Загальні вимоги

2.4.4У розрахунках механічної частини розрізняють такі режими роботи лінії: нормальний режим – режим з необірваними проводами; аварійний режим – режим з обірваними проводами; монтажний режим – режим в умовах монтажу опор і проводів.

Механічний розрахунок елементів лінії електропередавання слід здійснювати за методами, поданими в главі 2.5, як для ПЛ першого класу безвідмовності (1КБ) відповідно до 2.5.26.

Механічний розрахунок лінії до 1 кВ в аварійному режимі не провадиться.

2.4.5Повітряні лінії електропередавання слід розташовувати таким чином, щоб їх опори не загороджували входи в будівлі і в'їзди у двори, не утруднювали рух транспорту і пішоходів. У місцях, де існує небезпека наїзду транспорту (в'їзди у двори, біля з'їздів з доріг, у разі перетину доріг тощо) опори рекомендується захищати від наїзду (наприклад, відбійними тумбами).

Допускається прокладання СІП на стінах будинків і споруд з урахуванням вимог пункту 2.4.55 та вимог глави 2.1.

2.4.6Якщо лінія електропередавання проходить лісовими масивами або зеленими насадженнями, вирубка просік є не обов'язковою; у цьому разі допускається вирубування окремих дерев, які створюють загрозу для проводів лінії.

Відстань від проводів за найбільшої стріли провисання або найбільшого їх відхилення до дерев і кущів для СІП не нормована, а для неізольованих проводів має бути не меншою ніж 1 м з кожного боку ПЛ.

  1. На кожній опорі лінії електропередавання на висоті не менше ніж 1,5 м від землі повинні бути встановлені (нанесені) порядковий номер і рік встановлення опори. Крім того, на першій від підстанції опорі і на опорах, що обмежують перетин з іншими лініями, додатково повинні бути нанесені диспетчерський номер лінії та номер підстанції, від якої ця лінія відходить. На опорах, які встановлюють на відстані менше 4 м від кабельних ліній зв'язку, додатково повинні бути встановлені (нанесені) плакати або застережні знаки, на яких зазначають відстань від опори до лінії зв'язку, ширину охоронної зони і телефони власника лінії зв'язку та лінії електропередавання.
  2. Захист елементів і деталей опор від корозії повинен відповідати вимогам 2.5.19 і 2.5.21 та чинним будівельним нормам і правилам.

2.4.9 Захист ліній від електричного перевантаження необхідно здійснювати згідно з вимогами глави 3.1.

Кліматичні умови

2.4.10Кліматичні умови для розрахунку ліній напругою до 1 кВ у нормальному режимі слід приймати згідно з 2.5.30-2.5.63 як для ПЛ першого класу безвідмовності. Поєднання кліматичних умов приймається відповідно до 2.5.76.

Проводи. Лінійна арматура

2.4.11Для спорудження повітряних лінії до 1 кВ, як правило, слід застосовувати СІП.

У місцях, де досвідом експлуатації встановлено руйнування неізольованих проводів від корозії (узбережжя морів, солоних озер, промислові райони та райони засолених пісків), а також у місцях, де на підставі даних вишукувань таке руйнування можливе, для спорудження ліній необхідно застосовувати тільки СІП. У цьому разі застосування СІП з неізольованою утримною жилою забороняється.

Магістральні ділянки ПЛІ рекомендується здійснювати трифазними СІП. Кількість додаткових жил СІП визначається проектом.

На відгалуженнях до вводів в будівлі (споруди) необхідно застосовувати СІП. Усі жили СІП на відгалуженнях до вводів в будівлі повинні бути ізольованими.

2.4.12 Вибір перерізу проводів лінії до 1 кВ здійснюється згідно з вимогами глави 1.3.

Вибраний переріз СІП додатково перевіряється за тривало допустимим струмом навантаження з урахуванням сонячної радіації району будівництва лінії та на термічну стійкість до дії струмів короткого замикання. Допустимий струм навантаження з урахуванням сонячної радіації та допустимий струм короткого замикання приймаються за технічними умовами на виготовлення СІП.

2.4.13 За умови механічної міцності на магістральних ділянках ліній, лінійних відгалуженнях і відгалуженнях до вводів в будівлі (споруди) необхідно застосовувати багатодротові проводи з мінімальним перерізом, не меншим за подані в таблицях 2.4.1 і 2.4.2.

Таблиця 2.4.1 Мінімально допустимий переріз жили СІП за умови механічної міцності

Район ожеледі

Переріз жили СІП на магістралі ПЛІ або лінійному відгалуженні, мм

Переріз жили СІП на відгалуженні до вводу в будівлю (споруду), мм2

1-3

25 (25)*

16

4-6

35 (25)*

16

* У дужках подано мінімальний переріз жил СІП з чотирма утримними жилами.

Таблиця 2.4.2 Мінімально допустимий переріз неізольованих проводів за умови механічної міцності

Район ожеледі

Матеріал проводу

Переріз проводу на магістралі ПЛ або лінійному відгалуженні, мм2

1-3

Алюміній (А) або нетермооброблений алюмінієвий сплав АВЕ (АН)

25

Сталеалюмінієвий (АС) або термооброблений алюмінієвий сплав АВЕ (АЖ)

25

4-6

А, АН

35

АС, АЖ

25

  1. Магістраль лінії рекомендується виконувати проводами одного перерізу. У разі обґрунтування допускається виконувати магістраль проводами різного перерізу.
  2. Механічний розрахунок проводів ліній електропередавання здійснюється за методом допустимих механічних напружень для умов, визначених пунктами 2.5.30 – 2.5.62. Величина механічного напруження в проводах повинна бути не більше наведеної в таблиці 2.4.3, а відстань від проводів до поверхні землі, споруд та заземлених елементів опор повинна відповідати вимогам цієї глави.

Таблиця 2.4.3 Допустиме механічне напруження в проводах лінії електропередавання напругою до 1 кВ

Провід

Допустиме механічне напруження, %,

межі міцності у разі розтягування

за найбільшого зовнішнього навантаження або за нижчої температури повітря

за середньорічної температури повітря

СІП з однією утримною жилою перерізом 25-120 мм2

40

30

СІП з усіма утримними жилами перерізом 25-120 мм2:

35

30

Неізольовані проводи

- алюмінієві перерізом, мм2:

25-95

35

30

120

40

30

- із термообробленого і нетермообробленого алюмінієвого сплаву АВЕ перерізом, мм2:

25-95

40

30

120

45

30

- сталеалюмінієві перерізом,

мм2:

25

35-95

35

40

30

30

Межа міцності проводів у разі розтягування та інші параметри приймаються за технічними умовами на їх виготовлення.

  1. Механічні навантаження СІП з однією утримною жилою повинна сприймати саме ця жила, а для СІП з усіма утримними жилами – всі жили скрученого джгута.
  2. Довжина прогону відгалуження до вводу в будівлю (споруду) не повинна перевищувати 25 м. Якщо ця відстань становить більше 25 м, на відгалуженні необхідно встановлювати додаткову опору.

СІП відгалужень від опор до вводів у будівлі (споруди) повинні мати анкерне кріплення.

У разі влаштування відгалужень до вводів в будівлі (споруди) сам ввід до ввідного пристрою рекомендується виконувати тим же СІП, що й відгалуження до вводу. У цьому випадку слід також дотримуватися вимог глави 2.1.

2.4.18Жили СІП або неізольовані проводи в прогонах необхідно з'єднувати за допомогою з'єднувальних затискачів. В одному прогоні допускається не більше одного з'єднання на кожен неізольований провід і не більше одного з'єднання – системи СІП. З'єднання, які піддаються натягу, повинні мати механічну міцність не менше ніж 90% розривного зусилля проводу.

Проводи різних марок або перерізу необхідно з'єднувати тільки в петлях анкерних опор. Неізольовані проводи в петлях анкерних опор з'єднуються за допомогою затискачів або зварювання. Місця з'єднання ізольованих жил СІП повинні мати світлостабілізовану ізоляцію.

2.4.19Кріплення СІП на магістральних ділянках ПЛІ і відгалуженнях від них необхідно здійснювати із застосуванням такої лінійної арматури:

  • кріплення утримної жили (утримних жил) на проміжних і кутових проміжних опорах – за допомогою підтримувальних затискачів;
  • анкерне (кінцеве) кріплення утримної жили (утримних жил) на опорах анкерного типу, а також кінцеве кріплення утримної жили (утримних жил) відгалуження на опорі і на вводі у будівлю (споруду) – за допомогою натяжних (анкерних) затискачів.

За допомогою відгалужувальних затискачів, які проколюють ізоляцію СІП, здійснюються:

  • відгалуження від ізольованих жил магістралі;
  • приєднання заземлювальних провідників до ізольованої жили, яка виконує функцію РЕN (РЕ)-провідника;
  • приєднання ліхтарів вуличного освітлення до ліхтарної жили та до ізольованого РЕN-провідника і з'єднання корпусів світильників з РЕN-провідником;
  • приєднання заземлювального провідника опори до ізольованого РЕN-провідника.

У разі застосування СІП з ізольованою утримною жилою підтримувальні та натяжні (анкерні) затискачі повинні мати вкладиші або корпуси з ізоляційного матеріалу, які запобігають руйнуванню ізоляції проводів.

Відгалужувальні затискачі повинні забезпечувати надійний контакт відгалуження (приєднання) без зняття ізоляції з ізольованих жил СІП.

Затискачі, за допомогою яких здійснюється відгалуження від ізольованих жил або приєднання до них, повинні мати захисні ізолювальні кожухи.

На ПЛІ рекомендується застосовувати таку фурнітуру:

1) бандажні стрічки, призначені для обтискання скручених в джгут проводів. Вони встановлюються в місцях, де в процесі монтажу можливе розкручування джгута СІП з однією утримною жилою, а саме:

  • біля анкерних затискачів,
  • з обох боків окремих або груп з'єднувальних затискачів,
  • з обох боків підтримувального затискача;

2) захисні ковпачки, призначені для ізоляції кінців жил СІП; вони повинні захищати вільні від приєднань кінці ізольованих проводів.

  1. Кріплення підтримувальних і натяжних (анкерних) затискачів до опор ПЛІ, будівель і споруд необхідно здійснювати за допомогою гаків, кронштейнів або інших конструкцій.
  2. Кріплення неізольованих проводів до ізоляторів і ізолювальних траверс на опорах ПЛ рекомендується виконувати одинарним, за винятком опор, які обмежують прогони перетину. Кріплення неізольованих проводів до штирових ізоляторів на проміжних опорах необхідно, як правило, виконувати до шийки ізолятора з внутрішньої сторони відносно стояка опори.
  3. Гаки, штирі та інші вузли кріплення слід розраховувати для нормального режиму роботи лінії за методом руйнівних навантажень згідно з 2.5.106 і 2.5.107.

Розташування проводів на опорах

2.4.23На опорах допускається будь-яке розташування ізольованих і неізольованих проводів лінії електропередавання незалежно від кліматичних умов. РЕN (РЕ)-провідник ПЛ з неізольованими проводами необхідно розташовувати нижче фазних проводів.

Неізольовані проводи зовнішнього освітлення на опорах ПЛ повинні розташовуватися, як правило, над РЕN (РЕ)-провідником, а ізольовані проводи на опорах ПЛІ можуть розташовуватися вище або нижче СІП, а також бути додатковими жилами в джгуті СІП.

2.4.24Захисні і секціонувальні пристрої, які встановлюються на опорах, слід розташовувати на висоті не нижче 3,0 м, а апарати для приєднання електроприймачів – на висоті 1,6 м від поверхні землі.

  1. Відстань між неізольованими проводами ПЛ на опорі і в прогоні за умовою їх зближення в прогоні за найбільшої стріли провисання до 1,2 м повинна бути не менше 0,6 м. За найбільшої стріли провисання понад 1,2 м цю відстань необхідно збільшувати пропорційно відношенню найбільшої стріли провисання до стріли 1,2 м.
  2. Відстань по вертикалі між проводами різних фаз на опорі в разі відгалуження від ПЛ, а також у разі перетину різних ПЛ напругою до 1 кВ на спільній опорі повинна бути не менше ніж 0,1 м.

Відстань від проводів ПЛ до будь-яких елементів опор повинна бути не менше ніж 0,05 м.

2.4.27Сумісне підвішування на спільних опорах неізольованих проводів ПЛ напругою до 1 кВ та СІП допускається за дотримання таких вимог:

  • неізольовані проводи ПЛ повинні бути розташовані вище СІП;
  • відстань між проводами ПЛ і СІП на опорі і в прогоні за температури повітря плюс 15°С без вітру повинна бути не менше ніж 0,5 м.

У разі сумісного підвішування на спільних опорах різних кіл ПЛІ відстань між СІП різних кіл на опорі і в прогоні повинна бути не менше ніж 0,3 м.

2.4.28У разі сумісного підвішування на спільних опорах неізольованих проводів ПЛ напругою до 10 кВ і проводів ПЛІ або ПЛ напругою до 1 кВ необхідно забезпечувати виконання таких вимог:

-лінію до 1 кВ необхідно влаштовувати за розрахунковими умовами ПЛ напругою до 10 кВ;

  • проводи ПЛ напругою до 10 кВ слід розташовувати вище проводів лінії до 1 кВ. Відстань по вертикалі між ближніми проводами ліній різної напруги на спільній опорі, а також у прогоні за температури повітря плюс 15 °С без вітру повинна становити не менше ніж: 1 м – у разі підвішування СІП і 2,0 м – у разі підвішування неізольованих проводів ПЛ напругою до 1 кВ;
  • проводи ПЛ напругою до 10 кВ, які прокладаються на штирових ізоляторах, повинні мати подвійне кріплення.

2.4.29 У разі сумісного підвішування на спільних опорах проводів ПЛЗ напругою 10 кВ і проводів ПЛ або ПЛІ напругою до 1 кВ необхідно забезпечувати виконання таких вимог: