Контроль і автоматика установки рукавних фільтрів повинні забезпечувати дотримання заданого технологічного режиму.

Привід шнека для аварійної зупинки повинен бути забезпечений місцевою кнопкою "Стоп".

  1. Система управління механізмами фільтра повинна забезпечувати роботу в ручному і автоматичному режимах.
    1. Люки і лази повинні бути зручні в експлуатації, легко і герметично закриватися, запобігаючи підсосу повітря в фільтри або "вибивання" газу з них при роботі під тиском.
    2. Допускається робота фільтрів під тиском тільки при очищенні неток- сичних газів.
    3. У конструкції рукавного фільтра повинні бути передбачені пристосування, що унеможливлюють самовідгвинчування кріпильних деталей.
    4. Рами підвісу рукавів фільтрів повинні мати надійні пристрої для запобігання падіння їх у разі розриву тяги підвісу.

Розташування маслянок повинно забезпечувати вільний та зручний доступ до них.

  1. На час ремонтних робіт вузли фільтра, що ремонтуються, повинні мати надійні пристрої відключення для запобігання їх мимовільного включення.
    1. Відкривати дверцята пульта управління можна тільки призначеним для цієї мети ключем.
    2. Експлуатація циклонів і пилових камер повинна відповідати вимогам пунктів 12.1 - 12.4 цієї глави. Циклони для уловлювання вибухонебезпечного пилу або пилу з вибухонебезпечних газів повинні бути обладнані запобіжними клапанами.
    3. Повітроводи та газоходи повинні бути герметизовані і доступні для безпечного їх огляду та обслуговування.
    4. Пристрої для регулювання подачі повітря повинні бути швидкодіючими, легко керованими і розташовані в безпосередній близькості від металургійних агрегатів.
    5. Газоходи повинні бути обладнані шиберами з механізованими приводами.
    6. Шибери повинні бути обладнані автоматичними підйомниками (на випадок припинення подачі в них води) і автоматичною сигналізацією.
    7. Будова боровів і газоходів повинна забезпечувати безпечне очищення їх від пилу.

Для огляду та обслуговування боровів і газоходів повинні бути влаштовані спеціальні містки та майданчики або повинні обслуговуватися з автомашини, обладнаної телескопічною вишкою.

  1. Підземні газоходи повинні запобігати проникненню газів до робочого приміщення, а склепіння боровів мають бути засипані піском або іншими сухими і щільними теплоізолювальними матеріалами завтовшки не менше 0,1 м. Засипати склепіння боровів шлаком забороняється.
    1. Для огляду підземних газовідвідних каналів повинні бути влаштовані спеціальні лази розміром не менше 0,65 х 0,65 м зі зручним спуском.
    2. Газоходи, відсмоктувальні камери та ексгаустери повинні мати необхідну кількість люків для очищення їх від пилу.
    3. Камери та газоходи повинні бути обладнані відповідними бункерами, механізмами і пристосуваннями для швидкого і безпечного видалення пилу.
    4. Чистка камер, боровів і газоходів повинна проводитися систематично за затвердженим на підприємстві графіком.
    5. Пил з газоходів повинен розвантажуватися в спеціальну тару, що унеможливлює запилювання при транспортуванні, або транспортуватися системою пневмотранспорту. Забороняється вивантажувати пил навалом на підлогу і транспортувати його у відкритому вигляді.
    6. Вхід у газоходи, борови, колодязі, камери печей і пилові камери дозволяється тільки після відключення їх, провітрювання та охолодження повітря в них до температури не вище 40° C.

При огляді і ремонті газоходів повинна бути виключена можливість надходження газів на ділянку, яку оглядають або ремонтують.

  1. Ходіння по склепіннях пилових камер, боровів і газоходів без застосування спеціальних перехідних містків забороняється.
    1. Управління шнеками, шлюзовими затворами, струшувальними пристроями системи грубого пиловловлення повинно бути дистанційним.
    2. Пульти керування повинні бути обладнані світловою або звуковою сигналізацією для контролю за роботою обладнання, яке обслуговується.
    3. Електродвигуни при необхідності повинні бути забезпечені пристосуваннями для швидкого дистанційного відключення у разі аварійних ситуацій.
    4. Місця розташування на газоходах арматури, приладів, свічок і випуску пилу при постійному обслуговуванні повинні бути освітлені.
    5. Для освітлення при монтажних і ремонтних роботах та оглядах систем пиловловлення і газоходів повинні застосовуватися світильники напругою не вище 12 В.
    6. Випуск та прибирання пилу із системи пиловловлювання повинні бути механізовані.
    7. Люки і лази повинні бути зручні для експлуатації і герметично закриватися.
    8. Газоходи, в яких можливе виділення конденсату, повинні мати ухил і конденсатовідвідники для його видалення.
    9. Крани та дроселі повинні мати чітке позначення робочого положення пробки крана, лопаті дроселя у вигляді риски, пропиляної на торцевій частині вала і пофарбованої білою фарбою.

На маховиках арматури (вентилі, засувки) і приводах до них повинні бути нанесені написи, що вказують напрямок обертання в бік закриття (З) і в бік відкриття (В).

Якщо зазначеними способами не можна позначити положення запірних і регулюючих пристроїв, то повинні застосовуватися стрілки, що позначають їх положення.

Автоматичні відсікачі повинні мати покажчики крайніх положень ("відкрито" - "закрито").

Для автоматичних регулюючих заслінок, клапанів, направляючих апаратів такі покажчики не потрібні.

  1. Апарати висотою більше 5 м повинні мати лази для внутрішнього огляду.
    1. При довжині апарата або газоходу більше 10 м і при необхідності їх періодичного внутрішнього огляду повинно бути влаштовано не менше двох лазів, розташованих з протилежних сторін.
    2. При великій протяжності газового тракту, окрім лазів, які влаштовуються по його кінцях, повинні бути також влаштовані проміжні лази.
    3. Для обслуговування механізмів газоходів, систем пиловловлення і люків, що часто використовуються, повинні бути влаштовані обслуговувальні майданчики шириною не менше 0,8 м, огороджені перилами, і сходи до них.

Допускається обслуговування лазів і люків, що використовуються для періодичного огляду газоходів, зі спеціальних автомашин з телескопічною вишкою.

  1. Роботи, пов'язані із завантаженням пилу, що містить миш'як, повинні виконуватися із застосуванням засобів індивідуального захисту.
    1. У приміщенні, де проводиться завантаження пилу, що містить миш'як, повинна бути виключена наявність вологи (конденсату). У цьому приміщенні повинні бути вивішені індикатори (маячки) присутності у повітрі миш'яковистого водню.
    2. Тара для пилу, що містить миш'як, повинна бути сухою.
    3. Тара перед завантаженням повинна встановлюватися під рукав; горловина рукава повинна приєднуватися болтами до горловини тари з прокладкою з гуми.
    4. Пил, розсипаний на підлогу або тару, повинен бути негайно прибраний із застосуванням пневмозбирання.
    5. У приміщенні, де проводиться завантаження пилу, що містить миш'як, повинні працювати припливно-витяжна вентиляція та місцеві відсмок- тувачі.
    6. Місце зберігання завантаженого пилу повинно бути огороджено. Забороняється доступ в ці місця стороннім особам.
  2. Вимоги охорони праці під час гідрометалургійного переділу
    1. Апаратура гідрометалургійного виробництва повинна встановлюватись на фундаменти, що виступають над рівнем підлоги не менше ніж на 0,1 м.
    2. Апаратура, встановлена у виробничих приміщеннях, повинна мати антикорозійний захист зовнішніх поверхонь.
    3. Розвантажувальні люки активаторів (пристроїв механічного змішування) повинні бути розташовані на висоті, що забезпечує їх зручне обслуговування.
    4. Ремонт трубопроводів і набивка сальників у вентилі повинні проводитися при знятому тиску в трубопроводі.
    5. Уся електропроводка у виробничих приміщеннях повинна бути виконана кабелем з кислотостійким покриттям.
    6. Зумпфи (поглиблення для скупчення рідини), у яких встановлено обладнання, повинні мати стаціонарне освітлення.
    7. Апаратура для переробки розчинів при атмосферному тиску повинна бути обладнана переливними трубами, пов'язаними із запасними ємностями, або забезпечена сигнальними пристроями, що попереджають переповнення ємностей.
    8. Оглядові люки і лази на кришках апаратури повинні бути забезпечені міцними ґратами або щільно закриватися кришками на шарнірах.
    9. Розташування відцентрових насосів повинно унеможливлювати заповнення їх розчином вручну при пуску. Від насосів повинні бути влаштовані стоки для спуску розчинів до відповідних зумпфів або ємностей.
    10. На газовідводах від активаторів та іншої апаратури, приєднаних до загального газовідсмоктувача, повинні бути встановлені засувки для попередження попадання газів з працюючих активаторів у ті, що зупинені.
    11. Завантаження сировини і реагентів у вилуговуватель повинно унеможливлювати попадання бризок розчину на працівників.
    12. При транспортуванні металевого цинкового пилу пневмотранспортом забірні патрубки повинні мати наконечники з кольорового металу.
    13. Технологічне обладнання, пов'язане з утворенням газів і парів, повинно бути обладнане аспіраційними установками.
    14. Перед початком роботи у відділенні вилуговування та під час завантаження концентратів, скидання газових пробок з вилуговувателів, випуску пари і декантації (зливання розчину без осаду) повинен здійснюватися контроль за вмістом у повітрі робочої зони миш'яковистого водню; в разі якщо зміст його перевищить граничнодопустиму концентрацію, має бути включено світлове табло - "Небезпечно, миш'яковистий водень!" і звукову сигналізацію. Роботи в цьому випадку повинні виконуватися в протигазах з коробкою марки "М" і повинні бути вжиті відповідні заходи безпеки.
    15. Робота обладнання в разі виходу з ладу або зупинки витяжної вентиляції забороняється.
    16. Внутрішній огляд, ремонт та чищення бакової апаратури повинні проводитися за нарядом-допуском.
    17. Автоклавні вилуговувателі повинні бути оснащені контрольно- вимірювальною апаратурою та приладами безпеки.
    18. Відкидні майданчики для обслуговування завантажувальних люків вилуговувателів повинні бути зблоковані з двигуном, який обертає люки.

Автоклавні вилуговувателі, для розвантаження яких необхідно відкривати кришку, повинні бути обладнані блокуванням, що виключає можливість відкривання кришки за наявності тиску в автоклаві і включення автоклавів під тиском при неповністю закритій кришці.

Забороняється працювати на автоклавах при несправності зазначених блокувань.

  1. Для відбору проб автоклавної пульпи повинні застосовуватися пробовідбірники, що унеможливлюють прорив рідини.
    1. Зварні шви автоклавних вилуговувателів для зручності їх огляду повинні мати знімну термоізоляцію. У приміщенні автоклавів повинні бути влаштовані майданчики, що дозволяють проводити огляд швів.
    2. Перед розкриттям автоклавных вилуговувателів або проведенням ремонтних робіт на автоклаві і колекторі необхідно знизити тиск до атмосферного. Доступ працівників всередину автоклава дозволяється після промивки автоклава водою, продування парою для видалення газів та охолодження повітря в ньому до +40° C. Автоклав повинен бути відключений заглушками від усіх комунікацій.
    3. Роботи, пов'язані із застосуванням реагентів, повинні проводитися у відповідних засобах індивідуального захисту.
    4. Направляти в переробку матеріали невідомого хімічного складу і властивостей забороняється.

Директор Департаменту фізичного захисту, промислової безпеки та охорони праціО. М. Онищенко

ПОГОДЖЕНО:

Директор виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України