7.13.3. Система автоматизації збору, промислового і міжпромислового транспорту і підготовки природного газу та газового конденсату повинна передбачати:

а) автоматичне відключення окремого обладнання, технологічної лінії, установки, свердловини при аварійних відхиленнях робочого тиску від максимально допустимого для обладнання;

б) системи введення інгібіторів корозії та інших пристроїв для забезпечення можливості реалізації антикорозійних заходів, передбачених технологічними регламентами;

в) дистанційну аварійну зупинку технологічної лінії установки з пульта оператора і переключення технологічних потоків у факельну лінію або аварійну місткість;

г) дистанційний контроль технологічних параметрів і реєстрацію основних параметрів технологічного процесу;

д) автоматичне регулювання тиску середовища в технологічному обладнанні при відхиленнях параметрів технологічного процесу;

е) автоматичну сигналізацію аварійних параметрів технологічного процесу (тиск, температура та ін.) з подачею попереджувальних сигналів оповіщення на місце встановлення датчиків та пульт оператора;

ж) контроль стану повітряного середовища на об'єктах.

7.13.4. Скидати в атмосферу гази, що містять сірководень та інші шкідливі речовини, без нейтралізації або спалювання забороняється.

Забороняється вивітрювання в атмосферу газу, що утворюється при стабілізації газового конденсату та розгазуванні пластової води.

7.13.5. На об'єктах збору і підготовки нафти і газу, насосних і компресорних станціях повинна бути технологічна схема, затверджена технічним керівником підприємства, з зазначенням номерів засувок, апаратів, напрямків потоків, що відповідають їх нумерації в технологічній схемі. Технологічна схема є частиною плану локалізації та ліквідації аварійних ситуацій і аварій.

Технологічна схема УКПГ та масштабні плани комунікацій УКПГ повинні щорічно перевірятися на відповідність фактичному стану, коригуватись у разі внесення змін та доповнень та перезатверджуватись головним інженером підприємства.

Технологічна схема повинна бути вивішена в операторній.

7.13.6. Зміни до технологічного процесу, схеми, регламенту, апаратурного оформлення та системи протипожежного захисту можуть вноситись лише за наявності нормативно-технічної та проектної документації, погодженої з організацією-розробником технологічного процесу і проектною організацією-розробником проекту.

Реконструкція, заміна елементів технологічної схеми без наявності затвердженого проекту не допускаються.

7.13.7. Обладнання, що контактувало із сірковміщуючою нафтою, сірковміщуючим природним газом та сірковміщуючим газовим конденсатом і не використовується в діючій технологічній схемі, повинне бути відключене, звільнене від продукту, промите (пропарене), заповнене інертним середовищем та ізольоване від діючої схеми встановленням заглушок. Встановлення заглушок фіксується в журналі встановлення-зняття заглушок.

7.13.8. За наявності в продукції, технологічних апаратах, резервуарах та інших місткостях сірководню або можливості утворення шкідливих речовин при пожежах, вибухах, порушенні герметичності місткостей та інших аварійних ситуаціях персонал повинен бути забезпечений необхідними засобами індивідуального захисту від впливу цих речовин.

 

Обладнання для збору і підготовки нафти, газу і конденсату

 

7.13.9. Обладнання для збору нафти, газу і конденсату повинне відповідати вимогам стандартів і технічних умов на їх виготовлення, монтуватися відповідно до проектів та діючих норм технологічного проектування.

7.13.10. Технологічні апарати УКПГ, на які поширюються вимоги ДНАОП 0.00-1.07-94, повинні експлуатуватися згідно з вимогами цього ДНАОП.

7.13.11. В закритих приміщеннях технологічних установок електричні датчики систем контролю і керування технологічним процесом повинні бути у вибухозахищеному виконанні і розраховуватись на використання в умовах вібрації, утворення газових гідратів, відкладень парафіну, солей та інших речовин або встановлюватися в умовах, що виключають прямий контакт із продукцією свердловин.

7.13.12. Технологічні трубопроводи і арматура фарбуються і забезпечуються попереджувальними знаками та написами відповідно до вимог ГОСТ 12.4.026-76 та ДНАОП 1.1.23-8.02-01. На трубопроводи наносяться стрілки, що вказують напрямок руху середовища, яке транспортується.

 

Насосні, компресорні станції, блочно-комплектні насосні станції

 

7.13.13. Приміщення насосних і компресорних станцій повинні бути виконані відповідно до вимог будівельних норм і правил.

7.13.14. Резервні насоси повинні знаходитись у постійній готовності до пуску. Насоси, що перекачують сірчисті продукти, повинні бути заповнені рідиною, яка перекачується, щоб уникнути утворення пірофорних відкладень.

7.13.15. Конструкція насосів і їх обв’язка для перекачування токсичних і горючих рідин повинна передбачувати повне звільнення і дегазацію від залишків цих продуктів перед розбиранням насосів при зупинці їх на ремонт. Обв’язка насосів повинна забезпечувати звільнення їх від продукту в дренажну місткість, що знаходиться поза приміщенням насосної.

7.13.16. Для перекачування легкозаймистих і шкідливих рідин необхідно застосовувати насоси, що виключають пропуск продукту.

7.13.17. На пульті керування насосної станції з перекачування легкозаймистих, горючих та шкідливих речовин повинні бути встановлені прилади, що дозволяють контролювати тиск, витрату, температуру підшипників насосних агрегатів і стан повітряного середовища в приміщенні.

7.13.18. Блоки насосних агрегатів, які перекачують рідкі вуглеводні та інші вибухопожежонебезпечні продукти, повинні мати обладнання для їх автоматичного аварійного відключення у випадках нагрівання до температури самозаймання продукту.

7.13.17. В місцях проходження валів, трансмісій і трубопроводів через стіни, які відділяють приміщення з небезпечними і шкідливими виділеннями від інших приміщень, повинні встановлюватись сальники та інше обладнання, яке запобігає розповсюдженню цих виділень.

7.13.18. На викидній лінії поршневого насосу повинні бути встановлені манометр і запобіжний клапан, а на викидній лінії відцентрового насосу – манометр і зворотний клапан.

7.13.19. Ззовні будинку насосної на всмоктувальному і нагнітальному трубопроводах повинні бути встановлені запірні органи.

7.13.20. При запусканні і зупиненні насосу необхідно перевірити відкриття і закриття відповідних засувок. Забороняється запуск поршневих і плунжерних насосів при закритій засувці на нагнітальній лінії.

Запуск парових насосів дозволяється лише після спускання парового конденсату і прогріву парових циліндрів.

7.13.21. Для заміни насос, який підлягає ремонту, необхідно від’єднати від двигуна, відключити від трубопроводів засувками з встановленням заглушок і звільнити від продукту в дренажну місткість.

7.13.22. Засоби контролю стану повітряного середовища повинні знаходитись у справному стані, а їх працездатність перевіряється не рідше одного разу на місяць.

7.13.23. Обладнання, встановлене у вибухонебезпечних зонах, повинно бути у вибухозахищеному виконанні.

7.13.24. Всі ремонтні роботи в вибухонебезпечних приміщеннях необхідно виконувати інструментом, який виготовлено з металу, що не дає при ударі іскор. Забороняється використання сталевих інструментів.

7.13.25. Газокомпресорні станції повинні бути обладнані:

а) приладами контролю за технологічними параметрами (тиск, витрати, температура та ін.) продукту, який транспортується;

б) системою приладів з діагностики компресорного обладнання (вібрація, температура підшипників та ін.);

в) системою контролю повітряного середовища в приміщенні компресорної;

г) системою вентиляції;

д) блокуваннями зупинки компресора при порушенні технологічних параметрів, загазованості повітряного середовища, несправності вентиляційної системи;

е) пультами керування в компресорному приміщенні та в операторній залі;

ж) системою радіо- або телефонного зв'язку;

з) системою автоматичного пожежогасіння згідно з НАПБ Б.06.004-97 та додатком 10 НАПБ 01.035-97.

7.13.26. Промислові (дотискувальні) компресорні станції на об'єктах видобування природного газу, крім вимог пункту 7.13.25, обладнуються:

а) автоматизованою системою регулювання роботи обладнання в заданих параметрах;

б) автоматизованою системою аварійного розвантаження обладнання з подачею технологічних середовищ до системи утилізації;

в) автоматичними установками пожежогасіння та установками пожежної сигналізації;

г) системою аварійного оповіщення і зв'язку.

Рівень автоматизації компресорних станцій повинен забезпечувати реєстрацію основних технологічних параметрів, включаючи:

  • тиск, витрату, температуру середовища, що перекачується;

  • стан повітряного середовища в приміщенні (концентрацію вибухонебезпечних і шкідливих речовин);

  • аварійний сигнал.

7.13.27. Рознімні з’єднання компресорів та їх газопроводів необхідно систематично перевіряти на герметичність відповідно до термінів, встановлених інструкцією з експлуатації заводу-виробника.

7.13.28. Забороняється залишати працюючі компресори, крім повністю автоматизованих, без нагляду осіб, які їх обслуговують.

 


Установки комплексної підготовки газу, групові та газозбірні пункти.

 

7.13.29. На установках комплексної підготовки газу повинна бути наступна документація:

  • проектна та виконавча документація;

  • інструкція з охорони праці по професіях та видах робіт, з якими персонал УКПГ ознайомлений під розписку;

  • протоколи перевірки знань з охорони праці та безпечного ведення робіт;

  • технологічний регламент УКПГ та фонду свердловин;

  • правила пуску та зупинки УКПГ та свердловин при нормальному режимі роботи;

  • правила аварійної зупинки УКПГ;

  • план локалізації та ліквідації можливих аварійних ситуацій і аварій;

  • графік перевірки запобіжних клапанів;

  • журнал контролю якості газу, що подається в магістральний газопровід чи в міжпромислові газозбірні колектори;

  • паспорт на посудини, що працюють під тиском;

  • акти гідровипробувань на щільність та міцність шлейфів та технологічних трубопроводів;

  • масштабні плани комунікацій УКПГ (шлейфи, газозбірні колектори, технологічні трубопроводи та ін.) з точними прив’язками;

  • перелік ерозійнонебезпечних місць та корозійнонебезпечних дільниць технологічної обв’язки основного обладнання УКПГ та технологічних трубопроводів на площадці УКПГ;

  • акти товщинометрії в ерозійно- та корозійнонебезпечних місцях технологічних комунікацій;

  • акти контролю стану ізоляції технологічних трубопроводів;

  • графіки ПЗР технологічних трубопроводів;

  • технологічна схема УКПГ.

7.13.30. Для установок комплексної підготовки газу, газозбірних пунктів, головних споруд тощо повинні розроблятись і затверджуватись у встановленому порядку технологічні регламенти.

7.13.31. Персонал, що експлуатує технологічне обладнання УКПГ, зобов’язаний знати технологічну схему УКПГ, призначення всіх технологічних апаратів, трубопроводів та апаратури.

7.13.32. Газопроводи установок комплексної підготовки газу, газозбірних пунктів, головних споруд тощо повинні відповідати вимогам, які ставляться до трубопроводів першої категорії (при Ру £ 10 МПа).

7.13.33. УКПГ та інші установки повинні мати автоматизоване і механізоване регулювання та керування технологічними процесами.

7.13.34. Системи стисненого повітря КВПіА повинні мати буферну місткість, що забезпечує запас стисненого повітря для систем КВПіА протягом не менше 1 години.

Повітря, що подається в системи КВПіА, повинно бути очищеним та осушеним.

7.13.35. УКПГ повинні мати систему осушення, підігрівання і інгібування газу. Гідратні пробки в газопроводі, арматурі, обладнанні, приладах слід ліквідувати введенням інгібіторів-розчинників, пари, гарячої води, зниженням тиску в системі.

Використання для обігріву обладнання відкритого вогню забороняється.

7.13.36. Не допускається встановлення запірної арматури між запобіжними клапанами та технологічними апаратами (чи трубопроводами) і факельною системою, окрім випадку застосування системи запобіжних клапанів “робочий + резервний” з блокувальним пристроєм, що не допускає одночасного відключення робочого та резервного клапанів від технологічного апарату.

7.13.37. Продувальні лінії рівнемірних пристроїв технологічних апаратів повинні бути обв’язані в дренажну систему.

7.13.38. У разі застосування на УКПГ корозійноактивного інгібітору гідратоутворення (наприклад – на основі хлористого кальцію) повинен бути встановлений посилений контроль за ерозійним зношенням технологічних комунікацій в ерозійнонебезпечних місцях.

7.13.39. Скидання газу з запобіжних клапанів та факельних трубопроводів технологічних апаратів повинно здійснюватися виключно у факельний колектор. Забороняється скидання газу в атмосферу.

7.13.40. Регулювання запобіжних клапанів повинно здійснюватися у встановлені терміни згідно з графіком і на спеціальному стенді.

Забороняється усувати пропуски газу на запобіжних клапанах під тиском. В цьому випадку здійснюється заміна запобіжного клапану після зупинки та стравлювання газу з технологічного апарату.

Скидання газу з запобіжних клапанів повинно здійснюватись виключно в факельну систему.

7.13.41. У технологічному регламенті установок вказується перелік технологічних параметрів та їх граничні значення. При відхиленні параметрів від граничних значень установку необхідно зупинити.

7.13.42. Не допускається подача в магістральний газопровід газу, якісні показники якого за вмістом вологи та вуглеводнів не відповідають вимогам ТУ У 320.00158764.033-2000 “Гази горючі природні, що подаються в магістральні газопроводи”.