17.31 Відмітки знаків підземної полігонометрії слід визначати способом геометричного нівелювання. Допустимі нев'язки у нівелірних полігонах слід обчислювати за формулою:

, (17)

де

n

-

кількість станцій у полігоні.

Нівелювання слід повторювати не рідше двох разів на рік до здачі об'єкту в експлуатацію і не менше трьох разів в останній рік будівництва. Остаточне нівелювання і ув'язку відміток знаків основної підземної полігонометрії слід виконувати після збійок зустрічних виробок і повторити перед влаштуванням постійної рейкової колії.

Нівелювання слід виконувати "у дві руки".

17.32 Знаки і точки підземної маркшейдерської основи залежно від характеру підземної виробки і типу тунельної оправи слід закріплювати:

а) металевими стрижнями із сферичною головкою, у якій висвердлені і зачеканений міддю, бронзою або латунню отвір діаметром 2-3 мм. Стрижні слід закласти в бетонний моноліт у лотковій частині споруди або приварити до оголеної арматури тунельної оправи і обетонити;

б) у вигляді точок, висвердлених на площадці, яка запиляна на ребрі жорсткості або борту чавунного тюбінга тунельної оправи.

Точки слід зачеканити способом, указаним в підпункті "а".

Закріплювати знаки у бетонному моноліті лоткової частини тунелю, де буде укладена постійна рейкова колія, слід за межею кінців шпал.

17.33 Розбивні роботи у процесі будівництва (проходки, зведення оправ, улаштування колії та ін.) повинні виконуватися з точністю яка забезпечує винесення в натуру від знаків геодезичної розбивної основи і підземної маркшейдерської основи осей і відміток, що визначають проектне положення споруди і окремих його частин та конструктивних елементів у плані і по висоті з дотриманням габаритів та встановлених даними Нормами допусків.

ДБН В.2.3-7-2003 С.193


17.34 До виконання геодезично-маркшейдерських розбивних робіт слід підготувати геодезичні розбивні дані.

Проектні рішення з виконання геодезичних робіт, включаючи схеми розміщення знаків для виконання геодезичних побудов та вимірювань, а також вказівок необхідної точності та технічних засобів геодезичного контролю виконання будівельно-монтажних робіт повинні бути оформлені відповідно до встановлених ДБН А.3.1-5 порядком видачі документації до виконання робіт.

Усі розбивні роботи слід виконувати не менше двох разів, як правило, різними способами і різними виконавцями.

17.35 В процесі будівництва тунелів слід виконувати щомісячні контрольні виміри об'ємів основних гірничопрохідницьких робіт (довжина проходки гірських виробок, зібраних кілець тунельної оправи, розчеканки швів та ін.).

17.36 На всіх етапах підземного будівництва слід вести спостереження за деформаціями тунельної оправи. Геодезичні вимірювання несучих конструкцій тунелів та їх частин слід виконувати шляхом нівелювання склепіння кожного п'ятого кільця збірної оправи, вимірювання горизонтальних і косих (під кутом 45°) діаметрів в кожному п’ятому кільці оправи із чавунних тюбінгів або залізобетонних блоків. Аналогічні виміри слід виконувати через кожні 5 м тунелю в оправі із монолітного бетону (залізобетону).

Порядок і послідовність виконання спостережень і геодезичних вимірів і деформацій оправи тунельних споруд різного призначення та закладання повинні відповідати вимогам, наведених в ВСН 160.

17.37 В процесі будівництва підземних споруд повинні здійснюватися спостереження за деформаціями земної поверхні і спостереження за переміщеннями, зсуваннями і кренами:

  • існуючих наземних споруд, розташованих у зоні можливих деформацій поверхні;

  • підземних і наземних споруд, що будуються;

С.194 ДБН В.2.3-7-2003


  • існуючих підземних споруд, що експлуатуються, розташованих в зоні підземного будівництва (за узгодженням з експлуатаційною організацією).

Ширина зони можливих деформацій земної поверхні визначається проектом.

Спостереження полягають у періодичному нівелюванні встановлених на будівлях і спорудах деформаційних реперів.

Періодичність повторних нівелювань визначається ступенем інтенсивності осідання і повинна проводитися не рідше одного разу на півтора місяці. Тривалість повторного нівелювання реперів – до повного згасання осадок і не менше трьох місяців після закінчення гірнично-прохідницьких робіт.

Методи і вимоги до точності геодезичних вимірів деформацій будівель (споруд) – за ГОСТ 24846.

17.38 Спостереження і геодезичні виміри деформацій, наведені в пунктах 17.36 і 17.37, є обов’язком замовника і за його дорученням можуть виконуватися спеціалізованою геомаркшейдерською організацією.

17.39 Всі побудовані (у тому числі і ліквідовані) підземні споруди і виробки повинні бути відображені в кресленнях виконавчої документації, як правило, в масштабі відповідних робочих креслень.

Виконавчі графічні документи (з використанням робочих креслень) слід складати за результатами виконавчих геодезичних зйомок і контрольних геодезично-маркшейдерських вимірювань елементів конструкцій і частин споруд, виконаних і систематизованих на протязі всього періоду будівництва.

17.40 Виконавчі креслення повинні вміщувати такі дані про побудовані об’єкти:

а) характеристику (в координатах і абсолютних відмітках) фактичного просторового розташування побудованих споруд і їх взаємний зв’язок;

б) фактичні і проектні геометричні розміри споруд, їх основних елементів і відхилення цих розмірів від проектних;

в) графічну характеристику матеріалів, із яких виконана оправа споруд і фактичну геологічну структуру грунтів, згідно з 17.14;

ДБН В.2.3-7-2003 С.195


г) виконавчу схему основної підземної полігонометрії та іі примикання до пунктів наземної геодезичної розбивної основи в районі порталів, постійних стволів, а також каталоги координат, дирекційних кутів і відміток підземної полігонометрії.

Графічна інформація про побудовані об'єкти, яка перерахована в “а”, “б”, наноситься на виконавчі плани, профілі, поздовжні розрізи, поперечні перерізи і види, а також групується у зведені таблиці і каталоги фактичних розмірів і відміток.

На виконавчих планах поверхні, поєднаних з планами побудованих споруд, повинні бути вказані вулиці з їх назвами, номери будинків та схеми розміщення інженерних комунікацій в межах технічних зон метрополітену.

Виконавчі креслення повинні бути виконані з урахуванням тривалого зберігання та користування ними.


Спорудження стволів та ескалаторних тунелів

17.41 Вимоги даного підрозділу повинні дотримуватися при спорудженні стволів тунелів глибиною до 50 м.

Спорудження стволів глибиною понад 50 м повинно здійснюватися згідно з правилами виконання і прийняття робіт, встановленими діючими будівельними нормами з підземних гірських виробок.

17.42 Спорудження стволів слід проводити такими основними способами: звичайним способом з послідовним зведенням кріплення в призабійній частині виробки та способом опускного кріплення з нарощуванням оправи зверху.

Залежно від інженерно-геологічних умов і глибини ствола звичайний спосіб може застосовуватися у сполученні із способом опускного кріплення при проходці окремих частин ствола.

17.43 Звичайний спосіб слід застосовувати при спорудженні стволів в стійких ґрунтах (тобто таких, які дозволяють оголення ґрунту без постановки кріплення вслід за виїмкою): глинистих, гравійно-галечникових, щебеневих та піщаних, розташованих вище рівня капілярного підняття води, а також в стійких скельних ґрунтах з коефіцієнтом міцності (за росіською "коэффициент крепости" за шкалою проф М.М. Протод'яконова, який далі іменується "коефіцієнт міцності"), від 1,5 і вище при припливі води, що очікується в забої до 50 м3/год.

С.196 ДБН В.2.3-7-2003


17.44 Спосіб опускного кріплення спід застосовувати при спорудженні стволів у нестійких (тобто таких, які не дозволяють оголень боків виробки без постановки кріплення) водонасиченних піщаних, супіщаних, суглинистих, лесових, слабких глинистих, пливунних та інших аналогічних ґрунтах без великих включень.

17.45 Застосування опускного кріплення дозволяється тільки при наявності водоупору під водоносним ґрунтом та при відсутності постійних будівель та споруд у зоні можливих деформацій ґрунтів.

17.46 У водонасичених нестійких ґрунтах, що вказані в 17.44, а також у скельних ґрунтах при припливі води, що очікується в забої, більше 50 м3/год проходку стволів слід здійснювати, застосовуючи спеціальні способи: штучного заморожування, хімічного закріплення і тампонажу ґрунтів (цементація, бітумізація, глинизація), водопониження і занурення кріплення в тиксотропній сорочці.

Вибір спеціального способу проходки стволів слід здійснювати на основі порівняння техніко-економічних показників з врахуванням даних таблиці 27.


Таблиця 27


Найменування спеціального способу

Галузь застосування

1

2


Штучне заморожування ґрунтів


У нестійких водонасичених нескельних ґрунтах.

У скельних водоносних ґрунтах при очікуванні

припливу води більше 50 м3/год



Штучне пониження рівня ґрунтових вод (свердловин-ним спо­собом із застосу­ванням глибинних насосів)


У нестійких водонасичених ґрунтах з коефіцієнтом фільтрації не менше 0,5 м/доб в цілях осушення виробки.

У стійких скельних водоносних тріщинуватих ґрунтах при гідростатичному напорі більше 0,2 МПа (2 атн) в цілях зниження напору і зменшення припливу води у виробку

ДБН В.2.3-7-2003 С.197

Закінчення таблиці 27


1

2


Тампонаж грунту (цементація, бітумізація, глинизація)


У скельних тріщинуватих ґрунтах при на­явності відкритих тріщин і при коефіці­єнті фільтрації не менше 0,01 м/доб, а також в гравійно-галечникових і піщаних ґрунтах при коефіцієнті фільтрації не менше 20 м/доб


Занурення кріплення в тиксотропній оболонці


У нестійких водонасичених нескельних ґрунтах без великих включень при при­пливі води, що очікується, в забій більше 50 м3/год і при неефективності інших способів: закріплення ґрунтів, водопониження або заморожування


Хімічне закріплення грунтів (силікатизація, смолізація)



У піщаних водонасичених ґрунтах, що мають коефіцієнт фільтрації від 2 до 50 м/доб і в тих, що просідають - від 0,2 до 2 м/доб


17.47 Виконання робіт при спорудженні стволів способом зануреного кріплення або спеціальними способами слід здійснювати згідно з правилами виконання і прийняття робіт, установленими даним розділом, а також СНіП 3.02.01.

17.48 До початку спорудження ствола залежно від прийнятого способу проходки слід виконувати такі роботи: улаштування коміра, спорудження ділянки ствола для монтажу прохідницького обладнання (підвісного помосту, пристроїв для монтажу оправи і навантаження ґрунту) і монтаж цього обладнання, монтаж зануреного кріплення.

Спорудження коміра і верхньої частини ствола слід здійснювати у відкритому котловані. Котлован слід розроблювати за допомогою грейфера і пневматичних інструментів. Спорудження збірної і монолітної залізобетонної оправи на всю висоту коміра слід проводити з використанням рухомого кранового обладнання.

Надшахтний копер при збірній оправі стволів слід споруджувати із тюбінгових кілець. При монолітній оправі дозволяється споруджувати копер із металевого прокату з обшивкою.

17.49 При проходці стволів звичайним способом слід використовувати надшахтний комплекс обладнання (підйомну машину, бункерну естакаду та ін.), що призначений для проходки тунелів.

С.198 ДБН В.2.3-7-2003


17.50 Ґрунти в забої слід розробляти пневматичним інструментом (пневматичними або відбійними молотками) при коефіцієнті міцності ґрунти до 1,5, а ґрунти з коефіцієнтом міцності вище 1,5 - буропідривним способом. Прибирання ґрунту слід робити грейферними навантажувачами.

17.51 Глибина заходки при збірній оправі стволів не повинна перевищувати ширину кільця оправи більш як на 10-15 см.

17.52 Тимчасове кріплення при проходці стволів з монолітною оправою слід виконувати: у нестійких нескельних ґрунтах - із металевих кілець, встановлених на відстані не більше як 1 м одне від одного із затяжкою бокової поверхні дошками; у скельних вивітрілих ґрунтах - анкерне в сполученні з металевою сіткою, а в слабовивітрілих скельних ґрунтах - анкерне або набризк-бетонне.

17.53 Усі елементи дерев'яного тимчасового кріплення ствола повинні видалятися в міру спорудження оправи. Випадки залишення дерев'яного кріплення за оправою повинні обґрунтовуватися ПВР.

17.54 При виконанні буропідривних робіт і спорудженні оправи стволів, крім вимог даного розділу, слід також дотримуватися СНіП 3.02.03.

17.55 При спорудженні стволів з монолітною бетонною оправою і при відсутності наземних будівель і споруд у зоні можливої деформації ґрунтів проходка може проводитися ділянками розрахункової довжини, які закріплені тимчасовим кріпленням.

Довжина ділянок установлюється ПВР з урахуванням геологічних умов та способів проходки.

17.56 Виконання робіт з штучного зниження рівня ґрунтових вод заморожування та тампонажу ґрунтів повинно здійснюватися по суміщеному графіку виконання робіт проходки ствола.

17.57 Виключення системи заморожування слід виконувати після проходки в зведення оправи на ділянці замороженого ґрунту, а виключення системи водознижування - після улаштування гідроізоляції на ділянці водознижування.

17.58 Відкачування води із водознижувальних свердловин при спорудженні ствола повинно виконуватися безперервно.