11.3 Навісне, напівнавісне та врівноважено-навісне складання

11.3.1 Спосіб монтажу прогонових конструкцій визначається у проектній документації на ці конструкції. Всі елементи, вузли, з'єднувальні елементи повинні мати міцність, стійкість та незмінність на всіх стадіях прийнятого способу монтажу.

11.3.2 Анкерні закріплення прогонових будівель розраховують за умови забезпечення стій- кості положення системи "прогонова будівля - кран" при максимальній довжині консолі та вип- робовують до початку монтажу навантаженням, яке на 20 % перевищує розрахункове. Результати випробувань анкерів треба фіксувати актом.

11.3.3 За необхідності контролю величини опорної реакції на опорі встановлюють гідродомкрат або гідравлічний датчик тиску (ГДТ).

11.3.4 Для забезпечення стійкості проти ковзання у поздовжньому напрямку прогонову будівлю, щo монтується, як правило, закріплюють за капітальну опору крізь нерухомі опорні частини з встановленням усіх анкерних болтів або крізь рухомі опорні частини з установленням анкерних болтів та ретельним заклинюванням котків.

Під час монтажу прогонових будівель у сейсмічних районах встановлюють антисейсмічні пристрої за проектом, якщо вони не перешкоджають процесу монтажу.

11.3.5 Під час врівноважено-навісного монтажу випередження складання однієї консолі прогонової будівлі стосовно іншої більш ніж на одну панель не дозволено. Для замикання консолей прогонової будівлі передбачають пристрої, що забезпечують можливість вертикальних, горизон- тальних та кутових переміщень консолей для збігання і фіксації торців елементів, що стикуються. Замикання здійснюють, як правило, у мінімальні строки за постійної температури зовнішнього повітря.

11.3.6 Проектне положення у плані та профілі прогонової будівлі, що складають у навісний спосіб, забезпечують ретельним вивіренням геометричного положення перших панелей або блоків над опорою. Будівельний підйом забезпечують точністю наведення отворів у з'єднаннях, що визначають геометрію, за допомогою точених пробок та заповнення вузлів болтами.

Регулювання положення прогонової будівлі здійснюють після опускання її на капітальну опору.

Відставання в оформленні болтових та фрикційних з'єднань від передбаченого проектом має бути мінімальним і не перевищувати трьох панелей включно з тією, що складають.

При навісному складанні прогонових будівель із комбінованими болтовими та зварними монтажними з'єднаннями всі зварні та болтові з'єднання слід виконувати повністю під час складання, без відставань.

11.3.7 Під час складання гратчастих ферм необхідно забезпечувати послідовне панельне замикання геометрично незмінних секцій; під час складання панелей у шпренгельних фермах - геометричну незмінність секцій.

Вертикальне підтягування елементів при замиканні трикутників та точному збігу отворів у стиках дозволено здійснювати краном за умови забезпечення контролю за величиною зусилля, що прикладається.

Одночасно із складанням секцій головних ферм та елементів проїзної частини необхідно встановлювати поздовжні та поперечні зв'язки у кількості, що забезпечить стійкість складеної частини прогонової будівлі. Відставання у складанні верхніх поздовжніх та поперечних зв'язувальних елементів більш як на дві панелі включно з тією, що складається, не дозволено.

11.3.8 При суміщенні отворів в конструкціях, що складаються, не дозволено застосовувати інструменти та засоби, які викривлюють та зминають отвори, а також перевіряти точність збігання отворів пальцями.

11.3.9 Засоби переміщення та місця закріплення монтажного крана на прогоновій будівлі мають бути зазначені у ПВР.

Переміщення монтажного крана на чергову панель дозволяється тільки після утворення не-змінної системи та встановлення проектної кількості болтів.

11.4 Захист металевих конструкцій від корозії

11.4.1 У цехових умовах лакофарбові покриття (включно з підготовкою поверхні) слід наносити за температури не нижче ніж 10 °С та не вище ніж 30 °С і відносній вологості повітря не більше ніж 75 %.

11.4.2 В умовах монтажу роботи з нанесення лакофарбових покриттів треба виконувати за відсутності опадів, туману, мряки та за температури повітря не нижче ніж 5°С та не вище ніж 30°С, При цьому поверхня металу повинна бути чистою та сухою.

При мінусовій температурі і відносній вологості повітря до 99 % можна застосовувати спеціальні фарби типу "йотунгард" на основі поліуретанів, що твердіють від вологи.

11.4.3 Тривалість перерви між операціями з підготовки поверхні та пофарбуванням в умовах приміщення не повинна перевищувати 24 год, на відкритому повітрі - 6 год.

11.4.4 Поверхні без фарби очищають від оксидів та окалини механічним способом.

11.4.5 Технічні вимоги щодо захисту металевих конструкцій від корозії та види контролю наведені у таблиці 24.

Таблиця 24

Технічні вимоги

Об'єкт та обсяг контролю

Вид контролю

1 Вимоги до антикорозійного покриття виробів у районах з помірним кліматом:

- товщина покриття для середовищ:

- слабоагресивних - від 70 мкм до 80 мкм;

- середньоагресивних - не менше 80 мкм;

- сильноагресивних - не менше 100 мкм

- зовнішній вигляд - VI клас;

- адгезія покриття до виробу - не більше двох балів

Кожна партія

Кожний виріб

Вибірковий або на трьох зразках - "свідках" за зміну

Перевірка за стандартами або технічними умовами на матеріали

Візуальний - згідно з ГОСТ 9.032;

ГОСТ 15140, методом гратчастого надрізу

Закінчення таблиці 24

Технічні вимоги

Об'єкт та обсяг контролю

Вид контролю

2 Підготовка поверхні:

- ступінь знежирювання - перший;

- ступінь очищення від окалини та оксидів -не нижче другого;

- шорсткість - 30 мкм

Якість поверхні. 20 % напрацьованого за зміну

Перевірка згідно з ГОСТ 9.402

Те саме

Профілографія згідно з ГОСТ 2789, перевірка профілометром на зразках - "свідках"

11.5 Захист металоконструкцій від корозії із застосуванням металізації

11.5.1 Захист від корозії металевих конструкцій газотермічними покриттями з цинку, алюмінію або їх сплавів слід здійснювати відповідно до вимог ГОСТ 9.304 та нормативних документів (далі- НД) з металізації.

11.5.2 До напилення поверхня основного металу повинна бути сухою і чистою, без залишків окалини, іржі, жирових та інших забруднень. Поверхні металевих прогонових конструкцій до початку заключного струминно-абразивного оброблення потрібно знежирювати до першого ступеня знежирення згідно з ГОСТ 9.402.

Поверхні металевих прогонових будівель повинні бути чистими і шорсткими для кращого зчеплення металізаційного покриття з основним металом.

Для утворення шорсткої поверхні основного металу розміри частин твердих абразивних матеріалів повинні бути від до , виключаючи кремнієві сполуки. Струминно-абразивне оброблення зварювальних швів і пошкоджених ділянок слід проводити неметалевими абразивами. Вимірювання шорсткості здійснюють приладами - профілографом, профілометром.

Проміжок часу після підготовки поверхні основного металу до нанесення покриття не повинен перевищувати на відкритому повітрі: в суху погоду - 3 год, а при вологості повітря від 80 % до 85 % - 30 хв.

11.5.3 Проводити процес напилення необхідно за температури повітря не нижче ніж мінус 5°С. За вологості повітря більше ніж 85 % слід використовувати газополуменеві установки.

11.5.4 Покриття наносять газополуменевими або електродуговими установками або електро- металізаторами. Напилення слід здійснювати під кутом від 90° до 75° до поверхні, яку напиляють. Температуру поверхні, яку напиляють, під час газотермічного напилення контролюють контактним термометром (термістором).

11.5.5 Для нанесення покриття застосовують цинк і алюміній технічної чистоти або їх сплави у вигляді дроту або порошку.

Дріт застосовують:

  • цинковий марки Ц1 діаметром згідно з ГОСТ 13073;
  • алюмінієвий діаметром від до з алюмінію або його сплавів згідно з ГОСТ 7871;
  • цинк-алюмінієвий, із сплавів цинку з алюмінієм у відношеннях 95/5, 88/12, 85/15 або шляхом одночасного напилення дротів із цинку й алюмінію.

11.5.6 Дріт для металізації повинен мати чисту без окислів поверхню, не мати ум'ятин, різких згинів і розшарувань. Дріт безпосередньо перед використанням очищають від консервуючого мастила розчинником (уайт-спіритом, гасом тощо), а від забруднень - наждачним папером № 0.

11.5.7 Металізацію здійснюють шляхом послідовного нанесення взаємно перекриваючих паралельних смуг. Під час нанесення наступного шару проходи повинні бути перпендикулярні до проходів попереднього шару.

Покриття потрібної товщини при механізованому способі напилення наносять паралельними смугами з перекриттям, яке забезпечує мінімальну різницю у товщині покриття. Під час вимірювання товщини покриття слід застосовувати магнітні товщиноміри з діапазоном вимірювання від 0 до 500 мкм.

Металізаційний шар потрібно фарбувати лакофарбовим матеріалом пневматичним розпиленням або щіткою.

У разі забруднення цього шару спочатку слід вилучити забруднення протиранням ганчіркою, змоченою уайт-спіритом. Рясне змочування поверхні розчинником не допускається. Перший шар лакофарбових матеріалів у комбінованих покриттях повинен наноситися з низькою в'язкістю.

11.6 Приймання робіт

11.6.1 Під час монтажу сталевих та сталебетонних конструкцій має бути організований постійний операційний контроль.

Змонтовані конструкції до фарбування і завантаження їх будівельними та експлуатаційними навантаженнями приймає комісія. Під час приймання необхідно перевірити:

  • правильність установки окремих елементів і конструкцій у цілому за результатами інструментальної перевірки у плані і профілі;
  • відсутність зовнішніх дефектів у встановлених елементах;

-щільність примикання елементів до опорних поверхонь і одне до одного;

- якість монтажних і заводських з'єднань (зварних, фрикційних, болтових тощо);

  • виконання спеціальних вимог проекту з регулювання напружень, попереднього напруження прогонових будівель тощо;
  • обладнання споруди та прилеглої до неї ділянки дороги технічними засобами організації дорожнього руху;
  • експлуатаційні характеристики покриття;
  • відповідність заводської документації на конструкції й елементи, журналів робіт, актів проміжного приймання і прихованих робіт вимогам ДБН А.3.1-5.

Під час приймання змонтованих конструкцій надається така документація:

  • заводська документація;
  • сертифікати на метал та металеві вироби, що застосовувались під час монтажу, зварювальні електроди;
  • робочі креслення конструкцій із зазначенням у них усіх відхилень від проекту, що були допущені у процесі монтажу та погоджені з проектними організаціями;
  • журнали монтажних і клепальних робіт, встановлення високоміцних болтів, монтажного зварювання;
  • акти проміжного приймання змонтованих конструкцій та акти на приховані роботи;
  • схема організації дорожнього руху на ділянці споруди та під'їздах до неї;
  • результати експериментальної перевірки розташування змонтованих конструкцій стосовно проектних осей та відміток і будівельного підйому прогонових будівель

11.6.2 Технічні вимоги щодо монтажу сталевих та сталебетонних прогонових будівель, а також об'єкти та види контролю наведені у таблиці 25.

Таблиця 25

Технічні вимоги

Об'єкт контролю

Вид контролю

1 Допустимі відхили величини ординат будівельного підйому після встановлення прогонової будівлі на опорні частини (з урахуванням пружного прогину від власної ваги прогонової будівлі) для ординат висотою:

- і менше - не більше ніж ;

- більше ніж - не більше ніж 10 %

Усі гратчасті ферми - по вузлах у рівні проїзної частини;

Усі прогонові будівлі з суцільними стінками у середині і чвертях прогону

Вимірювальний (нівелювання)

2 Допустима різниця (у поперечному напрямку) відміток вузлів прогонової будівлі після встановлення її на опорні частини при відстані В між осями ферм повинна бути не більше ніж:

- опорних вузлів ферм і балок - 0,001 В;

- однотипних вузлів суміжних ферм або поперечних перерізів балок - 0,002 В;

- однотипних вузлів суміжних ферм залізничних будівель з їздою на стандартному мостобрусі -

Те саме

Те саме

Закінчення таблиці 25

Технічні вимоги

Об'єкт контролю

Вид контролю

3 Допустимі відхили в плані осі головної балки або ферми від проектного положення не більше ніж (де L - прогін)

Кожна прогонова будівля

Вимірювальний (зйомка у плані теодолітом)

4 Допустимі відхили одного з вузлів у плані від прямої, що з'єднує два сусідніх із ним вузли, не більше ніж 0,001 довжини панелі

Вибірковий (при відхиленні, зазначеному у п.3)

Вимірювальний (лінійкою від натягнутої струни)

5 Допустима стріла вигину осей елементів завдовжки L:

- окремих елементів головних ферм, балок і балок проїзної частини - , але не більше ніж ;

- з'єднувальних елементів - , але не більше ніж

Усі елементи, у яких виявлено кривизну при зовнішньому огляді

Вимірювальний (вимірювання стріли вигину прогиноміром, лінійкою)

6 Допустиме випинання суцільних стінок балок заввишки Н - не більше ніж 0,003 Н

Те саме

Вимірювальний стріли випинання (прогиноміром, лінійкою)

7 Те саме за наявності ребер жорсткості - не більше ніж 0,006 Н

»

Те саме