Проходи, проїзди, переходи, а також сходи, площадки і поручні до них слід завжди тримати справними і чистими, а розмішені просто неба — очищати від снігу і льоду і посипати піском. Територію мазутного госпо­дарства всередині обвалування, а також зливні пристрої необхідно очища­ти після кожного снігопаду.

Настили площадок і переходів, а також поручні до них необхідно на­дійно закріпити. На період проведения ремонтних робіт замість знятих поручнів слід установлювати тимчасові справні огородження.

  1. Біля всіх воріт та дверей будівель у зоні руху залізничного і ав­томобільного транспорту необхідно установлювати обгороджувальні стов­пчики і поручні, а також дорожні знаки або світлові табло, що вказують максимально допустимий за умов безпеки вертикальний габарит транс­портного засобу. На воротах слід установлювати фіксатори. — щоб пере­шкодити самочинному закриванню та відкриванню воріт під дією тиску вітру. Для автомобілів та інших транспортних засобів слід установлювати допустимі швидкості руху на території підприємства, а також усередині будівель. Зони обмеженої швидкості руху, місця стоянки транспортних засобів і місця їхніх розворотів повинні відмічатись відповідними дорож­німи знаками, які мають бути добре видні вдень і вночі. У місцях проїзду автомобільного транспорту під комунікаціями і спорудами слід установи­ти знаки, що обмежують габаритну висоту і ширину. У ворітниці з боко­вими стояками і на відстані відкривання воріт для захисту їх від наїздів та ударів слід установлювати обмежувальні стовпчики або надовби.

  2. Територія підприємства повинна мати огорожу, освітлення і підтримуватись у чистоті і порядку.

  3. Територію підприемLlDCl ».

стоками. Люки водостоків тії інших підземних комунікацій слід тримати закритими. Під час проведення ремонтних, земляних та інших робіт на те­риторії підприємства відкриті люки, траншеї та ями потрібно обгородити. Вночі огорожі слід освітлювати. У місцях переходу через траншеї слід ус­тановлювати перехідні містки завширшки понад 1 м з поручнями заввиш­ки до 0,9 м.

  1. Стулчасті ворота виробничих приміщень повинні відчинятись назовні, а ворота на території підприємства '— всередину.

  2. Під час руху поїздів, маневрових ешелонів, локомотивів, якщо відчіплюють вагони, треба заздалегідь відходити у безпечне місце — на, узбіччя або між коліями на відстань понад 2 м від крайньої рейки.

  3. Майстерні, санітарно-побутові та інші приміщення не повинні розміщуватись під газоходами та естакадами паливоподачі.

  4. Міжповерхові перекриття, підлога, канали та приямки повинні бути у справному стані. Усі отвори у підлозі необхідно обгородити. Криш­ки і кромки люків колодязів, камер та приямків, а також перекриття ка­налів повинні бути врівень з підлогою або землею і надійно закріплені.

  5. У камерах і кацалах слід підтримувати чистоту, регулярно відка­чувати воду з приямків і не допускати захаращування проходів.

  6. Переробляти будівельні конструкції і пробивати отвори в них — без підтвердження розрахунком можливості виконання робіт заборонено.

  7. Не дозволяється влаштовувати в каналах глухі перегородки, шо перешкоджають вільному проходу обслуговувальних працівників.

У виняткових випадках, коли поділ каналу на окремі відсіки необхід­ний за технологічних умов, наприклад для улаштування залізобетонної щитової нерухомої опори, до і після розподільної перегородки необхідно зробити виходи на поверхню землі.

  1. На кожному підприємстві (в цеху, на дільниці) повинен бути план з позначенням ремонтних площадок і допустимих на них наванта­жень. У цехах (на дільницях) слід чітко позначати межі площадок, а на табличках зазначати допустимі навантаження на них.

  2. Рівень освітленості, шуму й вібрацій на робочих місцях пови­нен відповідати вимогам санітарних норм.

  3. Для освітлення приміщень, до яких можливе проникнення го­рючого газу, пари вибухонебезпечних речовин, слід використовувати ви- бухозахишене електрообладнання та освітлювальну арматуру.

  4. Системи вентиляції, копдиціонуванпя повітря і повітряного опалення повинні забезпечувати санітарно-гігієнічні вимоги до мікроклі­мату виробничих приміщень згідно з вимогами ГОСТ 12.Г.ОО5.

  5. Вміст шкідливих речовин у повітрі робочої зони виробничих приміщень не повинен перевищувати встановлених гранично допустимих концентрацій (далі — ГДК).

  6. *20. На кожному підприємстві необхідно проводити атестацію ро­бочих місць згідно з вимогами Порядку проведення атестації робочих місць

„w.anvwio їхаошсту Міністрів України від 01.08.92, № 442. у терміни, передбачені колективним договором, але не рідше одного разу па 5 років.

  1. Кислоти, луги, фосфати, реагенти та інші матеріали необхідно зберігати в складських приміщеннях.

  2. Ртуть необхідно зберігати в упаковці підприємства-виробника в спеціальних складських приміщеннях при температурі до плюс 50 °С та при відносній вологості понад ЗО %. У кожному такому приміщенні пови­нен бути запас посуду і пристроїв для безпечного розфасовування і транс­портування ртуті.

Транспортувати ртуть необхідно тільки в посуді, шо не б’ється.

  1. Хімічні речовини і матеріали, що містять легкозаймисті, вибу­хонебезпечні і токсичні компоненти, необхідно зберігати в спеціальних складських приміщеннях, ізольованих від інших приміщень.

  2. Бензин, гас, спирт, нітрофарби, розчинники, розріджувачі та інші легкозаймисті матеріали допускається зберігати у виробничих при­міщеннях тільки у межах добової потреби. Ці матеріали необхідно зберіга­ти у міцній металевій тарі в спеціальних цехових коморах, па дверях яких мають бути вивішені знаки безпеки про заборону паління і використання відкритого вогню.

Поблизу робочих місць допускається зберігати .мастильні матеріали у спеціальних металевих баках і маслянках.

Легкозаймисті матеріали необхідно зберігати в спеціальних складсь­ких приміщеннях, розташованих поза виробничими приміщеннями. На дверях складських приміщень мають бути вивішені знаки безпеки згідно з ГОСТ 12.4.026, що наведеш в таблиці 4.1.

Гамшрі 4 і

Зміст знака

Номер знака за ГОСТ

12.4.026

Місце установлення

1

2

3

1. Заборонні

Забороняється користуватись відкритим вогнем

1.1

На зовнішньому боці дверей, всередині складів з пожежо- і вибухонебезпечними матеріалами та речовинами; біля входу на ділянки, де проводять роботи із зазначеними матеріалами га речови­нами: на обладнанні, де існує небезпека вибуху або займання: на гарі для зберії ання і транспорту­вання пожежо- і вибухонебезпечні їх речовин, а також у місцях проведення газонебезпечних робіт

Забороняється паяній

1.2 ■

Те саме, що ддя номера знака 1.1. і деда іконо у ртутштх кімиаіах

1

2

3

Вхід (прохід) заборонено

1.3

Біля входів у небезпечні зони, а також у примі- ■ щення та зони, в які закрито доступ для сторон­ніх людей

Не закривати (Не відкривати) Працюють люди

1.5

На арматурі (засувках, вентилях, клапанах, шиберах тощо), яку не можна закривати (відкри­вати) за умовами виконання роботи або за станом схеми, з пояснювальним написом: "Не закривати! Працюють люди" або "Не відкрива­ти! Працюють люди"

Піднімання заборонено

1.5

У місцях, де піднімання працівників на облад­нання, що ремонтується, небезпечне, з поясню­вальним написом: "Підніматись заборонено"

Не вмикати

Працюють люди

1.5

На рукоятках або штурвалах електроприводів арматури, за допомогою якої обладнання вмика­ється, а також на пристроях дистанційного керування (щити і пульти керування) електро­приводами арматури, за допомогою якої облад­нання вимикається, з пояснювальним написом: "Не вмикати! Працюють люди"

2. Застережні

Обережно Легкозаймисті речовини

2.1

На вхідних дверях і всередині складів, у місцях зберігання, ка тарі для зберігання і транспорту­вання легкозаймистих речовин, перед входами на ділянки робіт з легкозаймистими речовинами

Обережно

Небезпека вибуху

2.2

На дверях і всередині складів, в місцях зберіган­ня, на тарі для зберігання і транспортування вибухонебезпечних матеріалів і речовин, перед входами па ділянки робіт з вибухонебезпечними матеріалами і речовинами, а-також у місцях проведення газонебезпечних робіт

Обережно їдкі речовини

2,3

На дверях і всередині складів, у місцях зберіган­ня їдких речовин, па ділянках робіт з ними, на тарі для зберігання і транспортування їх

Обережно

Отруйні речові пш

2.4

На дверях і всередині складів, у місцях зберіган­ня отруйних речовин, на ділянках проведення робіт з ними, на тарі для зберігання і транспор­тування їх

Обережі іо Обладнання в роботі

2.9

На обладнанні, розміщеному поблизу місця j

робіт, з пояснювальним написом: "Обережно. | Обладнання в роботі"

Обережно

Небезпечна зона

2.9

На межі обладнання, що ремонтується, або ділянок території теплотраси, цеху, де за станом і умовами роботи обладнання перебувати людям небезпечно, з пояснювальним написом: "Обе­режно. Небезпечна зона"

1

' 2

3

3. Настановчі

Працювал и з використанням засобів захисту органів дихання

3.7

Біля входу в робочі приміщення, зони або ділян­ки робіт, що пов’язані з виділенням шкідливих для організму людини газів, пари, аерозолів

Працювати тут

3.9

На конструкціях, у місцях, де створено безпечні умови проведення робіт

Прохід тут

3.9

Біля місця організованого проходу під час про­ведення ремонту обладнання з пояснювальним написом: "Прохід тут"

Підніматись тут


Біля місця організованого підйому на облад­нання, що ремонтується, з пояснювальним написом: "Підніматись тут"

Прохід тримати вільним

3.10

На шляхах підходу до місць розміщення пожеж­ної техніки і до евакуаційних та запасних виходів

Виходити тут

3.11

На дверях евакуаційних або запасних виходів.

На шляхах евакуації використовують з додатко­вою табличкою з вказівною стрілкою

Двері тримати зачиненими

3.12

3 обох боків пожежних дверей, а також на дверях іншого призначення, які повинні бути зачинені з міркувань безпеки

4. Вказівні

Місце паління

4.3

У виробничих приміщеннях і на території для зазначення місця паління

Пит на вода

4.4

У виробничих приміщеннях > на території з пояснювальним написом: "Питна вода"



Примітки:

1) Заборонні знаки призначені для заборони окремих дій.

Знаки повинні бути такими: коло червоного кольору з білим полем усере­дині. з білою по контуру знака облямівкою і символічним зображенням чорного кольору на внутрішньому білому полі, перекресленому похилою смугою червоного кольору (кпи нахилу 45 а, ліворуч зверху, праворуч внизу і. Ширина кільця черво­ного кольору повинна бути від 0.09 до О, І зовнішнього діаметра, ширина похилої червоної смуги 0.08 зовнішнього діаметра, ширина білої облямівки по контуру знака — 0.02 зовнішнього діаметра. Дозволяється використовувати заборонні знаки з пояснювальним написом, виконаним шрифтом чорного кольору. У цьому разі похилу червону смугу не ианогятъ. На знаках пожежної безпеки поясню­вальні написи необхідно наносити червоним кольором.

21 Застережні знаки призначені для попередження працівників про можли­ву небезпеку

  1. Знаки повинні бути такими. рімюсторониій трикутник із округленими ку- тами жовтого кольору з вершиною вгору, з облямівкою чорного кольору завширш­ки 0.05 довжини сторони, із символічним зображеннях! чорного кольору.Наспіановчі знаки призначені для розміщення певних дій, які здійснюють­ся тільки за умови виконання конкретних вимог безпеки праці (обоє 'язкове вико­ристання засобів захисту працівниками, які виконують роботу, прийнятих за­ходів щодо створення безпечних умов праці), вимог, пожежної безпеки і показу шляхів евакуації.

Знаки повинні бути такими: квадрат зеленого кольору з білою облямівкою по контуру завширшки 0.02 довжини сторони квадрата і білим полем квадрат­ної форми всередині нього, сторона якого дорівнює 0, 7 довжини сторони квадра­та зеленого кольору. Всередині білого квадратного поля слід нанести чорним ко­тором символічне зображення або пояснювальний напис. На знаках пожежної безпеки пояснювальні написи необхідно виконувати червоним кольором.