Позаду випробовуваного зразка встановлюють ящик-накопичувач осколків, який являє собою камеру, що має спереду отвір розміром не менше 440 х 440 мм, служить для збору осколків скла, які відокремлюються від задньої поверхні випробовуваного зразка і кулі, що пройшла крізь цей зразок.

За випробовуваним зразком у ящику-накопичувачі осколків на відстані 150 мм установлюють контрольний екран (з алюмінієвої фольги товщиною 0,05 мм) розміром не менше 400x400 мм.

Конструкція ящика-накопичувача осколків повинна забезпечувати вільне спостереження і заміну контрольної фольги.

Пристрій виміру швидкості кулі являє собою електронну систему, що вимірює час польоту кулі між двома датчиками-мішенями, розташованими на фіксованій відстані 300-500 мм за траєкторією польоту кулі. При прольоті кулі через перший датчик-мішень формується імпульс, що включає частотомір, який підраховує кількість імпульсів, що виробляє високочастотний генератор пристрою. При прольоті кулі через другий датчик-мішень подачу імпульсу припиняють. Швидкість кулі визначають шляхом розрахунку. Швидкість кулі вимірюють на відстані не більше 2,5 м перед випробовуваним зразком. Похибка виміру не повинна бути більше 1,0 м/с.

Ж.4 Проведення випробування

Зброю і боєприпаси вибирають за додатком Д відповідно класу захисту, для якого випробовують багатошарове скло.

Роблять декілька попередніх пострілів для того, щоб визначити, чи відповідає швидкість удару межам допусків додатка Д, і при необхідності регулюють (замінюють) боєприпаси.

Зразок встановлюють у рамі на відстані від дула вогнепальної зброї згідно з додатком Д стороною, яка атакується зброєю.

Креслять рівносторонній трикутник у центрі випробовуваного зразка з довжиною сторін (125±10)мм і позначають вершини так, щоб вони були добре видимі стрільцю. Роблять три постріли по випробовуваному зразку відповідно до умов випробування і додатка Д. Визначають швидкість удару. Визначають відстань між центрами трьох ударів із точністю до 1мм. Оглядають випробовуваний зразок на наявність наскрізних отворів.

Перевіряють наявність фрагментів і осколків скла, що відокремилися від задньої поверхні випробовуваного зразка в ящик-накопичувач.

ЗО36

ДСТУ Б В.2.7- 123 - 2004 (ГОСТ 30826-2001)

Видаляють використану контрольну фольгу, оглянувши її на наявність отворів при прямому висвітленні зі зворотної сторони, попередньо усунувши з неї м'якою щіткою налиплі часточки. Обновлюють фольгу і повторюють випробування на інших зразках.

Випробування вважають правильно проведеними для обраного класу кулестійкості, якщо швидкість і відстань між ударами відповідають заданим.

Ж. 5 Оцінювання результату

Характер ураження контролюють після кожного пострілу за станом контрольного екрана і тильної сторони зразка.

Прострілом вважають наскрізне пробивання зразка кулею або її осколком.

Вважається, що скло витримало випробування, якщо відсутнє пробиття контрольного екрана кулею або осколками скла.

Ж.6 В якості зразків допускається використання готових виробів за розмірами конструкторської документації. При цьому розроблюють індивідуальну методику випробувань, враховуючи питання безпеки їхнього проведення.

37 31

ДСТУ Б В.2.7- 123 - 2004 (ГОСТ 30826-2001)

Додаток И

( рекомендований)

Випробування вибухобезпечного скла на

стійкість при дії повітряної ударної хвилі

Випробування вибухобезпечного скла повинне проводитися в акредитованих в установленому порядку випробувальних центрах і лабораторіях за затвердженими програмами і методиками.

И.1 Суть методу полягає у визначенні стійкості багатошарового скла при дії повітряної ударної хвилі (ПУХ).

И. 2 Відбір зразків

И.2.1 Випробування на класи захисту К1 - К5 проводять на трьох зразках розміром [(900 х 1100) ± 5] мм без зовнішніх вад, закріплених у стальній рамі по периметру через демпфіруючі прокладки.

И.2.2 Випробування на класи захисту К6-К14 проводять на трьох зразках, установлених у віконних конструкціях розміром [(1200 х 1600) ± 5] мм, закріплених у прорізах відповідно до вимог їх монтажу за НД, затвердженою в установленому порядку.

И.З Проведення випробування

И.3.1 Апаратура

При випробуванні багатошарового скла за класами захисту К1 - К14 зразки відповідно до И.2 встановлюють і закріплюють у зовнішній стіні спеціальної камери, що має ширину простінків не менше їм. Приміщення, розташоване за віконним блоком, повинне бути відгороджене для виключення дії ПУХ на вибухобезпечне скло зі зворотної від вибуху сторони.

Для оцінки багатошарового вибухобезпечного скла за класами захисту К1 - К14 на відстані 3 м за склом установлюють контрольну панель так, як це показано на рис. И.1. Площину контрольної панелі облицьовують пінопластом і обклеюють алюмінієвою фольгою або папером для реєстрації осколків скла, що розлітаються.

И.4 Оцінювання результатів випробування

И. 4.1 Класи захисту К1 - К5

Вважається, що скло пройшло випробування, якщо осколки скла залишилися приклеєними до полімерної плівки або загальна кількість відокремлених осколків у зоні 3 м перед склом і 2 м за склом не перевищує за масою 30%. При цьому осколки скла не повинні уражати контрольну панель, розташовану на відстані 3 м від скла, яке випробовувалось.

И.4.2. Класи захисту К6 - К14

Вважають, що скло пройшло випробування, якщо осколки скла не уражають контрольну панель, розташовану на відстані 3 м від випробовуваного скла, а осколки скла не попадають на поверхню перед склом далі 7,5 м від нього.

ДСТУ Б В.2.7- 123 - 2004 (ГОСТ 30826-2001)

УДК 666.51:006.354 МКС 81.040.20

Ключові слова: багатошарове скло, основні розміри, характеристики, упакування, маркування, методи контролю

39 33