5.3. Причал, добудовчі набережні, а також інші місця території, на яких використовується внутрішньозаводський транспорт і пересуваються люди, повинні бути обладнанні міцними бортовими брусами (колесовідбійниками), що захищають транспорт від падіння. На цих місцях, де можливе падіння людей у воду повинні бути обладнанні ритувальними засобами. Обладнання причалів повинне гарантувати безпеку посадки й висадки людей при будь-якому рівні води.

5.4. Акваторія повинна бути захищена від льодоходу, сильних хвилювань, течій і насосів. Захисні спорудження повинні знаходитися у справному стані.

5.5. Водостоки (канави) для відведення атмосферних вод належить регулярно прочищати і ремонту.

5.6. Сбір і утилізація твердих відходів, сміття з території повинні здійснюватися згідно з вимогами розділу 2.7. цих правил.

5.7. Прибирання території повинне проводитися за можливістю з використанням засобівмеханізації, вологим, або пневматичним способом, стаціонарними або пересувними установками, мийними або прибиральними машинами.

5.8. Видалення покидьків підприємств громадського харчування здійснюється у відповідності до санітарних правил, що встановлені для даного населеного пункту.

5.9. Харчові відходи підприємств громадського харчування СБЗ, СРЗ, суден збираються у спеціально для цього призначену тару й можуть використовуватися для годівлі худоби відповідно до вимог правил санітарного утримання населених місць.

5.10. На території СБЗ, СРЗ, РЕБФ і РМФ у місцях скупчення людей повинні встановлюватися урни для сміття і недопалків та ящики, що щільно закриваються для сміття і зметів. Ящики й урни повинні систематично очищуватися, а також піддаватися дезінфекції і дезінсекції.

5.11. Місця для збирання, сортування і короткочасного зберігання відходів слід відводити на спеціальних ділянках території.

5.12. Для догляду за територією СБЗ, СРЗ, РЕБФ і РМФ повинна бути призначена спеціальна бригада кількістю осіб, що відповідає розмірам СБЗ, СРЗ, РЕБФ і РМФ. Бригада робочих повинна бути забезпечена сучасними засобами механізації.

Об'єкти СБЗ, СРЗ, РЕБФ, РМФ і допоміжні будинки

5.13. Поточний санітарний нагляд за об'єктами і допоміжними будинками повинен втілюватися у відповідності до вимог п. 2.2. і 2.3. цих правил.

5.14. Використання побутових приміщень не за призначенням не допускається.

5.15. Біля зовнішніх входів до допоміжних будинків і приміщень повинні бути пристосування для очищення взуття від бруду.

5.16. Жолоби, канави, трапи, пісуари й унітази у душових і вбиральнях повинні регулярно прочищуватися і промиватися. Прилади, що слугують для промивання унітазів, пісуарів і т.п., повинні бути виправленими. Підлоги у вбиральнях повинні постійно утримуватися у сухому стані.

Об'єкти громадського харчування

5.17. З метою боротьби із гризунами у харчових об'єктах повинні застосовуватися механічні засоби їх знищення (капкани, верші і т.п.).

5.18. Застосування хімічних та інших методів знищення гризунів, мух та інших комах припустиме тільки за умов проведення цих заходів спеціально підготовленими особами за узгодженням із представниками санепідслужби і під їхнім наглядом.

5.19. У складських приміщеннях для зберігання сипучих харчових продуктів (зерна, борошна, крупи і т.п.) повинні систематично проводитися заходи боротьби з амбарними шкідниками.

Рекомендується зберігання вищезазначених продуктів здійснювати в охолоджуємих приміщеннях при температурі не вище + 10 град.С.

5.20. Усі приміщення продбази повинні мати щуронепроникні вентиляційні отвори. Вентиляційні канали у холодильних камерах повинні бути закриті металевими сітками; усі вікна повинні бути заскленими.

5.21. У приміщеннях для зберігання і переробки продуктів, ліфтах, сходових клітках і т.п. щоденно повинне проводитися ретельне прибирання. У приміщеннях, де проводиться приймання і відпуск продуктів і їх сортування, прибирання повинно проводитися негайно після закінчення роботи.

5.22. Світильники в охолоджуємих приміщеннях повинні мати розсіювачі та інші пристосування, що виключають випадіння ламп або сколків скла і попадання їх в харчові продукти.

5.23. Приміщення складів і бази 2-3 рази на рік, а за вказазівкою санепідслужби частіше, повинні піддаватися білінню вапном, а стіни, що облицьовани плиткою або пофарбовані стійкими емалевими фарбами, лід ретельно промивати. Місця, уражені пліснявою, повинні попередньо дезінфікуватися.

5.24. Перед входом до холодильних камер необхідно покладати дезінфікуючі килими і мати.

5.25. Обладнання й інвентар продуктових баз повинні бути виготовленні з матеріалу, що не виявляє шкідливого впливу на продукти і легко піддається очищенню.

5.26. Полиці для зберігання продуктів повинні бути різкими, щільними, без щілин і влаштовані на висоті не менше 50 см від підлоги.

5.27. Для миття і дезинфекції візочків, устаткування, інфентаря повинні бути відокремлені спеціальні приміщення з водонепроникною підлогою і відповідним устаткуванням для підігріву води.

5.28. Для зберігання повинні прийматися тільки доброякісні продукти у чистій, справній тарі, забезпечені відповідними сертифікатами. Для особливо швидкопсувнихпродуктів додатково повинні бути вказані дати випуску і строки реалізації.

5.29. Не припустимо:

- завіз швидкопсувних продуктів у теплий період року на базу (склади), що не забезпечені холодильником;

- зберігання незатарених продуктів безпосередньо на льоду.

__________________________________________________________________

Примітка: тільки в окремих випадках припускаються зберігання харчових продуктів на катокці чи стелажах, що укладені на лід.

5.30. На великих базах повинні бути окремі камери для зберігання однородних харчових продуктів. На малих базах і складах продукти повинні розподілятися таким чином, щоб запобігти шкідливого впливу одних продуктів на інші (запахи та ін.).

5.31. Відпускання харчових продуктів з бази (складу) повинне проводитися у чистій і справній тарі. Відпускання незатарених продуктів або затарених у брудну й неохайну тару забороняється.

5.32. Діючі у продовольчіх складах пункти соління й переробки овочів повинні відповідати санітарним правилам підприємств, що виробляють плодоовочеві консерви, висушені фрукти, овочі й картоплю, квашену капусту, солені овочі.

Транспортування харчових продуктів на суда

5.33. Доставка на судна харчових продуктів, сировини й готової продукції повинна проводитися на спеціально призначеному для цієї мети транспорті, як правило, закритому. У випадку використання для перевезення продуктів відкритого транспорту, кузов повинен бути накритим листовим алюмінієм або оцинкованою сталлю, крім того, він повинен бути забезпеченим чистим брезентом або парусиною.

5.34. Бортові й криті машини, у тому числі охолоджуємі, призначені для перевезення харчових вантажів, повинні мати на борту маркування "ПРОДУКТОВА". Швидкопсувні харчові продукти і напівфабрикати повинні перевозитися тільки у охолоджуємому транспорті.

5.35. Забороняється використовувати автотранспорт, призначений для перевезення харчових продуктів з іншою метою.

5.36. Для доставки півфабрикатів на судна повинна бути спеціальна тара (металева або дерев'яна) із щільно припасованими покришками, яку забороняється використовувати з іншою метою (зберігання сировини, готової продукції і т.п.).

5.37. Доставка на судна хліба, булочних і кондитерських виробів (здоба, тістічко і т.п.) повинна проводитися у спеціальних ящиках (із щільно припасованими покришками), не допускається їх деформація й забруднення. Доставка вказаних продуктів у м'якій тарі (мішках) і навалом у автомашинах і т.п. не дозволяється.

Експлуатація підіймально-транспортних машин і допоміжних пристосувань

5.38. Проведення підіймально-транспортних робіт і переміщення вантажів повинне здійснюватися відповідно до вимог ДСТ 12.3.020-80 "Процеси переміщення вантажів на підприємствах. Загальні вимоги безпеки" [182], ДСТ 12.2.065-81 (СТ РЕВ 1723-79) "Ванатажно-підіймальні роботи. Загальні вимоги безпеки" [183], ДСТ 12.3.009-76 (СТ РЕВ 3518-81) "Роботи навантажувально-розвантажувальні. Загальні вимоги безпеки" [184], КД 5.0330-84 "Навантажувально-розвантажувальні роботи при будівництві і ремонті суден. Вимоги безпеки" [185], КД 5.0364-83 "Роботи такелажніу суднобудуванні. Вимоги безпеки" [186], ТСН 413-80 "Інструкція по монтажу вантажно-підіймального обладнання" [187], ДНАОП 0.00.1.03-93 "Правила влаштування і безпеки експлуатації вантажно-підіймальних кранів" [188].

5.39. При навчанні осіб роботі на підіймально-транспортних машинах повинні вивчатися правила виробничої санітарії, а при атестації цих осіб необхідна перевірка знань правил.

5.40. Кабіни підіймально-транспортних машин повинні бути обладнані у відповідності до вимог розділів 2.2.103.-2.2.110. цих Правил. З метою надання нормальних умов для органу зору працюючих повинні бути оснащенні пристроями сонцезахисту й дзеркалами заднього огляду. Чищення зовнішнього скла, включаючи підлогу кабіни, повинне бути механізоване і здійснюватися з кабіни ефективними засобами.

5.41. Контейнери, транспортери для сипучих та курних вантажів повинні бути зачинені кожухами, які не пропускають пил.

5.42. Заборроняються укладати і перевозити вантажі на несправних піддонах абоушкоджених контейнерах.

5.43. Швидкість пересування кранів, що керуються з підлоги не повинна перевищувати 50 м/хв., а їх візочків - 32 м/хв.

5.44. Крани, що працюють на відкритому повітрі, повинні бути обладненими анемометрами, які автоматично включають звуковий сигнал при вітрі, що досягає швидкості, яка зазначена у пашпорті крану.

5.45. Переміщувати вантажі над приміщеннями, де можуть знаходитися люди можна тільки після виведення їх з цих приміщень.

5.46. При навантаженні (розвантаженні) металів електромагнітники і грейдерними захватами, зону підіймання й переміщення вантажів огороджують, а вантажні платформи закріплюють зашмаками від спонтанного переміщення.

5.47. У виробничих процесах переміщення вантажів масою більшою за 20 кг на відстань більш як 25 м повинне бути бути механізоване.

5.48. Навантажувально-розвантажувальні роботи з допомогою вантажно - підіймальних механізмів можна проводити тільки у присутності людей у кабіні транспортного засобу.

5.49. Якщо вантаж доводиться переносити над робочими місцями машиніст крану забов'язаний подавати переривчасті звукові сигнали, а стропальник - попередити людей, що знаходяться внизу.

5.50. Водії, що працюють із вантажно-підіймальними механізмами, повинні бути навчені за програмою стропальника і мати відповідні посвідчення.

5.51. Усі працюючі на загальнозаводських складах повинні проходити навчання з безпечних методів і прийомів роботи при розвантаженні й вивантаженні матеріалів і виробів.

Внутрішньозаводські транспортні роботи

5.52. Влаштування, утримання й експлуатація заводських залізничних потягів і шляхів, а також габарити будівель і штабелів вантажів та їх відстань від шляхів повинні відповідати вимогам діючих правил Міністерства транспорту України та "Укрзалізниці".

5.53. Вантажі на висоті штабелю до 1,2 м повинні знаходитися від зовнішньої грані головки найближчого до вантажу залізничного або підкранового шляху на відстані не менше 2 м, а за більшої висоти - не менш 2,5 м.

Залізничні шляхи напроти виходить з будинків можуть бути прокладені від стіни будинків на відстані не ближче 5 м для вузької колії і 6 м для широкої колії. У випадку неможливості виконати цю вимогу при виході з будинку влаштовують запобіжні загороди і влаштовують сигналізацію, що попереджує про рух транспорту.

5.54. Швидкість залізничного транспорту по території СБЗ, СРЗ повинна бути обмежена до 10 км/год з локомотивом попереду і 5 км/год з локомотивом позаду составу.

5.55. При роботі вручну забороняється підштовхувати одні вагони і вагонетки другими; зупиняти їх з буфера; підкладати під колеса для гальмування дошки, ломи, кілля та інші не передбачені правила технічної експлуатації речі; забороняється знаходитися на рельсовій колії і йти попереду вагонів і вагонеток, що пересуваються; їздити на порожніх і навантажених вагонетках; проводити зчеплення до повної зупинки вагонів.

5.56. Швидкість руху автомобільного та іншого безрельсового транспорту не повинна перевищувати: по внутрішньозаводським шляхам - 12 км/год, на поворотах шляхів - 5 км/год, через переїзди й у цехах 3 км/год.

5.57. Забороняється перевозити людей у кузовах повністю завантажених автомашин усіх типів, у кузовах самоскидів і при транспортуванні вибухо- і вогненебезпечних, струйних речовин, пилящих вантажів і лісоматеріалів.

При перевезенні устаткування та інших вантажів, що вимагають супроводу людей, для них необхідно залишати зручне й безпечне місце. Супроводжуючі повинні слідкувати за станом кріплення вантажу.

5.58. Балони із зрідженим газом можна перевозити тільки на підресорних засобах, укладаючи їх запобіжними ковпаками в один бік, поперек кузова й обов'язково закріплюючи, використовуючи для цього спеціальні стелажі з заглибленнями, що оббиті войлоком.

При перевезенні балонів без стелажів слід застосовувати прокладки з ленькового канату або гумових кілець товщиною не менш 25 мм.

Балони з газом у вертикальному полодженні повинні перевозитися тільки у спеціальних рушниках.

5.59. Перевезення на автомашинах кислот, каустика і рідких хімікатів у бутилях дозволяється тільки за наявності спеціальнгої запобіжної тари, а пальних рідин (бензин, газ і т.п.) - у спеціальній металевій тарі із пробками, що щільно закриваються. Транспортування легкоспалахуючих рідин допускається тільки спеціальними транспортними засобами, що мають заземлення; ті ж вимоги відносяться до окремих емкостей з подієними рідинами.

5.60. Транспортні шляхи необхідно утримувати у справному стані, очищувати від сміття,снігу й льоду. У зимовий час транспортні шляхи обов'язково посипають піском, попелом і шлаком.

5.61. Для навантадення й розвантаження поштучних вантажів необхідно використовувати спеціальні майданчики - платформи, естакади - на висоті підлоги кузова автомашин або вантажної платформи.