6.25. Забруднене фарбою і розчинником протиральне дрантя повинно зберігатися в спеціальному металевому ящику з накривкою і в кінці зміни утилізуватися.

7. ВИРОБНИЦТВО ФІЛЬТРІВ

7.1. Ножовий апарат машини повинен бути відгороджений.

7.2. Операції, пов'язані з чищенням форматного гарнітура машини, ножів, видаленням обривків штрангу повинні проводитись при обезструмленному двигуні.

7.3. Щоб запобігти попаданню рук під ножовий апарат, на його кожусі повинен бути встановлений блокуючий пристрій, який автоматично вимикає машину при підійманні кожуха.

7.4. При видаленні обрізків мундштука з поверхні обод-кового і закатного барабанів, при вийманні заломлених комплектів з 2-х сигарет і мундштука подвійної довжини поміж ними на стикувальному, обгортковому, контрольному барабанах необхідно користуватися спеціальним гачком, попередньо зупинивши фільтроскладальну машину.

7.5. Не дозволяється проводити під час роботи машини чищення дискових ножів для різання фільтропаличок, заточувального пристрою, заміну ножів для різання комплектів 2-х сигарет і мундштука подвійної довжини; регулювання і налагодження роботи вузлів розрізного, складального обод-кового та інших барабанів; виїмку обривів ободкового паперу; видалення сигарет, мундштуків, обрізків ободкового паперу з-під плити накатки накручувального барабана.

7.6. Очищення всіх барабанів, клеєвого і розтирального валиків, фільтроскладальної машини ФЗ фірми "Табакуні" необхідно проводити при обезструмленому двигуні, прокручуючи головний вал вручну.

8. ВИРОБНИЦТВО ВІДНОВЛЕНОГО ТЮТЮНУ

8.1. Вимоги безпечної експлуатації потокових ліній для виготовлення штучного листа з тютюнових відходів викладені в розд. 1 ч.2 цих Правил.

8.2. Устаткування по переробці тютюнових відходів (дробарка, віброгрохот, шнекові конвеєри тощо) повинне мати захисне заземлення (занулення) і бути обладнано пристроями для відсмоктування рекуперації пилу.

8.3. Робочі місця завантаження устаткування цеху переробки матеріалів (некондиційної фарматури, тютюнового дрібняку, тютюнових жилок тощо) повинні бути обладнані місцевими відсмоктувачами.

8.4. Подача сировини в молоткову дробарку, віброгрохот тощо зі складу повинна бути рівномірною і здійснюватись із застосуванням засобів механізації (автонавантажувачів тощо).

Тютюнові відходи (некондиційна фарматура, тютюнова жилка тощо) не повинні містити в собі сторонніх предметів (каміння, мотузок, шнурів, металевих предметів тощо).

8.5. Система пневмотранспорту "ПНЕ-ВАК" для транспортування і очищення сировини і відсмоктування пилу повинна бути герметичною і виключати забивання пилу (утворення склепінь) в шлюзовому затворі циклонів-сепараторів.

8.6. Розташування розвантажувальних пристроїв повинно забезпечувати зручне і безпечне заповнення (молоткова дробарка, віброгрохот).

Приймальний бункер завантажувальної молоткової дробарки повинен бути забезпечений захисною планкою.

8.7. Усі обертові рухомі частини устаткування, які входять у лінію по виготовленню штучного листа (дробарки, екстрактор, преси, рафінери і машини відновлення тютюну тощо) повинні мати захисні огородження, зблоковані з приводом машини.

Конструкція захисних огороджень повинна бути виконана згідно з ГОСТ 12.2.062-81.

8.8. Усі шнекові транспортери, які переміщають суху сировину (пил, фарматуру тощо), суміш тютюнових відходів, тютюнову масу, повинні бути закриті зверху накривками, що запобігають попаданню в шнек сторонніх предметів.

При задіванні гвинтових лопатей шнека за стінки або дно жолоба, шнек повинен бути зупинений.

8.9. Під час роботи шнека не дозволяється відкривати, знімати накривку, усувати скупчення матеріалу, витягати руками з жолобу випадкові предмети тощо.

У місцях переходу через шнеки повинні бути вставлені перехідні містки з поруччям.

8.10. Експлуатація устаткування для зневоднювання тютюнової маси (шнеків-егутерів) повинна проводитись із дотриманням вимог ГОСТ 12.2.003-91.

8.11. Шнек-егутер повинен бути обладнаний магнітом, який уловлює інородні металеві предмети в жолобі.

8.12. Екстрактор повинен бути обладнаний приладами КВП (термометром, витратоміром тощо). Завантажувальний люк екстрактора повинен бути закритий накривкою.

8.13. Під час ремонту екстрактора, він повинен бути звільнений від тютюнової пульпи, промитий, відключений від шнеків. Паро- і трубопроводи розчинів повинні бути заглушені і на вентилях повинна бути вивішена табличка з попереджувальним написом "Апарат на ремонті!".

8.14. Кожух гвинтового преса Рененбург повинен бути закритий запобіжною планкою на верхніх кокелях преса.

8.15. Насоси для подачі і перекачування тютюнової маси, лікеру повинні мати герметичні з'єднання з патрубками трубопроводів всмоктування і обладнані приладами контролю температури.

8.16. Рафінери повинні бути обладнані приладами автоматики І КВП, реле тиску тощо, автоматичних затискачів дисків, рафінерів, а також магнітом для видалення металевих домішок.

8.17. Технологічні прорізи, у яких розташовуються шнекові транспортери тощо, повинні бути закриті суцільними щільними металевими накривками.

8.18. При появі шуму (терті дисків рафінерів один об другий, порушенні цілісності підшипників, вкладишів з валом, а також при забиванні трубопроводів живлення тютюнової маси) рафінер повинен бути зупинений та відключений від живильних трубопроводів.

8.19. Привод рафінера і його розмельні диски повинні бути огороджені захисними кожухами. Регулювання ступіня натиснення дисків повинне проводитись вручну, з поступовим переведенням на автоматичний режим натиснення.

8.20. Зміна спрацьованих дисків рафінера повинна проводитись після його повної зупинки.

8.21. Привод мішалки екстрактора повинен бути закритий кожухом, зблокованим з приводом екстрактора.

8.22. Жолоби шнекових транспортерів повинні бути закриті.

8.23. Поверхня випарних апаратів "Лува" повинна бути теплоізольована, температура на поверхні апарата повинна бути не вище 45 °С.

8.24. Приготування розчинів сульфамінової або іншої кислоти повинне здійснюватися в закритих ємкостях, обладнаних мішалками. Не допускається попадання кислоти на підлогу приміщення.

8.25. Промивання випарних апаратів сульфаміновою кислотою повинне здійснюватись за допомогою насосів. Управління насосом повинне проводитись з пульта випарних апаратів.

8.26. Парові регулюючі засувки повинні бути герметичні.

8.27. Випарні апарати повинні бути обладнані перевіреними приладами КВП і автоматики (манометрами, термометрами тощо) відповідно до вимог Правил будови і безпечної експлуатації посудин, що працюють під тиском.

8.28. Очищення кінцевої частини гідроциклоне від піску та інших домішок повинне проводитись при зупиненому насосі подачі розчину живлення і заглушеній засувці на трубопроводі відведення чистого розчину.

8.29. У випадку тертя ротора об корпус циліндра випарного апарата і його розгойдування випарний апарат повинен бути зупинений.

8.30. Зміна і монтаж мокрого сукна, установлення сітки на сітковий стіл папероробної машини повинні здійснюватись із застосуванням засобів механізації.

8.31. Експлуатація машини для відновлення тютюну повинна здійснюватись з дотриманням вимог ГОСТ 12.2.003-91.

8.32. Пуск в роботу машини для виготовлення тютюну повинен здійснюватися з центрального пульта і супроводжуватися звуковим або світловим сигналом.

8.33. Паління в цеху формування тютюнового листа, його сушіння і подрібнення не дозволяється.

8.34. Гідророзбивач браку, який утворюється в процесі формування тютюнового полотна повинен бути закритий кришкою. Привод мішалки гідророзбивача повинен бути закритий кожухом, зблокованим з кожухом мішалки.

8.35. Очищення сукна від жирних плям слабким розчином сірчаної кислоти повинне проводитись із застосуванням засобів індивідуального захисту ( окулярів захисних, гумових чобіт, гумових рукавичок тощо).

8.36. Усі роботи, пов'язані з ремонтом сукна, сітки тощо, повинні проводитись при обезструмленому електродвигуні. На пускових кнопках пульта управління повинен бути вивішений попереджувальний плакат: "Не вмикати! Працюють люди!".

8.37. Включати в роботу машину, її сіткову, пресову або сушильну частину, не знявши попереджувальний плакат і не давши попереджувальний сигнал ( сирену, сигнал тощо) не дозволяється.

8.38. Ремонт і усунення несправностей батареї сушильних циліндрів повинні здійснюватись після їх охолодження при вимкненому електродвигуні.

8.39. Дискові ножі подрібнювана різаного тютюну повинні бути огороджені. Огородження повинне мати блокування з приводом подрібнювана.

8.40. При обриві тютюнового полотна щиток дифлекгора подрібнювана повинен бути встановлений у неробоче положення.

8.41 Стрічковий транспортер подачі різаного штучного листа для пакування, реверсивний конвеєр завантаження коробів штучним листом повинні експлуатуватися з дотриманням вимог ГОСТ 12.2.022-80.

8.42. Очищення роликів, реверсивного конвеєра, лінійно-ведучого вала повинне проводитись при вимкненому електродвигуні.

8.43. Зняття наповнених штучним листом коробів з роликового транспортера пакувального преса, їх передача на склад повинні здійснюватися із застосуванням засобів механізації (електротельферів, автонавантажувачів тощо).

9. ПАКУВАННЯ ГОТОВОЇ ПРОДУКЦІЇ

9.1. Пакування в пакети і обандеролювання пачок повинні бути механізовані.

9.2. При заклеюванні коробів не дозволяється розливати клей на підлогу, випадково розлитий клей слід ретельно витирати.

9.3. Не дозволяється знімати на ходу з-під щіток автомата ЗК ящики з гофрокартону.

9.4. Переносна установка для склеювання поліетиленових пакетів повинна відповідати вимогам, викладеним у розд. 10 ч.1 цих Правил.

10. ПАПЕРОРІЗАЛЬНЕ ВИРОБНИЦТВО

10.1 Установка рулонів масою понад 50 кг на листорі-зальні, бобінорізальні машини тощо повинна проводитись за допомогою вантажопідйомних пристосувань (електроталей, важільних підйомників тощо).

10.2. На бобінорізальних машинах повинні бути встановлені планки, які охороняють руки робітників від попадання на дискові ножі.

10.3. Бобінорізальні машини повинні бути оснащені місцевими відсмоктувачами, які забезпечують у процесі роботи повне видалення паперових обрізків і пилу.

10.4. Паперорізальні машини повинні бути оснащені пристроями, які виключають можливість мимовільного опускання ножа. В момент досягнення ножем граничного верхнього положення машина повинна вимикатися автоматично.

10.5. Одноножові різальні машини з механічним приводом повинні мати пристрої, які забезпечують автоматичне вимикання при досягненні ножем граничного верхнього положення не допускають довільного опускання ножа. Лезо ножа не повинно виступати за край притискача.

10.6. Для виштовхування готової продукції із зони різання слід передбачати спеціальний пристрій.

Ножне вмикання (педальне) різальних машин повинно бути виключено.

10.7. При кожній різальній машині повинні бути гачки для виймання марзанів.

10.8. При різанні малоформатної продукції (етикеток) для підтримування стопи, яка обрізається повинні застосовуватись спеціальні пристосування ( косинці або інші пристрої).

10.9. Для транспортування ножів повинні бути зроблені футляри. Ножі і просічки повинні зберігатися на спеціальних стелажах у футлярах лезом донизу. Різальні машини повинні бути обладнані пневмотранспортними системами для видалення паперових обрізків.

10.10. Листорізальні машини повинні бути оснащені системою аварійного зупинника і огородженнями рухомих частин, зблокованих з приводом машини.

10.11. Листорізальні машини повинні бути оснащені пристроєм (типу фотоелектронного захисту), який приводить у захисне положення бар'єрне огородження, перешкоджаюче наближенню рук персоналу до зон рубання паперу.

10.12. Листорізальні машини повинні мати надійне закр-іплення ножів.

10.13. Одноножові різальні машини повинні мати два типи запобіжних пристроїв:

- вмикання за принципом "зайнятості двох рук";

- блокуючи системи, які запобігають мимовільному опусканню ножа і перешкоджають попаданню рук у небезпечну зону.

10.14. На різально-креслярській і шийно-різальній машинах повинні бути встановлені планки, які запобігають попаданню рук робітників під дискові ножі.

10.15. Згино-давильні машини повинні бути обладнані пристроєм, який автоматично вимикає привод, якщо залишається стрічка для підтримування картону руками не менше 0.1 м, рахуючі від лінії згину.

10.16. Педальний механізм згино-давильної машини повинен бути захищений міцним кожухом, відкритим тільки з фронту обслуговування.

10.17. Кутовисікальна машина повинна мати із сторони ножа щиток, який запобігає попаданню пальців робітника під ніж.

10.18. Ніж біговального верстата повинен бути огороджений захисною планкою, встановленою над поверхнею столика на відстані не більше 0.01 м. Планка повинна блокуватися з пусковим пристроєм двигуна.

10.19. Картонорізальні машини повинні бути оснащені місцевими вщсмоктувачами, зблокованими з пусковим пристроєм.

10.20. Вал з набором дискових ножів повинен бути обладнаний захисним пристроєм із сторони входу паперу і картону в ножову систему.

10.21. Прес для макулатури повинен розташовуватися у окремому приміщенні.

10.22. Преси для пакування відходів паперу і картону повинні бути оснащені автоматичними вимикачами.

10.23. Насос гідравлічного преса повинен мати запобіжний клапан.

10.24. Пакувальні преси повинні бути захищені від мимовільного опускання преса.

11. ВИРОБНИЦТВО ЗШИВНИХ КОРОБОК

11.1. Дротозшивальні машини повинні бути розміщені в окремому приміщенні.

11.2. Пускові педалі дротозшивальних машин повинні мати пристосування, яке замикає педаль у момент зупинки машини і дерев'яну підніжку заввишки 0,03-0,05м для підтримування ноги працюючого.

11.3. Для підтримування зшивних блоків великих коробок дротозшивальні машини повинні мати упорні щитки.