14.4.15 На повітроводах припливних систем, що обслуговують приміщення категорій А і Б, включаючи кімнати адміністрації, відпочинку та обігріву робітників, що розташовані у цих приміщеннях, слід передбачати вибу-хозахищені зворотні клапани у місцях перетинання повітроводами огороджень приміщень для вентиляційного устаткування.

14.4.16 Устаткування припливних систем із рециркуляцією повітря, що обслуговують приміщення категорії В, не допускається розміщувати в загальних приміщеннях для вентиляційного устаткування систем для приміщень інших категорій за вибухопожежною небезпекою.

14.4.17 Устаткування витяжних систем загальнооб-мінної вентиляції, що обслуговують приміщення категорій А і Б, не слід розміщувати в загальному приміщенні для вентиляційного устаткування разом із устаткуванням інших систем.

14.4.18 Устаткування витяжних систем загальнооб-мінної вентиляції для приміщень категорій А і Б допускається розміщувати у загальному приміщенні для вентиляційного устаткування разом із устаткуванням систем місцевих відсмоктувань вибухонебезпечних сумішей без пиловловлювачів або з мокрими пиловловлювачами, якщо у повітроводах неможливі відкладення горючих речовин. Устаткування витяжних систем із приміщень категорії В не слід розміщувати у загальному приміщенні з устаткуванням витяжних систем із приміщень категорії Г.

14.4.19 Устаткування систем місцевих відсмоктувань вибухонебезпечних сумішей не слід розміщувати разом з устаткуванням інших систем у загальному приміщенні для вентиляційного устаткування.

14.5 Приміщення для вентиляційного устаткування

14.5.1 Приміщення для вентиляційного устаткування слід розміщувати у межах протипожежного відсіку, в якому знаходяться обслуговувані приміщення. Приміщення для вентиляційного устаткування допускається розміщувати за протипожежною стіною протипожежного відсіку або в межах протипожежної зони в будівлях І, II і ПІа ступенів вогнестійкості. При цьому приміщення повинно примикати до протипожежної стіни, в ньому не слід розміщувати устаткування для обслуговування приміщень, що знаходяться по різні боки протипожежної стіни, а на повітроводах, що перетинають протипожежну стіну, слід передбачати вогнезатримуючі клапани.

14.5.2 Огороджувальні конструкції приміщення для вентиляційного устаткування, розміщеного за протипожежною стіною, слід передбачати з межею вогнестійкості 45 хв, двері — з межею вогнестійкості 36 хв.

14.5.3 Витяжні установки пожежонебезпечних приміщень слід розташовувати в окремих приміщеннях, огороджувальні конструкції яких слід передбачати з межею вогнестійкості 45 хв.

14.5.4 Приміщення з пиловловлювачами для сухого очищення вибухонебезпечних сумішей не допускається розміщувати під приміщеннями з масовим перебуванням людей.

14.5.5 Приміщення для устаткування витяжних систем слід відносити до категорії за вибухопожежною та пожежною небезпекою приміщень, які вони обслуговують. Приміщення для вентиляторів, повітродувок і компресорів, що подають зовнішнє повітря в ежектори, розташовані поза цим приміщенням, слід відносити до категорії Д, а подавальних повітря, що забирається з інших приміщень, — до категорії цих приміщень.

14.5.6 Категорію приміщень для устаткування систем місцевих відсмоктувань, що видаляють вибухонебезпечні суміші від технологічного устаткування, розміщуваного в приміщеннях категорій В, Γ і Д, у громадських і адміністративно-побутових приміщеннях слід встановлювати розрахунком відповідно до ОНТП 24-86 або приймати А чи Б.

14.5.7 Приміщення для устаткування систем місцевих відсмоктувань вибухонебезпечних пилоповітряних сумішей із пиловловлювачами мокрого очищення, розміщеними перед вентиляторами, допускається в разі обґрунтування відносити до приміщень категорії Д.

14.5.8 Приміщення для устаткування витяжних систем, що обслуговують кілька приміщень різних категорій за вибухопожежною та пожежною небезпекою, слід відносити до більш небезпечної категорії.

14.5.9 Приміщення для устаткування припливних систем слід відносити:

• до категорії В, якщо в них розміщені фільтри з маслом місткістю 75 л і більше (масою 60 кг і більше) в одній із систем;

• до категорії В, якщо система працює з рециркуляцією повітря з приміщень категорії В, крім випадків, коли повітря забирається з приміщення без виділень горючих газів і пилу або коли для очищення повітря від пилу застосовують пінні чи мокрі пиловловлювачі;

• до категорії приміщень, тепло повітря яких використовується у повітроповітряних теплоутилізаторах;

• до категорії Д — в інших випадках.

14.5.10 У приміщеннях для устаткування систем, що обслуговують приміщення категорій А і Б, загальнообмінної витяжної вентиляції для приміщень категорій В, Г, Д, що видаляють повітря з 5-метрової зони навколо устаткування, що містять горючі речовини, які утворюють вибухонебезпечні суміші, а також у приміщеннях для устаткування систем місцевих відсмоктувань вибухонебезпечних сумішей не слід передбачати місця для теплових пунктів, водяних насосних, виконання ремонтних робіт, регенерації масла та для інших цілей.

14.5.11 Прокладати труби з ЛЗР і ГР та газами через приміщення для вентиляційного устаткування забороняється.

14.5.12 Прокладати каналізаційні труби, крім труб зливової каналізації або труб для збирання води з вище розміщених приміщень для вентиляційного устаткування, через приміщення для вентиляційного устаткування припливних систем не допускається.

14.5.13 Приміщення, в яких розміщуються бромисто-літієві й пароежекторні холодильні машини та теплові насоси з холодоагентом хладоном, слід відносити до категорії Д, а з холодоагентом аміаком — до категорії Б. Зберігання масла слід передбачати в окремому приміщенні.

14.5.14 Холодильні установки компресійного типу з холодоагентом хладоном, при утриманні масла 250 кг і більше у будь-якій із холодильних машин не допускається розміщувати у приміщеннях громадських, адміністративно-побутових і виробничих будівель, якщо над їхнім перекриттям або під підлогою є приміщення з масовим перебуванням людей.

14.5.15 Вентиляційні камери, циклони, фільтри, повітроводи слід регулярно очищати від горючого пилу, відходів виробництва, жирових відкладень пожежобез-печними засобами. Перевірку і очищення вентиляційного устаткування слід проводити за графіком, затвердженим адміністрацією об'єкта. Результати огляду обов'язково заносяться у спеціальний журнал.

14.5.16 Для запобігання засміченню території підприємства горючими відходами бункери під циклонами повинні мати суцільне огородження з негорючого матеріалу з воротами, що закриваються. В інструкції про заходи пожежної безпеки підприємства необхідно визначити максимально допустиму кількість відходів у бункерах, порядок і періодичність їх очищення.

14.6 Повітроводи

14.6.1 На повітроводах систем загальнообмінної вентиляції, повітряного опалення і кондиціонування для запо-

бігання проникненню в приміщення продуктів горіння (диму) під час пожежі необхідно передбачати такі пристрої:

• вогнезатримуючі клапани — на поповерхових збірних повітроводах у місцях приєднання їх до вертикального колектора для громадських і адміністративно-побутових приміщень;

• повітряні затвори — на поверхових збірних повітроводах у місцях приєднання до вертикального або горизонтального колектора для приміщень житлових, громадських і адміністративно-побутових у багатоповерхових будівлях, а також для виробничих приміщень категорій Г і Д;

• вогнезатримуючі клапани — на повітроводах, що обслуговують приміщення категорій А, Б і В у місцях перетинання повітроводами найближчої до обслуговуваного приміщення протипожежної перешкоди або перекриття;

• вогнезатримуючий клапан — на кожному транзитному збірному повітроводі (на відстані не більше 1 м від найближчого до вентилятора відгалуження), що обслуговує групу приміщень (крім складів) однієї з категорій А, Б або В загальною площею не більше 300 м2 у межах одного поверху з виходом у загальний коридор;

• зворотні клапани — на окремих повітроводах для кожного приміщення категорій А, Б або В у місцях приєднання їх до збірного повітроводу або колектора.

14.6.2 Вогнезатримуючі клапани слід встановлювати в перешкоді, безпосередньо в перешкоді з будь-якого боку або за її межами, забезпечуючи на ділянці повітроводу від перешкоди до клапана межу вогнестійкості, що дорівнює межі вогнестійкості перешкоди.

14.6.3 Установлення зворотних клапанів слід передбачати для захисту від перетікання шкідливих речовин 1-го і 2-го класів небезпеки (за непрацюючої вентиляції) з одних приміщень в інші, розміщених на різних поверхах, у яких витрата зовнішнього повітря визначена з умови асиміляції шкідливих речовин.

14.6.4 Повітроводи з негорючих матеріалів слід проектувати:

• для систем місцевих відсмоктувань вибухонебезпечних і пожежонебезпечних сумішей, аварійної системи і систем, що транспортують повітря з температурою 80 °С і вище на всій їх протяжності;

• для транзитних ділянок або колекторів систем загально-обмінної вентиляції, кондиціонування повітря і повітряного опалення житлових, громадських, адміністративно-побутових і виробничих будівель;

• для прокладання в межах приміщень для вентиляційного устаткування, а також у технічних поверхах і підвалах.

14.6.5 Повітроводи з важкогорючих матеріалів допускається передбачати в одноповерхових будівлях для житлових, громадських і адміністративно-побутових і виробничих приміщень категорії Д, крім приміщень з масовим перебуванням людей.

14.6.6 Повітроводи з горючих матеріалів допускається передбачати в межах обслуговуваних приміщень.

14.6.7 Повітроводи слід застосовувати:

• класу Π (щільні) — для транзитних ділянок систем загальнообмінної вентиляції і повітряного опалення при статичному тиску біля вентилятора більше 1400 Па, а також систем, що обслуговують приміщення категорій А і Б;

• класу Η (нормальні) — в інших випадках.

14.6.8 Для приміщень громадських і адміністративно-побутових будівель, а також для приміщень категорій В (крім складів), Г і Д допускається передбачати транзитні повітроводи з негорючих матеріалів із ненормованою межею вогнестійкості, передбачаючи встановлення вогне-затримуючих клапанів при перетинанні повітроводами перекриття з нормованою межею вогнестійкості 15 хв і більше або кожної протипожежної перешкоди з нормованою межею вогнестійкості 45 хв і більше.

14.6.9 Транзитні повітроводи і колектори систем будь-якого призначення допускається проектувати:

• з важкогорючих і горючих матеріалів за умови прокладання кожного повітроводу в окремій шахті, кожуху або гільзі з негорючих матеріалів із межею вогнестійкості 30 хв;

• з негорючих матеріалів із межею вогнестійкості нижче нормованої, але не нижче 15 хв для повітроводів, а також колекторів для приміщень категорій А, Б і В за умови прокладання повітроводів і колекторів у загальних шахтах та інших огородженнях із негорючих матеріалів з межею вогнестійкості 30 хв.

14.6.10 Транзитні повітроводи для систем тамбур-шлюзів при приміщеннях категорій А і Б, а також систем місцевих відсмоктувань вибухонебезпечних сумішей слід проектувати з межею вогнестійкості 30 хв.

14.6.11 Вогнезатримуючі клапани, встановлювані в отворах і повітроводах, що перетинають перекриття і проти-

пожежні перешкоди, слід передбачати з межею вогнестійкості:

60 хв — у разі нормованої межі вогнестійкості перекриття або перешкоди 60 хв і більше;

30 хв — у разі нормованої межі вогнестійкості перекриття або перешкоди 45 хв;

15 хв — у разі нормованої межі вогнестійкості перекриття або перешкоди 15 хв.

В інших випадках вогнезатримуючі клапани слід передбачати не меншими за межу вогнестійкості повітроводу, для якого вони призначені, але не менше 15 хв.

14.6.12 Транзитні повітроводи не слід прокладати через сходові клітки (за винятком повітроводів припливної протидимної вентиляції) і через приміщення сховищ.

14.6.13 Транзитні повітроводи через кабельні споруди допускається передбачати в разі неможливості виконання самостійних повітроводів із кожного відсіку кабельних споруд. Транзитні повітроводи у цих випадках повинні виконуватися з негорючих матеріалів і мати межу вогнестійкості не менше 30 хв.

14.6.14 Повітроводи для приміщень категорій А і Б і повітроводи систем місцевих відсмоктувань вибухонебезпечних сумішей, не слід прокладати в підвалах і підпідлогових каналах.

14.6.15 Місця проходу транзитних повітроводів крізь стіни, перегородки і перекриття будівель (у т.ч. у кожухах і шахтах) слід ущільнювати негорючими матеріалами, забезпечуючи нормовану межу вогнестійкості огородження, яке перетинається.

14.6.16 Напірні ділянки повітроводів систем місцевих відсмоктувань вибухонебезпечних сумішей, а також шкідливих речовин 1-го і 2-го класів небезпеки не слід передбачати через інші приміщення. Зазначені повітроводи необхідно проектувати зварними класу Π без рознімних з'єднань.

14.6.17 Усередині повітроводів і на відстані 50 мм від їхніх стінок не допускається розміщувати газопроводи і трубопроводи з горючими речовинами, кабелі, електропроводку і каналізаційні трубопроводи; не допускається також перетинання повітроводів цими комунікаціями.

14.6.18 Витяжні повітроводи, через які транспортуються горючі й вибухонебезпечні речовини (пил, волокна і т.ін.), повинні мати пристрої для очищення (люки, розбірні з'єднання і т.ін.).

14.6.19 Вогнезатримуючі пристрої, магнітні вловлювачі у вентиляційних повітроводах, пристрої блокування

вентиляційних систем із пожежною сигналізацією і системами пожежогасіння, а також автоматичні пристрої вимкнення вентиляції в разі пожежі слід перевіряти у встановлені адміністрацією підприємства терміни, але не рідше одного разу на півріччя, і утримувати в справному робочому стані.

14.7 Електропостачання і автоматизація систем вентиляції

14.7.1 Електропостачання систем аварійної вентиляції і протидимного захисту, крім систем для видалення газів і диму після пожежі, слід передбачати за І категорією. За неможливості через місцеві умови здійснювати живлення електроприймачів І категорії від двох незалежних джерел допускається здійснювати живлення від одного джерела, від різних трансформаторів двотрансформаторної підстанції. При цьому підстанції повинні бути приєднаними до різних ліній живлення, прокладеними по різних трасах і мати пристрої автоматичного ввімкнення резерву, як правило, на боці низької напруги.