_________________________________________________________________

(повне найменування підприємства із зазначенням підпорядкованості)












ІНСТРУКЦІЯ

З ОХОРОНИ ПРАЦІ № ___

при роботі з ручним пневматичним інструментом


















м. Дніпропетровськ

2002 р.


_________________________________________________________________

(повне найменування підприємства із зазначенням підпорядкованості)

ЗАТВЕРДЖЕНО

наказ ________________________

______________________________

“____” ________ 200__ р.№ _____






ІНСТРУКЦІЯ

З ОХОРОНИ ПРАЦІ № ___

при роботі з ручним пневматичним інструментом


  1. Загальні положення.

    1. Дія інструкції поширюється на всі підрозділи підприємства.

  1. При роботі з ручним пневматичним інструментом (далі пневмоінструмент) слід також керуватись інструкціями підприємств -виготовлювачів, а також ГОСТ 12.2.010 - 75 «Машины ручные пневматические. Общие требования безопасности».

  2. До роботи з ручним пневматичним інструментом допускаються особи віком не молодше 18 років, які пройшли медичний огляд, спеціальне навчання по будові ручного пневматичного інструменту та безпечній його експлуатації, мають відповідну кваліфікацію, пройшли перевірку знань з охорони праці та інструктаж на робочому місці.

  3. Основні шкідливі і небезпечні виробничі фактори, які діють на робітника при роботі ручним пневматичним інструментом:

    1. Підвищені рівні шуму і вібрації.

    2. Гострі краї, задирки і шорсткість на поверхнях заготівок, інструменті і відлітаючих частинах оброблюваного матеріалу.

    3. Несправність робочого інструменту.

    4. Фізичні перевантаження статичної та динамічної дії.

  1. Робітник, якій працює з ручним пневматичним інструментом забезпечується спецодягом, спеціальним взуттям та засобами індивідуального захисту згідно основної професії.

  2. В цілях запобігання вібраційного захворювання власник, крім впровадження різних віброгасників (в залежності від характеру робіт), повинен слідкувати за тим, щоб працюючі з пневматичним ручним інструментом виконували під контролем медичного персоналу всі приписані профілактичні заходи.

  1. Весь пневматичний інструмент повинен бути проінвентарізованим, мати на корпусі інвентарний номер і бути записаним в спеціальній журнал, в якому відмічається його періодичний огляд.

  2. Капітальний, планово-попереджувальний, а також поточний ремонт слід виконувати централізовано згідно з інструкцією завода-виготовника інструмента.

Ремонт інструмента на робочому місці забороняється.

1.9. Кожний пневмоінструмент повинен мати паспорт, в якому вказуються амплітуди вібрації, одержані при силі натиску 20 кгс.; дата випуску інструменту та відмітки про всі види ремонту.

1.10. Конструкція інструменту повинна забезпечувати віброзахист обох рук робітника.

1.11. Інструменти ударної дії повинні мати пристрої, що виключають самовільний виліт робочого інструменту при холостих ударах.

1.12. Шліфувальні машини, пили і рубанки повинні мати огородження робочого інструменту.

  1. Вихлопні отвори в інструменті повинні бути розташовані таким чином, щоб відпрацьоване повітря не заважало роботі робітника.

  2. На повітропідводящому трубопроводі чи гнучкому шлангу на відстані не більше 3 м від робочого місця повинно бути розташоване запірне пристосування чи пристосування для дистанційного керування запірним краном.

1.15. Всім працюючим з пневмоінструментом під розписку видається інструкція по безпечній його експлуатації.

  1. Вимоги безпеки перед початком роботи.

  1. Одягнути спецодяг, застібнути його на всі ґудзики. Волосся сховати під головний убір.

  2. Отримати завдання від керівника робіт.

  3. При роботі:

    1. З обертаючим інструментом (ключами гайковертами, свердлами, буром, абразивам та інше) - не допускати звисаючих кінців спецодягу.

    2. З ударним інструментом (молотком, зубилом і інше) - надягти захисні окуляри, а також м'які рукавиці з подвійною прокладкою по долонній поверхні.

    3. Лежачи, спираючись на лікті чи коліна - надягти налокітники і наколінники.

    4. На висоті - підготувати запобіжний пояс, користуватись ним проздовж всієї роботи (місце кріплення пояса вказує керівник робіт).

    5. У середині будь-яких посудин (котли, цистерни) при їх клепанні, чеканці та інших операцій з значним шумом - надягти протишумні навушники.

  1. Оглянути робоче місце, прибрати сторонні предмети, звільнити проходи. Якщо підлога на робочому місці слизька або мокра (залита маслом, водою), необхідно посипати її піском, тирсою.

  1. Впевнитись в достатній освітленості робочої зони.

  2. Перевірити і впевнитись в тому що:

  1. Повітряні гумові шланга без пошкоджень, надійно закріплені на штуцері, штуцери мають справні грані і різьби, які забезпечують міцне і щільне приєднання шлангу до пневматичного інструменту і повітряній магістралі.

  2. Приєднання шлангів до пневматичного інструменту і з'єднання шлангів між собою виконано достатньо міцно і за допомогою штуцерів чи ніпелів з справною різьбою (кільцевими виточками) і стягуючими хомутами.

Не дозволяється застосовувати дріт чи електропровід для закріплення шлангів на штуцерах чи ніпелях.

  1. Вставний інструмент (свердла, викрутки, ключі, зенкера та інше) правильно заточений і не має тріщин, вибоїв, задирок та інших дефектів, а хвостовики цього інструменту рівні, без скосів, тріщин та інших пошкоджень, щільно підігнані і правильно центровані; хвостовик вставного інструменту ударної ді! (зубила, обтискувачі та інше) мають чіткі Ірані і входять в бутсу без молотка.

Набір вставних інструментів повинен зберігатися в переносному ящику.

  1. Пневматичний інструмент змащений; корпус інструмента без тріщин та інших пошкоджень; клапан включення інструмента легко і швидко відкривається і закривається і не пропускає повітря в закритому положенні; конус шпинделя свердлильної машинки не має вибоїн; абразивний круг на шліфувальній машині надійно огороджений захисним кожухом.

  2. Шешозубило-молоток має пристрій, що виключає зворотний виліт інструмента.

2.7. При виявленні несправності пневмоінструмента, шланга, вставного інструмента необхідно повідомити керівника робіт.

Працювати несправним інструментом, а також самому розбирати, регулювати і ремонтувати його забороняється.

  1. Вимоги безпеки під час роботи.

  1. Перед приєднанням шланга до інструменту необхідно випустити конденсат з повітряної магістралі.

Короткочасним незначним тиском продути шланг стиснутим повітрям, попередньо приєднавши його до мережі.

Струмінь повітря направляти тільки вверх; направляти струмінь повітря на людей, на підлогу чи на обладнання забороняється.

Приєднуючи шланг до повітряної магістралі, треба впевнитись в надійності закріплення його на штуцері.

  1. З шлангом необхідно обходитися обережно; не допускати його пережимання, заплутування, пересічення з тросами, електрокабелями чи ацетиленовими і кисневими шлангами.

Розміщати його слід так, щоб була виключена можливість наїзду на нього транспорту і проходу по ньому людей.

  1. Підключення шланга до мережі і до інструменту, а також його роз'єднання виконувати тільки при повному закритті вентиля на повітряній магістралі.

  2. Необхідно слідкувати за тим, щоб не було витікання повітря в місцях приєднання шланга.

  3. При припиненні подачі повітря чи перервах в роботі, необхідно перекрити вентиль на повітряній магістралі та витягнути вставний інструмент, а на свердлильних машинах, крім того, перевести пускову муфту в неробоче положення.

  4. При обриві шланга і перевірці чи заміні вставного робочого інструменту необхідно перекрити вентиль на повітряній магістралі.

Припинення подачі стиснутого повітря шляхом переломлювання шланга забороняється.

  1. Не допускається кидати пневмоінструмент, піддавати ударам; його необхідно захищати від забруднення, не залишати без догляду і систематично змащувати його спеціальним маслом.

  2. При перенесенні пневматичного інструмента необхідно тримати його за рукоятку корпуса, а шланг - звернутим кільцем.

Не допускається переносити пневмоінструмент, тримаючи його за шланг чи за вставний Інструмент.

  1. Робоче включення повітря виконується тільки після встановлення ударного інструмента в робоче положення (наприклад, щоб обтискувач був притиснутий до заклепки, зубило приставлене до поверхні виробу та інше).

Натиск робочого інструменту виконувати плавним поступовим зусиллям.

  1. Застосовувати вставний інструмент з хвостовиком, тільки відповідним розмірам втулки ствола.

Застосування підкладок (заклинювання) чи наявність люфту у втулці не допускається.

  1. При роботі пневматичним молотком тримати його треба за корпус (ствол); не можна тримати його за вставний інструмент.

Необхідно слідкувати за тим, щоб молотки були забезпечені пристосуванням, яке б не допускало вильоту бойка.

  1. При рубці, клепанні та інших подібних роботах, при яких можливе відлітання часток металу, необхідно користуватися захисними окулярами чи маскою з безосколковим склом і встановлювати переносні огороджувальні щити, щоб рядом працюючі не отримали травм.

  2. При роботі важким пневматичним молотком, шліфувальною машиною чи гайковертом їх необхідно підвішувати на пружинному балансирі чи спеціальній підвісці.

  3. Оброблювані вироби необхідно встановлювати стійко на робочих столах чи інших пристосуваннях способом, передбаченим технологією і виключаючим будь-яке зміщення під час роботи

Обрубувати, свердлити, заточувати вироби (деталі), які знаходяться в вільно підвішеному стані, чи утримувати їх руками забороняється.

  1. При роботі пневмоінетрументом стояти на обробляємому виробі забороняється.

  2. При появленні на робочому місці вібрації, викликаною роботою пневмоінструменту, слід застосовувати гумові, повстяні мати.

  1. Не дозволяється працювати біля неогороджених чи незакритих люків і прорізів, а також з переносних драбин, стрем'янок і незакріплених підставок.

  2. При зачистці інструмента на наждачному точилі необхідно користуватися захисним екраном; необхідно слідкувати за тим, щоб зазор між наждачним кругом і підручником не перевищував 3 мм.

  3. Змащувати пневмоінструмент необхідно не рідше трьох разів за зміну.

  4. При роботі пневмотурбінною машинкою забороняється:

    1. Включати робочий хід вільно лежачої машинки.

    2. Залишати машинку без догляду включеною в мережу повітровода навіть на короткий час.

    3. Знімати захисний кожух, тримати руки поблизу обертаючого Інструмента.

    4. Кидати машинку.

    5. Працювати боковою поверхнею абразивного круга, застосовувати важелі для посилення натиску абразивного круга на обробляєму деталь.

  1. Самостійно правши абразивний круг.

  2. Замінювати робочий інструмент при наявності в шлангу стиснутого повітря.

    1. Знімати з машинки засоби віброзахисту і управління робочим інструментом.

  1. Вимоги при роботі пневматичним молотком, зубилом, трамбівкою.

  1. При роботі з пневматичною трамбівкою необхідно бути обережним, не ставити ноги в небезпечну зону.

  1. При рубанні, клепанні необхідно встановлювати захисні шити, працювати в захисних окулярах.

  2. Вибиваючи зрублеву заклепку, необхідно попередити підручного, щоб він відійшов в сторону.

Перед заклепуванням подати команду підручному "Тримати заклепку!"

    1. При припиненні подачі повітря виключити пусковий курок і витягнути бойок.

  1. Забороняється кидати гарячу заклепку від горна до підручного.

  2. При роботі з пневматичним молотком, зубилом, трамбівкою забороняється:

    1. Оглядати їх при встановленому інструменті і при неперекритому магістральному вентилі.

    2. Натискати на курки при не встановленому інструменті.

    3. Від'єднувати їх від шланга, не закривши вентиля на повітряній магістралі, а також з'єднувати шланг під тиском.

  1. Вимоги безпеки після закінчення роботи.

  1. Закрити вентиль на повітряній магістралі, вийняти робочий інструмент, від'єднати шланг від пневмоінструмента і мережі.

  2. Протерти і змастити пневматичний і робочий інструмент.

  3. Загорнути шланг в кільця і разом з інструментом покласти у відведене для них місце.

  4. Привести в порядок робоче місце, скласти деталі, приорати відходи.

  5. Привести в порядок спецодяг, засоби індивідуального захисту і покласти у відведене для них місце.

  6. Помити руки, лице з милом; при можливості прийняти душ.

  7. Доповісти керівникові про всі недоліки які були під час роботи.


  1. Вимоги безпеки в аварійній ситуації.


  1. Ситуація, що може призвести до аварії чи нещасного випадку можлива в разі: обриву шлангів, пошкодження повітропроводів; падіння оброблюваних деталей; несправність пневмоінструменту; відлітання частин оброблюваних деталей; вильоту робочого інструменту.

  2. При виникненні такої ситуації негайно припинити роботу, відключити пневмоінструмент від мережі, перекрити магістральний вентиль, огородити небезпечну зону, не пускати в неї сторонніх осіб.

  3. Повідомити про те що сталось керівника робіт.

  4. Якщо є потерпілі надавати їм першу медичну допомогу; при необхідності викликати "швидку допомогу".

  5. Надання першої медичної допомоги:

    1. Надання першої медичної допомоги при ураженні електричним струмом: