14 ВИМОГИ ДО ГОТОВОЇ ПРОДУКЦІЇ

14.1 Штучно-мінералізовані води, що розливаються згідно до вимог Держстандарту України "Води штучно-мінералізовані. Технічні умови" та даних ДсанПіН, повинні мати мінералізацію до 1,5 г/куб.дм і використовуватись як столовий освіжаючий напій.

14.2 Штучно-мінералізовані води з мінералізацією, більшою за 1,5 г/куб.дм або при меншій мінералізації, але які містять біологічно активні компоненти та сполуки в кількості, не нижчій від бальнеологічних норм, повинні проходити обов'язкові клінічні дослідження у спеціалізованих лікувально-профілактичних закладах, перелік яких затверджено Міністерством охорони здоров'я України і отримувати дозвіл на їх використання як лікувально-столових. Лікувально-столові штучно-мінералізовані води використовуються як лікувальні відповідно до призначення лікаря і як столові напої не систематично.

14.3 Мінеральні та штучно-мінералізовані води, розлиті у пляшки та фляги, приймають партіями. Партія - це кількість продукції одного найменування, однорідної за своїми якісними показниками в однаковій споживчій або транспортній тарі, одної дати розливу, оформлена одним документом про якість.

14.4 Відбір одиниць продукції для контролю відповідності зовнішнього вигляду, упаковки та маркування готової продукції вимогам ДСТУ 878-93 "Води мінеральні питні. Технічні умови", ДСТУ "Води штучно-мінералізовані. Технічні умови" або ГСТУ 42.10-02-96 "Води мінеральні лікувальні. Технічні умови" проводять методом випадкового відбору для фізико-хімічних та мікробіологічних досліджень згідно до ГОСТ 23268.0-91 "Воды минеральные питьевые лечебные, лечебно-столовые и природные столовые. Правила приемки и методы анализа".

14.5 Підприємство-виробник здійснює щоденний контроль кожної партії продукції. Контроль полягає у визначенні герметичності укупорки, повноти наливу, органолептичних, фізико-хімічних показників мінеральних та штучно-мінералізованих вод та встановленні відповідності названих показників вимогам відповідного нормативного документу (ДСТУ, ГСТУ, ТУ), мікробіологічних - відповідно до вимог СП 4416-87.

Контроль якості мінеральних вод здійснюється згідно вимог ДСТУ 878-93.

Контроль якості штучно-мінералізованих вод здійснюється фахівцями лабораторії підприємства для кожної партії продукції за такими показниками:

а) органолептичними: запах, смак, барвність, прозорість, відсутність найменших ознак опалесценції, каламутності та осадів мінеральних солей;

б) фізико-хімічними: pH, сухий залишок, вміст одного-двох основних іонів, санітарно-хімічні показники (вміст нітрат-, нітрит-іонів), концентрація діоксиду вуглецю. Масова доля діоксиду вуглецю в мінеральних та штучно-мінералізованих водах повинна бути не менше за 0,3 мас.%;

в) мікробіологічними: загальне мікробне число (ЗМЧ), КУО в 1 куб.см води, кількість бактерій групи кишкових паличок в 1 куб.дм води (колі-індекс).

14.6 При отриманні незадовільних результатів хоча б по одному з показників уся партія води бракується.

14.7 У відповідності до ДСТУ 878-93 "Води мінеральні питні. Технічні умови", ГСТУ 42.10-02-96 "Води мінеральні лікувальні. Технічні умови", ДСТУ "Води штучно-мінералізовані. Технічні умови" щорічний контрольний аналіз мінеральних та штучно-мінералізованих вод проводиться в Українському державному центрі стандартизації та контролю якості природних і преформованих засобів Українського НДІ медичної реабілітації і курортології.

14.8 На підприємствах змішаного профілю не допускається проводити розлив мінеральної та штучно-мінералізованої води на лініях, що призначені для розливу інших продуктів.

14.9 При необхідності допускається розливати на одній лінії безалкогольні напої і мінеральні та штучно-мінералізовані води за попереднім погодженням з територіальною санепідстанцією. В даному випадку перед розливом мінеральної та штучно-мінералізованої води необхідно ретельно промити фасовочну машину і трубопроводи питною вочою з температурою не нижче 80 град.С. При розливі на одній лінії мінеральних або штучно-мінералізованих вод різних найменувань перед початком розливу кожного найменування води фасовочні машини і трубопроводи промивають питною водою і зполоскують відповідною мінеральною водою.

15 ВИМОГИ ДО ТРАНСПОРТУВАННЯ, ПАКУВАННЯ І ЗБЕРІГАННЯ МІНЕРАЛЬНИХ ТА ШТУЧНО-МІНЕРАЛІЗОВАНИХ ВОД

15.1 Середнє наповнення 10 пляшок чи фляг мінеральної чи штучно-мінералізованої води повинно відповідати їхній номінальній місткості з відхиленням +-3% (для скляної тари) і +-2% (для тари з синтетичних матеріалів).

15.2 Скляні пляшки герметичио укупорюють нелітографованими або літографованими кроненпробками за ОСТ 10-167 з прокладками з цільнорізаної пробки за ГОСТ 5541-76 "Средства укупорочные корковые. Техничсские условия" без захисного диску або з захисним диском, з полімерної плівки або полімірних матеріалів (пластизолів).

15.3 Матеріали, що використовують для виготовлення захисної плівки і прокладок, повинні бути дозволені до застосування Міністерством охорони здоров'я України.

15.4 Пляшки та фляги синтетичних матеріалів герметично укупорюють пластиковою пробкою.

15.5 На кожну одиницю споживчої тари з мінеральною водою повинна бути наклеєна етикетка згідно до вимог ДСТУ 878-93 "Води мінеральні питні. Технічні умови" та ГСТУ 42.10-02-96 "Води мінеральні лікувальні. Технічні умови".

15.6 На кожну одиницю споживчої тари з штучно-мінералізованою водою повинна бути наклеєна етикетка згідно з ТУ У 18.295-95 "Этикетки и кольеретки для бутылок с пищевыми жидкостями. Технические условия" із зазначенням державною мовою України.

а) найменування, адреси та товарного знаку виробника і місця виготовлення;

б) найменування води: штучно-мінералізована вода, "назва води";

в) мінералізації в г/куб.дм;

г) хімічного складу в мг/куб.дм (для лікувально-столових вод);

д) призначення води (столовий освіжаючий напій, лікувально-столова штучно-мінералізована вода);

е) показань щодо лікувального застосування (для лікувально-столових вод) відповідно до ДСТУ "Води штучно-мінералізовані. Технічні умови" із зазначенням: "по призначенню лікаря";

ж) терміну зберігання;

з) умов зберігання;

і) дати розливу (число, місяць, рік);

к) місткості (л; або куб.дм);

л) позначення ДСТУ;

м) штрих-коду ЕАН;

н) знаку відповідності (якщо продукція сертифікована).

Текст маркування лікувально-столових та лікувальних вод затверджується МОЗ України після узгодження в Українському державному центрі стандартизації та контролю якості природних і преформованих засобів Українського НДІ медичної реабілітації і курортології.

15.7 Скляні пляшки з водою укладають в ящики багатообертові з поліетиленових композицій для пляшок пиво-безалкогольної продукції за ТУ 10-10-01-02, ящики картонні за ГОСТ 13516-86 Е "Ящики из гофрированного картона для консервов, пресервов, пищевых жидкостей. Технические условия", контейнери за ТУ 18-6-25, а також в тару-устаткування за ГОСТ 24831-81 "Тара-оборудование. Типы основные параметры и размеры".

15.8 Пляшки та фляги з синтетичних матеріалів для транспортування і зберігання формують в транспортні пакети за допомогою плівки за ГОСТ 25951-83 "Пленка полиэтиленовая термоусадочная. Технические условия."

15.9 Транспортне маркування розлитої в ємкості води за ГОСТ 14192-77 "Маркировка грузов".

15.10 Мінеральні та штучно-мінералізовані води, розлиті в пляшки та фляги, зберігаються у темних складських приміщеннях, які провітрюються, захищених від попадання вологи, при температурі від 5 до 20 град.С.

15.11. Термін зберігання мінеральних вод встановлюється згідно до вимог ДСТУ 878-93 та ГСТУ 42.10-02-96.

15.12 Термін зберігання штучно-мінералізованкх вод в скляних пляшках і ємкостях з синтетичних матеріалів повинен бути визначений в Українському державному центрі стандартизації та контролю якості природних і преформованих засобів Українського НДІ медичної реабілітації і курортології в кожному конкретному випадку.

15.13 Скляні пляшки з мінеральними чи штучно-мінералізованими водами, укупорені кроненпробками з корковими прокладками, зберігають в горизонтальному положенні в ящиках або складеними штабелями без ящиків висотою не більше ніж 18 рядів. Пляшки, укупорені кроненпробками з прокладками з полімерних матеріалив (плівки, пластизолів), зберігають в горизонтальному і вертикальному положенні.

15.14 При зберіганні допускається на зовнішній поверхні кроненпробок окремих пляшок наявність невеликих (розрізнених) плям іржі, які не порушують герметичності укупорки.

15.15 Води мінеральні та штучно-мінералізовані перевозять транспортом всіх видів згідно до правил транспортування, які діють на даному виді транспорту для перевезення вантажів.

15.16 При транспортуванні пакетів пляшок та фляг з водою необхідно дотримуватись вимог ГОСТ 23285-78 "Пакеты транспортные для пищевых продуктов и стеклянной тары. Технические условия".

15.17 Під час відвантажування мінеральних та штучно-мінералізованих вод в зимових умовах транспортування і зберігання повинні проводитися при температурі не нижче 5 град.С.

15.18 При навантажуванні, транспортуванні і розвантажуванні продукція повинна бути захищена від дії атмосферних опадів.

16 САНІТАРНІ ВИМОГИ ДО ВИРОБНИЧИХ, ПІДСОБНИХ ПРИМІЩЕНЬ І ІНВЕНТАРЯ

16.1 Підприємства щодо виробництва і розливу мінеральних та штучно-мінералізованих вод повинні мати адміністративні, виробничі, побутові, підсобні та складські приміщення.

16.2 Загальні вимоги до виробничих, підсобних приміщень і інвентаря визначаються вимогами нормативних документів, узгоджених з Міністерством охорони здоров'я України.

16.3 Системи опалення, освітлення і вентиляції приміщень підприємства повинні забезпечувати параметри мікроклімату, відповідні гігієнічним вимогам чинних ДСТУ, санітарних правил і норм.

16.4 На підприємстві для лабораторій (санітарно-хімічної та мікробіологічної щодо контролю за якістю води, технологічної) повинні бути передбачені приміщення, які забезпечують умови проведення необхідних досліджень.

16.5 Стіни виробничих приміщень повинні бути пофарбовані світлою масляною фарбою на висоту не менше ніж або облицьовані кахельною плиткою. Для оброблення стін допускається використання вологостійких полімерних матеріалів.

16.6 Підлоги у всіх приміщеннях повинні бути гідроізольованими з гладкою, без щілин і вибоїн зручною для очищення та миття поверхнею, з нахилом до трапів не менше ніж 0,03% Трапи повинні мати ґрати та гідравлічні затвори.

Каналізаційні трапи і діаметр каналізаційних труб повинні забезпечувати повне вилучення стоків та промивних вод на будь-якій ділянці підлоги.

16.7 Трубопроводи повинні бути пофарбовані масляною фарбою за ГОСТ 14202-69.

16.8 Побілку і пофарбування всіх приміщень слід проводити у міру необхідності (поява брудних плям, патьоків, плісняви), але не рідше ніж 1 раз на рік. Покриті пліснявою поверхні слід перед пофарбуванням обробити протигрибковими препаратами, допущенними МОЗ України для цих цілей. Забороняється проводити ремонтні роботи без зупинки виробничого процесу.

16.9 Усі зовнішні отвори (вікна і кватирки), що відчиняються в теплу пору року, повинні бути захищені зйомними сітками від проникнення комах.

16.10 Перед входом у виробничі, підсобні, адміністративні приміщення і склади повинні бути встановлені пристосування для очистки взуття (скребачки, ґрати тощо), а при вході у виробничі цехи повинні знаходитися килими, насичені дезрозчином.

16.11 Вхід сторонніх осіб в виробничі і складські приміщення допускається тільки в санітарному одязі і з дозволу адміністрації.

16.12 Скрині і ящики, які використовуються для зберігання і внутрішньозаводського транспортування кроненпробок, кришок та інших укупорювальних матеріалів повинні мати покриття, яке допущено Міністерством охорони здоров'я України для цих цілей і щотижнево митися дозволеними для даних цілей дезинфікуючими засобами і зполоскуватися водою.

16.13 Всі виробничі і допоміжні приміщення, а також інвентар повинні передаватися від зміни до зміни в чистоті і порядку.

16.14 По закінченню роботи слід провести миття всіх приміщень, обладнання і інвентаря. Порядок проведення прибирання такий: спочатку протирають вологою ганчіркою двері, панелі, карнизи, підвіконня, прилади опалювання, трубопроводи, а потім приступають до протирання підлог. Після закінчення прибирання весь прибиральний інвентар слід промити питною водою і продезинфікувати деззасобами, дозволеними МОЗ України для даних цілей.

16.15 Віконне скло, внутрішні рами і простір між рамами слід промивати і протирати в міру забруднення, але не рідше ніж 1 раз у квартал.

16.16 Прибиральний інвентар виробничих примішень повинен мати маркування і зберігатись в окремих шафах; забороняється використовувати його для інших цілей.

16.17 Забороняється зберігання запасних частин, дрібних деталей, цвяхів і т.п. на робочих місцях в цехах розливу для уникнення попадання їх в готову продукцію.

17 ВИМОГИ ДО ВИРОБНИЧОГО ОБЛАДНАННЯ

17.1 Виробниче обладнання, в тому числі лабораторне, комунікації повинні забезпечувати на підприємстві технологічний процес, який включає:

- доставку і резервування води;

- кондиціювання води;

- доставку та зберігання солей, що використовуються для приготування штучно-мінералізованих вод;

- змішування солей;

- приготування штучно-мінералізованих вод;

- стабілізацію складу мінеральних та штучно-мінералізованих вод (сатурація);

- виготовлення/обробку пляшок (тари);

- розлив мінеральних та штучно-мінералізованих вод в ємкості, їхню укупорку, бракераж, етикетування та укладку в ящики, формування у пакети;

- контроль якості води (початкової і кондиційованої);

- контроль якості готової продукції.

Технологічний процес кондиціювання початкової води на підприємстві-виробнику мінеральної чи штучно-мінералізованої води встановлюється залежно від складу води (та її джерела), однак обов'язковим має бути: фільтрування та знезараження методами, що дозволені Міністерством охорони здоров'я України.