• видавати дозволи і технічні умови на підключення абонентів до системицентралізованого господарсько-питного водопостачання та комунальноготеплопостачання;
  • укладати договори про надання послуг з питного водопостачання такомунального теплопостачання;
  • експлуатувати систему комунального теплопостачання.

5.15У разі четвертого та п'ятого ступеня корозії до завершення виконаннязаходів протикорозійного захисту та усунення причин високої та аварійноїкорозивності води не можна:

-центральному органу державної виконавчої влади з питань охорониздоров'я та органам санітарно-епідеміологічної служби на місцях видаватидозволи на постачання питної води із відхиленнями від вимог- ГОСТ 2874,ГОСТ 2761 та санітарного законодавства [3];

  1. Якщо протикорозійні заходи з усунення причин п'ятого ступеня корозіїможуть бути виконані в строк, необхідний для підготовки до опалювальногосезону за умови досягнення четвертого ступеня корозії, системукомунального теплопостачання можна експлуатувати тільки одинопалювальний сезон.
  2. Для систем комунального теплопостачання, додатково треба виконуватизаходи з усунення причин незадовільного стану водного режиму. Такимизаходами можуть бути:
  • ущільнення водопідігрівачів гарячого водопостачання та опалення (принезалежній схемі підключення);
  • виявлення та ліквідація неврахованого підживлення непідготованою водою

СОУ ЖКГ 41.00-35077234. 010:2008

системи теплопостачання;

- автоматична підтримка тиску в зворотних трубопроводах.

5.18Вода централізованого господарсько питного водопостачання якавідповідає вимогам ГОСТ 2874, корозивність якої має другий або третійступені корозії і не утворює відкладень на внутрішній поверхні металевогообладнання та трубопроводів може використовуватись в системахкомунального теплопостачання без додаткової водопідготовки.

5.19У технічних умовах на підключення абонентів до системицентралізованого господарсько-питного водопостачання та комунальноготеплопостачання зазначається ступінь корозії для кожної конкретної системи.

6 МЕТОДИ КОНТРОЛЮВАННЯ

6.1Загальні вимоги до виконання корозійних випробувань - згідно зДСТУ 3895, ГОСТ 9.905, ГОСТ 9.908.

6.2Корозійні вимірювання повинні визначати ступінь корозії систем централізованого господарсько-питного водопостачання та теплопостачання за ко-розивністю води в залежності від показників швидкості корозії (таблиця 5.1).

6.3Швидкість корозії визначають електрохімічним методом згідно зДСТУ 3895, а в окремих випадках додатково гравіметричним методом згідноз ГОСТ 9.502.

6.4Корозійні вимірювання проводять із застосуванням засобіввимірювальної техніки типу ПІК, СІК, Р5126, Р5126М, які можнавикористовувати як Індикатори швидкості корозії згідно з ДСТУ 2681, тадатчиків, які є первинними вимірювальними перетворювачами - ЕГЇ.Зазначені ЗВТ повинні бути підготовлені до роботи згідно експлуатаційнійдокументації на конкретний тип ЗВТ.

  1. Порядок роботи з індикаторами типу ГПК, СІК, Р5126 та Р5126Мрегламентовано технічними паспортами та настановами з їх експлуатування.
  2. Для датчиків ЕП необхідно використовувати електроди з металевих

СОУ ЖКГ 41.00-35077234. 010:2008

матеріалів, з яких виготовлені обладнання та трубопроводи систем

централізованого господарсько-питного водопостачання або комунального

теплопостачання.

6.6.1Циліндричні електроди діаметром 6 мм і довжиною 31 мм виготовляютьзі сталі 20, сталі 3, міді, мідних сплавів або інших матеріалів. Чистотаобробки поверхні повинна відповідати п'ятому класу шорсткості.

6.6.2Для виготовлення електродів необхідно використовувати металевізразки, які мають однаковий і постійний склад і структуру. Металевіелектроди ЕП можна використовувати також для паралельного визначенняшвидкості корозії гравіметричним методом.

  1. Для систематичного контролювання корозивності води системицентралізованого господарсько-питного водопостачання ЕП встаиовлюють врезервуарах чистої води, на трубопроводах, які подають воду та ухарактерних точках системи водопостачання, в першу чергу передводонагрівачами (бойлерами) гарячого водопостачання та в тупиках.
  2. Для систематичного контролювання корозивності води системикомунального теплопостачання ЕП необхідно встановлювати на живильнихта зворотних трубопроводах і в характерних точках теплових мереж. ДатчикиЕП встановлюють перед заповненням системи водою.

6.9Для монтажу ЕП необхідно вварити патрубок датчика у трубу тавиконати монтаж його кабелю. У разі установки датчика в трубопроводі, щоперебуває поза приміщенням, його треба захистити від атмосферних опадів.

  1. Виміри миттєвої швидкості корозії можна проводити не раніше, ніжчерез тиждень після установки датчика в трубопровід коли досягнутастабілізація корозійного процесу на електродах.
  2. Результати визначення швидкості корозії необхідно реєструвати ужурналі на відповідному об'єкті системи централізованого господарсько-питного водопостачання або теплопостачання, За даними швидкості корозіїбудують графіки інтегральних показників корозії відповідного об'єктусистеми протягом звітного періоду.

СОУЖКГ41.00-35077234. 010:2008

Код УКНД 13.060.10, 17.020, 93.025

Ключові слова: вода, корозивність, корозійна агресивність, ступінь корозії, протикорозійний захист, інгібітор корозії, трубопровід, централізоване господарсько-питне водопостачання, комунальне теплопостачання.

СОУ ЖКГ 41.00-35077234. 010:2008

ДОДАТОК А

(довідковий)

БІБЛІОГРАФІЯ

1СНиП 2.04.02-84 Водоснабжение. Наружные сети исооружения.(Водопостачання. Зовнішні мережі і споруди).

  1. СНиП 2.04.07-86 Тепловые сети (Теплові мережі).
  2. ДСанПІН 136/1940 від 15.04.1997р. "Вода питна. Гігієнічні вимогидо якості води централізованого господарсько-питного водопостачання".

4ІSО 8044:1989 Коррозия металлов и сплавов - Словарь (Корозіяметалів і сплавів - Словник).