137. Переконсервацію спеціальних машин РХБ захисту при тривалому зберіганні необхідно проводити одночасно по засобах рухомості і спеціальному обладнанню. Переконсервація проводиться відповідно до експлуатаційної документації та вимог керівництв із зберігання.

138. Технічне обслуговування спеціальних машин РХБ захисту, що знаходяться на короткочасному зберіганні, передбачається планами експлуатації і ремонту.

139. Проведення робіт з технічного обслуговування спеціальних машин, що знаходяться на тривалому зберіганні, контроль за технічним станом, поновленням шин, акумуляторних батарей, комплектуючих деталей з обмеженим терміном придатності і переконсервація плануються в плані-графіку комплексного технічного обслуговування і опробування спеціальних машин РХБ захисту, що знаходяться на тривалому зберіганні (додаток 14).

140. План-графік комплексного технічного обслуговування і опробування спеціальних машин РХБ захисту розробляється у кожному підрозділі (складі) на 10 років і щорічно коригується з урахуванням складу, термінів постановки і зняття спеціальних машин з тривалого зберігання, фактично проведених робіт на машинах у попередні роки.

ОПРОБУВАННЯ СПЕЦІАЛЬНИХ МАШИН РХБ ЗАХИСТУ ТРИВАЛОГО ЗБЕРІГАННЯ

141. Опробування спеціальних машин тривалого зберігання проводиться з метою визначення технічного стану засобів рухомості і спеціального обладнання, перевірки якості і ефективності робіт, виконаних при постановці спеціальних машин на зберігання, виявлення і усунення відмов, пошкоджень та інших дефектів.

Опробування проводиться, як правило, при перевірках, при технічному обслуговуванні N 2з, при зберіганні і переконсервації машин, що не герметизуються. Кількість машин, що перевіряються щорічно, повинна становити 10 - 15 % загальної кількості машин, що знаходиться на тривалому зберіганні.

142. Установлюються три види опробування спеціальних машин тривалого зберігання: пуском двигуна на місці зберігання, контрольним пробігом і пуском (включенням) спеціального обладнання.

143. Пуском двигуна на місці щорічно перевіряється 5 - 10 % спеціальних машин, що знаходяться на тривалому зберіганні. Тривалість роботи двигуна повинна бути не більше 30 хвилин влітку і 1 години взимку.

144. Контрольним пробігом з пуском (включенням) спеціального обладнання щорічно перевіряється 5 - 10 % спеціальних машин, що знаходяться на тривалому зберіганні, які раніше не опробовувались на місці.

145. Пуск (включення) спеціального обладнання проводиться на спеціальних машинах, що перевіряються шляхом пробігу, з метою здійснення контролю за справністю, працездатністю і основними характеристиками (параметрів) всіх приладів, агрегатів і спеціального обладнання в цілому.

146. Допускається суміщати опробування спеціального обладнання з опробуванням засобів рухомості на місці, з тим, щоб протягом 10 років зберігання спеціальне обладнання кожної машини опробовувалось не менше двох разів. Тривалість роботи спеціального обладнання при опробуванні не повинна перевищувати 10 % встановлених річних норм використання.

Опробування спеціальних машин шляхом контрольного пробігу проводиться на відстань для автомобілів і для гусеничних машин.

147. При опробуванні спеціальних машин пуском двигуна перевіряються:

легкість пуску двигуна, робота всіх його систем і механізмів, приладів електрообладнання, контрольно-вимірювальних приладів, склоочисників, пневматичного приводу гальм і системи регулювання тиску в шинах;

щільність з'єднання трубопроводів і сальників (чи немає витоку палива, оливи, охолоджувальної, амортизаційної і гальмівної рідин).

148. При опробуванні спеціального обладнання перевіряються справність, працездатність і основні характеристики (параметри) приладів і агрегатів відповідно до інструкцій з експлуатації на конкретні зразки спеціальних машин РХБ захисту.

Опробуванню підлягають спеціальні машини, які раніше відповідно до плану-графіка комплексного технічного обслуговування і опробування машин не перевірялися шляхом контрольного пробігу чи пуском двигуна на місці.

149. Для опробування спеціальних машин, укомплектованих сухозарядженими акумуляторними батареями, використовуються приведені в робочий стан акумуляторні батареї.

150. Перед опробуванням спеціальних машин проводяться їх розконсервація і підготовка до роботи відповідно до інструкцій з експлуатації.

151. Після опробування спеціальних машин виконуються прибирання, миття і технічне обслуговування (машинам, що не герметизуються, - чергове ТО-1з або ТО-2з, машинам, що герметизуються, - ТО-2з). Машини консервуються, і робиться запис у формулярах (паспортах) характеристик (параметрів) спеціального обладнання і картках спеціальних машин тривалого зберігання про проведення контрольного пробігу і опробування спеціального обладнання.

152. При опробуванні спеціальних машин тривалого зберігання контрольним пробігом перевіряються:

легкість пуску двигуна і справність його роботи на всіх режимах;

справність і стабільність показань контрольно-вимірювальних приладів;

чи немає пробуксовки зчеплення (головного фрикціона), плавність рушання машини з місця;

рух на всіх передачах коробки передач і роздавальної коробки; легкість ввімкнення передач (самовільне вимкнення передач, стук і ненормальні шуми в агрегатах не допускаються);

робота механізмів повороту рульового управління (повинна забезпечувати легкість повороту, керованість коліс і повернення рульового колеса в початкове положення);

гальмівний шлях, плавність і одночасність гальмування всіма колесами автомобіля (падіння тиску повітря в системах з пневматичним приводом гальм при одному натисненні на педаль не повинно перевищувати 1,5 кгс/см2); 

справність ручного гальма;

ступінь нагріву ступиць коліс, гальмівних барабанів і картерів агрегатів;

герметичність усіх з'єднань систем охолоджування, живлення, змащування, приводу гальм, регулювання тиску повітря в шинах;

робота склоочисників, приводів включення лебідки, управління жалюзі тощо;

робота нагнітача або фільтровентиляційної установки;

робота засобів зв'язку і навігаційної апаратури.

153. Спеціальні машини РХБ захисту, що пройшли опробування, повинні бути справні і комплектні. Виявлені при випробуванні недоліки і несправності усуваються.

Відповідно за виявленими при опробуванні спеціальних машин дефектами і несправностями, які можуть мати місце в інших машинах, повинні бути перевірені відповідні деталі, вузли і агрегати решти спеціальних машин.

РОЗДІЛ 3ЗБЕРІГАННЯ РІЗНИХ ВИДІВ ЗАСОБІВ РАДІАЦІЙНОГО, ХІМІЧНОГО, БІОЛОГІЧНОГО ЗАХИСТУ

1. Фільтруючі протигази

154. Фільтруючі протигази повинні зберігатися в заводській упаковці в неопалюваних сховищах. В процесі зберігання не допускати потрапляння опадів на тару з протигазами.

155. Обсяг, періодичність оглядів і випробувань протигазів при прийомі, зберіганні і перед відправкою наведено в додатку 11 до цього Керівництва.

156. При огляді тари з протигазами перевіряти наявність і чіткість маркування, цілісність пломб, замків, петель на ящиках, відсутність пошкоджень. У кожному відібраному для огляду ящику перевіряти кількість протигазів згідно з пакувальним листом, якість пакувального матеріалу і правильність упакування.

При огляді протигазових коробок перевіряти якість фарбування, відсутність корозії, погнутості, особливо на горловині і днищі, пересипання і висипання шихти, щільність закручування ковпачків і правильність установки пробок.

При огляді лицьових частин перевіряти відсутність тріщин, поривів, плям на гумі, погнутості і корозії на різьбових частинах і металевих деталях; наявність і стан клапанів, переговорних пристроїв і мембран у них; щільність кріплення клапанної коробки; стан окулярних стекол, окулярних і монтажних обойм.

При огляді сумок для протигазів перевіряти цілість тканини, наявність і справність фурнітури (петель, ремінців, лямок, пряжок тощо).

В процесі огляду протигазів контролювати, чи немає у складових частинах, виготовлених з гуми, полімерних і текстильних матеріалів, ознак біологічних пошкоджень: кольорових плям або смуг, слизу на поверхні, набухання і зміни форми, нальоту цвілі у порошкоподібному або повстяному вигляді, клочкуватих скупчень різного кольору, потемніння і знебарвлення поверхні, порушень еластичності, гниття тощо.

157. Якість протигазів у процесі зберігання перевіряти оглядом і періодичними випробуваннями в хіміко-радіометричних лабораторіях МНС. Один раз на тиждень проводити огляд штабелів з протигазами і усувати дефекти в укладці.

Перевірку герметичності лицьових частин з клапанами вдиху і видиху проводити в такі терміни: перший раз - за шість місяців до закінчення гарантійного терміну зберігання, в подальшому - через кожні два роки їх зберігання.

158. Контроль якості протигазів перед відправкою проводити шляхом огляду. Випробування проводити перед відправкою протигазів зі складу, якщо до чергових періодичних випробувань залишилося менше шести місяців.

159. При прийомі протигазів, що були у використанні, проводити суцільний контроль з розбракуванням за категоріями. При перевірці якості протигазів разом із зовнішнім оглядом одночасно проводити їх випробування (тільки визначення герметичності, опору диханню), яким піддавати 100 % протигазів, що надійшли.

2. Респіратори

160. Респіратори зберігати в неопалюваних сховищах. Обсяг, періодичність оглядів при прийомі, зберіганні і перед відправкою наведено в додатку 11 до цього Керівництва.

161. При огляді респіраторів без розкриття пакетів перевіряти відсутність поривів, проколів, біопошкоджень, стан зварних швів. При огляді респіраторів із розкриттям перевіряти наявність клапанів вдиху і видиху, міцність кріплення тасьми наголовника, що розтягується, до напівмаски та носового затискача до зовнішньої оболонки, пошкоджень фільтрувального матеріалу, зовнішньої оболонки, наголовника, екрану клапана видиху, цілість внутрішньої оболонки в місці її зварювання з сідловинами клапанів вдиху і в місці кріплення тасьми, що розтягується, до напівмаски респіраторів, наявність біопошкоджень.

162. У процесі зберігання респіраторів проводити один раз на тиждень огляд штабелів з усуненням дефектів укладки.

163. Контроль якості респіраторів перед плановою відправкою проводити шляхом огляду без розкриття пакетів. Розкриття пакетів проводити в тому випадку, якщо до чергового огляду залишилося менше шести місяців.

3. Додаткові патрони для захисту від окису вуглецю

164. Додаткові патрони зберігати в неопалюваних сховищах. Обсяг, періодичність оглядів і випробувань додаткових патронів при прийомі, зберіганні і відправці наведені в додатку 11 до цього Керівництва.

165. При проведенні огляду додаткових патронів перевіряти кількість патронів у розкритих ящиках, наявність на патронах маркування із зазначенням маси патрона, гумових кілець для прокладок на внутрішній і зовнішній горловинах, щільність закручування ковпачка і пробки, стан зварних і закочувальних швів, відсутність пересипання шихти в патроні, здирів, сколів, здуття, потертості фарби, ум'ятостей і корозії на патроні, відсутність біопошкоджень.

166. Періодичні випробування додаткових патронів проводити відповідно до вимог експлуатаційної документації.

У процесі зберігання проводити один раз на тиждень огляд штабелів з патронами з усуненням дефектів укладки.

4. Ізолюючі протигази

167. Ізолюючі протигази (без регенеративних патронів) зберігати в неопалюваних сховищах у заводській упаковці. Обсяг, періодичність оглядів і лабораторних випробувань ізолюючих протигазів наведені в додатку 11 до цього Керівництва.

168. При проведенні огляду перевіряти: кількість ізолюючих протигазів в розкритих ящиках, стан скелець окулярів, міцність приєднання клапанів надлишкового тиску і ніпеля до фланців, відсутність проколів, поривів, тріщин, пожовтіння і огрубіння гуми на лицьовій частині і дихальному мішку, щербин на скосах бортів і кільцевому виступі ніпеля; правильність положення металевої пружини і важеля клапана надлишкового тиску (наявність перекосів і погнутостей), справність клапана надлишкового тиску (справний клапан при натисненні пальцем на його головку без заїдань відходить від сідла, а після відпускання пальця вільно повертається в своє первісне положення); цілість каркаса (чи немає поломок, погнутостей), наявність і міцність кріплення накладок, лямок, штирів, кнопок, стягувальної стрічки і замка; цілість сумки, наявність і справність замків, карабінів, пряжок, ременів, а також міцність їх кріплення, наявність у кишені сумки інструменту і запасних частин згідно з відомістю комплектності; відсутність корозії на металевих деталях і вузлах апарата; відсутність біопошкоджень.

169. Періодичні випробування проводити відповідно до вимог експлуатаційної документації.

Один раз на тиждень проводити огляд штабелів з виробами та усувати дефекти в укладці. Категорично забороняється змащувати оливами чи мастилами металеві частини, вузли і з'єднання ізолюючих протигазів. Контроль якості ізолюючих протигазів перед відправкою проводити шляхом огляду. Випробування перед відправкою зі складу проводити, якщо до чергових періодичних випробувань залишилося менше, ніж шість місяців.

5. Регенеративні патрони, брикети додаткової подачі кисню

170. Регенеративні патрони, брикети додаткової подачі кисню зберігати в заводській упаковці окремо від інших видів ЗРХБЗ у вогнетривких, сухих, неопалюваних, добре вентильованих сховищах.

У процесі зберігання не допускати потрапляння опадів і органічних речовин на тару із засобами регенерації.

Температура в сховищі повинна бути не вищою плюс 35° C, а відносна вологість - не більше 90 %.

Не допускається зберігання регенеративних патронів в опалюваних сховищах.