7.2. З метою встановлення відповідності якості води вимогам п. 7.1 цієї Інструкції щоквартально повинен проводитися її аналіз у лабораторії місцевої санепідстанції. Відбір проб води для аналізу повинен проводитися з пожежно-зрошувального трубопроводу в місцях підключення споживачів.

Місце й графік відбору проб води затверджується технічним керівником шахти й погоджується з органами санепіднагляду.

7.3. У місцях підключення споживачів води до трубопроводу повинні бути встановлені фільтри для очищення води від механічних зависів, розмір яких перевищує 0,5 мм. Фільтри повинні встановлюватися незалежно від якості води, яка надходить. За наявності на дільниці зрошувальної установки, до комплекту якої входить фільтр, застосування додаткового фільтра не вимагається.

7.4. Дільничний пожежно-зрошувальний трубопровід повинен бути розрахований на пропуск такої кількості води, яка забезпечує заданий режим роботи засобів пилоподавлення на дільниці.

Загальна витрата води у дільничному трубопроводі визначається за формулою:

де – загальна витрата води по дільниці, м3/с;

– коефіцієнт одночасності роботи однотипних споживачів (значення приймається за табл. 5);

– число одночасно працюючих споживачів;

n – число однотипних споживачів;

– витрата води на одиничного споживача, визначена за технічною характеристикою засобів пилоподавлення або за продуктивністю технологічного процесу і питомою витратою води (див. табл. 2, 3 і 4), м3/с.

Таблиця 5

Коефіцієнт одночасності роботи однотипних споживачів

Споживачі

Коефіцієнт одночасності при числі споживачів

1–2

3–5

5–10

понад 10

1

2

3

4

5

Виймальні машини і вантажно-перевантажувальні пункти

1,0

0,85

0,75

0,5

Бурильні машини, свердла, молотки

1,0

0,9

0,8

0,6

Установки для нагнітання води в пласт

1,0

0,9

0,8

0,6

Водяні завіси

1,0

0,7

0,4

0,2

Перекидувачі

1,0

1,0

0,95

Водозабірні пункти для обмивання виро-бок і заповнення посудин водяних заслонів

0,5

0,3

0,3

0,3

7.5 Необхідний тиск води в дільничному пожежно-зрошувальному трубопроводі в місці приєднання забійного водопроводу розраховується за такою залежністю:

Р = Рспожив. + аQL + 0,01L sin??,

де Р – тиск води в дільничному трубопроводі, МПа;

Рспожив. – тиск води у найбільш віддаленого споживача (приймається за табл. 2, 3 і 4), МПа;

а – коефіцієнт пропорційності, який дорівнює 4??10-7, 1,2??10-7 і 5??10-6 для водопроводу діаметром відповідно 25, 32 і 38 мм;

Q – витрата води у вибійному трубопроводі, л/хв.;

L – довжина вибійного водопроводу, м;

?? – кут падіння пласта, град.

Примітка. У разі подавання води зверху вниз останній додаток береться зі знаком мінус.

7.6. У випадках, коли в місцях відводу води до споживачів не може бути забезпечений необхідний тиск води, повинні застосовуватися насосні установки.

Тиск води на всмоктуванні зрошувальних насосних установок не повинен перевищувати 1,5 МПа, а на всмоктуванні установок для нагнітання рідини у пласт повинен бути не менше як 0,5 МПа.

8. Організація робіт щодо боротьби з пилом та контроль якості застосовуваних заходів

8.1. Організація робіт щодо боротьби з пилом на шахті покладається на технічного керівника підприємства.

8.2. Виконання заходів щодо боротьби з пилом проводиться силами дільниць у закріплених за ними виробках. Окремі види робіт для різних дільниць можуть виконуватися дільницею профілактичних робіт із техніки безпеки.

8.3. Керівник виробничої дільниці разом із керівником дільниці ВТБ визначає потребу і складає заявку на обладнання, запасні частини, контрольно-вимірювальні прилади й матеріали для боротьби з пилом.

8.4. Механік дільниці повинен забезпечити технічне обслуговування й роботу обладнання для боротьби з пилом, а також засобів пилоподавлення й пилозбирання вибійних машин відповідно до посібника з їх експлуатації й виконання планово-попереджувальних ремонтів, а головний механік шахти повинен забезпечувати ремонт зазначеного обладнання.

8.5. Організація робіт щодо водопідготовки та водозабезпечення з метою пилоподавлення покладається на головного механіка шахти.

8.6. Контроль обладнання, що надходить на шахту, здійснюється енергомеханічною службою шахти відповідно до технічної документації.

8.7. Посадові особи під час виявлення порушень заходів із боротьби з пилом повинні вживати заходів щодо їх усунення.

8.8. Загальний контроль за виконанням протипилових заходів і станом засобів боротьби з пилом на шахті, а також організація контролю запилення повітря у підземних виробках покладаються на дільниці вентиляції й техніки безпеки.

8.9. Контроль якості заходів щодо боротьби з пилом містить:

– контроль за станом обладнання для пилоподавлення, який розподіляється на оперативний і періодичний;

– контроль концентрації пилу у повітрі відповідно до Інструкції з виміру концентрації пилу в шахтах та обліку пилових навантажень.

8.10. Оперативний (щозмінний) контроль здійснюється посадовими особами дільниці, у віданні яких знаходяться виробки, а також посадовими особами шахти і дільниці ВТБ під час відвідування виробок.

8.11. Періодичний контроль провадиться не рідше одного разу на місяць керівником дільниці ВТБ або його помічником разом із керівником виробничої дільниці (помічником або механіком дільниці).

Результати контролю та усунення порушень відображаються в книзі нарядів дільниці ВТБ.

8.12. Під час оперативного контролю контролюється стан обладнання для боротьби з пилом, справність його роботи, стан пожежно-зрошувальних трубопроводів та вибійних водопроводів.

8.13. У випадку виявлення під час оперативного контролю несправностей або невикористовування засобів боротьби з пилом, а також при порушенні технології проведення заходів знепилювання роботи у виробках повинні бути зупинені й вжиті заходи щодо усунення цих недоліків.

8.14. Під час періодичного контролю перевіряється відповідність фактичних параметрів використовуваних способів і засобів боротьби з пилом, зазначених у паспортах виїмкової дільниці, проведення та кріплення підземних виробок за допомогою контрольно-вимірювальних приладів (манометрів, лічильників-витратомірів, водомірів, вологомірів та ін.). У випадку виявлення порушень повинні бути дані приписи відповідним службам для їх усунення.