У разі виявлення будь-яких несправностей робота з ручними електричними машинами або ручними електричними світильниками має бути негайно припинена.

11.4.11. За необхідності роботи з ручним електроинструментом на висоті повинні влаштовуватись міцні риштування або підмостки. Працювати з приставних драбин не дозволяється.

11.4.12. Ручні електричні машини, електроінструмент, ручні світильники і допоміжне обладнання піддаються періодичним перевіркам і випробовуванням спеціально закріпленим персоналом за групою з електробезпеки не нижче III. Пере-вірка ізоляції електроінструменту, переносних світильників, трансформаторів, пере-творювачів частоти, захисних пристроїв, що вимикають, кабеля тощо повинна проводитись не рідше одного разу в 6 місяців.

11.5. Захист будівель і споруд від блискавки

11.5.1. Захист будівель, споруд та зовнішніх установок від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів має виконуватися відповідно до вимог

Інструкції по устрою захисту від блискавки будівель і споруд.

11.5.2. Для підтримання пристроїв захисту від блискавок у справному стані необхідно регулярно проводити ревізію цих пристроїв: для будівель і споруд I і II категорії по захисту від блискавки - щороку, для III категорії - не рідше одного разу в 3 роки із складанням акта, в якому вказуються виявлені дефекти. Усі виявлені в пристроях захисту від блискавок пошкодження та дефекти підлягають негайному усуненню.

11.5.3. В якості заземлювачів захисту від блискавки дозволяється використо-вувати всі заземлювачі електроустановок, які рекомендуються ПУЕ, за винятком нульового проводу повітряних ліній електропередачі напругою до 1,0 кВ.

12. ВИМОГИ ДО ПРОФЕСІЙНОГО ВІДБОРУ І ПЕРЕВІРКИ ЗНАНЬ З ОХОРОНИ ПРАЦІ

12.1. На процеси м`ясопереробного виробництва допускаються особи, що пройшли попередній (при прийнятті на роботу), періодичні і профілактичні медичні обстеження і прищеплювання згідно з Законом України “Про охорону праці” і Положенням про медичний огляд працівників певних категорій.

12.2. Усі працівники під час прийняття на роботу та в період роботи повинні проходити навчання, інструктаж і перевірку знань з питань охорони праці і пожежної безпеки у відповідності з розробленими і затвердженими наказом по підпри-ємству нормативними актами згідно з Типовим положенням про навчання, інструктаж і перевірку знань працівників з питань охорони праці, Типовим положенням про спеціальне навчання, інструктажі та перевірку знань з питань пожежної безпеки на підприємствах, в установах і організаціях України.

Проведення протипожежних iнструктажів можна об'єднувати з проведенням iнструктажів по охороні праці, з веденням окремого журналу.

12.3. На кожному підприємстві повинні бути розроблені:

інструкції з охорони праці на кожне робоче місце усіх виробничих процесів у цехах, дільницях, майстернях (інструкції за фахом і виконанням окремих робіт);

інструкції про заходи пожежної безпеки та інструкції для всіх вибухопожежонебезпечних і пожежонебезпечних приміщень.

Ці інструкції мають вивчатися під час виробничого навчання, проведення протипожежних iнструктажів, проходження пожежно-технічного мінімуму і вивішуватися на видних місцях.

12.4. Допуск до роботи осіб, які в установленому порядку не пройшли навчання, інструктаж і перевірку знань з охорони праці і пожежної безпеки, забороняється.

12.5. Працівники, зайняті на роботах з підвищеною небезпекою, передбачених Переліком робіт з підвищеною небезпекою, повинні проходити попереднє спе-ціальне навчання і один раз у рік перевірку знань відповідних нормативних актів про охорону праці.

Роботи з підвищеною небезпекою, що обумовлюються цими Правилами, наведені у додатку 12.

12.6. Перелік робіт з підвищеною небезпекою, під час виконання яких є потреба у професійному відборі, повинен визначатись по конкретному підприємству і поновлюватися щорічно з урахуванням змін у складі і процесі технологій.

12.7. Не дозволяється залучати осіб віком до 18 років до робіт, передбачених Переліком важких робіт і робіт із шкідливими і небезпечними умовами праці, на яких забороняється застосування праці неповнолітніх.

12.8. Не дозволяється залучати жінок до робіт, передбачених Переліком важких робіт із шкідливими і небезпечними умовами праці, на яких забороняється застосування праці жінок.

12.9. Особи, яких приймають на роботу, пов'язану з підвищеною пожежною небезпекою, повинні попередньо проходити спеціальне навчання по програмі пожежно-технічного мінімуму, а потім щорічну перевірку знань відповідно до наказу МВС України № 628 від 17.11.94.

Посадові особи до початку виконання своїх обов'язків і перiодично (один раз у три роки) повинні проходити навчання і перевірку знань з питань пожежної безпеки.

12.10. Перелік працівників, зайнятих на роботах з підвищеною пожежною не-безпекою, які повинні навчатися по програмі пожежно-технічного мінімуму, має бути визначений на кожному підприємстві і затверджений головним інженером.

12.11. До робіт (з основних технологічних процесів): обкачувальника, жилувальника, бланшувальника-обжарювальника, варника ковбасних виробів, варника м`яса для бульйонних кубиків, виготовлювача маси для бульйонних кубиків, запікальника ковбасних виробів, засолювача м`яса і м`ясопродуктів, виготовлювача натуральної ковбасної оболонки, коптильника ковбасних виробів, кутеровальника, обжарювальника ковбасних виробів, обробника ковбас захисними покриттями, розпилювача костей, різальника м`ясопродуктів, фаршомісильника, апаратчика стерилізації, підготовлювача сировини, обробника ветсанбраку, плавильника харчового жиру, розбирача субпродуктів допускаються особи, які досягли вісімнадцятирічного віку, пройшли медичний огляд, вступний інструктаж і інструктаж на робочому місці з охорони праці, інструктаж дотримання пожежної безпеки, курсове навчання за фахом, стажування в досвідченого фахівця і здали екзамен кваліфікаційній комісії, здали санітарний мінімум та мають професійні навички і посвідчення установленої форми.

Працівники, які беруть участь у процесах обкачування і жилування, повинні мати кваліфікаційний розряд за такою професією.

12.12. Повторний інструктаж на робочому місці з працівниками на роботах з підвищеною небезпекою проводиться 1 раз у квартал, на інших роботах - 1 раз у півріччя. Працюючі на тепловому устаткуванні повинні щорічно проходити пере-вірку знань з відзначенням у посвідченні. Посвідчення повинно постійно знаходитись у них під час роботи.

12.13. Працівники, що обслуговують електрообладнання, повинні пройти спе-ціальну електротехнічну підготовку у відповідності з ПУЕ, ПБЕЕС.

12.14. Контроль за навчанням і періодичністю перевірки знань з питань охорони праці і пожежної безпеки здійснює служба охорони праці підприємства.

12.15. Відповідальність за організацію навчання і перевірку знань з питань охорони праці і пожежної безпеки на підприємствах покладається на його керівника, а в структурних підрозділах (цехах, дільницях) - на керівників цих підрозді-лів.

13. ЗАСОБИ ІНДИВІДУАЛЬНОГО ЗАХИСТУ

13.1. Загальні положення

13.1.1. Відповідно до Закону України "Про охорону праці" і Положення про порядок забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та ін-шими засобами індивідуального захисту на роботах із шкідливими і небезпечними умовами праці, а також роботах, що пов`язані із забрудненням або здійснюваних у несприятливих температурних умовах, працівникам видаються безплатно відпо-відно до норм спеціальний одяг, спеціальне взуття і інші засоби індивідуального захисту (далі - ЗІЗ), а також змиваючі і знешкоджуючі засоби.

Зазначені норми визначають для керівника (власника) підприємства обо-в`язковий мінімум безплатної видачі засобів індивідуального захисту.

13.1.2. ЗІЗ видаються працівникам тих професій та посад, що передбачені у відповідних виробництвах, цехах, дільницях та видах робіт Типовими нормами безплатної видачі спеціального одягу, спеціального взуття та інших засобів індивідуального захисту працівникам м`ясної і молочної промисловості і Типовими нормами безплатної видачі спецодягу, спецвзуття та інших засобів індивідуального захисту робітникам і службовцям скрізних професій та посад усіх галузей народного господарства і окремих виробництв, а також колективним договором (угодою).

13.1.3. Під час визначення потреби в ЗІЗ слід передбачати спецодяг і спецвзуття окремо для чоловіків і жінок, указуючи найменування ЗІЗ, ГОСТ, ДСТУ технічні умови, моделі, призначення за захисними властивостями, розмір і зріст, а для касок і запобіжних поясів - типорозміри.

Складання заявок повинно здійснюватись з урахуванням чисельності праців-ників за фахом і посадою, для яких передбачається безплатна видача ЗІЗ.

13.1.4. До колективного договору між адміністрацією і працівниками підпри-ємства повинен додаватись перелік посад працівників, які мають право на без-платне одержання засобів індивідуального захисту, із зазначенням термінів їх но-сіння.

13.1.5. В окремих випадках, враховуючи особливості виробництва, керівник може за погодженням з уповноваженим з охорони праці трудового колективу під-приємства і профспілкою замінювати:

комбінезон бавовняний - костюмом бавовняним і навпаки; костюм бавов-няний - напівкомбінезоном бавовняним з сорочкою (блузкою) або сарафаном з блузкою і навпаки; костюм з сукна - костюмом бавовняним з вогнезахисним або кислотозахисним просоченням; костюм брезентовий - костюмом бавовняним з вогнезахисним або водовідштовхуючим просоченням; черевики (напівчоботи) шкі-ряні - чоботами гумовими і навпаки; черевики (напівчоботи) шкіряні - чоботами кирзовими і навпаки; валянки - чоботами кирзовими.

Заміна одних видів спеціального одягу і спеціального взуття на інші не повинна погіршувати їх захисні властивості.

13.1.6. У тих випадках, коли такі засоби індивідуального захисту, як запобіжний пояс, діелектричні галоші і рукавиці, діелектричний гумовий килимок, захисні окуляри і щитки, респіратор, протигаз, захисний шолом, підшоломник, каска, нало-кітники, заглушки та інші, не вказані в Типових нормах, але передбачені нормативними актами про охорону праці, цими Правилами, вони повинні бути видані працівникам залежно від характеру і умов робіт, що виконуються, на строк носіння - до зношення.

13.1.7. За зберігання, вилучення непридатних засобів та за організацію обліку несуть відповідальність завідувачі структурних підрозділів, у підпорядкуванні яких знаходяться робочі місця, а в цілому по підприємству - його керівник або посадова особа, призначена наказом.

13.2. Забезпечення видачі спеціального одягу, спеціального взуття та інших засобів індивідуального захисту

13.2.1. ЗІЗ, що видаються працівникам, вважаються власністю підприємства, обліковуються як інвентар і підлягають обов`язковому поверненю у разі: звільнення, переведення на тому ж підприємтві на іншу роботу, для якої видані ЗІЗ, не передбачені нормами, а також закінчення строків їх носіння замість одержуваних нових ЗІЗ.

Дозволяється видавати працівникам два комплекти спецодягу на два строки носіння.

13.2.2. У разі, коли спецодяг і спецвзуття стали непридатними до закінчення встановленого строку носіння з незалежних від працівника причин, керівник під-приємства зобов`язаний організувати заміну або ремонт ЗІЗ.

13.2.3. Якщо у встановлений нормами строк не видавались ЗІЗ і працівник був вимушений придбати їх за власні кошти, вартість ЗІЗ компенсується працівникові за рахунок підприємства. У разі відсутності документів, що підтверджують ціну, компенсація витрат здійснюється за роздрібними цінами підприємства-виготов-лювача.

13.2.4. ЗІЗ, що були в користуванні, можуть видаватись іншим працівникам тільки після прання, хімчистки, дезінфекції та ремонту.

13.2.5. Теплий спеціальний одяг і спеціальне взуття (костюми бавовняні на утепленій прокладці, штани бавовняні на утепленій прокладці, куртки бавовняні на утепленій прокладці, куртки для захисту від понижених температур, кожухи, кожушки, валянки, шапки-вушанки) видаються працівникам з початком холодної пори року. Час користування теплим спеціальним одягом і спеціальним взуттям встановлюється керівником (власником) спільно з уповноваженим трудового колективу з питань охорони праці і профспілкою з урахуванням місцевих виробничих і кліматичних умов.

13.2.6. Учням курсової, групової та індивідуальної форм навчання, навчально-виховних закладів на час проходження виробничої практики (навчання), ін-структорам, а також працівникам, що тимчасово виконують роботи за професіями і посадами, для яких передбачається спеціальний одяг, спеціальне взуття та інші засоби індивідуального захисту, на час виконання цієї роботи ЗІЗ видаються згідно з нормами у встановленому для всіх робітників і службовців порядку.

13.2.7. Бригадирам, майстрам, виконуючим обов`язки бригадирів, помічникам і підручним працівникам, професії яких передбачені в Типових нормах безплатної видачі спеціального одягу, спеціального взуття та інших засобів індивідуального захисту, видаються такі самі ЗІЗ, як і працівникам відповідних професій.

13.2.8. Передбачені в Типових нормах спеціальний одяг, спеціальне взуття та інші засоби індивідуального захисту для робітників і службовців (включаючи інженерно-технічних працівників) повинні видаватися вказаним працівникам також і в тому випадку, якщо вони за займаною посадою є старшими (старшим майстром) і виконують безпосередньо ті роботи, що дають право на одержання цього спеціального одягу, спеціального взуття та інших засобів індивідуального захисту.

13.2.9. Працівникам, що суміщують професії або постійно виконують суміщувані роботи, у тому числі і в комплексних бригадах, крім ЗІЗ, які видаються їм за основною професією, повинні бути залежно від виконуваних робіт додатково видані і інші види спеціального одягу, спеціального взуття та інших ЗІЗ, передбачені чинними нормами для суміщуваної професії, з тими ж строками носіння.