що розлилася або зливається, перед закінченням зміни необхідно звільни] ти від ртуті і знову залити водою.

Для недопущення розливання ртуті на підлогу посудини з нею необ­хідно установлювати на піддони з чорного металу або емальовані. ,

Зважувати, очищати і фільтрувати ртуть дозволяється тільки у ртутних кімнатах у витяжній шафі за умови увімкненої витяжної вентиляції, яку доз-.' воляється вимкнути лише через ЗО хв після закінчення роботи з ртуттю.

  1. Очищення, дистилювання ртуті, заповнення нею приладів та інші* роботи з відкритою ртуттю слід проводити у хлорвінілових або тонких^, гумових рукавицях, головному уборі і в окулярах; браги ртуть пезахнще- і ними руками або відсмоктувати її ротом категорично заборонено. j

Під час розливання ртуті або у разі виходу з ладу місцевої витяжної - вентиляції необхідно працювати у протигазах з фільтрувальними короб­ками.

  1. Не допускається стикання з ртуттю деталей приладів з кольо­рових металів.

Виявлені під час розбирання приладів і апаратів амальговапі деталі слід зберігати в ртутних кімнатах у спеціальних посудинах з водою.

Знімати амальгаму з амальгованих деталей нагріванням дозволяєть­ся тільки всередині витяжної шафи і за умови увімкненої вентиляції.

  1. Щоб уникнути витікання ртуті з посудин, вакуумметрів, необ­хідно щільно закривати ці посудини гумовими пробками з виведенням скля­ної трубки заввишки від 50 до 60 мм. що сполучає посудини з атмосферою.

  2. У робочих приміщеннях не повинні зберігатись прилади та апа­рати, що не застосовуються; у цих приміщеннях не дозволяється викорис­товувати биті прилади та апарати з ртуттю, барометри і вакуумметри, в яких ртуть міститься у відкритих посудинах.

  3. У виробничих приміщеннях ртутні прилади з крихкими скляни­ми деталями слід захищати від ударів.

  4. Установлені у виробничих приміщеннях прилади і апарати з ртуттю слід обладнати уловлювальиими посудинами, — щоб не допусти­ти витікання з них ртуті у разі випадкового порушення герметичності.

  5. Термометри з ртутним заповненням слід зберігати і транспор­тувати у футлярах.

Термометри, установлені на робочих місцях, повинні мати захисні металеві кожухи (оправки).

  1. Продувати, вводити в дію і виводити з дії прилади, заповнені ртуттю, слід обережно, - уникаючи витікання ртуті у трубопроводи або виробничі приміщення.

  2. Розлиту ртуть слід негайно і ретельно зібрати у герметичний балон, емальований або фарфоровий посуд.

Краплі розлитої ртуті слід збирати гумовою грушею або іншим при­стосуванням з боків забрудненої ділянки у напрямку до центру, — ■ щоб никнути проникнення ртуті у підлогу і розповсюдження її по всьому при­міщенню.

Повноту збирання ртуті перевіряють за допомогою лупи.

Ртуть, що залишилась, слід прибирати з підлоги ганчіркою, змоче­ною у 0,2 "2-му підкисленому розчині марганцевокислого калію або 20 Ро­му розчині хлорного заліза.

  1. У випадку виявлення ртуті, що витекла у приміщення, праців­ники, які помітили її витікання, повинні негайно доповісти про це керів­ництву підрозділу — для вжиття невідкладних заходів.

Після відповідної обробки зараженої ділянки виробничого приміщення . іід провести аналіз повітря в ньому на вміст пари ртуті, який не повинен перевищувати граничних значень.

і 5.22. Спецодяг повинен зберігатись у тому самому приміщенні в яко- зу проводиться робота з ртуттю, — в окремих гардеробах, обладнаних індивідуальними шафами з місцевою витяжкою.

Шафи для зберігання одягу повинні виготовлятись з листової сталі і .'.гати відділення для зберігання предметів особистої гігієни і засобів захисту.

  1. Відносити спецодяг, в якому виконувались роботи з ртуттю, тодому, а також ходити у ньому в їдальню заборонено,

  2. Прати спецодяг, в якому виконувались роботи з ртуттю, слід ■щотижня— окремо від іншого спецодягу. Прати цей спецодяг у домашніх у мовах заборонено.

  3. Одночасно з пранням спецодягу слід промивати шафи, де він зберігається. гарячою водою з милом, а потім 0,1 %-м розчином марган­цевокислої о калію

  4. Спецодяг, в якому виконувались роботи з ртуттю. перед пран­ням гарячою водою за температури плюс 70-80 °С у мильно-содовому роз­чині (з розрахунку 4 я розчину на 1 кг одягу) . повинен бути знеппленкй і промитий у пральній машині холодною водою протягом 30 хв.

Спецодяг необхідно прати двічі. Після першого прання його слід про­мити у пральній машині спочатку гарячою, а потім холодною водою - для видалення лугу і протягом 30 хв обробляти 1-2 %-м розчином соляної кислоти. Вдруге спецодяг слід прати лужним розчином за температури плюс 70-80 °С протягом 20 хв, потім полоскати в холодній воді, крохмалити, віджимати, сушити і прасувати.

  1. Палити, а також зберігати їжу. їсти і пити воду в приміщеннях, де проводяться роботи з ртуттю, категорично заборонено.

  2. Працівники, які виконують роботу з ртуттю, повинні дотриму­ватись таких гігіїтпчшіх вимог.

перед прийманням їжі спецодяг та індивідуальні засоби захисту не­обхідно знімати, ретельно міп и руки теплою водою з милом і щ; гкою. про-

поліскувати рої слабким розчином марганцевокислого калію (рожевого З кольору). Перед гим. як зия ти рукавиці з рук. рукавиці слід ретельно вимити; і -щодня після закінчення роботи необхідно знімати спецодяг, очища-1 ги його пилососом і прибирати у шафу, ретельно прополіскувати рот слаб-я ким розчином марганцевокислого калію (рожевого кольору), приймати! душ і чистити зуби. 1

  1. В ртутних кімнатах слід щодня проводити вологе прибирання, І а один раз на місяць — обов'язково обмивати теплою мильною водою стелі, І стіни, меблі, віконні рами, скло та підвіконня, двері тощо. |

Один раз па квартал вищезазначене прибирання слід проводити із І застосуванням засобів хімічної дсмеркуризації з наступним зминанням 1 розчину з підлоги водою.

  1. Інвентар для прибирання приміщень, в яких проводяться робо- і и з ртуттю, не дозволяється використовувати для прибирания інших при­міщень. цей інвентар слід зберігати у металевому ящику, що щільно зачи­няється і маг пристрій місцевого відсмоктування і пофарбований у яскра­вий застережний колір. На відміну від іншою цей інвентар повинен бути пофарбований у червоний колір.

Після прибирання інвентар слід обробити розчинами дсмеркуризації.

  1. Біля виходу із приміщень, де проводяться роботи з ртуттю, по­винні бути килими зрпфлепоїгумн. які необхідно щодня обробляти у піддо­нах з чорної листової сталі розчином маргенцевокислого калію, підкисле­ного соляною кислотою.

  2. Виробничі приміщення, де встановлено прилади і апарати з ртут­тю. повинні відповідати "Санитарным правилам при работе с ртутью, её соединениями н приборами с ртутным заполнением".

і 5.33. Зовнішні поверхні виробничого обладнання, де використовуєть­ся ріугь. це повинні допускати сорбцію ртуті, хімічну взаємодію між ртут- ію і матеріалом поверхні.

На цих поверхнях слід проводити прибирания і демеркуризацпо.

. Електродвигуни та електроапаратура, шо установлюються в ртутних кімнатах або інших приміщеннях, де можливе виділення пари ртуїі. за наявності в них проводів і деталей з кольорових металів, повинні бути покриті речовинами, стійкими до ртуті.Додаток 1

до пункту 4,8.2 Правил безпечної експлуатації тепломеханічного обладнання електростанцій і теплових мереж

ФОРМА НАРЯДУ-ДОПУСКУ

Лицьовий бік наряду

Підприємство)

і Іідрозділ'

НАРЯД-ДОПУСК. ЗАГАЛЬНИЙ НАРЯД-ДОПУСК.

ПРОМІЖНИЙ.НАРЯД-ДОПУСК №

(непотрібне закреслити)

ДО ЗАГАЛЬНОГО НАРЯДУ-ДОПУСКУ №

(заповнюється у разі видавання проміжного наряду)

Керівнику робіт

(прізвище, іпшіали, посада)

іопускачу

(прізвище, ініціали. посада)

виконавцю робіт (наглядачу),

(прізвище, ініціали, посада, розряд)

і членами бригади:

(прізвище, ініціали, розряд, група)

доручається:

(ЗМІСТ роботи, об'єкт, місце роботи)

Виконати заходи щодо підготовки робочих місць

(перелічуються необхідні заходи

щодо підготовки робочих місць, у тому числі заходи безпеки.

що підлягають виконанню працівниками інших цехів)

Особливі умови .

(затісуються операції (етапи робіт), які необхідно виконувати під особистим

наглядом керівника робіт, назви компонентів, проб повітря, місця відбирання їх,

використання технологічних карі (ППР), інші заходи)

Наряд видав: дата год хв .

(прізвище, ініціали, посада, підпис)

Наряд продовжив до: дата год хв _...

(прізвище, ініціали посада, підкис)Дозвіл на підготовку робочих місць і на допуск видав:

дата год хв :

(прізвище. ініціали, посада, підпис).

Заходи безпеки іншими цехами (дільницями) виконано (цех, посада, прізвище, ініціали. ■

підпис відповідального працівника, який готував робоче місце)

Результати аналізу повітряного середовища виконав: (місце, результат, прізвище, ініціали,

підпис працівника, який виконав аналіз, дата)

Робочі місця підготовлені. Залишаються в роботі

(обладнання, розміщене поблизу місця роботи"

і яке перебуває під тиском, під напругою, вибухонебезпечне тощо)

Інструктаж одержали: керівник робіт

(дата, підпис)

виконавець робіт (наглядач)

(дата, підпис)

Інструктаж провів допускач

(дата, прізвище, ініціали, підпис)

Зворотний бік наряду

Таблиця 1

Склад і інструктаж бригади (цільовий);

Прізвище, ініціали, розряд,група

Підписи членів бригади, які пройшли інструктаж

Прізвище, ініціали, розряд,група

Підписи членів бригади, які пройшли інструктаж 1

1

2

1

2







Підписи працівників, які провели інструктажі:

Керівник робі і

Виконавець робіт (наглядач)



Таблиця 2

Щоденний допуск до роботи, переведення на інше робоче місце,
закінчення роботи

Назва робочих місць

Допуск до роботи

Робота закінчена, бригада виведена, наряд зданий

Заходи безпеки перевірені. Інструктаж бригаді проведено

Дата, час

Підписи

Дата, час

Підписи

допус­кана

виконавця робіт (наглядача)

виконавця робіт (наглядача)

оперативних працівників

1

2

3

4

5

6

7










Таблиця З

Зміни у складі бригади

і Працівники, введені до складу і бригади (пріз- і вище, ініціали, 1 розряд, група)

Працівники, виведені зі складу бригади (пріз­вище, ініціали, розряд, група)

Дата, час

Дозволив (підпис)

Інструктаж цільовий

одержав (підпис)

провів (підпис)

1

2

3

4

5

6









Робота повністю закінчена, робочі місця прибрані, бригада виведена.

наряд закрито: дата год хв

Виконавець робіт (наглядач)

(підпис)

Керівник робіт

(ПІДПИС)

Оперативний працівник ;

(прізвище, ініціали, підпис)ДодатоіЛ

до пункту 4.10.3 Правил беміечія експлуатації тепломеханічного обладиацм електростанцій і теплових мерел

ХАРАКТЕРИСТИКИ ВИБУХОНЕБЕЗПЕЧНИХ І ШКІДЛИВИХ 1 ГАЗІВ, ЩО НАЙЧАСТІШЕ ТРАПЛЯЮТЬСЯ В ПІДЗЕМНИХ 1

СПОРУДАХ J

У резервуарах і підземних спорудах найчастіше містяться такі вибі хонебезпечні і шкідливі гази: метан, пропан, пропілен, бутилен, окис вуй лецю, вуглекислий газ, сірководень, аміак, хлор, ацетилен. |

Метан СН4(болотний газ) — безбарвний горючий газ, без запаху, леїв ший за повітря. Проникає у підземні споруди крізь грунт. Утворюється під час повільного гниття без доступу повітря решток рослин (клітковини під водою — у болотах, стоячих водах, ставках або розкладання решток рос’Ц лин — у покладах кам'яного вугілля). Метан є складовою частиною про-1 мислового газу; у випадку несправного газопроводу він може проникати у| підземні споруди. Не отруйний, але його присутність зменшує кількість! кисню у повітряному середовищі підземних споруд, що призводить до по-1 рушення нормального дихання під час проведення робіт у цих спорудах,! Якщо вміст метану у повітрі становить 5-15% від об’єму, утворюється! вибухонебезпечна суміш. 1

Засоби захисту — шлангові протигази ПШ-1, ПШ-2, киснеізолюваль- 1 ний протигаз. • І

Пропан С,Н8, бутан С4Н10, пропілен С3Н6і бутилен С4Н8 безбарвні І горючі гази, важчі за повітря, без запаху, важко змішуються з повітрям. | Вдихання пропану і бутану у невеликих кількостях не викликає отруєння; Я пропілен і бутилен діють наркотично. ?