Г азопостачання

  1. Проектування, будівництво, реконструкція і експлуатація систем газопостачання здійсню­ється за вимогами ДБН В.2.5-20, ДНАОП 0.00-1.20.

  2. При газопостачанні категорованих міст від двох і більше самостійних магістральних газо­проводів подача газу повинна здійснюватись через газорозподільні станції, підключені до цих газо­проводів і розміщені за межами проектної забудови вказаних міст.

  3. При проектуванні нових і реконструкції діючих газових мереж категорованих міст слід передбачати можливість відключення газопостачання як міст у цілому, так і окремих районів (діля­нок) міст за допомогою пристроїв відключення, які приводяться у дію від тиску (імпульсу) ударної хвилі.

  4. Наземні частини газорозподільних станцій (ГРС) і опорних газорозподільних пунктів (ГРП) у категорованих містах, а також ГРП категорованих об’єктів, розміщених поза категорованими містами, слід обладнувати підземними обвідними газопроводами (байпасами) з улаштуванням на них пристроїв для відключення.

Підземні байпаси повинні забезпечувати подачу газу у систему газопостачання при виході із ладу наземної частини ГРС або ГРП.

Мережі газопроводів високого і середнього тиску у категорованих містах і об’єктах, розміщених поза категорованими містами, повинні бути підземними і закільцьованими.

  1. При проектуванні нових і реконструкції діючих систем газопостачання у категорованих містах необхідно передбачати в основних вузлових точках (на виході із ГРС, перед опорними ГРП, а також на відводах до категорованих об’єктів, розміщених поза категорованими містами) установку пристроїв відключення, які приводяться у дію від тиску (імпульсу) ударної хвилі, а також улаш­тування перемичок між тупиковими газоповодами.

  2. Газонаповнювальні станції (ГНС) і газонаповнювальні пункти (ГНП) розміщуються за межами сельбищних територій з обмеженням вибору майданчика, визначеним ДБН В.2.5-20.

Електропостачання

  1. Енергетичні споруди і електричні мережі повинні проектуватись з урахуванням забез­печення сталості енергопостачання категорованих міст і об’єктів в умовах мирного часу і в особливий період.

Схема магістральних електричних мереж України повинна передбачати, за необхідності, авто­матичний розподіл енегосистем на незалежні збалансовані частини.

  1. Категоровані з цивільного захисту (цивільної оборони) теплові електростанції слід, як правило, розміщувати поза зонами можливих руйнувань категорованих міст і категорованих об’єктів, а також поза зонами можливого катастрофічного затоплення, при цьому електростанції потужністю понад 1 млн. кВт слід розміщувати від межі проектної забудови категорованих міст і категорованих об’єктів на відстані, яка дорівнює сумі зон їх можливих слабких руйнувань.

У категорованих містах допускається розміщення тільки теплоелектроцентралей (ТЕЦ) неза­лежно від їх установленої потужності з максимальним віддаленням їх від центрів житлової і про­мислової забудови.

Магістральні електричні мережі і підстанції напругою 330 кВ і вище, а також транзитні лінії електропередачі (ЛЕП) і вузлові підстанції напругою 220 і 330 кВ у тих енергосистемах, де вони створюють мережу вищої напруги, слід споруджувати за межами зон можливих руйнувань катего­рованих міст і категорованих об’єктів, атакож поза зонами можливого катастрофічного затоплення.

При проектуванні магістральних мереж напругою 330 кВ і вище їх комутаційні вузли, як правило, не повинні сполучатись з розподільними пристроями електростанцій потужністю 1 млн. кВт і більше.

  1. Розподільні лінії електропередачі напругою 110-330 кВ повинні бути, як правило, закіль­цьовані і підключені до декількох джерел електропостачання з урахуванням можливого пошкод­ження окремих джерел, а також повинні, за можливості, прокладатись по різних трасах.

При проектуванні систем електропостачання слід зберігати як резерв малі стаціонарні елек­тростанції, а також ураховувати можливість використання пересувних електростанцій.

  1. Підприємства енергопостачання повинні мати запасні захищені заміські командно-дис­петчерські пункти (ЗЗКДП) і захищені міські командно-диспетчерські пункти (ЗМКДП).

ЗЗКДП повинні розміщуватись за межами зон можливих сильних руйнувань категорованих міст і категорованих об’єктів, зон можливого катастрофічного затоплення. ЗЗКДП повинні забезпечувати захист особового складу і обладнання від факторів ураження ядерного вибуху, а також захист особового складу від впливу отруйних речовин і біологічних (бактеріальних) засобів ураження.

Огороджувальні конструкції ЗЗКДП слід розраховувати на надмірний тиск у фронті ударної хвилі, що дорівнює 100 кПа (1 кгс/см2).

ЗМКДП повинні розміщуватись в одному із сховищ, передбачених для особового складу працю­ючого персоналу підприємств енергопостачання .

  1. При проектуванні схем зовнішнього електропостачання категорованих міст необхідно передбачати їх електропостачання від декількох незалежних і територіально розмежованих джерел постачання (електростанції і підстанції), частина з яких повинна розміщуватись за межами зон можливих руйнувань. Указані джерела і їх лінії електропередачі повинні знаходитись одна від одної на відстані, яка виключає можливість їх одночасного виходу з ладу.

Системи електропостачання категорованих міст повинні враховувати можливість забезпечення транзиту електроенергії в обхід зруйнованих об’єктів за рахунок спорудження коротких перемичок повітряними лініями електропередачі.

  1. 3 метою підвищення надійності електропостачання у мирний час і особливий період об’єк­тів спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань оборони України, підприємств з випуску продукції оборонного призначення, об’єктів зв’язку, метрополітенів, примісь­ких ділянок електрифікованих залізниць, об’єктів газо-, водопостачання, каналізації, лікувальних закладів та інших важливих об’єктів, розміщених у містах, віднесених до особливої групи і до першої групи з цивільного захисту (цивільної оборони), необхідно передбачати заміну у цих містах повіт­ряних ліній електропередачі кабельними лініями. Нові лінії електропередачі, які постачають указа­них споживачів, слід проектувати у кабельному виконанні.

  2. Для забезпечення можливості зниження електричного навантаження у категорованих містах системи електропостачання об’єктів, які не відключаються в особливий період, повинні бути відо­кремлені від систем електропостачання інших об’єктів.

Об’єкти, які не відключаються, повинні, як правило, забезпечуватись електроенергією з двох кабельних ліній від двох незалежних і територіально розмежованих центрів (джерел) постачання.

  1. Електропостачальні організації категорованих міст за узгодженням з територіальними ор­ганами управління спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань цивільного захисту (цивільної оборони) України та державною санітарно-епідеміологічною службою повинні складати переліки споживачів електроенергії, які не припиняють роботу в умовах особливого періоду, з зазначенням їх навантажень в установлених режимах роботи.

  2. Для підвищення сталості електропостачання об’єктів, які не відключаються, слід перед­бачати установку автономних джерел електропостачання. їх кількість, вид, потужність, система підключення, конструктивне виконання повинні регламентуватись відомчими будівельними нор­мами, а також галузевими нормами технологічного проектування відповідних галузей. Потужність автономних джерел електропостачання слід, як правило, визначати з розрахунку повноти забез­печення електроенергією приймачів першої категорії (за ПУЕ), які продовжують роботу в особливий період. Установка автономних джерел електропостачання більшої потужності повинна бути об­грунтована техніко-економічними розрахунками.

  3. У локальних схемах електричних мереж підприємств-споживачів повинні бути передбачені заходи, що допускають централізоване короткочасне відключення окремих об’єктів, періодичні і короткочасні перерви в електропостачанні.

  4. Електропостачання перекачувальних насосних і компресорних станцій магістральних тру­бопроводів (газопроводів, нафтопроводів, нафтопродуктопроводів), які проектуються, повинно, як правило, здійснюватись від джерел електропостачання і електропідстанцій, розміщених за межами зон можливих сильних руйнувань, з улаштуванням у необхідних випадках на них автономних резервних джерел.

  5. Для зупинки і пуску агрегатів теплових електростанцій категорованих об’єктів з цивільного захисту (цивільної оборони) після відключення їх від енергосистеми повинно бути передбачене резервне джерело постачання - власне автономне джерело на електростанції або пересувне джерело електроенергії, розміщене за межами зони можливих руйнувань.

  6. У категорованих містах, розміщених на берегах морів і річок, слід передбачати створення двох-трьох берегових пристроїв для приймання електроенергії з суднових електроустановок.

  7. У проектах нових, реконструкції і розширення існуючих атомних електростанцій повинні передбачатись системи сигналізації для передачі сигналів про аварії у територіальні органи управ­ління спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань цивільного захисту (цивільної оборони) України, а також локальні системи для виявлення рівня радіаційного забруд­нення навколишнього середовища і оповіщення працюючого персоналу і населення, яке проживає у зонах можливого небезпечного радіоактивного забруднення.

  8. Об’єкти підвищеної небезпеки повинні забезпечуватись електроенергією від двох неза­лежних джерел роздільними лініями електропередачі.

Проектування будівель, споруд, обладнання та конструкцій атомних електростанцій, вихід з ладу яких може призвести до недопустимого за чинними санітарними нормами рівня опромінення населення, слід здійснювати у відповідності з вимогами Загальних положень забезпечення безпеки атомних електростанцій НП 306.1.02/1034-200.

Електрозв’язок і проводове оповіщення (радіотрансляційні мережі)

  1. Магістральні кабельні лінії зв’язку (МКЛЗ) повинні прокладатись поза зонами можливого катастрофічного затоплення. У випадку попадання ділянки МКЛЗ у зону можливого катастрофічного затоплення слід передбачати прокладання підводних кабелів, виключаючи улаштування у цій зоні підсилювальних (регенераційних) пунктів.

Усі обласні центри та категоровані об’єкти повинні мати не менше ніж три входи у різних напрямках первинної мережі.

  1. Усі вузли зв’язку первинної мережі (ММП) та вузли автоматичної комутації міжміської мережі слід розміщувати поза зонами можливих руйнувань і зонами можливого катастрофічного затоплення, а також за межами зон можливого небезпечного радіоактивного забруднення і зон можливого хімічного забруднення. Виняток в окремих випадках допускається тільки для мереж вузлів виділення (МВВ).

Кризові центри атомних електростанцій зв’язуються між собою, а також з центральним кри­зовим центром.

Мережеві вузли повинні забезпечувати організацію транзитних зв’язків в обхід категорованих міст.

  1. Лінії передачі, станційні споруди вузлів первинної мережі зв’язку і обслуговуючий персонал повинні бути захищені від уражаючих факторів ядерного вибуху.

Технічні будівлі захищених вузлів зв’язку ММП повинні проектуватись з урахуванням сейсміч­ного впливу ударної хвилі. Надмірний тиск у фронті ударної хвилі приймається за таблицею 2.

Таблиця 2

Найменування

Надмірний тиск у фронті ударної хвилі ДРф, кПа (кгс/см2)

Уніфіковані підсилювальні пункти, які не обслуговуються, і регенера­ційні пункти (НПП і НРП МКЛЗ) незалежно від зон розміщення

500 (5)

Мережеві вузли виділення 1-го класу (МВВ-І), розміщені у зоні можливих руйнувань

200 (2)

Мережеві вузли виділення 1-го класу (МВВ-І), розміщені поза зонами можливих руйнувань

Незахищені



  1. Будівлі незахищених МВВ МКЛЗ усіх видів, будівлі, які обслуговують радіорелейні стан­ції, житлові будинки усіх мережевих вузлів повинні мати протирадіаційні укриття, які забезпечують захист обслуговуючого персоналу і членів їх сімей.

  2. Мережеві вузли, з яких забезпечується передача каналів для однієї і тієї ж магістральної мережевої станції (ММС), а також мережеві вузли сусідніх областей повинні розміщуватись один від одного на відстані не менше ЗО км.

  3. Магістральні кабельні і радіорелейні лінії зв’язку, які йдуть в одному географічному напрямку, повинні, як правило, проектуватись по окремих трасах, які не попадають в одні і ті ж зони можливого руйнування або катастрофічного затоплення.

  4. Будівництво радіорелейних ліній зв’язку по трасі МКЛЗ допускається за умови розподі­лення між ними пучків організованих каналів, при цьому розміщення мережевих вузлів єдиної автоматизованої мережі зв’язку (ЄАМЗ) і вузлових радіорелейних станцій (ВРС) повинно перед­бачатись з урахуванням можливості використання пересувних засобів резервування.

  5. По кожній трасі повинно передбачатись будівництво тільки однієї МКЛЗ. Повторення прокладання МКЛЗ по одній трасі з існуючими МКЛЗ допускається за неможливості пошуку нових трас у заданому напрямку.

  6. Переходи МКЛЗ через суднохідні річки повинні передбачатись за двома створами.

  7. Для забезпечення надійності передачі найбільш важливої інформації і оперативності мережі у процесі експлуатації з урахуванням появи конкретних ситуацій повинна передбачатись взаємодія відомчих мереж з центрами оперативно-технічного управління мережами електрозв’язку єдиної національної системи зв’язку (ЄНСЗ) (центрами управління мережами зв’язку ВАТ "Укр­телеком").