Якщо роликовий конвеєр зв’язаний з іншими агрегатами, його висота повинна дорівнювати їх висоті.

  1. Використання роликового конвеєра при неповному комплекті роликів або несправності частини їх забороняється.

  2. Переміщення вантажу по роликовому конвеєру вручну допускається при його масі не більше 0,5 т. При більшій масі необхідно застосовувати штовхачі, приводні головки роликового конвеєра або іншого пристрою.

  3. Вантажі, що можуть скочуватися під час руху по роликовому конвеєру, необхідно складати в спеціальну тару (піддони, полозки з бортами тощо). Складання таких вантажів на роликовий конвеєр без тари допускається тільки у випадку, якщо ролики мають спеціальний профіль (двоконусний).

  4. При застосуванні конвеєрних ліній, що складаються з декількох послідовно встановлених машин безперервного транспорту або використовуються в комплексі з іншими машинами, необхідно дотримуватись таких умов:

керування всією системою повинно бути централізованим;

пуск і зупинка машин проводиться в установленій послідовності (порядок пуску і зупинки конвеєра повинен бути викладений у інструкції з експлуатації та розміщений біля поста керування);

у разі раптової зупинки однієї з машин, що подають вантаж, попередні перевантажувальні машини автоматично спиняються, а наступні - продовжують роботу до повного сходу з них вантажу, що транспортується;

при пусковому апараті необхідно передбачати звукові сигнальні пристрої для оповіщення персоналу про пуск системи;

перед початком роботи відповідальна особа (машиніст, електромонтер) повинна перевірити справність окремих машин і всієї системи в цілому;

спосіб передачі вантажу з однієї машини на іншу повинен виключати його падіння чи розсипання; при необхідності встановлюються захисно-огороджувальні пристрої.

  1. Після закінчення роботи стакери, реклаймери, суднонавантажувальні машини встановлюються на протиугінні рейкові захвати, а їх робочі органи приводять в неробоче положення.

  2. Стріла стакера встановлюється в горизонтальній площині під кутом 20° від осі складського конвеєра.

  3. Стріла реклаймерів установлюється в горизонтальній площині під кутом 20° від осі складського стрічкового конвеєра, а роторний захоплювач установлюється на опору. Залишати роторний захоплювач у висячому положенні забороняється.

  4. Стріла (консоль) перевантажувальної машини на судні встановлюється в максимально можливому піднятому положенні.

  5. При необхідності проведення ремонту стакера, реклаймерів і суднових навантажувальних машин на рейкових шляхах діючих причалів місце виконання робіт повинно бути оснащене упорами і попереджувальними знаками про небезпеку «Прохід заборонено. Машина в ремонті».

  6. Ремонтні роботи стакерів, реклаймерів і перевантажувальних машин дозволяється проводити тільки після відключення кабелю живлення від електроколонки.

  7. Працівники, зайняті на навантажувальних роботах на причалі, на суміжних перевантажувальних машинах, повинні бути оповіщені про проведення будь-яких ремонтних робіт.

  1. Зернові перевантажувальні комплекси елеваторного типу та елеватори для
    насипних вантажів

  1. Елеватори для насипних вантажів повинні бути закриті щільними кожухами, що не пропускають пил.

  2. Для доступу на майданчики елеватора встановлюються стаціонарні сходи з кутом нахилу 60° і з поручнями висотою 1,1 м.

Оглядові вікна елеватора під час роботи повинні бути щільно закриті.

  1. Башмак і головка елеватора зв’язуються між собою і з місцем пускового пристрою сигналізацією для попередження про пуск елеватора і про огляд або змащення його частин.

У запилених або сирих місцях сигналізація може здійснюватися за допомогою ручного дзвінка або переговорної труби.

  1. Біля башмака і головки елеватора розміщуються кнопки «Стоп» яскраво- червоного кольору.

Пускати елеватор дозволяється лише із установленого місця при обов’язковій подачі сигналу про це.

Елеватори повинні мати кнопки «Стоп» біля місць навантаження і розвантаження.

  1. Для обслуговування головки елеватора необхідно влаштовувати площадку з огородженням висотою 1,1 м; нижня частина огородження повинна бути обшита суцільною металевою смугою (сіткою) висотою не менше 0,15 м від основи площадки.

  1. Пневмоперевантажувачі

  1. Установку пневмоперевантажувачів і монтаж трубопроводів необхідно здійснювати у присутності керівника робіт і працівника групи механізації відповідно до технічної документації.

  2. Вертикальна частина трубопроводу підтримується триногою з талями, вантажопідіймального крана чи іншими пристроями, а горизонтальна частина - за допомогою підставок або брусків.

  3. Установлені на палубі пневмоперевантажувачі надійно закріплюються, щоб уникнути їх зміщення при крені та диференті судна.

  4. Нарощувати трубопровід дозволено тільки при вимкненій установці.

  5. Спосіб з’єднання труб у вертикальній частині трубопроводу повинен забезпечувати їх надійне скріплення, щоб уникнути обриву і падіння.

  6. При роботі пневмоперевантажувача в одному вантажному приміщені повинно знаходитися не менше двох працівників із страхувальними канатами, на палубі повинен знаходитися працівник, що підтримує зв’язок з працюючими у вантажному приміщені.

  7. Забороняється кріпити сопло і трубопровід до шифтінгових стояків поперечної перебірки, до римів на кришках люків і до трюмного трапу.

  8. При завантаженні судна знаходження працівників ближче 10 м від місця подачі (насипу) вантажу забороняється. Всі працівники повинні знаходитись у зоні видимості сигнальника.

  1. Навантажувачі

  1. Транспортування навантажувачем довгомірних вантажів по території порту дозволяється за умови запобігання його зіткнення з іншими транспортними засобами. Для пакетованого вантажу слід унеможливити його розвалювання на вилах.

  2. Металеві піддони, ковші, рами повинні мати пристрої, що забезпечують надійне кріплення їх до навантажувача.

  3. Дозволяється робота навантажувачів на причалах, рампах складів, естакадах і вантажних столах, обладнаних колесовідбійними пристроями, що виключають падіння навантажувачів.

На проміжних палубах судна робота навантажувачів дозволяється тільки при закритих люках на цих палубах.

  1. Для опускання (підіймання) навантажувачів у трюм (з трюму) необхідно провести нахил вантажопідіймальної рами назад (на себе), підняти вили (змінний вантажозахоплювальний орган) на висоту 1,0 м, поставити навантажувач на стоянкове гальмо, вимкнути привід, завести спеціальні стропи або інші знімні вантажозахоплювальні пристрої у встановлені місця стропування навантажувача і перевірити правильність стропування шляхом обтиску стропів і вивішування. За організацію правильного стропування і безпечне опускання (підіймання) навантажувача в трюм (з трюму), а також за встановлення на місці використання відповідає керівник робіт.

  2. Робота навантажувача в трюмі судна допускається на справному і міцному пайолі або фальш-пайолі (проміжних палубах).

Рішення щодо можливості роботи навантажувача в трюмі судна приймають керівник робіт та представник командного складу судна після спільного огляду місця, де планується робота навантажувача.

  1. Для проведення робіт у вагоні чи кузові автотранспорту в’їзд навантажувача у вагон чи кузов автотранспорту або виїзд його з вагону чи кузову автотранспорту дозволяється тільки з (на) рампи(у) або вантажного(ний) столу (стіл) по спеціальному містку, який повинен міцно спиратися на рампу (вантажний стіл) і підлогу вагона (кузова). Проїзд по пошкодженому, ненадійно встановленому і погано закріпленому містку забороняється.

Установлення електронавантажувача на вантажний стіл та його зняття зі столу можуть проводитися автонавантажувачем, обладнаним надійно встановленим металевим листом із відбортовкою.

Не допускається проводити будь-які рухи навантажувача під час укладання і розбирання вручну вантажу, доставленого навантажувачем.

Робота навантажувача припиняється при виявленні несправності настилу вагона або колесовідбійного пристрою рампи, вантажного столу.

  1. У окремих випадках, для виконання робіт з кріплення і розкріплення вантажів, ремонту, фарбування та обслуговування вантажопідіймальних машин і механізмів, обслуговування світильників, дозволяється проводити підіймання працівників у спеціально обладнаній і надійно закріпленій на вилах навантажувача колисці (платформі) за нарядом-допуском, форма якого наведена у Додатку 2 до пункту 1.7 Правил охорони праці під час виконання робіт на висоті, затверджених наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 27 березня 2007 року № 62, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 04 червня 2007 року за № 573/13840. Колиска, що виділяється для цієї мети, повинна бути оглянута особою, відповідальною за її безпечну експлуатацію.

  2. Заходи безпеки при підійманні працівників навантажувачем визначаються інструкцією, розробленою на підприємстві.

  1. Автотранспорт

  1. Утримання території, виробничих і допоміжних приміщень автотранспортних підрозділів, технічний стан і устаткування рухомого автомобільного складу, а також порядок зберігання, технічного обслуговування і ремонту автомашин забезпечуються підприємством, що експлуатує ці об’єкти.

  2. Завантаження (розвантаження) вантажного автотранспорту проводиться тільки механізованим способом із використанням вантажних столів, рамп, естакад, обладнаних сходами для підіймання на них працівників.

  3. У процесі завантаження або розвантаження автомашин за допомогою вантажопідіймальних кранів чи екскаваторів водіям автомашин забороняється знаходитися у кабінах керування до закінчення перевантажувальних операцій.

Перед початком руху автомашини з вантажем водії зобов’язані перевірити правильність укладання вантажу і надійність його кріплення.

  1. Маса вантажу, що перевозиться, та розподілення навантаження на осі не повинні перевищувати величин, зазначених технічною характеристикою цього транспортного засобу.

  1. Акумуляторні візки, тягачі, причепи (трейлери)

  1. Перед завантаженням і розвантаженням акумуляторних візків або причепів, зчеплених з тягачем, необхідно включити гальма.

Завантаження (розвантаження) візків або причепів, що знаходяться на похилій поверхні, забороняється.

  1. Кількість, тип і завантаження причепів (трейлерів), з яких складаються поїзди для тягачів даного типу, встановлюють ураховуючи вимоги технічної документації виробника і місцевих експлуатаційних умов. Зазначені дані повинні бути наведені в РТК.

  2. З’єднання (зчіпні пристрої) причіпних візків між собою, а також візків з тягачем повинно виключати можливість наїзду їх один на одного, мимовільного відчеплення і зіткнення.

  3. Тягачі для перевезення трейлерів повинні відповідати трейлерам і мати достатнє гальмівне зусилля, необхідне для керування навантаженим трейлером при роботі на вантажній апарелі.

  4. При завантаженні акумуляторних візків і причепів (трейлерів) вантажопідіймальним краном водій повинен знаходитися поза зоною переміщення вантажу.

  5. Дозволяється перевезення працівників на тягачах у межах передбаченої кількості місць в кабіні.

Перевезення працівників на причепах (трейлерах) і акумуляторних візках заборонено.

  1. Вагоноперекидач

  1. Вагоноперекидач, а також механізовані і автоматизовані пристрої на шляхах накатки/відкатки піввагонів повинні відповідати вимогам безпеки згідно з технічною документацією.

  2. Кабіна керування вагоноперекидача (при наявності) повинна бути обладнана механічною вентиляцією з кондиціонуванням повітря.

  3. У зоні вантажоприймальної ями працівники повинні переміщуватися тільки по спеціальних містках, які мають ширину не менше 0,6 м.

  1. Вантажні столи, підмостки, естакади, вагонні містки

  1. На вагонних містках для в’їзду навантажувачів, вантажних столах, естакадах і підмостках, що використовуються в процесі вантажно-розвантажувальних робіт, зазначається величина навантаження, яку вони повинні витримувати, та встановлюються по бортам колесовідбійні засоби висотою 0,3 м.

  2. Вагонні містки для роботи навантажувачів повинні надійно закріплюватися і мати фіксатори для запобігання зміщенню, мати чітке маркування із зазначенням допустимого робочого навантаження та їх маси та стаціонарний пристрій для застропування або захоплення вантажозахоплювальними пристроями при транспортуванні.

  3. Вантажні столи необхідно обладнувати пристроєм для підіймання і спускання працівників.

  4. Конструкції і розміри вантажних столів (рамп) повинні забезпечувати безпечність вагонних перевантажувальних робіт згідно вимог РТК.

VI. Вимоги безпеки при експлуатації змінних вантажозахоплювальних органів,
знімних вантажозахоплювальних пристроїв і засобів укрупнення вантажних місць

  1. Змінні вантажозахоплювальні органи

  1. Забороняється експлуатувати в роботі несправні, не марковані вантажозахоплювальні органи, а також ті, що не відповідають по вантажопідіймальності, напрузі, режиму роботи, споживаної потужності, формі вантажу і його температурі.

  2. Живлення не повинно підключатися до вантажопідіймального електромагніту, поки він не опуститься на вантаж, що необхідно підійняти. Після подачі живлення вантаж необхідно підняти на висоту не більше 0,3 м і затримати на декілька секунд (до 10 с для металобрухту).

  3. При обриві кабелю живлення вантажопідіймального електромагніту, його контролер необхідно негайно вимкнути.

  4. Після закінчення робіт вантажопідіймальний електромагніт необхідно опускати на піддон або підкладки. Не допускається залишати вантажопідіймальний електромагніт на землі або на снігу.

  5. Вакуумні вантажопідіймальні пристрої можна використовувати при перевантажуванні вантажів, що мають спеціальне упакування або відповідну поверхню для вакуумних захватів.

  6. При використанні вакуумного вантажопідіймального пристрою необхідно, щоб кожний захват утримував рівну частину навантаження, вантаж був підвішений горизонтально, а на поверхні вантажу не було забруднень, які перешкоджають надійному контакту вакуумних захватів із поверхнею.

  7. Забороняється використання вакуумних вантажопідіймальних пристроїв для переміщення людей.

  8. Перед вводом в експлуатацію і після кожного ремонту вакуумний пристрій повинен проходити випробування, а перед початком роботи - огляд (особливо шланги, вакуумні захвати). При випробуваннях поверхня вантажу, що випробується, по можливості повинна бути найгіршої якості. Якщо вантаж обгорнутий у папір, то вантаж, що випробується, упаковується так само.

  9. При роботі вакуумного вантажопідіймального пристрою всім особам забороняється знаходитися в отворах вантажних люків і в зоні переміщення вантажу.

  10. Вакуумний вантажопідіймальний пристрій має бути оснащений покажчиком граничного стану вакууму, при досягненні якого пристрій повинен негайно вимикатись.

  11. Вакуумний вантажопідіймальний пристрій повинен бути оснащений звуковим приладом, що оповіщає оператора і працівників, які знаходяться біля захвату, про припинення роботи вакуумного насоса або зниження вакууму нижче робочої величини.

  12. Кожний вакуумний вантажопідіймальний пристрій повинен оснащуватись засобами, за допомогою яких при відмові вакуумного насоса тиск у пристрої зберігається достатнім для утримання вантажу від падіння протягом часу, необхідного для опускання його на причал або в трюм.