3.4.10.6. Вимоги до виконання і оцінювання вправи "Об'їзд перешкоди по кривій".

Ділянка траси позначається чотирма стійками заввишки на внутрішній і зовнішній кривій. Радіус коридору по вісі повинен становити , а ширина коридору . Максимальна відстань в середині кривої від вісі траси . Хорда внутрішньої кривої повинна дорівнювати .

Тролейбус повинен проїхати ділянку траси по кривому коридору.

Якщо при виконанні вправи конкурсантом було допущено наїзд хоча б на одну стійку або лінію розмітки коридору, нараховується 100 штрафних балів.

3.4.10.7. Вимоги до виконання і оцінювання вправи "Нерівності дороги".

На майданчику траси по діагоналі прямокутника розміром 0,8 х встановлюються дві перешкоди заввишки , які імітують нерівності дороги.

Конкурсант повинен проїхати над перешкодами так, щоб вони були між колесами переднього і заднього моста тролейбуса.

У разі зміщення або наїзду на перешкоду нараховується 30 штрафних балів за кожне порушення.

Якщо під час виконання вправи конкурсант порушив правила проїзду перешкод, нараховується 100 штрафних балів.

3.4.10.8. Вимоги до виконання і оцінювання вправи "Стоп-лінія".

Стоп-лінія позначається білою смугою завширшки , нанесеною на проїжджій частині, і двома стійками заввишки , встановленими на відстані від фінішу. Ширина між стійками повинна становити . Впритул до білої смуги з обох боків наносяться яскравою фарбою п'ять смуг завширшки кожна.

Виконання вправи вважається правильним, якщо під час зупинки тролейбуса передні колеса мають контакт із стоп-лінією.

За кожну збиту стійку при під'їзді до стоп-лінії нараховується 20 штрафних балів.

Якщо тролейбус не доїхав або переїхав стоп-лінію, але обидва передніх колеса мають контакт з прилеглою лінією, або одне колесо зі стоп-лінією, а інше з прилеглою до нього, нараховується 10 штрафних балів за кожну відмітку.

Якщо конкурсант не зупинив тролейбус або зупинив його за смугами стоп-лінії, зробив повторні пуски, нараховується 100 штрафних балів.

3.4.11. Проходження траси вважається закінченим після відключення конкурсантом високовольтних та низьковольтних кіл трамвайного вагона (тролейбуса), встановленні реверсора в нейтральне положення, виходу з рухомого складу та доповіді судді на фініші про закінчення змагання.

Після доповіді конкурсанта суддя на фініші зупиняє секундомір. Загальний час проходження траси полігона береться згідно з автоматичною системою контролю часу. У разі неспрацювання автоматичної системи суддя на фініші звіряє час контрольного секундоміра з показаннями секундоміра судді, що супроводжував конкурсанта.

3.4.12. За кожну прострочену секунду проходження траси нараховується 10 штрафних балів.

У разі навмисного невиконання однієї із вправ учаснику змагання нараховується максимальна кількість штрафних балів за даний вид змагань.

3.4.13. Результати змагання з майстерності керування трамваєм та тролейбусом встановлюються за сумою штрафних балів, нарахованих за перевищення контрольного часу проходження траси, і штрафних балів, одержаних за виконання окремих вправ.

3.4.14. Якщо в процесі змагань виникла технічна несправність трамвая (тролейбуса) не з вини конкурсанта, то за рішенням головного судді змагань йому може бути надана повторна спроба проїхати трасу після усунення несправності або наданий інший трамвай (тролейбус).

4. Виявлення переможців та оцінка результатів Конкурсу

4.1. Результати оцінювання конкурсантів за кожним видом змагань заносяться до протоколу (додаток 4), які після закінчення змагання підписуються членами суддівської бригади і здаються головному судді змагань.

Проти кожного виправлення у протоколі старшим суддею робиться запис "виправленому вірити" і ставиться підпис.

4.2. Переможець змагання визначається за сумою штрафних балів. Більш високе місце займає конкурсант, що набрав меншу кількість штрафних балів. У випадку однакової кількості штрафних балів у декількох учасників - за найменшим часом, витраченим на виконання вправ.

4.3. Перше місце у Конкурсі займає конкурсант, який набрав найменшу суму штрафних балів, одержаних за всіма видами змагань. При рівній кількості штрафних балів, перевага надається учаснику, який має кращий результат у змаганні з майстерності керування.

4.4. За результатами Конкурсу відповідно до вимог Положення про атестаційну комісію підприємств міського електротранспорту з визначення кваліфікації водіїв трамвая та тролейбуса, затвердженого наказом Держжитлокомунгоспу України від 30.06.2004 р. N 70, конкурсанту, якщо він посів одне з призових місць, може бути достроково підвищено клас кваліфікації.