9.3.3. Профілактичне очищення мережі повинно проводитись по плану з періодичністю, що встановлюється з врахуванням місцевих умов. Для мереж діаметром до 500 мм включно періодичність очистки - не менше одного разу в рік.

Профілактична очистка мережі повинна виконуватись по басейнах: спочатку бокові лінії, а потім магістральні, починаючи з верхів'я.

9.3.4. Очистка мережі повинна здійснюватись при діаметрах труб :

  • до 200 мм - промивкою водою з водопровідної мережі або шляхом накопичення стічної води в колодязях і її залпового скидання;
  • до 500 мм - з допомогою гумових куль або дисків з діаметром на 50...100 мм меншим ніж діаметр труби;
  • 500...1500 мм - з допомогою дерев'яних куль з діаметром на 100...250 мм меншим ніж діаметр труби;
  • більше 1500 мм - з допомогою дерев'яних циліндрів або куль діаметром на 250...500 мм меншим ніж діаметр труби.

Примітка. Довжина циліндра повинна виключати можливість його заклинювання в колекторі в вертикальному стані.

9.3.5. Очистка каналізаційної мережі гідродинамічними каналоочисними машинами, дисками, м'ячами, циліндрами, йоржами та іншими знаряддями та пристроями повинна виконуватись згідно інструкцій, що розробляються на основі цих Правил, інструкцій заводів-виробників з врахуванням місцевих умов.

9.3.6. Прочищення дюкерів повинна виконуватись періодично, в залежності від гідравлічних режимів їх роботи, промивкою водою або пропуском льодових куль. Дюкери довжиною до 100 м можуть очищатись гумовими м'ячами, прив'язаними до троса.

9.3.7. Промивку мережі необхідно вести з колодязів або спеціальних промивних камер, що мають запірні пристрої і дозволяють накопичувати стічну воду і забезпечувати її залпову подачу в трубопроводи.

9.3.8. Роботи по поточному ремонту повинні виконуватись силами служби експлуатації мережі. Чисельність та кваліфікаційний склад бригад повинен затверджуватись головним інженером підприємства (управління) з подачі служби експлуатації мережі.

9.3.9. До капітального ремонту мереж відносять роботи по:

  • спорудження нових, повній або частковій реконструкції існуючих колодязів (камер);
  • перекладанні окремих ділянок ліній з повною або частковою заміною труб;
  • заміні засувок, шиберів, вантузів або їх зношених частин;
  • ремонту окремих споруд, пристроїв та обладнання.

9.3.10. Роботи по капітальному ремонту, как правило, повинні виконуватись згідно проектно-кошторисній документації спеціалізованими будівельними організаціями. Для виконання нескладних робіт можуть залучатись працівники служби експлуатації.

Склад і кваліфікація працівників при капітальному ремонті повинні визначатись в проекті виконання робіт.

9.3.11. Аваріями на каналізаційній мережі вважаються раптові розрушення та закупорювання труб і споруд на мережі, які приводять до припинення відведення стічних вод і підтопленню (з виходом стічних вод на поверхню) та викликають необхідність розкопування трубопроводів.

9.3.12. Аварії на мережах і місцеві підтоплення, викликані забрудненням труб, які перешкоджають нормальній експлуатації мережі, повинні бути ліквідовуватись терміново.

9.3.13. При виникненні аварій або підтоплення на мережі необхідно прийняти термінові заходи для забезпечення :

  • відводу стічних вод перекачуванням в обхід пошкодженої ділянки або через аварійний випуск з повідомленням місцевих органів Державного санітарного нагляду, а при скиді у водойму - органів Мінекобезпеки України;
  • відключення пошкодженої дільниці, а також мережі підвальних приміщень будинків, що перебувають під загрозою затоплення, шляхом закриття засувок або встановлення пробок.

9.3.14. Роботи по аварійному ремонту на каналізаційній мережі повинні виконуватись аварійно-ремонтними бригадами або експлуатаційним персоналом служби мережі в залежності від структури підприємства (управління).

9.3.15. Аварії і випадки підтоплення повинні реєструватись в спеціальному журналі. Про них необхідно терміново повідомляти органи Державного санітарного нагляду, а при скидах у водойми - місцеві органи Мінекобезпеки України.

9.4. Нагляд за експлуатацією мережі і споруд абонентів.

Приймання стічних вод підприємств

9.4.1. Нагляд за експлуатацією систем водопостачання і каналізації абонентів, локальних очисних споруд персонал підприємства (управління) повинен здійснювати згідно затверджених Держжитломунгоспом України "Правилами користування системами комунального водопостачання та каналізації в містах і селищах України"

Для здійснення нагляду в складі підприємства (управління) необхідно організувати інспекцію по контролю за скиданням стічних вод підприємств (інспекцію промислового водовідведення).

9.4.2. Інспекція промислового водовідведення в своїй діяльності повинна керуватись "Правилами охорони поверхневих вод", СНіП 2.04.03-85, "Правилами користування системами комунального водопостачання і водовідведення в містах і селищах України", а також "Правилами приймання стічних вод підприємств в комунальні і відомчі системи каналізації міст та селищ України".

9.4.3. Інспекція промислового водовідведення повинна тісно взаємодіяти з місцевими органами Мінекобезпеки України та Держсаннагляду.

9.4.4. Діяльність інспекції промислового водовідведення повинна забезпечувати ефективний контроль за виконанням договірних умов скидання стічних вод підприємств та організацій як за кількісними, так і за якісними показниками, попереджати можливість залпових скидів концентрованих розчинів шкідливих речовин, вчасне виявлення порушень і застосування економічних санкцій проти порушників.

9.4.5. Контроль за витратою і якістю стічних вод всіх підприємств-абонентів повинен проводитись не рідше одного разу на три місяці. Результати контролю повинні заноситись в спеціальні картотеки (журнали) або в довгочасну пам'ять ЕОМ та зберігатись.

9.4.6. Інспекція промислового водовідведення разом з місцевими органами Держсаннагляду повинна систематично проводити з підприємствами роботу по максимальному скороченню скидання використаних стічних вод за рахунок застосування раціональних технологій, оборотного та повторного використання води, вилучення з стічних вод цінних речовин і т.ін.

Інспекція разом з договірним відділом підприємства (управління) повинна розробляти вимоги до локальних очисних споруд підприємств, обладнанню систем каналізації абонентів і якості стічних вод, що приймаються у місцеву каналізацію, та контролювати виконання цих вимог.

9.4.7. При невиконанні підприємствами обмежень або заходів по нормалізації якості і режиму скидання стічних вод, а також при невчасній оплаті ними послуг каналізації підприємство (управління) має право обмежити об'єм або заборонити скидання стічних вод, а у випадках невиконання цієї заборони при загрозі виходу з ладу мережі та споруд - відключити підприємство від каналізаційної мережі, а також розірвати договір.

9.5. Нагляд за будівництвом та приймання в експлуатацію

9.5.1. Технічний нагляд за будівництвом повинен здійснюватись незалежно від вартості об'єкта. Для проведення контролю в кошторисі на будівництво повинні передбачатись відповідні ресурси.

9.5.2. Представник підприємства (управління), що здійснює технічний нагляд, має право і зобов'язаний :

  • зупинити роботи та вимагати переробки при виявленні дефектів, низької якості робіт, відхилень від проекту та технічних умов;
  • вносити зміни в проект при погодженні з проектною організацією та інстанцією, що затвердила проект;
  • приймати участь в приймальних комісіях;
  • приймати участь в прийманні прихованих робіт.

9.5.3. Прийманню в експлуатацію підлягають колектори і каналізаційні мережі, які можна приєднати до діючої системи і нормально експлуатувати. Для приймання в експлуатацію закінчених будівництвом ділянок, згідно СНіП 3.05.04-85, повинна призначатись Державна або робоча приймальна комісія.

9.5.4. Будівельна організація повинна надати приймальній комісії документи згідно переліку, наведеного в п.1.7.5. цих Правил.

9.5.5. Приймальна комісія повинна перевіряти відповідність документів натурі шляхом оглядів, обмірів, контрольного шурфування, опитування осіб, які здійснювали будівництво і технічний нагляд. Після закінчення роботи комісії акт приймання з всіма матеріалами повинен передаватись підприємству (управлінню).

9.5.6. Перед здаванням трубопроводу комісії представники технічного нагляду, будівельної організації та замовника повинні оглянути його. Огляду підлягають всі камери та колодязі, випуски і водостоки. При обході траси необхідно перевіряти виконання робіт по благоустрою, необхідних для експлуатації.

Примітка. Перед здаванням в експлуатацію трубопроводів діаметром більше 900 мм представники будівельної організації і технічного нагляду повинні оглядати труби зсередини, проходячи по них.

9.5.7. Приймання каналізаційної мережі повинну супроводжуватись інструментальною перевіркою відміток лотків в колодязях (нівелюванням) та прямолінійності (з допомогою дзеркала). В трубопроводі круглого перерізу зображення в дзеркалі повинне мати правильну форму. Відхилення від форми кола по горизонталі допускається не більше 1/4 діаметра, але не більше, ніж на 50 мм в кожну сторону; по вертикалі відхилення не допускаються.

9.5.8. Збудований трубопровід підлягає гідравлічному випробуванню на герметичність згідно СНіП 3.05.04-85.

9.5.9. Нові трубопроводи повинні бути нанесені на планшети, які необхідно зберігати в технічному відділі, а також на оперативній схемі, що знаходиться на диспетчерському пункті, з наведенням колодязів (камер) та присвоєнням відповідних реєстраційних номерів. На нові трубопроводи повинні бути заведені паспорти.

9.5.10. Для вирішення питань по приєднанню користувачів до систем каналізаційної мережі замовник зобов'язаний до складання завдання на проектування отримати від підприємства (управління) дозвіл та технічні умови на приєднання. Технічні умови повинні видаватись підприємством (управлінням) згідно інструкції, затвердженої Держжитлокомунгоспом України.

9.5.11. При погодженні проекту технічний відділ підприємства (управління) повинен перевірити його відповідність виданим технічним умовам, цим Правилам, вимогам СНіП та іншим нормативним документам.

9.5.12. Погоджений екземпляр проекту повинен повертатись замовнику, а другий екземпляр повинен залишатись на підприємстві (управлінні) та використовуватись ним при здійсненні технічного нагляду за будівництвом та при прийманні об'єктів в експлуатацію.

9.5.13. Для здійснення нагляду за будівництвом приєднань між замовником та підприємством (управлінням) повинен складатись договір.

9.6. Технічна документація

9.6.1. Служба експлуатації каналізаційних мереж повинна мати та зберігати додатково до вимог п.1.7 цих Правил технічну документацію :

  • виконавчі креслення всіх підземних мереж і споруд каналізації з координатною прив'язкою;
  • звіт інженерно-геологічної розвідки;
  • плани ліквідації аварій на колекторах та книгу ознайомлення з ними відповідальних працівників;
  • акти комісій по розслідуванню аварій;
  • графіки оглядів каналізаційних мереж;
  • акти технічних оглядів;
  • графіки виконання поточних і планово-запобіжних ремонтів;
  • проекти виконання робіт по капітальному ремонту мережі;
  • акти приймання прихованих робіт;
  • книгу розпоряджень з відмітками про виконання;
  • паспорти водного господарства або екологічні паспорта підприємств зданими про складе водопровідно-каналізаційних споруд та мереж абонента, кількості та якісному складу стічних вод, режимах їх надходження в каналізаційну мережу і т.ін.

9.6.2. Служба експлуатації каналізаційних мереж повинна щорічно складати технічні звіти про результати роботи каналізаційної мережі. Ці звіти повинні охоплювати всі види робіт, достовірно відображати стан господарства каналізаційних мереж і бути основою для розробки перспективних планів розвитку мережі.

10. ОЧИСНІ СПОРУДИ СИСТЕМ КАНАЛІЗАЦІЇ

10.1. Загальні положення

10.1.1. Для каналізації малих населених пунктів передбачають централізовану або децентралізовану схеми каналізації. Для очищення стічних вод при централізованій схемі каналізації застосовують споруди механічної та біологічної очистки стічних вод: решітки, пісколовки, відстійники, аеротенки та біофільтри різних типів, поля фільтрації, біологічні ставки, циркуляційні окислювальні канали, компактні установки заводського виготовлення та ін. Для очистки стічних вод при децентралізованій схемі каналізації застосовують септики, фільтруючі колодязі, поля підземної фільтрації, піщано-гравійні фільтри, фільтруючі траншеї і т. ін.

Склад споруд очистки вибирають в залежності від характеристики та кількості стічних вод, що надходять на очистку, потрібної їх очистки, методу обробки осадку та місцевих умов.

10.1.2. Основними задачами експлуатації очисних споруд каналізації є:

  • забезпечення очистки стічних вод та обробки осадків, їх обеззаражування та відведення від очисних споруд з дотриманням умов, що задовольняють вимоги "Правил охорони поверхневих вод від забруднення стічними водами", а також вимогам місцевих органів по регулюванню використання та охороні вод, Державного санітарного нагляду, охорони рибних запасів;
  • створення умов для належної переробки стічних вод та осадків, що мають використовуватись надалі;
  • організації ефективної, безперебійної та належної роботи очисних споруд, зниження собівартості очистки стічних вод, витрат води та електроенергії на власні потреби;
  • систематичний лабораторно-виробничий та технологічний контроль роботи очисних споруд.

10.2. Приймання в експлуатацію

10.2.1. Приймання в експлуатацію закінчених будівництвом або реконструйованих очисних споруд місцевої каналізації при станціях очистки води повинна здійснюватись у відповідності до вказівок ДБН А.3.1-3-94 «Прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів. Основні положення».