- незаймистості або погасанні факелу розтопочного пальника в процесі розпалювання котла;

- при зниженні тиску газу після регулюючого клапану нижче заданого значення (при спалюванні газу як допоміжного палива одночасно з іншими видами палива).

г) діючими на зниження навантаження котла до 50 % при відключенні:

- одного з двох димососів;

- одного з двох дутьових вентиляторів;

- одного з двох регенеративних повітропідігрівачів;

- при спрацьовуванні сигналізаторів загазованості.

7.35 Газифікована котельна установка повинна бути оснащена блокуваннями, яке забороняє:

- відкриття ЗП на газопроводі - вводі до котельної установки при відкритому положенні хоча б одного ЗП на газопроводах перед кожним пальником;

- вмикання ЗЗП та подачу газу до пальників без попередньої вентиляції топки котла протягом не менше 10 хвилин;

- розпалювання пальників, не оснащених ЗЗК, поки всі розпалювальні пальники не будуть включені у роботу;

- подачу газу в пальник у випадку закриття повітряного шибера (клапану) перед пальником або відключення вентилятора, що працює на цей пальник;

- подачу газу в розпалювальний пальник та пальник, оснащений ЗЗК, при відсутності розпалювального факелу на ЗЗП;

- подача газу в пальник, не оснащений ЗЗК, при відсутності розпалювального факела на ЗП;

- відкриття (закриття) ЗП трубопроводу безпеки при відкритому (закри­ тому) положенні обох ЗП перед пальником;

- подачу газу на ЗП разтопочних пальників та на разтопочні пальники при витоку газу в топку через пристрої, що відключають, будь-який з пальників.

7.36 На котельних установках повинна передбачатися сигналізація, що оповіщає:

- про зниження тиску газу після регулюючого клапану котла відносно заданого значення;

- про підвищення тиску газу після регулюючого клапану котла відносно заданого значення;

- про зниження тиску повітря в загальному коробі або повітроводах щодо заданого значення тиску (крім котлів, що працюють під наддувом);

- про наявність розпалювального факелу ЗП;

- про погасання факелу в топці котла;

- про спрацьовування захистів, передбачених в 7.34.

7.37 Приміщення, в яких встановлені агрегати, що використовують природний газ, а також ГРУ повинні бути оснащені сигналізаторами на загазованість цих приміщень.

7.38 Об'єми вимірів, сигналізації та автоматичного регулювання в системах газопостачання теплових електростанцій допускається передбачати згідно з додатком K.

7.39 В котельних ТЕС, переведених на газове паливо, передбачаються

первинні засоби пожежогасіння при площі приміщення до 1800 м2 : вогнегасники пінні 10 л - 2 шт., порошкові ОП-5Б - 4 шт., ДП-9Б - 3 шт, а

також покривало пожежне 2 х 1,5 м - 4 шт., ящик із піском 0,5 м3 - 4 шт., совкові лопати.



8 Газонаповнювальні станції, газонаповнювальні пункти,

проміжні склади балонів, автомобільні газозаправні станції,

автомобільні газозаправні пункти

Загальні вказівки

8.1 У цьому розділі установлені вимоги до проектування ГНС, ГНП, ПСБ, АГЗС та АГЗП, призначених для постачання зрідженими вуглеводневими газами споживачів, що використовують ці гази як паливо.

8.2 При проектуванні установок (станцій) регазифікації ЗВГ керуються вимогами, що відносяться до ГНС такої ж загальної місткості резервуарів для зберігання газу.

8.3 Норми цього розділу не поширюються на проектування споруд та установок, у складі яких передбачаються ізотермічні та неметалеві резервуари, підземні сховища, а також на проектування складів, призначених для зберігання ЗВГ, які використовуються як сировина на підприємствах хімічної, газової, нафтохімічної та інших галузей промисловості. Норми проектування вказаних підприємств не поширюються на проектування ГНС, ГНП, ПСБ, АГЗС та АГЗП ЗВГ.

8.4 При проектуванні ГНС, ГНП, ПСБ, АГЗС та АГЗП, будівництво яких буде здійснюватися в районах із складними інженерно-геологічними умовами, додатково враховуються вимоги, передбачені розділами 10 та 11.

Газонаповнювальні станції

8.5 ГНС призначаються для приймання ЗВГ, що надходять залізничним, водяним, автомобільним та трубопровідним транспортом, зберігання та постачання ЗВГ споживачам в автоцистернах та балонах, ремонту, технічного огляду та фарбування балонів.

Вимоги, що пред'являються до проектування кущових баз зріджених газів, аналогічні вимогам до проектування ГНС, викладених у цих Нормах.

8.6 ГНС розташовують поза сельбищною територією населених пунктів, як правило, із підвітряного боку для вітрів переважного напряму відносно житлових районів.

8.7 Вибір майданчика для будівництва ГНС необхідно передбачати з урахуванням наведених в 8.12 відстаней до будинків та споруд, оточуючих ГНС, а також наявності в районі будівництва залізниць та автомобільних доріг.

8.8 Майданчики для будівництва ГНС передбачаються з урахуванням забезпечення зовні огорожі газонаповнювальної станції протипожежної смуги шириною 10 м та мінімальних відстаней до лісових масивів: хвойних порід - 50 м, листяних порід - 20 м.

8.9 Під'їзна залізнична колія не повинна проходити через територію інших підприємств. Допускається проходження під'їзної залізничної колії до ГНС через територію не більше одного підприємства (за погодженням з цим підприємством) за умови влаштування в межах території підприємства самостійного транзитного шляху для ГНС.

Основні будинки та споруди

8.10 Територія ГНС підрозділяється на виробничу та допоміжну зони, у межах яких в залежності від технологічного процесу, транспортування, зберігання та постачання споживачам газу слід розміщувати такі основні будинки (приміщення) та споруди:

а) в виробничій зоні:

- залізнична колія з естакадою та зливальними пристроями для зливу ЗВГ із залізничних цистерн в резервуари бази зберігання;

- база зберігання з резервуарами для ЗВГ;

- насосно-компресорне відділення;

- випарне відділення;

- наповнювальний цех;

- відділення технічного огляду балонів;

- відділення фарбування балонів;

- колонки для наповнення автоцистерн ЗВГ, колонки для зливу газів з автоцистерн при доставці газу на ГНС автомобільним транспортом та колонки для заправки газобалонних автомобілів, що належать підприємствам газового господарства;

- теплообмінні установки для підігріву газу (при необхідності);

- резервуари для зливу з балонів газу, що не випарувався, та газу з переповнених та несправних балонів;

- прирейковий склад балонів (при необхідності);

6) в допоміжній зоні:

- цех допоміжного призначення з розміщенням у ньому адміністративно- господарських та побутових приміщень, диспетчерської, лабораторії, насосної, механічних майстерень з ремонту устаткування ГНС, балонів та вентилів, акумуляторної та інших приміщень;

- котельна (при неможливості підключення до існуючих джерел теплопостачання);

- трансформаторна підстанція;

- насосна протипожежна:

- резервуари для протипожежного запасу води;

- водонапірна башта;

- складські та інші приміщення;

- будинок для технічного обслуговування автомобілів;

- відкрита стоянка з повітропідігрівом для автотранспорту;

- мийка для автомобілів;

- пункт технічного контролю.

Як у виробничій, так і в допоміжній зонах допускається передбачати:

- повітряну компресорну;

- автоваги.

В насосно-компресорному відділенні і в зовнішніх випарних установках допускається передбачати газорегуляторну установку для власних потреб ГНС.

В кожному будинку виробничої зони слід передбачати санвузол та гардеробні.

Перелік будинків та споруд ГНС слід уточнювати згідно з технічними умовами на проектування.

У виробничій зоні допускається передбачати залізничні ваги.

Гараж допускається виділяти в самостійне господарство з розміщенням його поза територією ГНС.

8.11 Допускається передбачати розміщення служби експлуатації газового господарства з примиканням до території ГНС з боку допоміжної зони.

Розміщення будинків та споруд

8.12 Мінімальні відстані від резервуарів для зберігання ЗВГ, що розміщуються на ГНС, до будинків та споруд, що не відносяться до ГНС, приймаються за таблицею 10, до доріг - за таблицею 11.

8.13 Мінімальні відстані від надземних резервуарів ГНС до місць, де одночасно може знаходитися більш 800 людей (стадіонів, ринків, парків тощо), а також до території шкіл та дитячих закладів незалежно від кількості в них місць слід збільшувати у 2 рази в порівнянні із зазначеними в таблиці 11.

8.14 Відстані до бази зберігання з резервуарами різної місткості приймаються по резервуару з найбільшою місткістю.

* Внутрішній об'єм

Таблиця 10

Таблиця 11

8.15 Відстані від залізничної зливальної естакади ГНС приймаються не менше:

- до будинків та споруд, що не відносяться до ГНС, - за таблицями 10 та 11 як до надземних резервуарів із загальною місткістю, рівній місткості залізничних цистерн, які можуть одночасно знаходитися під зливом на території ГНС;

- до будинків та споруд на території ГНС - за таблицею 14;

- до надземних резервуарів бази зберігання ГНС - не менше 20 м, до підземних резервуарів -15м.

8.16 Відстані від ГНС загальною місткістю резервуарів понад 100 м до підприємств із легкозаймистими матеріалами (нафтобази, АЗС, нафтопереробні заводи, ацетиленові станції, склади кіноплівок тощо) приймаються за нормами цих підприємств, але не менше відстаней, зазначених в таблиці 10.

8.17 Мінімальні відстані від резервуарів ГНС, які розміщуються на території промислових підприємств, до будинків та споруд цих підприємств приймаються за таблицями 12 та 13.

Відстані від залізничної зливальної естакади до будинків підприємства повинно бути не менше 40 м.

Таблиця 12

Таблиця 13

8.18 Відстані від резервуарів ЗВГ загальною місткістю 500 м та менше для ГНС, які розміщуються на території промислових підприємств, до будинків та споруд категорії Г, що відносяться до підприємства, приймаються на 30 % більше зазначених у таблиці 12.

8.19 Відстані між будинками та спорудами, які розміщуються на території ГНС, приймаються не менше значень, зазначених в таблиці 14.

Відстані від будинків та споруд, які розміщуються на території ГНС, до будинків підстанцій та приміщень електророзподільних пристроїв прийма­ються згідно з вимогами розділу 7 ПУЕ, а до електророзподільних пристроїв, розміщених безпосередньо в виробничих невибухонебезпечних приміщеннях, -за таблицею 14.



Таблиця 14

*) Відстані приймаються згідно із СНІП ІІ-89. **) Відстані приймаються згідно із СНІП 2.04.02.

8.20 В будинках, що знаходяться на території ГНС, передбачати житлові приміщення та виробництва, що не відносяться до ГНС, не допускається.

Планування території, доріг, вимоги до будинків та споруд

8.21 Територія ГНС повинна бути огороджена провітрюваною огорожею з негорючих матеріалів згідно з вказівками CH 441.

8.22 Виробничу та допоміжну зони і площадку розміщення автогосподарства розділяються сітчастою огорожею полегшеного типу з негорючих матеріалів або посадкою чагарнику висотою не більше 1 м.

8.23 Планування території ГНС повинно виключати можливість утворення місць скупчення парів зріджених газів (застійних зон) і разом з системою водостоків забезпечувати водовідведення та захист території від попадання ззовні розталих та зливових вод.

8.24 Планування майданчиків ГНС і проектування під'їзних та внутрішньоплощадкових автомобільних доріг виконують згідно з вимогами СНІП ІІ-89, ДБН В.2.3.4, СНІП П-39, СНІП 2.05.07 та цих Норм.

8.25 Ділянку залізниці від місця примикання, включаючи територію ГНС, відносять до під'їзної дороги Vкатегорії; під'їзну автодорогу ГНС - до IV категорії.

8.26 Залізничні колії ГНС в місцях зливу газу передбачаються у вигляді горизонтальних або з похилом не крутіше 2,5 %о ділянок.

Для розчеплення составу повинна бути передбачена додатково пряма ділянка шляху з боку тупику довжиною не менше 20 м.

8.27 Територія ГНС повинна сполучатися з автомобільною дорогою загального призначення під'їзною автодорогою IVкатегорії.

Для ГНС з резервуарами місткістю понад 500 м3 передбачається два розосереджених виїзди: основний та запасний для аварійної евакуації автотранспорту.

Приєднання запасного виїзду до підїзної автодороги необхідно передбачати на відстані не менше 40 м від основного виїзду.

Автомобільні дороги для протипожежних проїздів повинні проектуватися на дві смуги руху.

Ширина автомобільних доріг на території ГНС на дві смуги руху прий­мається 6 м, а для однієї смуги руху - 4,5 м.

Перед в'їздом на територію ГНС необхідно передбачати майданчик для

розвороту та стоянки автомашин.

8.28 Між колонками для наповнення автоцистерн та заправки газобалонних автомобілів передбачається наскрізний проїзд шириною не менше 6 м.

Для колонок передбачається захист від наїзду автомобілів.

8.29 Для ГНС та установок регазифікації ЗВГ, які розміщуються на території промислових підприємств, допускається передбачати один в'їзд на територію ГНС.

8.30 Транспортні споруди на внутрішньоплощадкових дорогах ГНС передбачається із негорючих матеріалів.

8.31 При проектуванні будинків та споруд ГНС слід виконувати крім вимог цього розділу додаткові вимоги, передбачені СНІП 2.09.02, СНІП 2.09.03, СНІП 2.09.04, СНІП 2.01.02 та ДБН В.2.5-13.

8.32 Насосно-компресорне відділення розміщують, як правило, в окремо розташованому будинку, в якому допускається передбачати також розміщення випарної (теплообмінної) установки.

8.33 В будинку наповнювального цеху передбачаються:

- наповнювальне відділення з обладнанням для зливу, наповнення, контролю герметичності та контролю заповнення балонів;

- відділення дегазації балонів;

- вантажно-розвантажувальну площадку для балонів.

Відділення технічного огляду балонів та відділення фарбування балонів необхідно передбачати або в будинку наповнювального цеху, або в окремому будинку.