Огляд місця масової відмови свердловинних зарядів проводиться від врубу блока, проти напрямку поширення підривного імпульсу. Найбільш частими причинами масових відмов свердловинних зарядів є загасання детонації, що сталися в міжблочних магістралях, у бойовому вузлі і в магістралях бойового вузла.

  1. Ліквідація масових відмов свердловинних зарядів здійснюється повторним підриванням у день виконання МВ.

У разі прийняття рішення про продовження ведення підривних робіт відповідальний керівник МВ інформує про це служби управління повітряним рухом відповідно до вимог Положення про використання повітряного простору України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 березня 2002 року № 401.

  1. У разі масової відмови свердловинних зарядів з причини несправності пристроїв управління МВ по радіоканалу (неприйом команд одним або кількома виконавчими блоками) відповідальний керівник МВ, виходячи з ймовірності пошкодження поверхневої підривної мережі блока шматками породи блоків, що підірвалися, може дати повторну команду на підривання через інтервал часу, передбачений інструкцією з експлуатації цих пристроїв.

У разі неодноразових відмов свердловинних зарядів при подачі команди «ВИБУХ», а також у разі відсутності сигналу відповіді про заблокований стан виконавчого блока подається команда «ЗАБЛОКУВАТИ».

  1. Допуск підривного персоналу в кар'єр для огляду апаратури та усунення причин відмови свердловинних зарядів відповідальний керівник МВ надає не раніше ніж через 15 хвилин після подачі останньої команди «ЗАБЛОКУВАТИ» (якщо їх було декілька), при цьому виконавчий блок має бути закритий на ключ, що передається відповідальному керівнику МВ.
  2. Старший підривник, який прибув до виконавчого блока, свердловинні заряди якого відмовили, у присутності особи технічного нагляду зобов'язаний:
  • у разі використання в бойовому вузлі ЕД:
  • замкнути закоротко вихідні затискачі виконавчого блока;
  • від'єднати дроти ЕД від вихідних затискачів виконавчого блока і замкнути їх закоротко;
  • демонтувати бойовий вузол;
  • у разі застосування НСІ:
  • витягти хвилевід з виконавчого блока.
  1. Після виконання операцій, зазначених у пункті 8.6 цього розділу, старший підривник з'ясовує причину несправності. Якщо встановлено, що несправним є виконавчий блок, то проводять його заміну на справний і після перевірки цілісності підривної мережі блока, свердловинні заряди якого відмовили, за командою відповідального керівника МВ виконують повторне підривання.
  2. Випадки відмов у роботі пристроїв управління МВ радіоканалом підлягають технічному розслідуванню комісією суб’єкта господарювання, а в разі необхідності - за участю організації-розробника пристроїв.

ІХ.Організація робіт під час підготовки до ліквідації групових імасових відмов свердловинних зарядів

  1. У разі виявлення групових чи масових відмов свердловинних зарядів під час виконання МВ відповідальний керівник МВ і особа, відповідальна за виведення працівників з небезпечної зони і її охорону, приймають спільне рішення про продовження або припинення підривних робіт з ліквідації відмов свердловинних зарядів.
  2. У разі прийняття рішення про продовження підривних робіт з ліквідації групових відмов свердловинних зарядів допуск у кар'єр підривного персоналу для підготовки ліквідації групової чи масової відмови свердловинних зарядів надають відповідальний керівник МВ і особа, відповідальна за виведення працівників за межі небезпечної зони та її охорону.
  3. Відповідальний керівник МВ видає наряд підривному персоналу на відновлення або заміну підривної мережі на блоці (блоках), свердловинні заряди якого (яких) відмовили, відповідно до прийнятої програми з ліквідації відмови. Відповідальний керівник МВ організовує виконання зазначених робіт.
  4. Відповідальний керівник МВ і особа, відповідальна за виведення працівників за межі небезпечної зони і її охорону, на плані кар'єру з нанесеними небезпечними зонами наносять:
  • трасу прокладки магістралі з ДШ або поверхневих пристроїв НСІ для ініціювання блока (блоків), свердловинні заряди якого (яких) відмовили, без зміни загальної небезпечної зони вибуху;
  • місце розташування підривної станції;
  • місце збору підривного персоналу за межами небезпечної зони.
  1. План кар'єру з нанесеними небезпечними зонами, схемами монтажу блока (блоків), свердловинні заряди якого (яких) відмовили, у разі зміни поверхневої підривної мережі узгоджується відповідальним керівником МВ і головним інженером кар'єру (рудника).
  2. Особа, відповідальна за виведення працівників за межі небезпечної зони та її охорону, на період ліквідації відмови свердловинних зарядів організовує охорону небезпечної зони вибуху, про що доповідає відповідальному керівнику МВ.
  3. Порядок виконання робіт у разі масової відмови свердловинних зарядів на блоці (блоках):
  • перевіряється цілісність поверхневої підривної (електропідривної) мережі блока (блоків) після виявлення місця та встановлення причини відмови;
  • видаляються та замінюються новими ділянки ДШ, ПР, поверхневі пристрої НСІ, пошкоджені ударом шматків породи від раніше підірваних блоків;
  • прокладається магістраль до бойового вузла.

Відповідальний керівник МВ подає команду на виконання МВ після отримання письмового повідомлення від начальника підривної дільниці про те, що підривний персонал, який брав участь у заміні підривної мережі блоків, свердловинні заряди яких відмовили, виведено за межі небезпечної зони і підтвердження від особи, відповідальної за виведення працівників за межі небезпечної зони та її охорону, про готовність кар'єру (рудника) до вибуху.

  1. Порядок виконання робіт у разі групової відмови свердловинних зарядів на блоці:
  • ретельно оглядається поверхня відриву підірваної гірничої маси від цілика після виявлення місця та встановлення причини відмови;
  • визначаються та наносяться на план свердловини, заряди яких відмовили;
  • відриваються вручну з дотриманням заходів безпеки устя свердловин, що не підірвалися;
  • виконується частковий або повний демонтаж поверхневої підривної мережі з від'єднанням пошкоджених ПР, поверхневих пристроїв НСІ;
  • підключаються у підготовлену нову підривну мережу всі ДШ і хвилеводи внутрішньосвердловинних пристроїв НСІ, що виходять з устя свердловин, окремі кінці ДШ і хвилеводи, що виходять з навалу гірничої маси;
  • прокладається магістраль до бойового вузла.

Відповідальний керівник МВ подає команду на виконання МВ після отримання письмового повідомлення від начальника підривної дільниці про те, що підривники, які брали участь у заміні підривної мережі, виведені за межі небезпечної зони, і підтвердження від особи, відповідальної за виведення працівників за межі небезпечної зони та її охорону, про готовність кар'єру (рудника) до вибуху.

  1. У разі виконання робіт, пов'язаних з ліквідацією групової відмови свердловинних зарядів на двох і більше блоках, з'єднаних між собою міжблочною магістраллю, остання має бути роз’єднана, при цьому:
  • демонтаж поверхневої підривної мережі на блоці (блоках) проводиться в напрямку поширення підривного імпульсу;
  • відновлення підривної мережі проводиться в порядку, зворотному демонтажу.
  1. Залежно від обставин, що склалися (недостатня освітленість, відсутність необхідної кількості ВМ, необхідність значного часу для проведення підготовчих робіт тощо), може прийматися рішення про припинення підривних робіт.

Відповідальний керівник МВ дає завдання підривникам на демонтаж поверхневих підривних мереж, оформлення і здачу на склад ВМ, їх залишків. Роботи з демонтажу поверхневої підривної мережі виконуються за відповідним нарядом.

  1. У разі групової відмови свердловинних зарядів, що не потребує для ліквідації підготовчих робіт (розбирання гірничої маси екскаватором, буріння додаткових свердловин, заміни більшої частини поверхневої підривної мережі тощо), при ліквідації відмови свердловинних зарядів на наступний день може бути здійснений частковий демонтаж підривної мережі. Порядок демонтажу підривної мережі проводиться в напрямку поширення підривного імпульсу.
  2. У разі групової відмови свердловинних зарядів, що вимагає для ліквідації виконання підготовчих робіт, необхідно здійснювати повний демонтаж підривної мережі.
  3. Охорона блоків (блока), що не підірвалися (не підірвався), проводиться відповідно до вимог чинного законодавства.
  4. У всіх випадках повторне підривання блоків (блока), що не підірвалися (не підірвався), проводиться тільки за спеціальним паспортом, затвердженим керівником МВ і узгодженим з головним інженером кар'єру (рудника).

Х.Проведення технічного розслідування випадків відмови вибухусвердловинних зарядів вибухових речовин. реєстрація відмов

  1. Технічному розслідуванню підлягають випадки відмов свердловинних зарядів ВР, що сталися під час виконання МВ суб’єктами господарювання.
  2. Технічне розслідування випадків одиночних відмов свердловинних зарядів проводиться комісією під головуванням головного інженера суб’єкта господарювання, який проводив підривні роботи. До її складу входять:
  • особа, відповідальна за технічний нагляд суб’єкта господарювання, що веде підривні роботи, яка брала участь у ліквідації відмови;
  • особа, відповідальна за технічний нагляд екскаваторної дільниці, на якій виявлено відмову;
  • маркшейдер суб’єкта господарювання, який проводив зйомку місця відмови.

Для технічного розслідування випадків групових і масових відмов свердловинних зарядів наказом суб’єкта господарювання, який виконував підривні роботи, призначається комісія, до складу якої за згодою включається представник Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України або його територіальних органів. Комісії надається право отримувати пояснення від посадових осіб і/або працівників суб’єкта господарювання про обставини і причини відмови.

  1. Керівник суб’єкта господарювання у разі необхідності залучає на допомогу комісії з технічного розслідування посадових осіб і/або працівників суб’єкта господарювання виробника ВМ.
  2. Технічне розслідування встановлює причину відмови свердловинних зарядів, виявляє допущені порушення під час підготовки МВ, розробляє заходи щодо попередження подібних випадків надалі.
  3. Про результати технічного розслідування комісія складає:
  • акт про результати технічного розслідування відмови вибуху свердловинних зарядів ВР за формою № 1, що наведена в додатку 1 до цієї Інструкції, - у триденний строк для одиночних відмов свердловинних зарядів ВР;
  • акт про причини виникнення групової (масової) відмови вибуху свердловинних зарядів ВР за формою № 2, що наведена в додатку 2 до цієї Інструкції, - у п'ятиденний строк для групових і масових відмов свердловинних зарядів ВР.
  1. Розроблені комісією заходи, що спрямовані на попередження відмов вибуху свердловинних зарядів ВР за встановленими причинами, включаються до наказу і доводяться керівником суб’єкта господарювання до підривного персоналу.
  2. Неліквідовані відмови свердловинних зарядів ВР, у тому числі незнайдені заряди в перебурах свердловин, повинні бути зареєстровані в журналі реєстрації відмов під час підривних робіт, форма якого наведена у додатку 10 до НПАОП 0.00-1.66-13.
  3. Ведення журналу реєстрації відмов під час підривних робіт покладається на начальника підривної дільниці та контролюється керівником підривних робіт, нанесення місця відмов на маркшейдерські плани - на маркшейдера кар'єру (рудника).

Директор Департаменту промислової безпеки, охорони праці, цивільного та фізичного захисту, трудової та соціальної політикиО.М. Онищенко

Додаток 1 до Інструкції щодо запобігання, виявлення і ліквідації відмов свердловинних зарядів на відкритих гірничих роботах

(пункт 10.5 розділу Х)

Форма № 1

АКТпро результати технічного розслідуваннявідмови вибуху свердловинних зарядів ВР

  1. Найменування суб’єкта господарювання
  2. Склад комісії:

голова, (підпис, прізвище, ініціали)

члени комісії:

, (підпис, прізвище, ініціали)

(підпис, прізвище, ініціали)

  1. Місце і час виявлення відмови, кар’єр ,

Г оризонт, екскаватор, свердловина, блок

  1. Ознаки, за якими була виявлена відмова
  2. Опис відмов зарядів ВР
  3. Конструкція заряду ВР до вибуху
  4. Час знаходження заряду у свердловині до вибуху
  5. Які вимоги нормативно-правових актів порушено, що призвело до відмови

вибуху заряду ВР

  1. Висновок про причину виникнення відмови
  2. Заходи з попередження подібних випадків відмови вибуху свердловинних

зарядів ВР

  1. Висновок комісії
  2. Розслідування проведено і акт складено

(число, місяць, рік)

Підписи членів комісії

(посада, прізвище, ініціали)

(посада, прізвище, ініціали) (посада, прізвище, ініціали) Додаток 2 до Інструкції щодо запобігання, виявлення і ліквідації відмов свердловинних зарядів на відкритих гірничих роботах (пункт 10.5 розділу Х)

Форма № 2

Суб’єкт господарювання

(найменування суб’єкта господарювання)

ЗАТВЕРДЖУЮ Керівник суб’єкта господарювання, що проводив підривні роботи

(підпис, прізвище, ініціали) «»20 р.

АКТ

про причини виникнення групової (масової) відмови вибуху свердловинних за-рядів ВР

Підстава: наказ від (число, місяць, рік) №

Склад комісії:

голова, (посада, прізвище, ініціали)

члени комісії:, (посада, прізвище, ініціали)

Були присутні:

(посади, прізвища, ініціали)

Комісія з по розслідувала причини виникнення групової

відмови свердловинних зарядів під час виконання масового вибуху в кар'єрі (руднику).

Для визначення можливих причин відмови комісія розглянула такі матеріали: