1.39. Про кожен нещасний випадок, зв'язаний з виробництвом, потерпілий або очевидець нещасного випадку зобов'язаний негайно сповістити керівника робіт, який повинен організувати першу долікарську допомогу постраждалому, доставку його в лікувальну установу, повідомити власнику і службі охорони праці.

1.40. Маляр, що порушує дану інструкцію, притягується до відповідальності відповідно до діючого законодавства.

2. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПЕРЕД ПОЧАТКОМ РОБОТИ

2.1. Маляр повинен ознайомитися з інструкцією з застосування ізолювальних і клеючих матеріалів, з якими передбачено працювати.

2.2. Необхідно упевнитися, що спецодяг, - куртка, штани, рукавиці сухі, без слідів мастил, бензину, гасу, жирів і інших горючих рідин і правильно одягнені:

- штани повинні бути одягнені навипуск на черевики;

- куртка повинна бути одягнена поверх штанів, застебнута на всі ґудзики, манжети рукавів застебнуті або підв'язані;

- черевики щільно зашнуровані;

- захисна каска (при необхідності) закріплена ремінцем за підборіддя. Робота в легкому взутті (сандаліях, босоніжках, тапочках) не допускається.

Не можна надягати білизну із синтетичних матеріалів і шовку, кілець, браслетів, а також взуття, підбите залізними цвяхами.

2.3. Необхідно оглянути місце виконання роботи, переконатися, чи досить добре воно освітлено, звільнити проходи і забрати з-під ніг все, що заважає в роботі, перевірити наявність і справність огороджень прорізів і небезпечних зон.

2.4. Якщо поверхня суднової конструкції, палуби судна, настилу лісів або риштовання на місці виконання роботи слизька (облита мастилом, водою, фарбою), необхідно ці місця витерти насухо, посипати піском.

2.5. Необхідно перевірити справність підготовлених для роботи інструмента, пристосувань і засобів механізації. Інструмент слід переносити в сумці або шухляді.

2.6. Слід перевірити наявність і справність запобіжних засобів індивідуального захисту (окуляри, респіратори, рукавички й інше). При роботі в приміщеннях судна необхідно одягти каску.

2.7. Необхідно перевірити наявність огороджень, справність риштувань, підмостків, драбин і інше.

2.8. Необхідно переконатися, що в приміщенні, де планується проведення робіт, і в суміжних приміщеннях не проводяться роботи з відкритим вогнем (зварювання, газове різання, електронагрів і т.п.).

2.9. Запаси лакофарбових матеріалів для фарбувальних робіт на робочому місці повинні бути мінімально необхідними і не перевищувати добової потреби. Складувати матеріали в місцях проходу не допускається.

2.10. Під час роботи з риштувань необхідно перевірити їх стійке положення і справність. Підмостки, настили риштувань повинні мати огородження висотою 1,2 м. Робота на риштуваннях на відкритому повітрі допускається при силі вітру не більш 3-х балів.

2.11. Необхідно перевірити наявність і справність вентиляції. При її відсутності виконувати малярні роботи внутрішніх приміщень судна не дозволяється.

2.12. Приступаючи до роботи, слід переконатися, щоб все устаткування, призначене для інших (немалярських) робіт, було відключено, а балони з газами і шлангами були винесені за межі приміщення.

1.13. Перевірити, що:

устаткування, вентиляція, контрольно-вимірювальні прилади (манометри, термометри, електровимірювальні прилади і т.п.) справні, огороджені.

- відсутня тара з-під лакофарбових матеріалів на робочому місці;

- склад лакофарбових матеріалів, приміщення де будуть проводитися роботи, оснащені вентиляцією.

2.14. Приступаючи до роботи на устаткуванні з високим тиском -дробоструминному, гідроструминному, установках безповітряного розпилення -необхідно відгородити зону дії роботи й установити написи, що попереджають про небезпеку і визначають небезпечну зону. Працюючий на цих установках повинен мати наряд-допуск.

2.15. Перед застосуванням механізованого інструмента, спеціальних установок для очищення і фарбувальних робіт необхідно пройти навчання і перевірку знань з охорони праці.

2.16. Не можна приступати до роботи при наявності на поверхні тіла ран, подряпин і інших ушкоджень без висновку лікаря.

2.17. Приступаючи до фарбувальних робіт, слід пам'ятати, що безпека при підготовчих і оздоблювальних операціях залежить від виконання всіх запобіжних заходів.

Готування фарб, розчинників, ствердителів і т.п., змішання окремих компонентів, заповнення бачків фарборозпилювачів або фарбонагнітателів можна починати тільки після того, як на шкіру обличчя і рук буде нанесений захисний крем, надягнені запобіжні окуляри, рукавички, респіратор, шолом або маска.

2.18. При одержанні завдання на виконання нової роботи маляр зобов'язаний одержати від керівника робіт інструктаж про безпечні методи її виконання.

2.19. Маляр, що помітив порушення правил і інструкції з охорони праці іншим робітником або небезпеку для навколишніх, повинен попередити їх про небезпеку і дотримання вимог, що забезпечують безпеку в роботі і сповістити про це керівника робіт.

3. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПІД ЧАС ВИКОНАННЯ

РОБОТИ

3.1. Приступати до роботи дозволяється після одержання від керівника робіт наряду-допуску і дозволу на виконання вогненебезпечних робіт.

3.2. Слід перевірити достатність освітлення робочого місця, наявність вентиляції. У необхідних випадках для освітлення робочого місця потрібен справний вибухобезпечний світильник з ковпаком і запобіжною сіткою і справним добре заізольованим шланговим проводом при напрузі електроструму не вище 12 В.

3.3. Всі операції, пов'язані з підготовкою суміші розчинників, готуванням складів лаків і фарб, а також розведенням їх розчинниками, повинні виконуватися за технологічною картою в спеціальному, добре вентильованому приміщенні.

3.4. Працюючи на фарботерці, маляр зобов'язаний:

а) перед пуском фарботерки перевірити її справність, оглянути пусковий пристрій (рубильник і електропроводку), перевірити наявність і справність огороджень і надійність їхнього кріплення;

б) не пересувати ремінь руками на ходу, а користуватися відвідною або пусковою рукояткою;

в) не працювати при знятому огородженні;

г) застосовуючи свинцеві білила, свинцевий сурик, зелень - надягати респіратор, незалежно від наявності вентиляції.

Для знежирення поверхонь застосовувати уайт-спирит, «Синтанол».

3.5. Доставку розчинників і лакофарбових матеріалів до місця роботи необхідно робити в невеликих дозах у закритих посудинах; слід запобігати розплескування розчинників і лакофарбових матеріалів. Не можна залишати вогненебезпечні матеріали у відкритому посуді і без нагляду.

3.6. Лакофарбові матеріали до місця роботи необхідно доставляти готовими до використання, у щільно закритій тарі, у кількості, що не перевищує напівзмінної потреби. Розчинник необхідно доставляти тільки в кандейках-непроливайках.

3.7. Розлив лакофарбових матеріалів у дрібну тару необхідно робити в місцях, обладнаних витяжною вентиляцією. Щоб уникнути забруднення підлоги лакофарбові матеріали слід переливати на металевих піддонах з бортами.

3.8. Перемішування і розведення лакофарбових матеріалів потрібно робити в металевих ємностях (цебрах, бачках і т.п.) за допомогою механічних (пневматичних) мішалок.

3.9. Очищення поверхні ручним і механізованим інструментом необхідно робити в місцях, обладнаних місцевою витяжною вентиляцією з механічним побудником, і маючи посвідчення на роботи з ручним інструментом.

3.10. При проведенні очищення поверхні від іржі, окалини, старої фарби, а також при шліфуванні зашпакльованої поверхні працювати в безклапанних протипилових респіраторах.

3.11. При очищенні механізованим способом не допускається перебування людей у зоні роботи ближче 10 м, щоб уникнути травмування відлітаючими частками. Зона дії працюючого повинна бути обгороджена і позначена написами, що попереджають про небезпеку.

3.12. Роблячи очищення поверхонь, необхідно видалити всіх, що знаходяться в даному приміщенні або вимагати забезпечення їх індивідуальними засобами захисту (окуляри і респіратори).

3.13. Для очищення поверхні в замкнутих і важко доступних приміщеннях дозволяється застосовувати пневматичну машину тільки при наявності в приміщенні загальнообмінної вентиляції і використання індивідуальних засобів захисту.

3.14. При роботі на металевих поверхнях у лежачому положенні і стоячи на коліні, слід застосовувати килимки з матеріалу низької теплопровідності.

3.15. Працювати слід справним інструментом: молоток повинен бути насаджений на рукоятку овального перетину, розклинену заєршеним металевим клином і виготовлену з твердих і грузлих порід дерева (клен, молодий дуб, горобина, в'яз), бойок молотка повинен мати рівну, злегка опуклу поверхню, не можна працювати молотком зі збитим бойком і тріщинами, а також насадженим на рукоятку з м'яких порід дерева (ялина, сосна).

3.16. Працюючи ручним або пневматичним інструментом, слід надягти рукавиці, захисні окуляри закритого типу й індивідуальні засоби захисту органів дихання.

3.17. При видаленні старої фарби хімічним способом (намазуванням пасти) очищена маса повинна бути ретельно зібрана в шухляду і віднесена в призначене для цього місце.

3.18. Не можна користуватися механізованим інструментом, фарбувальними й очисними апаратами, якщо маляр не навчений роботі з ними.

Працюючи з установками безповітряного розпилення, механізованим інструментом, необхідно виконувати вимоги інструкції з їх експлуатації.

Одержуючи з комори шланг, треба перевірити його закріплення на штуцерах, щоб шланги були з'єднані спеціальними заєршеними штуцерами. Не допускається кріплення шлангів на штуцерах і ніпелях за допомогою в'язального дроту. Припиняти подачу повітря шляхом перемотування шланга і зав'язування вузла не допускається.

3.19. Приступаючи до роботи з пневматичною машинкою, до з'єднання її зі шлангом і до вставки інструмента необхідно оглянути футорку машинки, перевірити наявність захисного кожуха робочого інструмента і прочистити сітку. Пневматична машинка повинна бути добре змазана. Хвостовик вставного інструмента повинен бути справним, не мати вибоїв і скошених потилиць.

3.20. Перед початком роботи з пневматичним інструментом маляру слід вивчити і виконувати інструкцію з охорони праці для працюючих з ручними пневматичними машинками.

3.21. Підключення пневматичного інструмента слід робити в наступному порядку:

- приєднати шланг до магістралі;

- прочистити сітку у футорці;

- приєднати інструмент до шланга;

- відкрити вентиль на повітряній магістралі.

3.22. Приступаючи до роботи з пневмоінструментом, необхідно переконатися в надійності кріплення шланга на штуцері, справності застосовуваної машини на холостому ходу і робочого інструмента.

3.23. Працюючи на ручних пневматичних машинах, слід перекривати пусковий вентиль у наступних випадках:

- при з'єднанні зі шлангом і при від'єднанні від нього машини;

- при розриві або роз'єднанні шланга;

- при огляді машини;

- при раптовому припиненні подачі стиснутого повітря в магістраль;

- при поломці хвостовика робочого інструмента;

- при відході з робочого місця.

3.24. При роботі з пневмоінструментом необхідно користуватися індивідуальними засобами захисту органів слуху - протишумними навушниками, антифонами, ультратонкою ватою УТВ, а для захисту очей - захисними окулярами.

3.25. Не можна робити ремонт і розбирання пневматичного інструмента маляру, несправний пневматичний інструмент треба здати в комору.

3.26. Не можна відкривати вентилі на повітропроводі, поки не приєднаний шланг. Слід постійно перевіряти надійність з'єднання шлангів між собою і пристосування їх до магістралі й інструмента.

3.27. Слід продути шланг стисненим повітрям від бруду і води, тримаючи його кінцем вниз; всередину шланга не можна заглядати; не можна обдувати зі шланга ні себе, ні інших.

3.28. Не можна робити очищення поверхонь, покритих свинцевими й іншими шкідливими фарбами, без респіраторів з подачею в зону дихання чистого повітря і не зволоживши попередньо поверхні, що очищаються.

3.29. Сухе піскоструминне очищення і випалювання старої фарби не допускається.

3.30. Не дозволяється користуватися пожежо- і вибухонебезпечними змиваннями для видалення старих покрить у замкнутих і важкодоступних приміщеннях.

3.31. Очищення травильною пастою слід робити, відгородивши місце роботи і виключивши ходіння людей у зоні роботи, щоб уникнути влучення пасти, що відшаровується від металу, на проходжуючих.

3.32. Виконувати роботи по очищенню травильними пастами дозволяється у відповідному спецодязі, у гумових рукавичках, а при стельових роботах - із застосуванням додаткових індивідуальних захисних засобів.

3.33. По закінченні очищення відпрацьована паста повинна бути зібрана, нейтралізована шляхом змішування з гашеним вапном і вилучена.

3.34. Для захисту шкірних покривів від впливу органічних розчинників варто одягти рукавиці, гумові рукавички, захисні мазі і пасти.

Для захисту кистей рук рекомендується користуватися пастою «біологічні рукавички».

Не можна переносити голими руками протравлені деталі.

3.35. Приступати до роботи з лаками, фарбами, емалями, смолами, розчинниками, змиваннями й іншими шкідливо діючими речовинами дозволяється тільки з дозволу лікаря. При подразненнях слизової оболонки ока, шкірних покривів або дихальних шляхів негайно звертатися до лікаря.

3.36. Не можна робити на гарячих поверхнях фарбування емалями, грунтами, лаками і фарбами; змивання ацетоном, каустичною содою й іншими розчинниками.

3.37. Робота з лакофарбовими матеріалами і летучими розчинниками в приміщеннях повинна виконуватися тільки при наявності штучної місцевої вентиляції з застосуванням шлангових відсмоктувачів.

3.38. При виконанні механізованого фарбування в замкнутих або малих по обсягу суднових приміщеннях, у важкодоступних місцях - варто видалити сторонніх осіб. Одночасне виконання інших робіт у приміщеннях також неприпустимо.