3.3. Використання розчинів препарату “Акватон- :

3.3.1. Санітарну обробку ємностей для транспортування та зберігання води (резервуарів, автоцистерн) методом зрошування необхідно проводити в декілька етапів:

замочування та механічна очистка внутрішньої поверхні ємності/резервуару; промивка її водою;

зрошення внутрішніх поверхонь ємності розчином препарату “Акватон-, що містить 6-10 мг/л діючої речовини; норма витрат розчину 0.9 –1.0 л/м2;

експозиція – 60 хв.;

відмивка ємності/резервуару від розчину препарату “Акватон- не потрібна. Через кран відпуску води необхідно спустити залишки розчину препарату “Акватон- (обробка крану), після чого оброблену ємність використовують за призначенням.

3.3.2. Під час проведення санітарної обробки ємностей для транспортування і зберігання води “методом наповнення” послідовність етапів повинна бути наступною:

замочування та механічна очистка внутрішньої поверхні ємності/резервуару; промивка її водою;

наповнення ємності/резервуару розчином препарату “Акватон-, що містить 3-6 мг/л діючої речовини;

експозиція – 60 хв.;

відмивка ємності/резервуару від розчину препарату “Акватон- не потрібна. Необхідно спустити весь об’єм розчину препарату із ємності/резервуару через кран відпуску води (обробка крану), після чого можна використовувати цю ємність/резервуар за призначенням.

3.3.3. Порядок проведення санітарної обробки трубопроводів для транспортування води повинен бути наступним:

розчин препарату “Акватон- з концентрацією діючої речовини 3-6 мг/л заливають в головний колектор трубопроводу;

-насосами (під тиском) розчин пропускають через обладнання і трубопроводи;

- експозиція – 60 хв.;

- відмивка стаціонарних трубопроводів і обладнання локальних систем водообробки від розчину препарату “Акватон- не потрібна. Необхідно спустити об’єм води через крани спуску води (обробка кранів), після чого ємність/резервуар можна використовувати за призначенням.

3.3.4. Порядок проведення санітарної обробки з’єднувальних шлангів (гнучких поліетиленових, гумових та ін.) для транспортування води повинен бути наступним:

розчин препарату “Акватон- з концентрацією діючої речовини 6-10 мг/л заливають у ванну для дезинфекції ( або іншу окрему ємність);

занурюють у ванну для дезинфекції з’єднувальні шланги; перевіряють, щоб усередині шлангів не було бульбашок повітря;

експозиція – 60 хв.;

відмивка з’єднувальних шлангів від розчину препарату “Акватон- не потрібна. Після закінчення експозиції необхідно вийняти шланги з ванни, наповненої розчином препарату “Акватон-, вилити з шлангів залишки розчину. Кінці шлангів закрити заглушками або водонепроникними чохлами.

Зберігати шланги необхідно підвішеними на кронштейнах в спеціально призначеному місці.

Увага: якщо для миття ємностей або шлангів використовуються миючі засоби, необхідне ретельне відмивання від миючого засобу, тому що аніонні поверхнево-активні речовини, що можуть входити до складу миючого засобу, дезактивують дію препарату “Акватон-.

3.4. Контроль якості знезараження проводиться за результатами мікробіологічних досліджень води (з обробленої ємності, стаціонарних труб трубопроводів і з’єднувальних шлангів).

3.5. Періодичність проведення знезараження ємностей для транспортування і зберігання води (резервуарів, автоцистерн), стаціонарних трубопроводів і з’єднувальних шлангів – у відповідності з діючими нормативними документами Міністерства охорони здоров’я України.

3.6. Рекомендується в проміжках між відпуском води в тару споживача проводити санітарну обробку металічного крану (наконечника), через який здійснюють відпуск води, шляхом занурення його на 1-3 хвилини в розчин препарату «Акватон-10» з концентрацією діючої речовини 10 мг/л. Перед відпуском води в тару наступного споживача відмивка металічного крану (наконечника) від розчину препарату «Акватон» непотрібна. Розчин препарату «Акватон-10» з цією метою необхідно готувати не рідше, ніж 1 раз на 2 дні.

Санітарні вимоги до персоналу, що бере участь у знезараженні

препаратом “Акватон- технологічного обладнання

в локальних системах водообробки

4.1. Працівники, що виконують роботи по знезараженню розчинами препарату “Акватон- технологічного обладнання в локальних системах водообробки (трубопроводів, шлангів і ємностей для транспортування і зберігання води), повинні обов’язково, як працівники водопроводу, у відповідності з діючими вимогами Міністерства охорони здоров’я України, періодично проходити медичні огляди.

Особиста медична книжка встановленого зразку повинна постійно знаходитись на робочому місці.

4.2. Персонал, що виконує обробку технологічного обладнання в локальних системах водообробки розчином препарату “Акватон-, повинен забезпечуватись спецодягом ( халатом, курткою, шапочкою, фартухом) і жорстко дотримуватись правил виробничої та особистої гігієни.

4.3. Рекомендується персоналу, що здійснює реалізацію води споживачам, перед початком роботи і під час роботи після миття рук, зполіскувати їх в розчині препарату «Акватон-10» з концентрацією діючої речовини 6-10 мг/л.

5. Вимоги безпеки при роботі з препаратом

“Акватон-

5.1. Роботи, пов’язані з приготуванням робочих розчинів препарату “Акватон-, необхідно виконувати в спецодязі (халат, куртка, шапочка, фартух) з дотриманням правил виробничої та особистої гігієни.

5.2. Спеціальні заходи перестороги при роботі з розчинами препарату “Акватон- не потребуються, тому що він не виявляє подразнюючої дії на шкіру та слизові оболонки ( 4-й клас безпеки по ГОСТ 12.1.007-76).

При випадковому попаданні розчинів препарату “Акватон- на шкіру, слизові оболонки, їх промивають водою.

5.3. Під час роботи забороняється курити, пити, приймати їжу. Після роботи руки необхідно вимити водою з милом.

5.4. При використанні препарату “Акватон- необхідно дотримуватись вимог СанПіНу до якості питної води № 136/1940.

Залишкові концентрації ДР препарату і очищеній питній воді не повинні перевищувати 1 мг/дм3.

Стічні води повинні відповідати нормативам, встановленим закладами санітарного нагляду у відповідності до СанПіНу 4630-88.

Нормативні посилання

1. Закон України “Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення України”;

2. Порядок розробки, побудови, викладення, оформлення, затвердження державних санітарних правил і норм, гігієнічних нормативів та методичних документів, погодження, затверджений Постановою Головного державного санітарного лікаря України від 27.05.1998 р. №11.

3. Класифікатор санітарно-гігієнічних нормативних і методичних документів, затверджений Постановою Головного державного санітарного лікаря України від 27.05.1998 р. №11.

4. Гігієнічний висновок державної санітарно-гігієнічної експертизи на вітчизняну продукцію № 5.02.28/В-889 від 21.12.98 р.

5. ГОСТ 12.1.007-76. ССБТ. Шкідливі речовини. Класифікація і загальні вимоги безпеки.

6. ТУ У 25274537.002-98. “Препарат ”Акватон-

7. СанПіН “Вода питна. Гігієнічні вимоги до якості води централізованого господарсько-питного водопостачання”, реєстр. № 136/1940 від 15.04.97.

8. СанПіН 4630-88.

Довідкова література

Мариевский В.Ф., Баранова А.И., Александрова Л.Н. Методы обеззараживания питьевой воды и здоровье человека. // Питьевая вода-98: Мат-лы 4 междун. Научно-техн. конф.-Одесса: “Астропринт”, 1998.- С.157-161.

Воинцева И.И., Гембицкий П.а., Валецкий П.М. Новые биоцидные полимеры на основе отечественного сырья для антисептирования воды, борьбы с инфекцией (включая туберкулез), с биокоррозией и биообрастанием. // ХУІ Менделеевский съезд по общей и прикладной химии: Мат-лы съезда. - М.: 1998.- С.303.

Мариевский В.Ф., Баранова А.И., Фалендыш Н.Ф., Нижник Ю.В., Александрова Л.Н. Нетоксичные реагенты неокислительного действия для обеззараживания воды. / Розвиток виробництва нових високоефективних коагулянтів і флокулянтів та технологій їх впровадження у практику очищення природних та стічних вод: Мат-ли конф. - Київ, 1998.- С.26-27.

Мариевский В.Ф., Баранова А.И., Фалендыш Н.Ф., Оленченко В.Н., Демченко В.Я. Биоцидные полимеры в технологии подготовки питьевой воды. //»ЭТЭВК-99»: Сб. докл. Междун. конгресса.- Ялта, 1999.-С.19-21.