• залізобетонні вироби з пошкодженими петлями;
  • вантаж, стропування (обв'язка, зачіплювання) якого не відповідає схемам безпечних методів стропування;
  • вантаж, що знаходиться у нестійкому положенні;
  • вантаж, підвішений за один ріг дворогого гака;
  • вантаж у переповненій вище бортів тарі;
    1. Укладати вантаж на електричні кабелі та трубопроводи, а також на краю укосу або траншеї.
      1. Підіймати вантаж із людьми, які перебувають на ньому, а також вантаж, що вирівнюється масою людей або підтримується руками. Підіймання людей кранами допускається у виключних випадках з використанням для цього спеціальних колисок (кабін) і розробки спеціалізованою організацією проекта, що відображає всі заходи по забезпеченню безпечного виконання цих робіт. Проект повинен бути узгоджений з органом Держнаглядохоронпраці. З проектом під розписку має бути ознайомлений кранівник.
      2. Передавати керування краном особам, які не мають прав на керування краном, а також допускати до самостійного керування учнів і стажистів без спостереження за ними.
      3. Здійснювати навантаження і розвантаження автомашин при перебуванні шофера або інших осіб у кабіні .
      4. Підіймати балони із стиснутим або зрідженим газом, не укладені в спеціальні контейнери.
    2. Кранівник зобов'язаний опустити вантаж, припинити роботу крана і сповістити про це працівника, відповідального за безпечне проведення робіт вантажопідіймальними кранами у разі виникнення несправностей, зазначених у пп. 2.8.1 - 2.8.9 і 2.9 даної Типової інструкції, а також:
      1. При наближенні грози, сильному вітрі, швидкість якого перевищує допустиму для роботи даного крана та зазначену в його паспорті, при цьому кранівник повинен виконати вказівку інструкції заводу-виготівника щодо запобігання угону крана вітром.
      2. При недостатній освітленості місця роботи крана, сильному снігопаді або тумані, а також в інших випадках, коли кранівник погано розрізняє сигнали стропальника або переміщуваний вантаж.
      3. При температурі повітря нижче допустимої мінусової,позначеної в паспорті крана.
      4. При закручуванні канатів вантажного поліспаста.
    3. Котел парового крана повинен бути негайно зупинений у наступних випадках:
      1. При упусканні води. При цьому підживлення водою не допускається.
      2. При припиненні дії всіх запобіжних клапанів.
      3. При припиненні дії всіх живильних пристроїв або всіх водовказівних приладів.
      4. При виявленні в основних елементах котла (барабані, вогньовій коробці, трубній решітці) тріщин, випинів, пропусків у зварних швах, обривів двох чи більше зв'язок, що знаходяться поруч.
    4. Якщо під час дії крана трапиться аварія або нещасний випадок, то кранівник зобов'язаний довести про це до відома працівника, відповідального за безпечне проведення робіт вантажопідіймальними кранами, а також працівників, відповідальних за утримання вантажопідіймальних кранів у справному стані.

(пункт 3.22 із змінами, внесеними згідно з наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 01.10.2007 р. N 232)

  1. При виникненні на крані пожежі машиніст зобов'язаний негайно приступити до її гасіння, викликавши одночасно через членів бригади, що обслуговує кран, пожежну охорону. При пожежі на електричному крані насамперед треба вимкнути рубильник, що подає напругу на кран.
  2. Обов'язки кранівника після закінчення роботи крана
    1. По закінченні роботи крана кранівник зобов'язаний додержуватись таких вимог:
      1. Не залишати вантаж, магніт або грейфер у підвішеному стані.
      2. Поставити кран у призначене для стоянки місце, загальмувати його, а під колеса залізничного крана, крім того, підкласти гальмові башмаки.
      3. Установити стрілу і гак у положення, визначене інструкцією заводу- виготівника з монтажу та експлуатації крана.
      4. Зупинити двигун, вимкнути рубильник електричного крана у кабіні, якщо кран живиться від зовнішнього джерела. Рубильник перед гнучким кабелем повинен бути вимкнений і запертий на замок.
      5. Не залишати залізничний кран на ділянці колії, що має ухил.
      6. Не залишати паровий кран під тиском пари у котлі та із вогнем у топці без нагляду з боку помічника кранівника.
    2. При роботі крана в кілька змін машиніст, який здає зміну, повинен сповістити свого змінника про всі неполадки в роботі крана і здати зміну, зробивши у вахтовому (змінному) журналі відповідний запис.
  3. Обслуговування крана
    1. Кранівник відповідає за правильне обслуговування крана, при цьому він повинен:
      1. Утримувати механізми та обладнання крана у справності та чистоті.
      2. Своєчасно робити змащування всіх механізмів крана і канатів згідно з вказівкою інструкції заводу-виготівника.
      3. Стежити за тим, щоб його помічник (на паровому крані) обслуговував паровий котел у повній відповідності з інструкцією для персоналу котельних.
      4. Мастильні та обтиральні матеріали зберігати у закритому посуді. Використаний обтиральний матеріал необхідно прийняти з крана.
      5. Знати строки і результати проведення слюсарями та електромонтерами профілактичних періодичних оглядів крана та його окремих механізмів і вузлів із записом у журналі профілактичних оглядів.
    2. Усунення несправностей, що виникли під час роботи крана, здійснюється за заявкою кранівника. Інші види ремонту крана та очищення котла від накипу на парових кранах здійснюється в установлені суб'єктом господарювання цих кранів строки.
  4. Відповідальність кранівника
    1. Кранівник стрілового самохідного крана несе відповідальність відповідно до чинного законодавства України.

(пункт 6.1 у редакції наказу Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 01.10.2007 р. N 232)