжними помостами.