~ паспорт на обладнання, що є невід’ємною частиною вентиляційної установки;

  • облік часу роботи установки;

  • облік несправностей підчас експлуатації установки;

  • облік технічного обслуговування та ремонтів обладнання та еле­ментів установки;

  • дані про заміну елементів установки.

  1. і. 1.5. Технічне обслуговування вентиляційних установок проводить­ся працівниками, які пройшли спеціальне навчання, за графіками, що за­тверджені у встановленому порядку.

  1. У приміщеннях вентиляційних камер вивішуються схеми вен­тиляційних систем.

  2. Технічний стан і ефективність роботи вентиляційних систем перевіряються за графіком один раз на рік спеціалізованою пусконалагод­жувальною організацією.

  3. Під час експлуатації вентиляційних установок проводяться щодобові огляди, технічне обслуговування та ремонти (поточний, капі­тальний).

  4. Технічне обслуговування вентиляційних установок проводить­ся у терміни, передбачені паспортами підприємств-виробників, але не рідше одного разу на місяць, поточний ремонт — не рідше одного разу на рік, капітальний ремонт — не рідше одного разу на п’ять років.

  5. Заходи безпеки підчас ремонтів вентиляційних установок по­винні відповідати вимогам розділів 6, 9, 10 цих Правил.

  6. Під час щодобового огляду вентиляційних установок про­водяться:

  • контроль параметрів повітря, яке нагнітається в приміщення, пере­вірка дії зворотних клапанів, а також параметрів теплоносія калориферів;

  • перевірка наявності та цілісності заземлення;

  • перевірка кріплення електродвигунів повітропроводів, трубопро­водів теплоносія тощо;

  • перевірка працездатності та включення вентиляції підпору шлюз- тамбуру, щільності прилягання дверей та наявності пристрою їх примусо­вого закриття;

  • контроль за станом огороджень частин обертання;

  1. перевірка стану коробок виводів електродвигунів.робота всередині акумуляторів, посудин та інших подібних апаратів;

  2. розкопування ґрунту в місцях витікання газу;

  3. ремонтні роботи у вибухонебезпечних зонах приміщень (блок- боксів) та вибухонебезпечних зонах зовнішніх технологічнихустановок;

  1. ремонтні роботи в зоні загазованості;

  2. роботи, які пов’язані з оглядом, ремонтом, очищенням та розгерме­тизацією технологічного обладнання, комунікацій, установок;

м) роботи технологічного характеру: заправлення автомобілів стисну­тим газом; продування вологомасловіддільників; перевірка щільності з’єд­нань газопроводів та арматури мильною емульсією; відбирання проб газу та інші технологічні роботи, що передбачені технологічними інструкціями (регламентом) на робочих місцях.

  1. Роботи, які передбачені пп. “а”—“л” п. 4.1.3, виконуються з оформленням на ряду-допуску встановленої форми.

  2. На кожній АГНКС розробляються переліки:

  • газонебезпечних робіт;

  • приміщень і відкритих технологічних майданчиків із встановленням їх категорії за вибухопожежною та пожежною небезпекою, а також класів вибухо- і пожежонебезпечнихзон за ДНАОП 0.00-1.32—01 “Правила бу­дови електроустановок. Електрообладнання спеціальних установок” з ви­значенням їх меж.

4.2. Вимоги безпечного проведення вогневих робіт

Вогневі роботи на АГНКС проводяться відповідно до вимог ДНАОП 0.00-5.12—01 “Інструкція з організації безпечного ведення вогневих робіт на вибухонебезпечних і вибухопожежонебезпечних об’єктах”, затвердже­ного наказом Мінпраці України від 05.06.2001 р. № 255 і зареєстрованого Мін’юстом України 23.06.2001 р. за № 541/5732, або розробленого на його розвиток, та розділу 6 “Правил пожежної безпеки в газовій проми­словості України” (ППБГП—97).

5. ВИМОГИ БЕЗПЕЧНОЇ ЕКСПЛУАТАЦІЇ

ТА ОБСЛУГОВУВАННЯ ГАЗОПРОВОДІВ І АРМАТУРИ

  1. Начальник АГНКС зобов’язаний забезпечити правильне утри­мання, експлуатацію і ремонт газопроводів та арматури, а також їх безпеч­не обслуговування та надійність роботи.

  2. Експлуатація газопроводів, що підводять газ на АГНКС, повинна проводитись відповідно до вимог ДНАОП 0.00-1.20—98 “Правила безпеки систем газопостачання України” та НАОП 1.1.23-1.01—88 “Правила тех­нічної експлуатації магістральних газопроводів”.

  3. Роботи з обслуговування газопроводів повинні проводитись у тер­міни, передбачені графіками.

  4. Під час експлуатації технологічних газопроводів і арматури по­винні виконуватись такі роботи:

  • зовнішній огляд;

  • ревізія;

  • періодичні випробування.

  1. Під час зовнішнього огляду газопроводів і арматури повинен ви­конуватись такий комплекс робіт:

  • перевірка на загазованість атмосфери колодязів та інших підземних споруд, що розташовані на території АГНКС;

  • нагляд за збереженням та станом люків колодязів, вказівних знаків та реперів і їх очищення від бруду, снігу, льоду тощо;

  • нагляд за роботами сторонніх організацій на території АГНКС з ме­тою попередження пошкодження газопроводів та обладнання;

  • нагляд за станом газопроводів та їх деталей (зварних швів, сальни­кових ущільнень та фланцевих з’єднань, у тому числі кріплень, антико­розійного захисту та ізоляції, дренажних пристроїв, опорних конструкцій тощо). Огляд газопроводів, розташованих на висоті до 5 м, допускається проводити з рівня землі;

  • перевірка відповідності показів контрольно-вимірювальних прила­дів заданому технологічному режиму роботи обладнання.

  1. Зовнішній огляд технологічних газопроводів та їх деталей слід проводити не рідше одного разу на зміну, крім того, не рідше одного разу на місяць повинна проводитись перевірка фланцевих та різьових з’єднань, а також сальникових з’єднань омилюванням.

  2. Наявність газу в колодязях та інших підземних спорудах, що роз­ташовані на території АГНКС, повинна визначатись переносними газо­аналізаторами один раз на два дні і безпосередньо перед виконанням робіт у колодязях.

Не дозволяється спускатись у колодязі та інші підземні споруди, якщо в них виявлена наявність газу У цьому випадку необхідно вжити заходів, передбачених ПЛАС.

  1. Зовнішній огляд наземних газопроводів, які прокладені на АГНКС, слід проводити без зняття теплової ізоляції. Однак, за необхідно­сті перевірки стану стінок газопроводу або його зварних з’єднань, теплову ізоляцію слід частково або повністю видалити. Зняття теплової ізоляції проводиться за вказівкою начальника АГНКС або особи, що здійснює на­гляд за технічним станом газопроводів на АГНКС.

  1. Огляд опор та кріплень газопроводів, що піддаються вібрації, а та­кож фундаментів під опори та естакад для газопроводів повинен проводи­тись персоналом АГНКС щоденно.Не дозволяється проводити роботи за допомогою електродри­лів та інших переносних електроінструментів і приладів, які дають іскру, у вибухонебезпечних зонах приміщень і зовнішніх технологічних установках.

  2. У місцях роботи поблизу відкритих струмоведучих частин по­винні бути діелектричні килимки.

  3. У разі раптового припинення подачі електроенергії на АГНКС обслуговуючий персонал зобов’язаний:

  • негайно відключити від мережі всі електродвигуни, переконатись у відключеному положенні комутаційних пристроїв основного електрооб­ладнання, за необхідності вжити заходів з їх відключення;

  • зупинити роботу обладнання;

  • припинити заправлення автомобілів та видалити їх з території;

  • припинити всі ремонтні роботи на території;

  • довести до відома керівництва підприємства;

  • у разі поновлення подачі електроенергії пуск обладнання в роботу повинен проводитись відповідно до вимог технологічного регламенту та експлуатаційних інструкцій;

  • зареєструвати в оперативному журналі час припинення і поновлен­ня подачі електроенергії і у встановленому порядку оформити повідомлен­ня про відмову електрообладнання.

11. ВИМОГИ БЕЗПЕЧНОЇ ЕКСПЛУАТАЦІЇ

ТА ОБСЛУГОВУВАННЯ ДОПОМІЖНОГО ОБЛАДНАННЯ

  1. Вимоги безпечної експлуатації та обслуговування системи вентиляції

    1. Експлуатація та обслуговування вентиляційних систем на АГНКС здійснюються згідно з вимогами НАПБ А.01.001—95 “Правила пожежної безпеки в Україні”, ГОСТ 12.4.021—75 “Системы вентиляцион­ные. Общие требования” та місцевої інструкції з експлуатації, розробленої відповідно до вимог ГОСТ 2.601—95 “ЄСКД. Експлуатаційні документи”, ВСН 316—75 “Инструкция по эксплуатации вентиляционных установок предприятий Минмонтажспецстроя” та інструкції (технічної документації) підприємства-виробника.

    2. На кожній АГНКС наказом по підприємству призначається особа, яка відповідає за безпечну експлуатацію вентиляційних систем.

    3. На кожну вентиляційну установку АГНКС складається пас­порт, у якому вказуються основні технічні дані, що характеризують венти­ляційну установку, та її технічний опис.

На вентиляційні системи АГНКС складається експлуатацій­ний журнал (формуляр), що містить:напругою понад 1000 В) або III (установки напругою до 1000 В). Огляд од­ноосібно електроустановки може проводитись адміністративно-технічним персоналом, що включений у список осіб, які мають право одноосібного огляду і відповідну групу з електробезпеки (V — для установок більше 1000 В і IV — для установок до 1000 В). Список повинен бути затвердже­ний головним інженером підприємства або посадовою особою, на яку по­кладено виконання його обов’язків.

  1. Перевірка вибухозахисту електричних пристроїв, які встанов­лені на діючих установках АГНКС, проводиться спеціалізованою організа­цією і тільки в лабораторних умовах.

  2. Не дозволяється виконувати роботи переносними електро­вимірювальними приладами загального призначення у вибухонебезпечних зонах приміщень і зовнішніх установках АГНКС.

  3. Не дозволяється виконувати роботу в колах пристроїв релейно­го захисту та автоматики за відсутності їх виконавчих схем.

  4. Зняття запобіжників в електричних пристроях та пристроях ав­томатики АГНКС повинно проводитись з вимкненою напругою. У випадку неможливості зняти напругу в пристроях автоматики необхідно користува­тись підчас роботи захисними засобами (кліщі, рукавиці діелектричні, за­хисні окуляри).

  5. Не дозволяється експлуатація електроустановки АГНКС з не­справними засобами вибухозахисту, блокування, порушеннями схем уп­равління і захисту. Не дозволяється експлуатація щитів електроживлення, які обладнані системою примусової вентиляції, за несправності останньої.

  6. Не дозволяється експлуатація технологічних компресорних ус­тановок у разі відсутності необхідного (передбаченого паспортами підпри- ємств-виробників) надлишкового тиску повітря, яке призначене для про­дування оболонок їх електродвигунів.

  7. Напруга для переносних світильників у вибухозахищеному ви­конанні не повинна бути більше 12 В.

  8. Пускові пристрої електроустановок, що знаходяться на відкри­тих майданчиках, повинні установлюватись у металевих кожухах, які за­криваються на замок.

  9. Не дозволяється залишати під напругою неізольовані кінці дро­тів або кабелів після демонтажу освітлювальної апаратури, електродви­гунів та інших приймачів струму.

  10. Ручний інструмент, що застосовується для електромонтажних робіт (викрутки, кусачки та інші), повинен бути споряджений ізольовани­ми рукоятками.

Персонал, який працює ручним переносним електроінструмен­том і приладами, повинен забезпечуватись випробуваними гумовими рука­вицями, калошами та діелектричними гумовими килимками.Результати зовнішнього огляду газопроводів та їх деталей (опор, кріп­лень тощо), а також результати робіт з усунення дефектів повинні фіксува­тись в експлуатаційному журналі.

  1. Якщо підчас зовнішнього огляду газопроводів та їх деталей, а та­кож підчас огляду вузлів регулювання і обладнання виявлені несправності, що загрожують безпеці людей, необхідно негайно припинити подачу газу на АГНКС і вжити заходів, передбачених планом ліквідації аварій.

Витікання газу, а також довільне підвищення або зниження тиску газу після вузлів редукування повинні усуватись негайно.

  1. Газопроводи і арматура на АГНКС у процесі експлуатації по­винні піддаватись ревізіям, під час яких перевіряється стан газопроводів, арматури та інших елементів газопроводів.

  2. Перша ревізія технологічних газопроводів повинна проводитись не пізніше ніж через два роки після введення АГНКС в експлуатацію і на­далі — через кожні чотири роки від початку експлуатації. Генеральна ревізія (зовнішній і внутрішній огляд та гідравлічне випробування газопро­водів) проводиться через кожні вісім років від початку експлуатації.

  3. Ревізія запірних пристроїв, регуляторів тиску газу, зворотних і запобіжних клапанів повинна проводитись у терміни, передбачені паспор­тами підприємств-виробників, але не рідше одного разу на рік. Запобіжні клапани повинні регулюватись на стенді один раз на шість місяців. Стенди для регулювання запобіжних клапанів повинні мати технологічну схему та інструкцію з безпечного виконання робіт.

  4. Ділянки газопроводу, що підлягають ревізії, визначаються на­чальником АГНКС або особою, яка здійснює нагляд за технічним станом газопроводів на АГНКС. У цьому випадку ревізії повинні піддаватись обв’язувальні газопроводи агрегатів, а також ділянки міжцехових або внутрішньоцехових колекторів (під агрегатом розуміється група апаратів або машин, що з’єднані технологічними трубопроводами і призначені для здійснення певної частини технологічного процесу (наприклад, компресор­ний агрегат, установка осушення газу тощо). Під колектором розуміється газопровід, що об’єднує ряд агрегатів, які працюють паралельно).