Випробування механічних властивостей зварних з'єднань на розрив і статичний вигин про­водяться відповідно до ГОСТ 6996-66, при цьому:

- границя міцності зварного з'єднання повинна бути не нижче границі міцності основного металу;

  • кут статичного вигину зварного зразка не менше 100о.

Примітки. При виготовленні кранових металоконструкцій кожний зварник повинен зварити контрольні зразки для механічних випробувань один раз па шість місяців.

1.4.7.11 У тому випадку, коли просвічування металоконструкції затруднене, рекомендується застосовувати ультразвукову дефектоскопію і засвердлювання швів. Контроль ультразвуковою дефектоскопією повинен проводитись згідно з ГОСТ 14782-86.

Засвердлювання проводиться в місцях, які вказані в технологічному процесі. Кількість засвердлювань повинна бути:

при довжині шва до 1 м одне засвердлення;

при довжині шва від 1 до 5 м не менше двох засвердлень;

При виявленні дефекту засвердлювання виконують додатково з двох сторін на відстані не більше ніж по 500 мм, поки не буде відкрита вся дефектна ділянка.

Вирубані дефектні місця швів і заглиблення від засвердлювання повинні бути оброблені і заварені.

Метод контрольного засвердлювання зварних швів поданий нижче.

Засвердлювання швів виконується конічним свердлом і зенкером. Засвердлюванням має бути відкритий поперечний переріз шва з захопленням основного металу на 1,5-2 мм з обох сторін. Після засвердлювання отвір легко зашліфовується наждачним папером, після цього знежирюється ватою, змоченою в денатураті і протравлюється 10-12 %-ним водяним розчином подвійної солі хлорної міді і амонію (реактив Гейна). Виступаючий після протравлення наліт на стінках отвору обережно знімається ватою. При цьому наліт, легко відділяючись від основного металу, зберігається на наплавленому, і тим самим виявляє межу між першим і другим. Після протравлення отвір про­мивається водою і висушується фільтрувальним папером.

Прямолінійність меж наплавленого і основного металу свідчить про непровар (рисунок 12).







ДБНВ.2.8-11-99 С.27

А. Провар повний Б. Непровар по одній кромці


Межі основного металу з наплавленим: Межі основного металу з наплавленим:

Криволінійні - провар повний Прямі - непровар по одній кромці

Рисунок 12

1.4.7J2 Видалення дефектних швів слід виконувати газовим різанням або повітряно-дуговим струганням та зачищенням до металевого блиску.

Шви з тріщинами, а також з непроварами чи іншими дефектами, які перевищують допустимі, видаляють на довжину дефектного місця плюс по 15 мм з кожної сторони і заварюють знову; підрізи основного металу; які перевищують допустимі величини, -зачищають, заварюють і знову зачищають так, щоб забезпечити плавний перехід від наплавленого металу до основного. Переварювання дефектних швів дозволяється виконувати не більше трьох разів.

1.4.7.13 Якість зварних з'єднань буде вважатись незадовільною, якщо в них при будь-якому виді контролю будуть виявлені зовнішні чи внутрішні дефекти. які виходять за межі норм, встановлених відповідними стандартами і цими ДБН.

1.4.8 Ремонт і виготовлення заклепкових і болтових з'єднань

1.4.8.1 Заміна заклепок може бути повною або частковою. При повній заміні замінюються всі заклепки, які розташовані у вузлі чи стику, при частковій замінюють окремі дефектні заклепки. Дефекти заклепок подані в таблиці 1.11.

Видалення дефектних заклепок повинно виконуватись без пошкодження металу конструкції шляхом газового зрізання головок заклепок або висвердлюванням.

Таблиця 1.11 Дефекти поставлених заклепок, причини дефектів і способи їх виявлення




С.28 ДБНВ.2.8-11-99

Продовження таблиці 1.11



ДБНВ.2.8-11-99 С.29


Закінчення таблиці 1.11

1.4.8.2 Після вилучення дефектної заклепки перевіряється заклепковий отвір, і якщо в ньому с чорнота, овальність, косина та інші дефекти, які перевищують величини, подані в таблиці 1-12, виконується розсвердлювання отвору до найближчого більшого згідно з таблицею 1.13. При ньому необхідно перевірити розрахунком ослаблення стінок і допустиму відстань між заклепками, а також між заклепками і краями силового елемента.

Таблиця 1.12- Допустимі відхилення в отворах під заклепки і болти нормальної точності

Відхилення

Допустиме відхилення, мм

Дпустима кількість відхилень у кожній групі отворів

Відхилення діаметра просвердлених отворів під заклепки і болти,,а також їх овальність (різниця між найбільшим і найменшим діаметрами):

Діаметр до 17 мм

Діаметр понад 17 мм




0; +0,6

0;+1,5




Не обмежується

Збільшення розмірів отворів більше 1 мм і тріщини в їх краях

-

Відхилення не допускаються

Неспівпадання отворів в окремих деталях складеного пакета(чорнота):

до 1 мм

від 1 мм до 1,5 мм



-

-



До 50 %

До 10 %

Відхилення осі до 3 % товщими пакета, але не більше 3 мм при ручному пневматичному клепанні

-

Не обмежується

Відхилення осі більше величин, вказаних вище

-

Не допускається




С.30 ДБНВ.2.8-11-99

Таблица 1.13 - Номінальні діаметри отворів для заклепок і болтів нормальної точності

Номінальний діаметр

Діаметр, мм

Заклепки або болти

12

14*

16

18*

20

22*

24

27*

З0

Отвори для заклепки

13

15

17

19

21

23

25

28

31

Отвори для болта

13

15

17

20

22

24

26

29

32

Примітка. Для одноболтлвого з’єднання номінальний діаметр отвору приймати таким, як і для заклепки.

* Для широкого використання не рекомендується.

1.4.8.3 При заміні дефектних заклепок у вузлі або стику, які мають до десяти заклепок, до­пускається одночасно усувати не більше однієї заклепки, а у вузлах і стиках з більшим числом заклепок - не більше 10 % від загальної кількості заклепок даного вузла чи стика. Можливість одночасного усунення заклепок більше 10 % у вузлі повинна бути і розрахункова.

1.4.8.4 При відновленні ослаблених заклепкових з'єднань склепуваний пакет обтискається на монтажних болтах і переклепування його ведеться при положенні крана, яке відповідає найменшому навантаженню цього вузла.

1.4.8.5 Накладаня зварних швів на ослаблені заклепкові з'єднання, а також біля головок заклепок забороняється.

1.4.8.6 Допускається заміна дефектних заклепок високоміцними болтами.

1.4.8.7 Допускається заміна дефектних заклепок болтами підвищеної точності за ГОСТ 7817-80. При цьому отвори під ці болти повинні бути розвірчені з точністю Н9 і шорсткістю поверхні не більше Rz20 на ближній більший діаметр (з перевіркою розрахунком можливості додаткового ослаблення), а довжина гладкої частини болта повинна бути не менше товщини склепуваного пакета. Клас міцності матеріалу болтів повинен бути не нижче класу міцності матеріалу заклепок, які видаляються.

1.4.8.8 При виготовленні нових заклепкових і болтових з'єднань (у випадку заміни окремих елементів чи секцій металоконструкції крана) необхідно керуватися таким:

а) заклепкові і болтові отвори можуть утворюватись продавленням на неповний діаметр з наступним розсвердлюванням. Розсвердлювання отворів до кінцевого діаметра повинно викону­ватись під час загального о складання всієї або частини металоконструкції. При цьому розсверд­лювання слід виконувати після закінчення складання і перевірки всіх розмірів. Розсвердлювання до кінцевого діаметра перед складанням в окремих деталях можна виконувати лише із застосуванням кондукторів;

б) номінальні діаметри отворів для заклепок і болтів нормальної точності, включаючи висо­коміцні, приймаються за таблицею 1.13. Відхилення в розмірах отворів для заклепок і болтів нор­мальної точності, включаючи високоміцні, не повинні перевищувати величин, вказаних у таблиці 1.12.

в) номінальні діаметри отворів для болтів підвищеної точності приймаються рівними номі­нальним діаметрам болтів.

Відхилення величин діаметрів отворів для болтів підвищеної точності не повинні перевищувати значень, наведених у таблиці 1.14.




















ДБНВ.2.8-11-99 С.31

Таблиця 1.14- Гранично припустимі відхилення в розмірах діаметрів отворів для болтів підвищеної точності


Номінальний діаметр отворів, мм

Відхилення, мм


Верхнє

Нижнє

Більше 12 до 18 (включно)


+0,24


0


Більше 18 до З0


+0,28


0


Більше З0 до 48


+0,34


0



l.4.8.9 Приймання розсвердлених отворів виконується до установки заклепок і болтів.

1.4.8.10 Задирки на краях отворів повинні бути усунені без знімання фасок. У місцях прилягання головок заклепок до пакета, який склепується, отвори повинні бути роззенковані на 1,5 мм за глибиною і діаметром.

1.4.8.11 Клепання сталевих металоконструкцій повинно виконуватись з допомогою пневма­тичних молотків, при цьому заклепки мають нагріватися до температури 1000-1100°С (оранжевий колір гартування), а процес клепання повинен закінчуватися при темно-червоному кольорі головки заклепки.

1.4.8.12 Безпосередньо перед клепанням отвори повинні бути зачищені від бруду, корозії, масла, льоду і т.ін.

1.4.8.13 Стрижень заклепки повинен після клепання повністю заповнити отвір: заклепкові го­ловки мають бути правильно сформовані, посаджені центрально відносно осі сгрижня, щільно прилягати до поверхні склепуваної конструкції і мати розміри, вказані у відповідних ГОСТах.

1.4.8.14 При товщині склепуваного о пакета, яка дорівнює 3,5 діаметра заклепки і більше, реко­мендується застосовувати заклепки з підвищеними закладними головками і конічними стрижнями;

при цьому клепання виконується із застосуванням нормальних обтискачів. Нагрівання заклепки зі сторони закладної головки повинно бути більшим, ніж зі сторони головки, що формується. Клепання в цьому випадку повинно виконуватись двома пневматичними клепальними молотками з обох сторін або із застосуванням ударних підтримок.

1.4.8.15 Якість і розміри поставлених заклепок повинні контролюватись зовнішнім оглядом, перевіркою щупом, шаблоном і шнуром, а також обстукуванням молотком масою 0,3-0,4 кг обох головок заклепки в різних напрямках.

1.4.8.16 Занову поставлені у вузол металоконструкції заклепки і болти підлягають прийманню за актом. При цьому повинні бути перевірені не тільки заново поставлені заклепки, але і суміжні. Всі заклепки, які визнані при перевірці як слабі, а також ті, які мають відхилення за розмірами і формою, що перевищує вказані в таблиці 1.14, повинні бути замінені і перевірка повторена.

1.4.8.17 Виправлення дефектних заклепок підчеканкою забороняється.

1.4.8.18 Головки болтів і гайки повинні стикатись з площиною з'єднувальних елементів (деталей ) всією опорною поверхнею безпосередньо або через шайби.

1.4.8.19 Головки заново поставлених заклепок і видимі поверхні болтів після приймання служ­бою ВТК повинні бути загрунтовані і зафарбовані.

1.4.9 Допуски на відремонтовані металоконструкції

1.4.9.1 Допустимі відхилення розмірів відремонтованих металоконструкцій і їх складальних частин (вузлів) не повинні перевищувати значень, які вказані в заводській або ремонтній документації, а при її відсутності розміри повинні бути виконані з граничними відхиленнями ±l/2(H16-hl6).).

1.4.9.2 Допустимі відхилення форми і розміщення поверхонь відремонтованих деталей і складальних частин, металоконструкцій не повинні перевищувати значень, вказаних у заводській або ремонтній документації, а при її відсутності - величин, які наведені в таблиці 1.15.










С.32 ДБНВ.2.8-11-99

Таблиця 1.15 - Величина відхилень розташування поверхонь основних деталей і складальних частин металоконструкцій портальних кранів при складанні


Відхилення

Величина відхилення, мм, не більше

Непаралельність і перекіс однієї відносно іншої геометричних осей шарнірів

металоконструкцій (стріла, коромисло, стрілова тяга, каркас і т.ін)



Довжина, мм

До 1600

2,0 на 1000



Вище 1600

до 2500

1,6 на 1000



Більше 2500

1,0 на 1000

Неперпендикулярність геометричних осей шарнірів відно-сно поздовжньої площини симетрії металоконструкцій



Довжина, мм

До 1600




Вище 1600 до 2500

2,0 на 1000

Неспіввісність геометричних осей отворів корпусів підшипників одного шарніру відносно загальної геометричноі осі


Більше 2500

1,0 на 1000



До 1000

1,0



Більше 1000

1,6

Несиметричність стріли і хобота

10

Несиметричність стріли і стрілової тяги

20

Несиметричність стріли і з‘єднувальної ланки (рейка, гвинт і т.п.) механізму зміни вильоту

10

Неспіввісність оголовка і хрестовини порталу крана на колоні

2 на 1000

Різниця діагоналей основи портала при колії

До 15,3 м

10


Більше 15,3

15

Відхилення від загальної горизонтальної площини робочої поверхні всіх частин рейки

опорно-поворотного пристрою

0,5

Зазор між фланцями металоконструкцій (при затягненихболтах)

В зоні встановлення болтів (зона з радіусом 2d від центра отвору під болт, де d - діаметр отвору)


При фланцях з

розмірами

сторін


Будь-яке

1


В зоні встановлення болтів (зона з радіусом 2d від центра отвору під болт, де d - діаметр отвору)


До 1000 мм

2




Більше 1000 мм

3