УКРАЇНСЬКА ДЕРЖАВНА КОРПОРАЦІЯ «УКРМЕТРОТУНЕЛЬБУД»
ПРИМІРНА ІНСТРУКЦІЯ З ОХОРОНИ ПРАЦІ
ДЛЯ ПРОХІДНИКА
Київ 1999
УКРАЇНСЬКА ДЕРЖАВНА КОРПОРАЦІЯ «УКРМЕТРОТУНЕЛЬБУД»
УЗГОДЖЕНО Національним Науково-дослідним інститутом охорони праці (ННДІОП) 25.11.99 р. № 247 (число, місяць, рік) |
ЗАТВЕРДЖЕНО Наказ Державної корпорації «Укрметротунельбуд» від 30.11.99 р. (число, місяць, рік) № 24 |
ПРИМІРНА ІНСТРУКЦІЯ З ОХОРОНИ ПРАЦІ
ДЛЯ ПРОХІДНИКА
Київ 1999
ЗМІСТ
стор.
Вступ....................................................... 4
1. Загальні положення......................................... 5
2. Вимоги безпеки перед початком роботи......................... 9
3. Вимоги безпеки під час роботи................................ 12
4. Вимоги безпеки після закінчення роботи......................... 24
5. Вимоги безпеки в аварійних ситуаціях........................... 24
ВСТУП
Примірна інструкція розроблена НДІБВ Держбуду України за договором від 10.01.99 р. № 411 з корпорацією «Укрметротунельбуд» з урахуванням вимог ДНАОП 0.00-4.15-98 «Положення про розробку інструкцій з охорони праці».
З введенням у дію цієї примірної інструкції втрачає силу «Типова інструкція з охорони праці для прохідника», затверджена Міністерством транспортного будівництва СРСР у 1983 році.
При виникненні необхідності в дану примірну інструкцію можуть бути внесені доповнення або зміни, що підлягають узгодженню і затвердженню у встановленому порядку.
Перегляд даної примірної інструкції (надалі - інструкція) проводиться в разі необхідності, але не рідше 1 разу в 10 років.
Інструкція переглядається до вказаного строку:
у разі зміни законодавства України про працю та охорону праці;
у разі набуття чинності новими або переглянутими державними нормативними актами про охорону праці;
за вказівкою директивних органів, вищестоящих організацій, органів державного управління і нагляду за охороною праці;
у випадку аварійної ситуації або нещасного випадку, що викликали необхідність перегляду (зміни) інструкції;
при впровадженні нових технологій, зміні технологічного процесу або умов праці, а також при впровадженні нових видів обладнання, машин, механізмів, матеріалів, апаратури, пристроїв і інструментів, видів енергії і т.ін.
В останньому випадку перегляд інструкції проводиться до зазначених впроваджень чи змін.
Дотримання вимог примірних інструкцій з охорони праці є однією з основних умов запобігання нещасних випадків на виробництві. Недотримання цих вимог розглядається як порушення трудової дисципліни, за які на порушника накладається стягнення відповідно до чинного законодавства.
1. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
1.1. Відомості про сферу застосування інструкції.
1.1.1. Вимоги примірної інструкції з охорони праці поширюються на прохідника, який веде роботи по будівництву метрополітенів і підземних споруд у підземних умовах і при спорудженні тунелів відкритим способом.
1.1.2. Примірна інструкція повинна знаходитися на дільниці в доступному місці.
1.2. Умови і порядок допуску робітників до самостійної роботи.
1.2.1. До робіт по прохідці підземних виробок метрополітену та інших підземних споруд допускаються особи не молодше 18 років, що пройшли медичний огляд, навчання і перевірку знань з питань охорони праці, безпечних методів і прийомів виконання робіт і двотижневе стажування під керівництвом досвідченого прохідника та здали по установленій формі іспити і одержали відповідне посвідчення на право роботи прохідником.
У випадку незадовільних знань з питань охорони праці робітники до роботи не допускаються і повинні пройти повторне навчання протягом одного місяця. При незадовільних результатах повторної перевірки знань робітника працевлаштовують відповідно до чинного законодавства.
Жінки до роботи прохідником у підземних виробках не допускаються.
1.2.2. Прохідник, що приймається на роботу, повинен пройти вступний інструктаж для ознайомлення з загальними положеннями по охороні праці, виробничою обстановкою і правилами внутрішнього трудового розпорядку.
1.2.3. Отримавши вступний інструктаж, прохідник повинен розписатися в журналі реєстрації вступного інструктажу після того як особа, що проводила інструктаж, зробить запис про його проведення і розпишеться.
1.2.4. Незалежно від кваліфікації і стажу попередньої роботи в перший день виходу на роботу прохідник повинен одержати первинний інструктаж з охорони праці у керівника робіт безпосередньо на робочому місці.
1.2.5. Допуск прохідника до самостійної роботи здійснюється після його стажування протягом 15 змін і оформляється записом у журналі реєстрації інструктажів з питань охорони праці.
1.2.6. Прохідник повинен не рідше одного разу в три місяці проходити повторний інструктаж, що проводить безпосередньо керівник робіт.
1.2.7. При переході на іншу ділянку, у зв'язку зі зміною умов і характеру робіт - одержання нового завдання, застосування іншого устаткування і т.п., необхідно також пройти позаплановий інструктаж.
1.2.8. Перевірка знань прохідника з питань охорони праці проводиться щорічно. Всі види інструктажу і результати перевірки знань з питань охорони праці оформляються протоколами та у журналах спеціальної форми.
1.2.9. При зміні умов і вимог безпеки праці, технологічного процесу, заміні або модернізації устаткування, приладів, інструментів, зміні інших факторів, що впливають на безпеку праці, порушенні вимог безпеки праці, що можуть призвести або призвели до травми, аварії, вибуху або пожежі, а також після перерви в роботі більш ніж на ЗО календарних днів прохідник зобов'язаний пройти позаплановий інструктаж відповідно до Типового положення про навчання з питань охорони праці.
1.2.10. По закінченні позапланового або повторного інструктажу, прохідник повинен розписатися в журналі реєстрації інструктажів з питань охорони праці після того, як особа, яка проводила інструктаж, зробить запис про проведення
інструктажу і розпишеться (при реєстрації позапланового інструктажу вказується причина його проведення).
1.2.11. Перед виконанням робіт в умовах підвищеної небезпеки (при виникненні небезпеки, що виходить від інших видів робіт, які виконуються на інших ділянках роботи і т.п.) прохідник повинен пройти цільовий інструктаж і розписатися в наряді-допуску, що дозволяє виконання робіт.
1.2.12. Після кожного виду інструктажу прохідник повинен пройти перевірку засвоєних ним при інструктажі знань, яку здійснює особа, що проводила інструктаж.
1.2.13. Власник має право притягнути працівника, який ухиляється від проходження обов'язкового медичного огляду, до дисциплінарної відповідальності і зобов'язаний відсторонити його від роботи без збереження заробітної плати.
1.2.14. Прохідник повинен мати І групу з електробезпеки. 1.3. Вимоги правил внутрішнього трудового розпорядку.
1.3.1. Прохідник зобов'язаний:
а) дотримуватись зобов'язань щодо охорони праці, які передбачені колективним договором;
б) співробітничати з власником у справі організації безпечних і нешкідливих умов праці, особисто вживати посильних заходів щодо усунення будь-якої виробничої ситуації, яка створює загрозу життю чи здоров'ю його або оточуючих його людей і навколишньому природному середовищу, повідомляти про небезпеку свого безпосереднього керівника або іншу посадову особу;
в) до початку виконання будь-яких робіт прохідник повинен бути ознайомлений під розписку з проектом виконання робіт (ПВР).
1.3.2. Прохідник не повинен змінювати без дозволу технічного персоналу встановлену технологію виконання робіт.
1.3.3. Прохіднику дозволяється працювати на коліях тільки з огородженням місця роботи, а при перервах у роботі не знаходитися біля забою та біля працюючих механізмів; прохідник не повинен захаращувати матеріалами та устаткуванням робочі місця і проходи, а також перевантажувати матеріалами помости і візки.
1.3.4. Прохідник, допущений до самостійної роботи, повинен знати устрій і призначення інструмента, який застосовується на даній роботі, і взаємодію його частин.
1.3.5. Прохідник повинен знати прийоми звільнення від дії електричного струму осіб, що потрапили під напругу, і надання їм першої допомоги.
1.3.6. Прохідник повинен знати правила пожежної безпеки і свої обов'язки відповідно до плану ліквідації аварій (ПЛА).
1.3.7. При газовому режимі шахти для уникнення аварійної ситуації прохіднику не слід:
а) приносити із собою на роботу речі для паління;
б) палити і користуватися відкритим вогнем у підземних виробках, надшахтних будівлях, у лампових приміщеннях, на поверхні шахти ближче ЗО м від дифузорів вентилятора і будинків дегазиційних установок.
При роботі в забоях, небезпечних по вуглекислому газу або метану, прохідник повинен бути забезпечений для контролю повітряного середовища приладом, яким він повинен вміти користуватися.
1.3.8. Прохід по шахтній поверхні до естакади дозволяється у встановлених для цього місцях.
1.3.9. Посадка в кліть шахтного підйому дозволяється рукоятчиком або стволовим, після подачі сигналу про відправлення кліті вхід до неї забороняється.
1.3.10. Спуск і підйом в кліті людей понад припустиму норму не допускається.
1.3.11. Під час спуску або підйому в кліті слід стояти спокійно, тримаючись за поруччя. Визирати і висуватися з кліті, а також відчиняти дверцята під час руху кліті по стволу не допускається.
Стояти в кліті треба на підлозі.
1.3.12. Вихід із кліті дозволяється тільки після повної зупинки її і після відкриття дверцят стволовим або рукоятчиком.
1.3.13. Не рухатись по неосвітлених виробках.
1.3.14. Для уникнення нещасних випадків не носити на плечі довгомірні інструменти або матеріали, для їх переміщення слід застосовувати спеціальні візки.
1.3.15. Інструменти з гострими краями, кромками і лезами допускається переносити тільки в захисних чохлах або спеціальних сумках.
1.3.16. Не їздити на необладнаних для перевезення людей вагонетках і електровозі.
1.3.17. Під час просування рухомого складу по виробках прохідник зобов'язаний пропустити його, стоячи в безпечному місці.
1.3.18. При бурінні шпурів прохідник повинен додержуватися таких заходів безпеки:
а) буріння шпурів в окремо лежачих негабаритних кусках породи для їх розбирання дозволяється вести тільки стоячи на підошві виробки;
б) при перервах у роботі або по закінченні буріння не можна залишати перфоратор або електросвердло на буровій штанзі, не витягнутій зі шпура, а також переламувати шланг або зав'язувати його з метою припинення подачі повітря в вибій.
1.3.19. Прохідник при заміні в пневматичному інструменті піки, піколопатки і т.п. повинен спрямовувати їх вістрям униз.
1.3.20. Отвори в павуку і трубопроводах слід закривати заглушками.
1.3.21. При роботі з електроінструментом і на електромашинах прохідник повинен користуватися діелектричними рукавичками і гумовими чоботями.
1.3.22. Підключати в мережу або ремонтувати електроустаткування дозволяється тільки черговому слесарю-електрику з ремонту шахтного обладнання, устаткування, машин та механізмів.
1.3.23. Прохідник зобов'язаний виконувати роботу в повній відповідності з встановленою організацією робіт і паспортом кріплення.
1.3.24. При виробництві робіт прохіднику дозволяється працювати тільки справним інструментом, устаткуванням і цілими не ушкодженими шлангами.
Не працювати на риштуваннях і помостах без попереднього їх огляду і дозволу начальника зміни, а також з устаткуванням і механізмами, що не мають захисних огороджень і без достатньої (40 лк) освітленості робочого місця.
Робоче місце прохідника підземних виробок повинно бути освітлено відповідно до діючих норм. Освітленість на рівні підошви вибою на поверхні розроблювальної породи повинна бути не менше 40 лк. При довжині тунеля понад 150 м освітленість повинна бути не менше 50 лк.
1.3.25. Не використовувати аварійний запас матеріалів і інструмента без дозволу начальника зміни.
1.3.26. Після вибуху роботу дозволяється починати тільки після провітрювання вибою і вказівки начальника зміни.
1.3.27. У випадку виявлення відмов під час навантаження породи необхідно негайно припинити роботи в вибої і повідомити про це начальника зміни.
Ліквідацію відмов роблять підривники в суворій відповідності з «Єдиними правилами безпеки при вибухових роботах».
1.3.28. Перед початком робіт у вибої, після провітрювання та огляду вибою вибуховиками, необхідно зробити зверху до низу оборку навислої та бунящої
породи, що відшаровується, і на всіх оголених поверхнях, для цього слід застосовувати спеціальні оборники.
1.3.29. Не допускається виконання робіт на висоті з окремо покладених дощок.
1.3.30. При роботі на помостах інструменти, болти, шайби і т.п. повинні укладатися в спеціальні ящики.
1.3.31. Прохідник зобов'язаний точно виконувати вказівки бригадира і начальника зміни.
1.3.32. Порушення прохідником трудової і виробничої дисципліни, а також правил безпечної експлуатації устаткування тягне за собою дисциплінарне покарання, а в окремих випадках, визначених чинним законодавством, і кримінальну відповідальність.
1.3.33. В організаціях, які ведуть підземні роботи, організується позмінний облік осіб, що спустилися у виробки і вийшли на поверхню. Відповідальність за забезпечення такого обліку несе начальник дільниці.
Прохідник при опусканні в шахту повинен повісити свій номерний жетон на щит для осіб, що знаходяться в шахті. Після підняття із шахти - на щит для осіб, що знаходяться на поверхні.
1.3.34. Протягом робочої зміни виконувати тільки ті роботи, що визначені в «Журналі змінних завдань і щозмінного інструктажу» особою технічного нагляду.
1.4. У процесі роботи на прохідника можуть впливати такі небезпечні і шкідливі виробничі фактори:
- машини і механізми, що рухаються;
- підвищений рівень шуму і вібрації на робочому місці;