4.21. Підлога вздовж відливної машини має бути покрита решітчастим деревним настилом завширшки не менше 1 м.

4.22. Для запобігання падінню працівників шахти під відливною машиною мають бути огороджені по периметру.

4.23. Приводи вакуум-насосів і гауч-валів мають бути надійно обгородженими для забезпечення безпечного обслуговування.

4.24. Для перемішування маси в напірних ящиках, вирівнювання килима перед пресом необхідно застосовувати спеціальні копистки з довгою ручкою.

4.25. Очищення сіток, валів і прибирання відходів, що накопичились під машиною, необхідно здійснювати промисловими повітротягами або іншими аналогічними пристроями.

4.26. Зона роботи поперечного форматного диска має бути огороджена. Огородження форматних дисків поздовжнього обрізування необхідно очищувати від відходів механічним методом.

4.27. Для підвищення рівня безпеки та умов праці працівників необхідно впровадити водяну різку для поперечного розкрою вологого килима.

4.28. У відділенні проклеювання та очищення води має бути обладнане приміщення для зберігання запасів хімічних речовин. Запас хімічних речовин у виробничих приміщеннях не повинен перевищувати добової потреби.

4.29. У приміщеннях, де можливе потрапляння шкідливих речовин на шкіру працівників, мають бути встановлені умивальники для промивання уражених місць, а також має бути аптечка з нейтралізуючими засобами.

5. Вимоги під час пресування деревоволокнистого килима

5.1. Над гідравлічними пресами, завантажувально-розвантажувальними етажерками мають бути витяжні зонти з примусовою вентиляцією, які повинні забезпечувати видалення необхідної кількості шкідливих газів і пари, що утворюються під час пресування деревоволокнистих плит.

5.2. Бічні стінки витяжного зонта мають закривати прес таким чином, щоб не допускати шкідливих виділень у приміщення під час змикання і розмикання плит преса та бути зручними під час обслуговування і очищення.

5.3. Для запобігання розбризкуванню води під час змикання плит преси мають бути облаштовані металевими екранами.

5.4. На пульті керування пресом має бути вказана послідовність вмикання вузлів преса і відкривання вентилів.

5.5. Зона переміщення завантажувально-розвантажувальних етажерок, нижнього рухомого архітрава і контрваг етажерок преса повинна мати огородження заввишки не менше 1,5 м від підлоги. Двері огородження мають бути зблоковані з пусковим пристроєм преса.

5.6. Для запобігання виникненню аварій та отриманню травм працівниками, які обслуговують прес, пускові пристрої його агрегатів мають бути зблоковані таким чином, щоб унеможливлювався їх помилковий пуск у роботу.

5.7. Підіймання етажерки на пресах переривчастої дії має бути забезпечене автоматичним вимикачем.

5.8. Під час пресування на багатоповерхових пресах необхідно стежити за справністю обмежувачів граничного ходу підіймальних етажерок, а на одноповерхових пресах безперервної дії - за справністю автоматичного механізму обмеження та корегування руху сталевої стрічки. Рух штовхачів і сталевих стрічок має бути плавним.

5.9. Транспортні лінії від гарячих пресів до камер термооброблення і кондиціювання плит мають бути обладнані витяжними системами для видалення шкідливих газів. Укриття конвеєрів не повинні обмежувати спостереження за виконанням технологічного процесу.

5.10. Гідравлічні преси гарячого нагрівання мають бути обладнані контрольно-вимірювальною апаратурою (манометрами, самописцями температури, амперметрами, фотоелектричними блокувальними пристроями тощо), яка забезпечує контроль і регулювання необхідної температури плит преса, тиску теплоносія і робочої рідини у гідросистемі.

5.11. Для запобігання отриманню опіків працівниками паророзподільні колонки та шарнірні трубки багатоповерхового гідравлічного преса мають бути огороджені захисним екраном або термоізольовані.

5.12. Прорізи між підлогою і конструкціями преса мають бути закриті міцними знімними щитами.

5.13. Для запобігання травмуванню працівників викидом сирих гарячих деревоволокнистих плит під час аварійного розмикання плит (падіння тиску в гідросистемі, вимикання електроенергії) гідравлічні преси мають бути обладнані автоматичною аварійною сигналізацією.

5.14. Для відведення конденсату від преса у каналізаційну мережу необхідно облаштовувати зливну канавку.

5.15. Посудини, наповнювачі гідравлічних пресів та гідравлічні насоси високого і низького тисків необхідно встановлювати в окремому приміщенні, ізольованому від інших виробничих приміщень капітальними стінами, які не горять. Застосовувати відкритий вогонь у цих приміщеннях забороняється.

5.16. Редукційні клапани насосів гідравлічних пресів мають бути відрегульовані на встановлений тиск.

5.17. За наявності витоку гідравлічної рідини або пари працювати на гідравлічних пресах не допускається.

5.18. Заміну сальникової набивки, манжет, ремонтні роботи, пов'язані з розбиранням систем преса, які перебувають під тиском, необхідно проводити після його зупинення, зниження тиску до атмосферного та охолодження вузлів, що ремонтуються, до температури не вище 45° C.

5.19. Під час заміни сальникової набивки або манжета вентиль на підвідній лінії від насосів до циліндра повинен бути надійно закритий, а плити преса зафіксовані у верхньому положенні. Для запобігання випадковому опусканню платформи у приямку мають бути встановлені спеціальні пристрої.

5.20. Для запобігання виникненню аварійних ситуацій перед початком роботи прес необхідно прогріти, оскільки під час різкого подавання теплоносія виникає нерівномірне прогрівання окремих частин преса, яке створює напруги, що можуть призвести до поломок.

5.21. Перед прогріванням преса в проміжки між плитами необхідно завантажити транспортні листи із сухими деревоволокнистими плитами. Змикати плити преса з порожніми проміжками між ними забороняється.

5.22. Для запобігання виникненню гідравлічного удару пуск гарячої води в плити преса на початку прогріву необхідно проводити поступово.

5.23. Відкриті контакти і струмопровідні шини плит преса безперервної дії з електричним обігрівом мають бути огородженими.

5.24. Експлуатацію високочастотних нагрівальних установок необхідно здійснювати згідно з вимогами Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів, затверджених наказом Міністерства палива та енергетики України від 25 липня 2006 року N 258, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 25 жовтня 2006 року за N 1143/13017, та НПАОП 40.1-1.21-98.

5.25. Високочастотні генератори мають бути забезпечені надійним заземленням, блокуванням дверей та справними автоматичними кнопковими вимикачами.

5.26. Для безпечного виконання робіт та покращення санітарно-гігієнічних умов праці система керування технологічним процесом пресування деревоволокнистих плит має бути автоматизованою.

6. Вимоги під час оброблення та опорядження плит

6.1. Транспортування, завантаження та розвантаження підкладних сіток і глянсувальних листів необхідно здійснювати механізованим методом за допомогою транспортерів, тельферів та інших засобів.

6.2. Ванни для миття підкладних сіток і глянсувальних листів мають бути обладнані бортовими відсмоктувачами.

6.3. Приготування лужних розчинів для промивання підкладних сіток і глянсувальних листів, подавання їх у ванни і зливання мають бути механізованими.

6.4. Підлога біля ванни для миття має бути покрита решітчастими настилами.

6.5. Верстати для очищення та полірування глянсувальних листів мають бути обладнані місцевою витяжною вентиляцією (витяжні зонти).

6.6. Приміщення для деревоволокнистих плит має бути ізольованим від інших приміщень.

6.7. Подавати масло у просочувальну ванну необхідно централізованим методом за допомогою маслопроводів, оснащених спеціальними вентилями та запобіжними клапанами.

6.8. Для запобігання переповненню ванн і виливанню з них масла вони мають бути обладнані регуляторами рівня рідини.

6.9. Підлога у приміщенні, де здійснюється просочування плит маслами, має бути покрита маслостійкими і неслизькими матеріалами та мати стоки до каналізаційних колодязів, обладнаних нафтовловлювачами.

6.10. Очищення підлоги від залишків масла у маслопросочувальному відділенні необхідно здійснювати спеціальними машинами із застосуванням мийних засобів і нейтралізувальних речовин.

6.11. Під час просочення плит для запобігання забрудненню повітря робочої зони парами масла над ваннами необхідно встановлювати витяжні зонти, а з боків - бортові відсмоктувачі.

6.12. Завантаження камер, гартування та зволоження деревоволокнистих плит необхідно здійснювати механізованим методом шляхом застосування автокарів, автонавантажувачів та інших транспортних засобів.

6.13. Камери гартування мають бути обладнані спеціальними пристроями, які сигналізують про підвищення температури в камері, приладами для автоматичного регулювання процесу (вмикання вентиляторів для продування) та установками автоматичного пожежогасіння згідно з вимогами ГОСТ 12.4.009-83 "ССБТ. Пожарная техника для защиты объектов. Основные виды. Размещение и обслуживание" (далі - ГОСТ 12.4.009).

6.14. Для запобігання руйнуванню обладнання і приміщень у разі виникнення вибуху в камерах гартування вони мають бути обладнані противибуховими клапанами.

6.15. Відкривання дверей камер для гартування і зволоження деревоволокнистих плит має бути механізованим. Над дверима камер необхідно встановлювати витяжні зонти з відсмоктувачами для видалення парів і газів під час розвантаження плит з камер.

6.16. Для запобігання самозайманню гарячі деревоволокнисті плити, які не пройшли зволоження, складати в стопи не дозволяється.

6.17. Пускові пристрої установки для обрізання плит повинні блокуватися з електроприводами механізмів різання і транспортерів таким чином, щоб спочатку вмикався механізм різання установки, а потім подавальні транспортери.

6.18. Завантаження пакетів плит необхідно здійснювати за допомогою вантажопідіймальних механізмів (тельферів, кранів-балок тощо).

6.19. Під час оброблення на форматно-обрізному верстаті у разі перекосу плити всі механізми мають автоматично вимикатися. Плити необхідно поправляти тільки після зупинення всіх механізмів верстата.

6.20. Форматне або нестандартне розпилювання деревоволокнистих плит необхідно здійснювати згідно з вимогами Правил охорони праці в деревообробній промисловості, затверджених наказом Державного комітету України з нагляду за охороною праці від 31 січня 2005 року N 20, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 16 березня 2005 року за N 306/10586 (НПАОП 20.0-1.02-05).

6.21. Склади для зберігання деревоволокнистих плит мають бути обладнані автоматичною пожежною сигналізацією та установками автоматичного пожежогасіння згідно з вимогами ДБН В.2.5.56:2010 та ГОСТ 12.4.009.

6.22. Для укладання плит у стопи і пакети та їх транспортування необхідно застосовувати спеціальні автонавантажувачі.

6.23. Висота укладання плит у стопи на складі готової продукції за допомогою навантажувача не повинна перевищувати 4,5 м. На механізованих складах, які обслуговуються кранами, допускається укладання плит у стопи заввишки більше 4,5 м.

Начальник відділу взаємодії з ВРУ, КМУ та питань

координації роботи центральних органів виконавчої

влади, діяльність яких спрямовується та координується

через Міністра В. І. Теличко


ПОГОДЖЕНО:

Заступник Міністра регіонального розвитку, будівництва

та житлово-комунального господарства України Д. В. Ісаєнко


Перший заступник Голови - Головний державний інспектор

з ядерної та радіаційної безпеки України М. Х. Гашев


Голова Держтехногенбезпеки України Е. Улинець


Директор виконавчої дирекції Фонду соціального

страхування від нещасних випадків на виробництві

та професійних захворювань України В. Акопян