1.4.5.24 Прикладні планки прикріплюють прихватками і зрізають газом після закінчення зва­рювання. Кромки зварених листів після зняття прикладних планок повинні бути ретельно зачищені нарівні з основним металом.

1.4.5.25 Прямі стики фасонних профілів (кутиків, швелерів і двотаврів) без накладок повинні виконуватися ручним, зварюванням із застосуванням приставних планок.

1.4.5.26 Прихватки, виконані при складанні металоконструкцій, повинні вичищатися повністю

переплавлятися чи вирубуватися при накладанні основних швів.










С.18 ДБНВ.2.8-11-99

1.4.5.27 Кожний шар шва при багатошаровому зварюванні повинен бути перед накладанням такого шару зачищений від шлаку і бризок металу.

Перед накладанням шва з другої сторони для кутових з'єднань із суцільним проплавленням і для стикових з'єднань при ручному підварюванні і при двосторонньому ручному або напівавтоматич­ному зварюванні корінь шва повинен бути вирубаний або виплавлений з допомогою спеціального різака і зачищений.

У процесі зварювання при випадковому перериванні в роботі зварювання дозволяється поно­вити після зачищення кінцевої ділянки шва завдовжки не менше 50 мм і кратера від шлаку. Кратер повинен бути повністю перекритий швом.

1.4.5.28 У випадку неможливості підварювання в недоступних місцях повинен бути забезпечений повний провар і вжито заходів проти витікання розплавленого металу зі зварювальної ванни. Для цього необхідно використовувати підкладки та інші пристрої.

1.4 5.29 Відхилення розмірів фактично виконаних зварних швів від проектних не повинні перевищувати величин, вказаних у ГОСТ 5264-80, ГОСТ 8713-79, ГОСТ 11533-75. ГОСТ 11534-75, ГОСТ 14771-76.

1.4.5.30 Надання кутовим швам вигнутого профілю і плавного переходу до основного металу, а також виконання стикових швів без підсилення, якщо це передбачається робочими кресленнями. повинно, як правило, виконуватися підбором режимів зварювання і відповідним розташуванням зварюваних деталей. За необхідності виконується обробка швів будь-яким способом, який не за­лишає на їх поверхні зарубок, надрізів та інших дефектів.

1.4.5.31 Валики прямих стикових швів- розтягнутих поясних листів і розтягнутих стрижнів як поодиноких, так і зварних перерізів (нижні пояси головних балок і ферм порталів, верхні пояси хоботів і стріл тощо) повинні бути зняті фрезою або шліфувальним каменем нарівні з основним металом. При цьому оброблені поверхні швів повинні мати чистоту поверхні не нижче RzSO. При механічній обробці валиків швів інструмент необхідно розташувати так, щоб площина обертання інструмента була паралельна, поздовжній осі елемента. Наприклад, при знятті валиків прямого стикового шва пояса риски від обробки інструментом повинні бути розташовані вздовж пояса (поперек шва).

1.4.5.32 Якість зварних швів для кріплення складальних і монтажних пристосувань, деталей для кріплення вимощень і т.ін. повинна бути не нижче якості основних швів конструкції.

1.4.5.33 Після закінчення зварювання металоконструкцій всі допоміжні складальні пристосу­вання повинні бути вилучені, утворені при цьому вириви заплавлені і зачищені нарівні з основним металом, а конструкції зачищені від шлаку, бризок і напливів металу.

1.4.5.34 Зварні шви з'єднань повинні мати тавро, яке дозволяє встановити прізвище зварника. Кожен основний розрахунковий шов повинен мати тавро зварника на початку і в кінці шва. Мар­кування має виконуватися способами, які забезпечують зберігання тавра протягом усього періоду експлуатації крана і не погіршують якість виробу.

1.4.5.35 Маркування зварних швів тавром зварника повинно виконуватись на місцях, зачищених від окалини, на відстані не більш 100 мм від шва ударним засобом. Шрифт тавра, повинен відповідати ГОСТ 2930-62. Розмір шрифту - не менше 5 мм. Після нанесения тавра місце маркування повинно бути змащене консистентним мастилом.

1.4.5.36 Металоконструкції, які при зварюванні отримали залишкові деформації, що переви­щують значення, наведені в таблиці 1.2, повинні бути виправлені шляхом механічної чи термічної дії з врахуванням вказівок цих ДБН.

1.4.6 Додаткові вимоги до зварювання при мінусових температурах

1.4.6.1 Ручне і напівавтоматичне зварювання сталевих конструкцій при температурах нижче вказаних у таблиці .1.7 слід виконувати з підігрівом сталі в зоні зварювання від 100°С до 150°С па ширину 100 мм з кожної сторони зварного з'єднання.













ДБНВ.2.8-11-99 С.19

Таблиця 1.7 - Мінімально допустима температура сталі при ручному і напівавтоматичному дуговому зварюванні без попереднього підігріву, оС



Товщина сталі, мм

Вуглецева сталь

Низьколегована сталь


Шви конструкцій



гратчастих

листових

обємних із

суцільними стінками


гратчастих


листових

об’ємних із

суцільними стінками

До 16 (включно)

-20

-20

-20

-20

Від 16 до З0

-16

-15

-10

0

Від З0 до 40

-10

-10

0

+5

Від 40

0

0

+5

+10


1.4.6.2 Зварювання в середовищі вуглекислого газу при мінусовій температурі не рекомендується.

1.4.6.3 При температурі навколишнього середовища нижче -5оС всі шви заварюються від по­чатку до кінця без перериву, перерив допускається лише за необхідності зміни елекгрода чи елек­тродного дроту і зачищення шва в місці відновлення процесу зварювання; припиняти зварювання до виконання проектного розміру шва і залишати незавершеними окремі ділянки шва не допускається;

на випадок вимушеного припинення зварювання через відсутність струму, виходу з ладу апаратури тощо процес зварювання слід відновити за умови підігріву металу згідно з технологією зварювання. розробленою для даної металоконструкції.

1.4.6.4 Вимоги до зварювання стикових швів:

а) у зв'язку з тим. що техніка дугового зварювання багатошарових, односторонніх і двосторонніх симетричних і несиметричних швів при температурі не нижче 10°С і товщині металу до І6 мм не відрізняється від техніки зварювання за нормальної температури, то при товщині металу більше 16 мм і температурі навколишнього середовища -5оС перші два шари необхідно зварювати з підігрівом до 180-200°С;

б) при несиметричних швах і товщині металу до 35 мм бажано в першу чергу заварити основну частину шва. Якщо це неможливо, то елемент слід обережно кантувати.

Зварювання з'єднань з підварювальним шаром рекомендується виконувати після зварювання основного шва. Якщо це неможливо, необхідно обережно кантувати елемент.

При зварюванні металу завтовшки 30-60 мм обов'язковим є перевертання елемента для нак­ладання підварювального шару з протилежної сторони після зварювання перших чотирьох-п'яти шарів. Зварювання шва з однієї сторони недопустиме;

в) зварювання листів об'ємних конструкцій із сталі завтовшки більше 20 мм слід вести каскадом чи гіркою, двостороннім зварюванням секціями та іншими рівноцінними методами;

г) зачищення кореня зварного шва, якщо воно передбачено технологічним процесом, слід виконувати способом виплавлення або шліфування. Вирубування металу зубилом може викону­ватись лише після прогрівання шва до 100-120°С.

1.4.6.5 Зварювання багатошарових кутових швів з розробленням кромок виконується при до­держанні умов, які прийняті для багатошарових стикових швів.

1.4.6.6 Дефектні ділянки шва слід заварювати тільки після прогрівання металу до темпера тури 180-200°С.

1.4.6.7 Електроди з покриттям, а також флюс необхідно подавати на робоче місце безпосередньо перед зварюванням у кількості, яка необхідна на час безперервної роботи зварника. Електродний дріт рекомендується подавати на робоче місце перед заправленням в апарат. На робочому місці покриті електроди і флюс необхідно зберігати в щільно закритій тарі або місці, яке підігрівається.

Використання покритих електродів, порошкового дроту і флюсів, які були на морозі, доз­воляється тільки після їх сушіння.




С.20 ДБНВ.2.8-11-99

l .4.6.8 Для всіх методів зварювання рекомендується застосовувати джерела живлення постійного струму, що забезпечують більш високу стабільність дуги. Застосування змінного струму допус­кається в тих випадках, коли коливання напруги в мережі не перевищує ±6 %.

1.4.6.9 Зварник, котрий в даному сезоні приступив до роботи по зварюванню металоконструкцій при температурі -5°С, повинен пройти 6-7 годинну практику. Практика здійснюється на спеціальних зразках або при зварюванні невідповідальних конструкцій. Після закінчення практики необхідно зварити контрольні зразки для механічних випробувань.

1.4.7 Контроль якості зварних з'єднань

1.4.7.1 Контроль якості зварних з'єднань виконують відповідні спеціалісти служб підприємства або спеціалізовані організації (лабораторії). При цьому зварні шви і прилеглі до них ділянки ос­новного металу завширшки не менше 20 мм в обидві сторони від шва повинні бути сухі і оброблені, зачищені від шлаку, бризок, витікання металу, флюсу, корозії та інших забруднень.

1.4.7.2 Контроль зварних з'єднань повинен визначити відповідність розмірів і типу шва про­ектному, чинним стандартам.

Особливу увагу слід звертати на якість розрахункових відповідальних швів: стикових прямих (без накладок), швів розтягнутих (нижніх) поясів балок і ферм, поясів стріл і хоботів, розтягнутих стрижнів, ферм, крайніх ділянок стикових швів вертикальних листів і т.і.

1.4.7.3 Контроль якості зварних з'єднань повинен здійснюватись:

- візуальним оглядом та вимірюванням;

- просвічуванням стикових швів;

- механічними випробуваннями.

1.4.7.4 Результати контролю зварних з'єднань повинні фіксуватись у відповідних документах.

1.4.7.5 Візуальному огляду та вимірюванням підлягають всі зварні з'єднання з метою виявлення можливих дефектів.

Огляд здійснюється після обстукування з'єднань по всій їх довжині молотком масою 0,5 кг із застосуванням 10-кратної лупи із заміром профілю шва шаблоном.

Візуальним оглядом і вимірюванням зварних з'єднань виявляються такі можливі дефекти:

а) зломи або неперпендикулярність осей з'єднувальних елементів;

б) відхилення за розмірами і формою швів від вимог технології (за висотою катета і шириною шва, за рівномірністю підсилення тощо);

в) зміщення кромок з'єднувальних елементів;

г) поверхневі тріщини усіх видів і напрямків у зварному шві і біляшовній зоні;

д) підрізи основного металу, випали, незаварені кратери, перериви, натікання металу, непровари кореня шва, поверхневі раковини і пори та інші технологічні дефекти.

Основні дефекти зварних швів, допустимі відхилення, які були виявлені при візуальному огляді і вимірюваннях, та методи їх усунення подані в таблиці 1.8.














ДБНВ.2.8-11-99 С.21

Таблиця 1.8 - Дефекти зварних швів, допустимі відхилення і методи усунення дефектів, які були виявлені при візуальному огляді і вимірюваннях



С.22 ДНВ.2.8-11-99

Закінчення таблиці 1.8



ДБНВ.2.8-11-99 С.23

l.4.7.6 Контроль зварних з'єднань просвічуванням повинен виконуватись згідно з ГОСТ 7512-88. Обов'язковому контролю просвічуванням підлягають початок, кінець і перехрестя зварних швів несучих і розрахункових елементів конструкції.

1.4.7.7Просвічуванню повинні підлягати не менше 25 % довжини кожного відповідального стику контрольованого з'єднання за заявкою технологічної служби підприємства згідно з табли­цею 1.9.

Таблиця 1.9 Стикові шви, які підлягають контролю рентгенографуванням






С.24 ДБНВ.2.8-11-99

Продовження таблиці 1.9




ДБНВ.2.8-11-99 С.25

Закінчення таблиці 1.9

Таблица 1.10 Дефекти зварних швів внутрішні, які визначаються просвічуванням (гамма-чи рентгенографуванням) і оглядом макрошліфа в торцях





С.26 ДБНВ.2.8-11-99

1.4.7.8 Зварні шви визнаються незадовільними, якщо при просвічуванні будуть виявлені такі дефекти:

-тріщини усіх видів, напрямків і розмірів, які розташовані в металі шва, по лінії сплавлення і в біляшовній зоні основного металу;

- непровари (несплавлення) окремі і суцільні, які розташовані на поверхні і по перерізу зварного з'єднання (між окремими валиками і шарами швів і між основним металом і металом шва);

- непровари у вершині (корені) кутових і таврових з'єднань, виконаних без обробки кромок;

газові пори і шлакові включення. Основні внутрішні дефекти, які визначаються просвічуванням, наведені в таблиці 1.10.

1.4.7.9 Короткі стикові шви, які повністю охоплюються розмірами плівки, просвічуються пов­ністю. У довгих швах в першу чергу просвічуються крайні (торцеві) ділянки і хрестовини (пере­хрещення) швів. При виявленні недопустимих дефектів у швах просвічують сусідні ділянки, а при виявленні в них дефектів просвічують зварне 3'єднання, що контролюється.

Дефектні ділянки зварних швів, виявлені при контролі, повинні бути вирубані, заварені і знову просвічені. Ділянка шва з тріщиною повинна бути засвердлена (діаметр свердла 5-8 мм) по межах тріщини плюс 15 мм з кожної її сторони, з роззенковкою отворів і їх заварюванням.

1.4.7.10 Механічні випробування проводять з метою перевірки міцності і пластичних харак­теристик зварного з'єднання на контрольних зразках, які зварені в стик в умовах, які повністю відповідають умовам виготовлення елементів металоконструкцій: ті самі основні і присадні мате­ріали, режими зварювання, положення при зварюванні.