14.7.2 У будівлях і приміщеннях, обладнаних системами протидимного захисту, слід передбачати автоматичну пожежну сигналізацію.

14.7.3 Для будівель і приміщень, обладнаних автоматичними установками пожежогасіння або автоматичної пожежної сигналізації, слід передбачати автоматичне блокування електроприймачів (крім електроприймачів устаткування, що приєднується до однофазної мережі освітлення) систем вентиляції, а також системи протидимного захисту з цими установками для:

• вимкнення в разі пожежі систем вентиляції, крім систем подачі повітря в тамбур-шлюзи приміщень категорій А і Б;

• ввімкнення в разі пожежі систем аварійного протидимного захисту (крім систем видалення диму і газів після пожежі з приміщень, обладнаних установками газового пожежогасіння);

• відкривання димових клапанів у приміщенні або димовій зоні, в якій відбулася пожежа, або в коридорі на поверсі пожежі, та закривання вогнезатримуючих клапанів.

14.7.4 Димові й вогнезатримуючі клапани, фрамуги (стулки) та інші відкривні пристрої шахт, ліхтарів і вікон, призначені або використовувані для протидимного захисту, повинні мати автоматичне, дистанційне і ручне (у місці їх установлення) керування.

14.7.5 Приміщення, що мають автоматичну установку пожежогасіння або автоматичну пожежну сигналізацію, повинні бути обладнані дистанційними пристроями, розміщеними поза обслуговуваними ними приміщеннями.

За наявності вимог одночасного вимкнення усіх систем вентиляції в приміщеннях категорій А і Б дистанційні пристрої слід передбачати зовні будівлі.

Для приміщень категорії В допускається передбачати дистанційне вимкнення систем вентиляції для окремих зон площею не менше 2500 м2.

14.7.6 Сигналізацію про роботу устаткування ("Ввімкнена", "Аварія") слід передбачати для систем:

• місцевих відсмоктувань, що видаляють шкідливі речовини 1-го і 2-го класів небезпеки або вибухонебезпечні суміші;

• витяжної вентиляції приміщень складів категорій А і Б, в яких відхилення контрольованих параметрів від норми може призвести до аварії.

14.7.7 Автоматичне блокування слід передбачати для:

• закривання клапанів на повітроводах для приміщень, що захищаються установками газового пожежогасіння в разі вимкнення вентиляторів системи вентиляції цих приміщень;

• ввімкнення резервного устаткування у разі виходу з ладу основного;

• ввімкнення системи аварійної вентиляції в разі утворення в повітрі робочої зони приміщення концентрацій шкідливих речовин, що перевищують ГДК, а також концентрацій горючих речовин у повітрі приміщення, що перевищують 10% НКМПП газо-, паро- і пило-повітряної суміші.

14.7.8 Автоматичне блокування не вмонтованих у технологічне устаткування вентиляторів (якщо немає резервних) для систем місцевих відсмоктувань, що видаляють шкідливі речовини 1-го і 2-го класів небезпеки або вибухонебезпечної суміші, слід проектувати, передбачаючи зупинення технологічного устаткування, в разі виходу з ладу вентиляторів, а за неможливості зупинення технологічного устаткування — ввімкнення аварійної сигналізації.

14.7.9 Для обладнання металевих трубопроводів і повітроводів систем опалення, вентиляції приміщень категорій А і Б, а також систем місцевих відсмоктувань, що видаляють вибухонебезпечні суміші, слід передбачати заземлення.

На усій протяжності систему вентиляції з'єднують за-землювальними провідниками в безперервний електричний ланцюг і приєднують до заземлювальних пристроїв (контурів заземлення електроустаткування і блискавкозахисту).

15 ПОЖЕЖНІ ДЕПО

15.1 Пожежні депо для об'єктових пожежних частин електростанцій, розташованих поза містами, необхідно передбачати залежно від їхньої потужності:

1) на 2 автомобілі - в разі потужності ТЕС до 1000 МВт;

2) на 4 автомобілі - в разі потужності ТЕС від 1000 МВт до 4000 МВт і ГЕС 2000 МВт і вище;

3) пожежні депо на більшу кількість автомобілів біля ТЕС і ГЕС належить передбачати за погодженням з Мін-паливенерго.

15.2 На складах рідкого палива ТЕС, розташованих на самостійних площадках, що не входять в радіус обслуговування об'єктових і міських пожежних частин, слід передбачати пожежні пости або приміщення для пожежного обладнання залежно від об'єму складу:

1) приміщення площею 20 м2 для пожежного обладнання і пожежних мотопомп — у разі об'єму складу до 100 тис. м3 включно;

2) пожежний пост на один автомобіль із боксом для резервного автомобіля -- у разі об'єму складу більше 100 тис. м3.

15.3 Біля теплоцентралей (ТЕЦ), розташованих у містах, окремого об'єктового депо передбачати не треба. В разі розміщення ТЕЦ у промислових зонах міст необхідно передбачати фінансування будівництва загально-вузлових пожежних депо.

15.4 На підстанціях будь-якої напруги, що відносяться до лінійних споруд електромереж, пожежні депо не передбачаються. На віддалених підстанціях напругою 500 кВ та вище необхідно передбачати утеплене приміщення для зберігання пожежного інвентарю та іншого пожежно-технічного майна, запасу піноутворювача до 2 т, а також для розміщення мотопомп або одного пожежного автомобіля.

15.5 Проектами не повинні визначатись обладнання пожежних депо меблями, технікою та іншим майном, а також чисельність і штати пожежної охорони на електростанції. Залежно від потужності електростанції, що проектується, розрахунок житла для особового складу об'єктової пожежної охорони слід провадити згідно з типовим штатом персоналу електростанції.


ДОДАТОК А

до п.9.3.2 Інструкції "Протипожежний

захист енергетичних підприємств,

окремих об'єктів та енергоагрегатів"

(довідковий)


ПЕРЕЛІК

основних вогнестійких матеріалів для ущільнення

проходів кабелів крізь будівельні конструкції



ДОДАТОК Б

до п. 13.1 Інструкції "Протипожежний захист енергетичних підприємств, окремих об'єктів та енергоагрегатів"

(обов'язковий)


ПЕРЕЛІК

будівель, приміщень і споруд підприємств, що підлягають

обладнанню установками пожежної автоматики


Інформаційні дані


ЗАМОВЛЕНА Міністерством палива та енергетики України

РОЗРОБЛЕНА Державним науково-дослідним проектно-вишукувальним технологіч

ним інститутом з перспектив розвитку енергетики "Енергоперспек-

тива"

ВНЕСЕНА Департаментом НС та ОП Мінпаливенерго України

РОЗРОБНИКИ О.О.Євменєв, В.М. Стрелковський (Департамент НС та ОП Мінпалив-

енерго України), В.П.Гончаренко, В.М. Пустовойт, В.В.Косюк (ДНД-

ПВТІ "Енергоперспектива")

УЗГОДЖЕНА Державним департаментом пожежної безпеки МНС України (лист від

14.07.2003 №17/1/2092)

ПРИЙНЯТО Наказом Міністерства палива та енергетики України від 13.10.2004

ТА НАДАНО № 643

ЧИННОСТІ

СТРОК ПЕРЕГЛЯДУ 2009 рік

НА ЗАМІНУ НАПБ 05.028-2000 Інструкція з проектування протипожежного за

хисту енергетичних підприємств Мінпаливенерго України