Під час попадання їдких рідин на тіло працюючого необхідно негайно піддати вражені місця обробці протягом 10-15 хв. струменем води. Під час попадання кислоти чи лугів на обличчя або в очі необхідно негайно їх промити за допомогою спеціально влаштованого крана з направленням витоку води вгору або за допомогою гнучкого шланга, надітого на носик крана. Під час попадання кислоти на тіло необхідно промити вражені місця 2-3%-ним розчином питної соди, а під час попадання лугу вражені місця - промити 3-5%-ним розчином оцтової кислоти або 2-%-ним розчином борної кислоти.

Пролиті отруйні речовини необхідно знешкоджувати шляхом нейтралізації розчином питної соди або оцтової кислоти з наступним прибиранням за допомогою опилок і промиванням цих місць водою.

6.10.13. Роботи з нітритом натрію повинні проводитись у відповідності з додатком 2.

6.10.14. Усі роботи з мікроорганізмами повинні проводитися в спеціальних приміщеннях (боксах) з дотриманням вимог безпеки.

Відбір проб для хіміко-бактеріологічних аналізів повинен виконуватися спеціальними пристосуваннями (металевими ложками, черпаками, трубками).

Лабораторні інструменти після використання повинні знезаражуватися обпалюванням, кип`ятінням, стерилізацією в автоклаві.

6.10.15. Працівники лабораторії під час роботи із зрідженими газами повинні бути забезпечені захисними окулярами з гумовою напівмаскою та захисними окулярами з безбарвним склом.

6.11. Виконання робіт за нарядом-допуском

6.11.1. Загальні вимоги

6.11.1.1. Роботи з підвищенною небезпекою на непостійних робочих місцях, а також разові роботи, зокрема: роботи в ємкостях, колодязях, траншеях, бункерах, колекторах; роботи на висоті понад 3 м без риштування; електрогазозварювальні, газополум`яні роботи, роботи на кабельних лініях і діючих електроустановках; злив, очистка, нейтралізація резервуарів, тари та інших ємкостей з-під нафтопродуктів, кислот, лугів та інших шкідливих речовин; чистка вентиляційних каналів та повітропроводів; роботи по ремонту, фарбуванню, очистці від снігу та пилу дахів будівель за відсутності огорож; випробування паропроводів, трубопроводів гарячої води, теплообмінників, посудин, що працюють під тиском; чистка та ремонт газоходів, топок котлів; проведення земляних робіт; інші роботи у відповідності з Пе-реліком робіт з підвищенною небезпекою під час проведення яких є або не виключена можливість виділення в робочу зону вибухопожежонебезпечних або шкідливих парів, газів та інших речовин, здатних викликати вибух, спричинити шкідливу дію на організм людини, а також роботи за недостатньої концентрації в повітрі кисню (нижче 20% об`єму) - повинні проводитися за нарядом-допуском (додаток 3) у відповідності з вимогами інструкцій, розроблених на підставі цих Правил з урахуванням місцевих умов з обов`язковою реєстрацією у відділі охорони праці.

6.11.1.2. Список осіб, які можуть видавати наряд-допуск на роботи, і перелік таких робіт на підприємстві визначається керівником підприємства.

6.11.1.3. У наряді-допуску визначаються обсяг і склад підготовчих робіт, послідовність їх виконання, заходи безпеки, періодичність аналізів повітряного середовища і засоби захисту працюючих. Не дозволяється змінювати обсяги робіт, передбачені нарядом-допуском, у бік їх збільшення.

6.11.1.4. Наряд-допуск видається тільки на одну бригаду, на один вид робіт, на одну зміну. Якщо ці роботи не закінчені у встановлений термін, умови і склад бригади не змінилися, то наряд-допуск може бути продовжений на наступну зміну.

6.11.1.5. Склад бригади визначає особа, яка видає наряд. Склад бригади за чисельністю і кваліфікацією, а також кваліфікація виконавця робіт визначаються з урахуванням умов проведення робіт і можливості забезпечення необхідного нагляду за членами бригади з боку виконавця робіт.

6.11.1.6. Наряд видається безпосередньо перед початком підготовки робочого місця і реєструється в службі охорони праці. Видавати наряд виконавцю робіт напередодні проведення робіт не дозволяється.

6.11.1.7. Після виконання робіт по підготовці об`єкта обидва екземпляри підписуються посадовими особами, відповідальними за підготовку і проведення робіт з підвищеною небезпекою, які підтверджують повноту виконання підготовчих робіт і заходів, що забезпечують безпеку проведення робіт.

Один примірник наряду-допуску після закінчення робіт передається службі охорони праці і зберігається у справах служби не менше трьох місяців.

Другий примірник знаходиться у посадової особи, яка відповідає за проведення цих робіт, і після їх закінчення зберігається в справах не менше трьох міся-ців.

Записи в обох примірниках повинні бути чіткими. Заповнення наряду-до-пуску олівцем, виправлення у тексті і підписи відповідальних осіб з використанням копіювального паперу не дозволяється.

6.11.2. Робота всередині ємкостей

6.11.2.1. До роботи всередині ємкості допускаються працівники не молодші 18 років, які пройшли інструктаж з охорони праці та протипожежний інструктаж, нав-чені користуватися засобами індивідуального захисту, знають правила надання першої допомоги при отруєннях, опіках та інших травмах та пройшли перевірку знань і набутих навичок.

6.11.2.2. Бригада, яка призначена для роботи у ємкості, повинна складати не менше 3 чоловік - один для роботи у ємкості, другий - для роботи на поверхні, третій - для керівництва, спостереження і у разі необхідності надання першої допомоги працівнику, який знаходиться в ємкості. Перебування всередині ємкості дозволяється одній людині. За необхідності перебування в ємкості більшої кількості працюючих, повинні бути розроблені, внесені в наряд і додатково здійснені заходи безпеки.

6.11.2.3. Бригада для роботи в ємкості повинна бути споряджена таким інвентарем:

випробуваним і перевіреним рятувальним поясом з наплічними ремнями та кільцями на їх схрещенні (використання поясних ремнів забороняється);

вірьовкою, перевіреною на розрив за навантаження 1200Н (120 кгс), довжиною на 3 м більше глибини ємкості;

шланговим протигазом зі шлангом на 2 м довше глибини ємкості або кисневим ізолюючим протигазом;

акумуляторним ліхтарем, напругою не більшою ніж 12 В;

пересувним вентилятором;

переносними знаками безпеки;

гаками та ломами для відкривання кришок ємкостей;

аптечкою першої медичної допомоги.

Рятувальний пояс повинен одягатися поверх одягу. Рятувальну мотузку прив`язують до карабіна і пропускають через кільце, прикріплене до перехресних лямок на спині з таким розрахунком, щоб за евакуації потерпілого з ємкості за допомогою рятувальної мотузки тіло його висіло вертикально головою вверх.

Вільний кінець мотузки повинен бути виведений назовні і надійно закріплений. Вузли на мотузці мають бути на відстані 0,5 м один від другого.

6.11.2.4. Перед проведенням робіт електроприлади і пристрої з живленням від електричної мережі повинні бути знеструмлені, а також у місцях вимкнення живлення мають бути вивішені плакати з попереджувальним написом: НЕ ВКЛЮЧАТИ. ПРАЦЮЮТЬ ЛЮДИ!

6.11.2.5. До початку робіт усередині ємкості особи, відповідальні за проведення технологічного процесу на даній дільниці і за проведення ремонтних робіт, зобов`язані забезпечити:

повне спорожнення ємкості від продуктів;

надійне від`єднання ємкості від водяних, парових та інших трубопроводів;

вивішення на запірній і пусковій арматурі підвідних трубопроводів табличок з попереджувальним написом: НЕ ВІДКРИВАТИ. ПРАЦЮЮТЬ ЛЮДИ!;

відкриття верхнього і нижнього люків для попереднього промивання, а також на весь час роботи;

проведення лабораторного аналізу повітряного середовища усередині єм-кості відбором проб у верхній зоні на відстані не менше 1,0 м від верхнього люка і в нижній - на відстані не більше 0,2 м від днища;

наявність і справність інвентаря для роботи в ємкостях, в яких може утворюватися вибухопожежонебезпечне середовище, також заходи, що виключають іс-кроутворення під час виконання ремонтних робіт і очищенні устаткування. Проведення робіт усередині таких ємкостей в комбінезонах, куртках та іншому верхньому одязі з матеріалів, що електризуються, не дозволяється.;

наявність і справність переносних електроламп відповідного виконання;

наявність і справність спецодягу, спецвзуття, захисних і запобіжних засобів, у тому числі киснево-ізолюючого апарату, шлангового протигазу, рятувального пояса, сигнально-рятувальної мотузки, що мають бирку із зазначенням номера і дати випробування;

наявність плаката з написом: РЕМОНТ. ПРАЦЮЮТЬ ЛЮДИ!

6.11.2.6. Усі ємкості і трубопроводи після звільнення їх від продукту необхідно пропарювати насиченою парою під тиском не менше 0,05 МПа (0,5 кгс/см2) для видалення парів шкідливих і горючих рідин, промити водою і за необхідності продути інертним газом. Підвід інертного газу повинен здійснюватися стаціонарно з установленням запірного крана і зворотного клапана.

6.11.2.7. Видалення виявленого газу треба проводити за допомогою пересувного вентилятора у вибухобезпечному виконанні.

6.11.2.8. Не дозволяється для вентиляції ємкості застосовувати балони із стисненим газом.

6.11.2.9. Видалення газу з невеликих ємкостей дозволяється здійснювати шляхом наповнення їх водою з наступним зливанням чи відкачуванням.

6.11.2.10. Ємкість, в якій зберігались кислота або луг, необхідно нейтралізувати і перевірити на наявність водню.

6.11.2.11. Діоксид вуглецю повинен видалятись через нижній люк або витіснятись шляхом заповнення резервуара водою.

6.11.2.12. Після закінчення підготовчих заходів (спорожнення, від`єднання, проведення провітрювання, нейтралізації, промивки) необхідно провести аналіз повітря всередині ємкості за допомогою газоаналізатора або індикатора. Вентиляція ємкості і періодичний аналіз повітря в ній повинні проводитися впродовж усього часу проведення робіт. Ємкість, яка підключена до загальної системи вентиляції, повинна бути від неї відключена шляхом улаштування заглушок і обладнана на час виконання робіт місцевою вентиляцією.

6.11.2.13. Якщо концентрація шкідливих і небезпечних речовин через 2-3 години після пропарювання перевищує гранично допустиму, роботи в ємкості повинні виконуватись у протигазах шлангових ПШ-2 або киснево-ізолюючих апаратах. Шланговий протигаз з відрегульованою подачою повітря працівник одягає безпосередньо перед спусканням в ємкість. Герметичність складання, підгонку маски протигаза і справність повітродувки перевіряє особа, відповідальна за проведення робіт. Забірний патрубок шланга протигаза виводять назовні не менше як на 2 м і закріплюють у зоні чистого повітря, при цьому шланг необхідно розміщати таким чином, щоб виключити можливість припинення доступу повітря із-за перекручувань, перегинів, а також передавлювань під час наїзду транспортних засобів, переході людей тощо.

6.11.2.14. Під час роботи в протигазі на кожного працюючого, крім дублера, повинен бути працівник, що спостерігає за роботою повітродувки.

6.11.2.15. Дублер зобов`язаний бути в тому ж спорядженні, що і працюючий в ємкості.

6.11.2.16. За виявлення будь-яких несправностей (прокол шланга, зупинка повітродувки, обрив рятувальної мотузки тощо), а також спробі працюючого зняти шолом-маску протигаза робота всередині ємкості повинна бути припинена, а робочого треба витягнути із ємкості.

6.11.2.17. Якщо під час роботи всередині ємкості працюючий втратив свідомість, дублер зобов`язаний негайно витягнути потерпілого із ємкості (дублер повинен мати достатню фізичну силу для вилучення потерпілого). За необхідності спуститися в ємкість для рятування потерпілого, дублер повинен терміново викликати допомогу і тільки після прибуття допомоги спуститися в ємкість.

6.11.2.18. Якщо працюючий в ємкості працівник відчує нездужання, він повинен подати сигнал спостерігаючому, припинити роботу і піднятись з ємкості.

6.11.2.19. Тривалість одноразового перебування працівника в протигазі не повинна перевищувати 15 хв. з наступним відпочинком на чистому повітрі не менше 15 хв.

6.11.2.20. Працівник, який спускається в ємкість або підіймається з неї, не повинен тримати в руці будь-які предмети. Усі необхідні інструменти і матеріали треба спускати йому і приймати від нього в спеціальній сумці або інструментальному ящику.

6.11.2.21. Після закінчення робіт усередині ємкості відповідальний керівник робіт повинен особисто перевірити відсутність усередині ємкості людей, інвентаря і інструменту і дати письмовий дозвіл на зняття заглушок, установлених на трубопроводах, і на закриття люків.

6.11.2.22. Роботи по миттю ємкостей і інших посудин повинні бути механізовані.

Нанесення дезінфікуючих розчинів на поверхню посудини треба проводити без розбризкування.

Для миття і знежирення поверхні слід застосовувати негорючі і нетоксичні матеріали.

Не дозволяється застосовувати для дезінфекції алюмінієвих резервуарів, а також зберігати в алюмінієвих посудинах і посудинах з оцинкованої сталі лужні

розчини.

7. ТРАНСПОРТУВАННЯ (ПЕРЕМІЩЕННЯ) ВАНТАЖІВ, СКЛАДУВАННЯ, ВИКОНАННЯ ВАНТАЖО-РОЗВАНТАЖУВАЛЬНИХ РОБІТ

7.1. Загальні вимоги

7.1.1. Складування і вантажо-розвантажувальні роботи повинні відповідати вимогам ВНТП 532/739-85, Правил охорони праці при експлуатації баз, складів і сховищ, виконанні вантажо-розвантажувальних робіт на об`єктах оптової торгівлі,

ГОСТ 12.3.009-76*, ГОСТ 12.3.002-75*, ГОСТ 12.3.010-82, ГОСТ 12.2.003-91,

ГОСТ 12.3.020-80*, а також цих Правил.

7.1.2. Рух транспорту на підприємстві необхідно організовувати у відповідності з Правилами дорожнього руху за схемою маршрутів руху транспортних і пішохідних потоків із зазначенням на ній поворотів, зупинок, виїздів, переходів. Схема маршрутів руху повинна бути вивішена в місцях стоянки транспорту, перед в'їздами на територію і в інших необхідних місцях.

7.1.3. Територія підприємства повинна бути обладнана дорожніми знаками, покажчиками швидкості руху транспорту за ДСТУ 2586-94 і знаками безпеки за ГОСТ 12.4.026-76*. Необхідна кількість дорожніх знаків і покажчиків та місця їх установлення повинні обгрунтовуватися прийнятою схемою організації руху транспортних і пішохідних потоків.