108. При розміщенні спеціальних машин на короткочасне зберігання колеса і підвіски засобів рухомості розвантажуються. При розміщенні на тривале зберігання проводиться розвантаження коліс і підвіски всіх спеціальних машин.

109. У кабінах кожної спеціальної машини РХБ захисту тривалого зберігання на склі лівих дверей кріпиться картка спеціальної машини тривалого зберігання (додаток 10).

Після проведення робіт з опробування і переконсервації спеціальних машин картки машин тривалого зберігання заповнюються заново.

2. Підготовка спеціальних машин РХБ захисту до зберігання

110. Підготовка спеціальних машин до зберігання включає контроль комплектності і технічного (якісного) стану, технічне обслуговування з усуненням виявлених несправностей, консервацію машин, які проводяться відповідно до вимог експлуатаційної документації.

111. Усі спеціальні машини, які поступають у підрозділ (склад), підлягають суцільному контролю. Прийом спеціальних машин проводиться комісією з оформленням акта прийому. При прийомі машини перевіряється на наявність пломб згідно з описами пломбування (на дверцях кабін, капотах, інструментальних ящиках, кузовах, брезентах для укриття тощо) та пошкоджень.

112. При прийомі спеціального обладнання нових машин, що надійшли з промисловості, перевіряються:

комплектність спеціального обладнання згідно з відомостями комплектності;

надійність закріплення знімного обладнання і приладдя;

цілість корпусів і стекол вбудованих засобів вимірювань;

стан лакофарбованих покриттів і брезентових виробів (тентів, накидок, сумок тощо);

стан засобів колективного захисту і спеціальної обробки;

стан приладів РХБ розвідки;

стан зовнішніх поверхонь різних ємностей (цистерн, резервуарів, баків);

якість консервації силових агрегатів, систем, вузлів, деталей, поверхонь;

правильність оформлення експлуатаційної документації.

113. Контроль за технічним (якісним) станом, підготовкою до зберігання і зберіганням засобів рухомості спеціальних машин здійснюється згідно з вимогами керівних документів щодо зберігання автомобільної техніки та майна МНС.

114. При прийомі спеціальних машин РХБ захисту, що надійшли з підрозділів Міністерства і були у використані, додатково проводити перевірку работоздатності і справності кожної спеціальної машини шляхом пуску (включення в роботу) засобів рухомості і спецобладнання і перевірки основних технічних характеристик (параметрів). Пуск (включення в роботу) і перевірку параметрів проводити відповідно до інструкції з експлуатації.

Гумотканинні і гумометалеві рукави із закінченим гарантійним терміном, а також із невстановленим роком виготовлення підлягають гідравлічним опробуванням.

115. Обсяг і порядок виконання робіт з технічного обслуговування спеціальних машин при підготовці до зберігання визначаються експлуатаційною документацією. Крім того, на кожній машині проводяться прибирально-миючі роботи і відновлення лакофарбованих покриттів.

116. Підготовка до зберігання спеціального обладнання і засобів рухомості здійснюється одночасно. Технічне обслуговування при підготовці спеціальних машин до зберігання починається з проведення прибирально-миючих робіт. При виконанні цих робіт не допускається потрапляння води, пилу і бруду у внутрішні порожнини агрегатів і систем засобів рухомості і спеціального обладнання. Зовнішні поверхні всіх агрегатів протираються насухо, із тяжкодоступних місць волога видаляється стисненим повітрям. Пошкоджені лакофарбовані покриття повинні бути відновлені шляхом проведення часткового або повного пофарбування.

117. Зміст робіт з технічного обслуговування і консервації, що виконуються при підготовці спеціального обладнання машин РХБ захисту до короткочасного і тривалого зберігання, викладено в інструкціях з експлуатації.

118. Для консервації спеціального обладнання машин РХБ захисту застосовуються два способи:

консервація з герметизацією корпусів машин методами "чохол", "напівчохол", "заклейка" з використанням осушувачів та інгібіторів корозії;

консервація без герметизації корпусів методом нанесення мастил для консервації, олив і полімерних покриттів.

Консервації методом "чохол" підлягають, головним чином, малогабаритні спеціальні машини типу УАЗ - 469рх.

Консервації методом "напівчохол" підлягають машини РХБ розвідки, що мають герметичні днища.

Консервації методом "заклейка" підлягають спеціальні машини з кузовами типу К-131, К-66, герметизації яких може бути досягнуто шляхом заклеювання щілин і отворів спеціальними матеріалами.

Консервації без герметизації корпусів за допомогою нанесення олив для консервації і мастил підлягають, як правило, машини спеціальної обробки, димові машини, механічні змішувачі.

119. При консервації машин способом герметизації із застосуванням поліетиленових плівок і осушувачів повітря спеціальне обладнання, у тому числі і прилади РХБ розвідки, що знаходяться всередині об'єктів, що герметизуються, зберігається в машинах і додатковій консервації не підлягають.

120. При консервації машин РХБ розвідки без герметизації для тривалого зберігання прилади РХБ розвідки консервуються методом зачохлювання в полімерну плівку.

Допускається в необхідних випадках, за особливими вказівками, зберігати прилади РХБ розвідки всередині машин, що не герметизуються, при обов'язковій консервації кожного приладу методом зачохлювання в полімерну плівку з осушувачем.

121. Консервація з герметизацією методом "заклейка" полягає в герметизації щілин і отворів в кузові машини і розміщенні всередині кузова осушувача (силікагелю). Таким способом можуть бути законсервовані пересувні ремонтні хімічні майстерні, автодегазаційні станції, димові машини, автолабораторії, бокові ящики і відсіки спеціальних машин тощо.

При застосуванні методу "заклейка" щілини в кузовах шириною до і отвори діаметром до герметизуються мастикою ЗЗК-Зу, а нещільності великих розмірів - липкою поліетиленовою стрічкою або герметизуючими прогумованими тканинами ТТ, МВКШ, БЦ-УТ, 780, розкроєними за розмірами місць герметизації з розрахунком перекриття щілин і отворів на 60 - з кожної сторони. Місця приклеювання герметизуючої тканини ретельно очищаються від забруднень, знежирюються уайт-спіритом і насухо протираються дрантям. Герметизуючі смужки прогумованих тканин і місця їх приклеювання двічі змащуються клеєм ХВК-2а з витримкою кожного шару на повітрі протягом 2 - 5 хв. Герметизація проводиться накладенням стрічок тканин і їх накоченням гумовим валом. Краї приклеєної тканини промазуються рівним шаром мастики ЗЗК-Зу.

122. Як вологопоглинач застосовується силікагель дрібнопористий КСМ, ШСМ в кількості на об'єму, що герметизується. Вологість повітря в об'ємах, що герметизуються, контролюється за допомогою індикаторного паперу або зважування контрольного мішечка.

123. Консервації летючими інгібіторами корозії підлягають внутрішні поверхні цистерн, трубопроводів, камер, ємностей, шаф спеціальних машин і приладів за наявності відповідних вимог в інструкціях з експлуатації.

При застосуванні летючих інгібіторів корозії для консервації спецобладнання, розміщеного всередині кузовів машин, усі щілини, отвори повинні бути загерметизовані за допомогою пробок, заглушок, люків, проклеєних стрічок, мастик.

Силікагель, інгібітори корозії на силікагелевій основі розфасовуються в мішечки з нещільної тканини (бязь вибілена, марля вибілена тощо), які розміщуються усередині загерметизованих об'ємів поблизу найчутливіших до корозії частин або рівномірно по загерметизованому об'єму.

Застосування летючих інгібіторів корозії можливе і без силікагеля. В цьому випадку інгібітори корозії наносяться на поверхні, що консервуються, способом розпилювання.

3. Утримання спеціальних машин на зберіганні

124. Утримання спеціальних машин на зберіганні - це комплекс організаційно-технічних заходів, направлених на забезпечення їх збереження, справності і постійної готовності до використання за призначенням. Утримання спеціальних машин на зберіганні включає догляд, технічне обслуговування, поновлення комплектуючих виробів, контроль (опробування) за станом машин і переконсервацією в процесі зберігання.

ДОГЛЯД ЗА СПЕЦІАЛЬНИМИ МАШИНАМИ, ЩО ЗНАХОДЯТЬСЯ НА ЗБЕРІГАННІ

125. При зберіганні, догляд за спеціальними машинами проводиться з метою підтримки їх у чистоті і забезпечені встановленого порядку стосовно їх зберігання. Він включає роботи з підтримки спеціального обладнання і засобів рухомості в чистоті, прибирання місць стоянки і під'їзних шляхів, перевірки комплектності машин, виявлення і усунення підтікань палива, оливи, охолоджуючої і гальмівної рідин, підтримки тиску повітря в шинах і встановленого рівня електроліту в акумуляторних батареях, палива в баках, охолоджуючої і спеціальної рідин у відповідних системах і вузлах, видалення із пофарбованих і непофарбованих поверхонь продуктів корозії і тимчасового їх захисту.

126. Догляд за спеціальними машинами, що знаходяться на короткочасному зберіганні у підрозділах, проводиться в години, визначені розпорядком дня, у парково-господарські дні штатними водіями (розрахунками) під керівництвом посадових осіб підрозділів.

На складах догляд за спеціальними машинами, що знаходяться на короткочасному зберіганні, проводити не рідше одного разу на тиждень згідно з планами роботи.

127. Догляд за спеціальними машинами, що знаходяться на тривалому зберіганні, проводиться силами підрозділів зберігання (технічного обслуговування) з таким розрахунком, щоб на кожній машині роботи проводилися один раз на місяць.

Зміст і порядок виконання робіт з догляду за засобами рухомості спеціальних машин викладені у керівних документах з питань зберігання автомобільної техніки та майна МНС та в інструкціях з експлуатації.

ТЕХНІЧНЕ ОБСЛУГОВУВАННЯ СПЕЦІАЛЬНИХ МАШИН ПРИ ЗБЕРІГАННІ

128. Технічне обслуговування спеціальних машин при зберіганні полягає у виконанні на них у встановлені терміни комплексу робіт, визначених нормативно-технічною документацією. Технічне обслуговування включає перевірку технічного стану і роботоздатності, якості консервації, усунення виявлених недоліків, заміну комплектуючих виробів з термінами придатності, що закінчуються, та інші роботи, передбачені інструкціями з експлуатації.

129. Висока якість технічного обслуговування спеціальних машин РХБ захисту при зберіганні забезпечується шляхом комплексного планування і проведення всіх видів технічного обслуговування як для спеціального обладнання, так і для засобів рухомості.

130. Для спеціальних машин РХБ захисту встановлюються такі єдині види комплексного технічного обслуговування при зберіганні:

При короткочасному зберіганні - технічні обслуговування ТО-1 і ТО-2 в терміни, передбачені для спеціальних машин з обмеженою витратою ресурсу:

при тривалому зберіганні:

технічне обслуговування N 1 при зберіганні - ТО-1з;

технічне обслуговування N 2 при зберіганні -ТО-2з;

регламентоване технічне обслуговування - РТО.

131. Технічне обслуговування спеціальних машин при тривалому зберіганні проводиться:

ТО-1з - після одного року зберігання або за результатами огляду (перевірки, інспекції) машин посадовими особами;

ТО-2з - після двох років зберігання або за результатами огляду (перевірки, інспекції) машин посадовими особами;

РТО - через 6 - 10 років зберігання.

132. Види, періодичність проведення комплексного технічного обслуговування спеціальних машин РХБ захисту при зберіганні, обсяг і технологічна послідовність виконання робіт встановлюються інструкціями з експлуатації.

До коригування інструкцій з експлуатації роботи з технічного обслуговування спеціального обладнання машин РХБ захисту необхідно суміщати за часом зі встановленими видами технічного обслуговування засобів рухомості (табл. 4).

Таблиця 4

Види комплексного технічного обслуговування спеціальних машин РХБ захисту

Вид зберігання 

Комплексні ТО 

Технічне обслуговування засобів рухомості і спеціального обладнання 

засоби рухомості 

спеціальне обладнання 

Короткочасне 

ТО-1 

ТО-1 

Щомісячне технічне обслуговування ТО-М 

ТО-2 

ТО-2 

Періодичне технічне обслуговування ПО 

Тривале 

ТО-1з 

ТО-1з 

Річне технічне обслуговування РічТО 

ТО-2з 

ТО-2з 

Річне технічне обслуговування РічТО 

133. Регламентоване технічне обслуговування спеціальних машин РХБ захисту проводиться через 6 - 10 років зберігання з метою підтримки їх експлуатаційної надійності і справності до регламентованого ремонту.

Обсяг робіт з регламентованого технічного обслуговування кожної марки машин встановлюється інструкціями з регламентованого технічного обслуговування на засоби рухомості і спеціальне обладнання.

134. Технічне обслуговування спеціальних машин при короткочасному зберіганні проводиться, як правило, в парково-господарські дні, технічні обслуговування ТО-1з, ТО-2з і регламентоване технічне обслуговування при тривалому зберіганні - в спеціально заплановані для цього дні.

135. Технічне обслуговування акумуляторних батарей, що зберігаються на машинах і знятих з машин, проводиться в терміни і обсягах, які визначені у керівних документах з питань зберігання автомобільної техніки та майна МНС.

136. Забороняється скорочувати обсяг робіт з технічного обслуговування, а також зменшувати відведений для технічного обслуговування час, завдаючи шкоди якості робіт, що виконуються.