12. Двері і ворота на складах хлору повинні відчинятися по ходу евакуації.

13. Приміщення, де можливе виділення хлору, повинні бути оснащені газоаналізаторами (газосигналізаторами) хлору, кількість і місце розташування яких повинно забезпечувати безперервний контроль наявності хлору в повітрі робочої зони й обґрунтовуватися проектом.

14. Включення аварійної вентиляції слід передбачати як автоматичне - від газоаналізатора (газосигналізатора), так і ручне - біля вхідних дверей.

Для складів хлору в балонах допускається ручне включення аварійної вентиляції.

15. Забруднене хлором повітря повинно направлятися на очищення в систему поглинання хлору.

Включення установки поглинання хлору повинно бути зблоковане із включенням аварійної вентиляції відповідно до вимог пункту 6 глави 1 розділу IV цих Правил.

16. Поглинальна установка повинна відповідати вимогам пунктів 24, 25 глави 1 розділу V цих Правил.

17. На складах хлору в контейнерах і балонах розміщення посудин із хлором повинно задовольняти такі вимоги:

а) при горизонтальній укладці посудини із хлором розміщуються в один ряд біля стін і у два ряди - в проходах. Висота штабеля не повинна перевищувати п'яти ярусів для балонів і одного ярусу для контейнерів. Допускається розміщення балонів на стелажах, при цьому верхній ряд балонів повинен бути не вище 1,5 м від рівня підлоги;

б) при вертикальній укладці біля стін повинно розміщуватися не більше двох рядів балонів і один ряд контейнерів, у проходах відповідно чотири і два ряди. Допускається розміщення балонів у транспортних клітях. Схема з розміщенням обґрунтовується проектом;

в) розміщення посудин на складі хлору повинно виключати можливість їх падіння або довільне переміщення і забезпечувати вільний доступ до запірних вентилів (вентилі при горизонтальній укладці повинні розташовуватися в бік проходу);

г) розміри і розташування поздовжніх і поперечних проходів між посудинами із хлором повинні обґрунтовуватися проектом і забезпечувати можливість евакуації зі складу будь-якого контейнера або балона.

18. На території складу допускається зберігання порожньої тари під навісом, що захищає її від впливу прямих сонячних променів і атмосферних опадів, за умови дотримання вимог пункту 17 глави 2 розділу VIII цих Правил.

19. На території складу рідкого хлору повинна бути мережа пожежного водопроводу, яка забезпечує за запасами води і продуктивності можливість підключення стаціонарної системи водяної завіси й переносних розпилювачів для створення захисної водяної завіси.

20. Склади для зберігання хлору повинні бути обладнані системами поглинання хлору, технічними засобами або системами для ізоляції аварійних контейнерів і (або) балонів (пеналами, футлярами), системами розсіювання хлору до безпечних концентрацій у разі його витоку з аварійного контейнера або балона, а також технічними засобами відповідно до табеля оснащення.

Проектування, виготовлення, експлуатація і ремонт технічних засобів (пеналів, футлярів) для ізоляції аварійної хлорної тари повинні відповідати вимогам чинного законодавства.

3. Вимоги до приймання і спорожнення контейнерів та балонів

1. Приймання контейнерів і балонів, що прибули на склад, повинно здійснюватися особою, призначеною наказом (розпорядженням) по організації.

2. Під час приймання контейнерів (балонів) основну увагу потрібно звернути на термін чергового огляду хлорної тари, відповідність фактичної ваги контейнера (балона) нормі наливу, герметичність тари і наявність захисних ковпаків.

У разі перевищення установленої норми заповнення тари (1,25 кг/дм3) переповнений контейнер (балон) повинен бути негайно відправлений на спорожнення.

3. Не допускається зберігання несправної хлорної тари (з вентилями, що не відкриваються). При виявленні такої тари повинні бути вжиті заходи щодо усунення несправності.

Перевезення несправних посудин і посудин, заповнених хлором із терміном технічного опосвідчення, що закінчився, не допускається. Несправна посудина підлягає аварійному спорожненню з дотриманням вимог безпеки.

4. Партії контейнерів і балонів із хлором, що надійшли знову, не повинні змішуватися з контейнерами, що перебувають на складі, та балонами від інших партій і повинні бути піддані зважуванню, контролю на герметичність тари, зовнішньому огляду для виявлення зміни форми, наявності вм'ятин, а також наявності заглушок і ковпаків.

5. Посудини з ознаками несправності або із закінченим терміном технічного огляду повинні бути направлені на спорожнювання в першу чергу.

6. У приміщенні, де здійснюється відбір хлору, дозволяється розміщення випарників, апаратури для очищення газоподібного хлору, ресиверів, дозувальних пристроїв.

7. Технологічна схема відбору хлору повинна передбачати контроль за тиском хлору в системі і виключати можливість попадання води або продуктів хлорування в хлорні комунікації і тару.

При дозуванні хлору в процесах обробки води повинні застосовуватися автоматичні вакуумні хлоратори, що забезпечують:

підтримку вакууму у всіх вузлах і хлоропроводах після вакуумного регулятора, у тому числі перед ротаметром і пристроєм для регулювання витрати хлору;

захист від проникнення в хлоропроводи і вузли хлоратора води з ежектора;

автоматичне припинення подачі хлору хлоратором при припиненні подачі живильної води в ежектор.

8. Відбір хлору з контейнерів (балонів) здійснюється в рідкому стані з наступним випарюванням у випарнику.

9. Відбір газоподібного хлору з балона повинен здійснюватися при вертикальному або нахиленому положенні балона, у цьому разі вентиль знаходиться у верхньому положенні (кут нахилу не більше 15°). Відбір рідкого хлору повинен здійснюватися у нахиленому положенні балона - вентилем униз.

10. Відбір хлору з контейнера здійснюється при його горизонтальному положенні. Вентилі повинні бути розташовані один над одним, при цьому верхній вентиль через сифон сполучається з газовою фазою, а нижній вентиль - з рідкою фазою.

11. Відбір рідкого хлору з балонів і контейнерів здійснюється за рахунок власного тиску хлору в тарі. При використанні контейнерів допускається передавлювання хлором або сухим повітрям (азотом) при тиску не більше ніж 1,2 МПа (12 кгс/см2). Не допускається відбір рідкого хлору одночасно із двох і більше посудин.

12. Відбір газоподібного хлору з балонів і контейнерів повинен здійснюватися з урахуванням вимог пункту 8 глави 3 розділу VIII цих Правил при виконанні таких умов:

а) технологія відбору повинна виключати обмерзання посудини;

б) кількість одночасно приєднаних посудин повинна бути не більше чотирьох;

в) подача газоподібного хлору в лінію споживання повинна здійснюватися через ресивер, ємність якого повинна бути не менше ємності посудини, з якої здійснюється відбір хлору.

13. При відборі хлору з балонів і контейнерів повинен здійснюватися постійний контроль витрати хлору і закінчення спорожнювання ємності.

14. Залишковий тиск хлору у спорожненій посудині повинен бути не менше ніж 0,05 МПа (0,5 кгс/см2).

15. Після закінчення відбору хлору з посудини (контейнера або балона) повинні бути закриті і перевірені на герметичність вентилі посудини, а потім установлені заглушки і захисні ковпаки.

16. Порожні, підготовлені до транспортування посудини повинні бути розміщені окремо від наповнених.

Начальник Управління організації
державного нагляду за промисловою
безпекою на виробництвах і об'єктах
підвищеної небезпеки




В. М. Морозов

ПОГОДЖЕНО:

Голова Центральної Ради профспілки
працівників хімічних та нафтохімічних
галузей промисловості України



В. С. Мойсюк

Президент Спілки орендарів і
підприємців України


В. М. Хмільовський

В. о. президента Спілки підприємців
малих, середніх і приватизованих
підприємств України



В. Биковець

В. о. президента Всеукраїнської
асоціації роботодавців


В. Биковець

Генеральний директор Федерації
роботодавців України


В. Надрага

Перший заступник керівника
Спільного представницького органу
профспілок



Г. В. Осовий

Заступник Міністра України з питань
надзвичайних ситуацій та у справах
захисту населення від наслідків
Чорнобильської катастрофи




В. Третьяков

Головний державний санітарний
лікар України,
Перший заступник Міністра охорони
здоров'я України




О. М. Біловол

Заступник Міністра промислової
політики України


С. Г. Грищенко

Директор виконавчої дирекції Фонду
соціального страхування від нещасних
випадків на виробництві та
професійних захворювань України




С. Богданов

Голова Державного комітету ядерного
регулювання України


О. А. Миколайчук

Т. в. о. Міністра регіонального
розвитку та будівництва України


А. В. Беркута

В. о. Голови Державного комітету
України з питань технічного
регулювання та споживчої політики



Л. М. Віткін

Перший заступник головного вченого
секретаря Національної академії наук
України



В. О. Ємельянов




Додаток 1
до Правил охорони праці при виробництві, зберіганні, транспортуванні та застосуванні хлору




Форма журналу наповнення залізничних цистерн для рідкого хлору

Таблиця 1

N з/п

Номер цистерни

Термін наступного огляду цистерни

Висновок щодо справності рами і ходової частини

Дата візуального огляду цистерни і перевірки на герметич-
ність

Характеристика цистерни

Висновок уповнова-
женого представ-
ника організації про можливості (неможли-
вості) заповнення цистерни, підпис

Додаткові заходи з підготовки цистерни і наповнення відповідно до пункту 4 глави 2 розділу VI цих Правил, підпис

Дата напов-
нення цис-
терни

Маса наповне-
ної хлором цистерни, т

Маса залитого хлору, т

Підпис особи, що здійснила напов-
нення

Підпис уповнова-
женого представника організації про відповідність заповненої цистерни вимогам пункту 9 глави 2 розділу VI цих Правил, дата пломбування цистерни

заводсь-
кий

реєстра-
ційний

об'єм (м3)

маса тари за паспор-
том, т

фактична маса тари, т

тиск у цистерні, МПа

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17




Форма журналу наповнення балонів для рідкого хлору

Таблиця 2

N
з/п

Заводський номер

Дата наповнення тари

Термін наступного обстеження тари

Характеристика тари

Маса заповненої хлором тари,
кг

Маса залитого хлору,
кг

Підпис особи, яка здійснила наповнення

Підпис уповноваженого представника організації про відповідність даних журналу наповнення результатам контрольного зважування

Дата пломбування тари, підпис відповідального представника організації про перевірку заповненої тари на герметичність

об'єм, л

маса тари за паспортом,
кг

фактична маса тари, кг

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12




Форма журналу наповнення контейнерів для рідкого хлору

Таблиця 3

N
з/п

Заводський номер, рік виготов-
лення

Дата комп-
лексної оцінки

Визна-
чений термін служби

Дата напов-
нення тари

Термін наступного обстеження тари

Характеристика тари

Маса заповненої хлором тари,
кг

Маса залитого хлору,
кг

Підпис особи, яка здійснила наповнення

Підпис уповноваженого представника організації про відповідність даних журналу наповнення результатам контрольного зважування

Дата пломбування тари, підпис відповідального представника організації про перевірку заповненої тари на герметичність

об'єм, л

маса тари за паспортом,
кг

фактична маса тари, кг

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14