4.4.4. При обґрунтуванні безпеки сховища проводиться оцінка ізолювальних властивостей окремих бар'єрів сховища та системи довгострокового зберігання РАВ у цілому за умов нормальної експлуатації, аварійної ситуації чи аварії.

4.4.5. Для оцінки безпеки сховища використовуються такі фактори, як доза/ризик, швидкість переносу радіонуклідів через інженерні бар'єри, швидкість переносу радіонуклідів через природні бар'єри тощо.

4.4.6. Прогнозування довгострокової безпеки сховища має проводитися шляхом математичного моделювання (міграція радіонуклідів у природному середовищі, прогнозування доз/ризиків) з використанням спостережень на природних аналогах або шляхом експериментів, спрямованих на визначення подій, що можуть мати місце в майбутньому. При проведенні розрахунків оцінюється ступінь невизначеності вихідних параметрів та використовуваних моделей.

4.4.7. При невизначеності терміну передачі РАВ на захоронення в глибоких геологічних формаціях оцінка довгострокової безпеки сховища проводиться на основі консервативного підходу на період, визначений проектом сховища.

4.4.8. При експлуатації сховища розглядається ситуація, що виникає у разі порушення умов нормальної експлуатації, оцінюються поточне та потенційне опромінення персоналу та населення, пов'язане з існуванням сховища. Як критерії для оцінки безпеки сховища на період експлуатації використовуються ліміти дози та/або рівні прийнятності референтних ризиків, установлені НРБУ-97/Д-2000.

4.4.9. Суб'єкт діяльності на основі експлуатаційного досвіду або зміни факторів, що впливають на безпеку сховища, періодично, відповідно до норм, правил і стандартів з ядерної та радіаційної безпеки здійснює переоцінку безпеки сховища.

Результати оцінки безпеки оформляються у вигляді звіту про аналіз безпеки. Вимоги щодо структури та змісту звіту про аналіз безпеки затверджені наказом Держатомрегулювання від 07.12.2007 N 168, зареєстровані в Мін'юсті 19.02.2008 за N 134/14825.

4.5. Вимоги до забезпечення безпеки при експлуатації сховища

4.5.1. Суб'єкт діяльності здійснює діяльність щодо довгострокового зберігання довгоіснуючих та високоактивних РАВ на підставі ліцензії Держатомрегулювання на провадження діяльності з переробки, зберігання та захоронення РАВ і відповідно до Умов і вимог безпеки (ліцензійні умови) провадження діяльності з переробки, зберігання та захоронення радіоактивних відходів (НП 306.5.04/2.060-2002), затверджених наказом Держатомрегулювання від 22.10.2002 N 110, зареєстрованих у Мін'юсті 06.11.2002 за N 874/7162 (зі змінами).

4.5.2. До початку експлуатації сховища суб'єкт діяльності згідно з Основними санітарними правилами повинен отримати Санітарний паспорт, копія якого надається до Держатомрегулювання разом з іншими документами, необхідними для отримання ліцензії на провадження діяльності з переробки, зберігання та захоронення РАВ.

4.5.3. Радіаційна безпека сховища забезпечується підтримкою умов нормальної експлуатації і здійсненням комплексу технічних та організаційних заходів, регламентованих нормами і правилами з ядерної та радіаційної безпеки.

4.5.4. Перед початком експлуатації проводиться випробування експлуатаційного устаткування та систем.

4.5.5. Експлуатація сховища здійснюється відповідно до технологічного регламенту з експлуатації, який повинен містити правила, вимоги та умови, спрямовані на забезпечення безпечної експлуатації сховища, а саме:

порядок приймання, розміщення та зберігання РАВ;

опис маршрутів руху контейнерів з РАВ;

контроль складу та стану РАВ;

схему поводження з РАВ, що утворюватимуться при експлуатації сховища;

порядок проведення дезактивації;

обслуговування систем життєзабезпечення (водо- та енергопостачання, каналізація, вентиляція, зв'язок);

профілактичне та ремонтне обслуговування сховища;

обслуговування систем радіаційного контролю й моніторингу;

перелік можливих аварійних ситуацій чи аварій, зумовлених внутрішніми впливами, та засобів щодо запобігання їх виникненню, а також заходів з мінімізації їх наслідків;

перелік зовнішніх подій, що можуть призвести до порушення цілісності бар'єрів, і заходи, спрямовані на запобігання поширенню радіонуклідів та іонізуючого випромінювання у навколишнє природне середовище;

порядок проведення радіаційного контролю.

4.5.6. На основі регламенту експлуатації суб'єкт діяльності розробляє інструкції з експлуатації, що визначають порядок дій персоналу щодо забезпечення безпеки в умовах нормальної експлуатації, а також спеціальні інструкції для умов аварійної ситуації чи аварії та інструкції із забезпечення ядерної, радіаційної та загальнопромислової безпеки.

4.5.7. Суб'єкт діяльності забезпечує радіаційний контроль з використанням приладів, що пройшли метрологічну атестацію та перевірку.

4.5.8. При експлуатації згідно з регламентом сховища суб'єкт діяльності забезпечує радіаційний захист персоналу сховища та населення шляхом реалізації таких заходів з радіаційної безпеки:

організації та функціонування системи радіаційного контролю сховища відповідно до програми радіаційного контролю сховища;

установлення контрольних та допустимих рівнів відповідно до норм радіаційної безпеки України та Основних санітарних правил;

обліку та планування доз;

застосування засобів індивідуального захисту;

запобігання виникненню аварій, а також ужиття заходів з мінімізації їх наслідків;

проведення навчання з протирадіаційного захисту персоналу.

4.5.9. Суб'єкт діяльності розробляє програму поводження з РАВ, що утворюються в процесі експлуатації сховища, яка визначає заходи з мінімізації утворення цих РАВ та забезпечення радіаційної безпеки.

4.5.10. Суб'єкт діяльності гарантує приймання на зберігання тільки тих РАВ, що відповідають критеріям приймання.

4.5.11. Для впевненості в тому, що упаковки РАВ, які надходять до сховища, відповідають критеріям приймання, проводиться вибірковий контроль (наприклад, неруйнівний контроль окремих упаковок РАВ).

4.5.12. Під час надходження упаковки РАВ на приймальну ділянку проводиться перевірка параметрів упаковки РАВ на відповідність даним, що вказані в супровідній документації, та критеріям приймання до сховища. При невідповідності будь-яких параметрів упаковки РАВ у сховище не приймаються.

4.5.13. На внутрішні поверхні відсіків/модулів наносяться координатні сітки для визначення та фіксації місця розташування упаковки РАВ.

4.5.14. Усі дані, указані в супровідній документації на упаковку РАВ, а також місце розташування кожної упаковки РАВ у відсіку/модулі, визначення сумарної активності РАВ у відсіку/модулі та у сховищі в цілому заносяться в базу даних контролю та обліку РАВ з метою забезпечення неперевищення критеріїв за сумарною активністю РАВ у сховищі, яка розрахована та обґрунтована в звіті з аналізу безпеки.

4.5.15. Суб'єкт діяльності веде облік РАВ відповідно до статті 11 Закону України "Про поводження з радіоактивними відходами".

4.5.16. Суб'єкт діяльності відповідно до статті 32 Закону України "Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку" встановлює вимоги щодо кваліфікації персоналу.

4.6. Вимоги до забезпечення безпеки при знятті з експлуатації сховища

4.6.1. Зняття з експлуатації сховища здійснюється з метою досягнення на майданчику умов, що дають змогу повторного використання цього майданчика.

4.6.2. Суб'єкт діяльності розробляє проект зняття з експлуатації сховища та погоджує його з Держатомрегулюванням.

4.6.3. Проект зняття з експлуатації повинен містити комплекс організаційних і технічних заходів, які будуть реалізовані при знятті сховища з експлуатації, а також конкретний план зняття сховища з експлуатації: черговість, тривалість, основний зміст етапів, кінцевий стан установки на кожному етапі.

4.6.4. Складовими частинами проекту зняття з експлуатації є заходи щодо радіаційного захисту персоналу, населення та навколишнього природного середовища, оцінки обсягу РАВ, що утворюватимуться в процесі зняття з експлуатації, а також комплексу робіт, що стосується поводження з ними.

4.6.5. Зняття з експлуатації сховища повинне здійснюватися суб'єктом діяльності сховища на підставі відповідної ліцензії Держатомрегулювання.

4.6.6. Після завершення усіх робіт зі зняття з експлуатації сховища суб'єкт діяльності надає до Держатомрегулювання звіт, який підтверджує, що поставлені цілі та встановлені радіаційні показники на майданчику сховища досягнуті.

4.7. Вимоги до радіаційного контролю та моніторингу за станом навколишнього природного середовища

4.7.1. При експлуатації та знятті з експлуатації сховища суб'єкт діяльності забезпечує провадження системи радіаційного контролю, у тому числі індивідуального дозиметричного контролю, та моніторингу майданчика сховища і навколишнього природного середовища. Вимоги до організації радіаційного контролю, у тому числі індивідуального дозиметричного контролю, та моніторингу визначені в розділах 5 "Санітарний нагляд, радіаційний контроль, радіаційний моніторинг", 6 "Загальні вимоги до контролю за реалізацією основних принципів радіаційної безпеки", 14 "Дозиметричний контроль на підприємствах" Основних санітарних правил.

4.7.2. Система радіаційного контролю спрямована на забезпечення радіаційного захисту персоналу сховища та населення шляхом реалізації технічних та організаційних заходів з радіаційної безпеки. У програмі радіаційного контролю, затвердженій Держатомрегулюванням до початку експлуатації сховища, міститься інформація щодо параметрів, які визначають радіаційну та ядерну безпеку сховища і рівень опромінення персоналу та населення за умов нормальної експлуатації, аварійної ситуації чи аварії. Надаються відомості про:

види, обсяги, об'єкти та регламенти радіаційного контролю, у тому числі індивідуального дозиметричного контролю;

порядок реєстрації, обліку та зберігання результатів радіаційного контролю;

допустимі та контрольні рівні параметрів, що контролюються;

необхідне обладнання та його розміщення у сховищі;

підрозділ суб'єкта діяльності чи організації, який здійснює радіаційний контроль;

методики та прилади, що використовуються при здійсненні радіаційного контролю;

форму та порядок звітності за результатами радіаційного контролю.

Результати радіаційного контролю періодично аналізуються з метою розробки заходів щодо зниження дозових навантажень на персонал та зменшення впливу на навколишнє природне середовище.

4.7.3. Система моніторингу навколишнього природного середовища спрямована на виявлення міграції радіонуклідів з модулів сховища, запобігання впливу на безпеку сховища зміни погодних умов, рівня підземних вод та інших характеристик навколишнього природного середовища. У програмі моніторингу навколишнього природного середовища, затвердженій Держатомрегулюванням, до початку експлуатації сховища, містяться відомості про:

перелік параметрів, що підлягають моніторингу;

необхідне обладнання та його розміщення;

підрозділ суб'єкта діяльності чи організації, який здійснює моніторинг;

методики та прилади, що використовуються при здійсненні моніторингу;

порядок реєстрації, обліку та зберігання результатів моніторингу;

форму та порядок звітності за результатами моніторингу.

V. Забезпечення якості

5.1. Для забезпечення гарантії дотримання критеріїв безпеки при зберіганні довгоіснуючих та високоактивних РАВ суб'єкт діяльності розробляє та впроваджує програму забезпечення якості.

5.2. Програма забезпечення якості встановлює системний підхід до всіх дій, що впливають на якість упаковок РАВ, та включає перевірку досягнення поставленої мети та підготовку документів (сертифікатів) з якості.

5.3. У програмі забезпечення якості визначаються організаційна структура, обов'язки, рівні повноважень та персональної відповідальності за управління, виконання та оцінку дій, спрямованих на забезпечення якості упаковок РАВ. Також чітко визначаються зв'язки та їх контроль усередині різних підрозділів організації, а також з її постачальниками.

5.4. Дії, що контролюються згідно з програмою забезпечення якості, повинні бути чітко прописані поряд з будь-якими їх обмеженнями. Ці дії можуть уключати:

передексплуатаційні дії (визначення постачальників РАВ, вибір технологічних процесів переробки РАВ, конструкції контейнерів, проектування, будівництво та введення в експлуатацію сховища);

експлуатаційні дії (приймання упаковок РАВ, підтвердження відповідності упаковок РАВ установленим вимогам, виконання процедур зі зберігання упаковок РАВ).

5.5. На стадії експлуатації сховища програма забезпечення якості повинна враховувати всі взаємопов'язані процеси та включати:

ідентифікацію всіх факторів, що визначають характеристики РАВ;

перевірку того, що характеристики РАВ, які надходять до сховища, відповідають критеріям приймання РАВ;

ідентифікацію параметрів технологічного контролю процесу поводження з РАВ, які гарантують, що характеристики РАВ відповідають визначеним параметрам;

ідентифікацію засобів вимірювання та контролю, необхідних для досягнення певного стандарту точності та надійності;

заходи з періодичної перевірки прийнятності параметрів процесу поводження з РАВ та вимірювання їх у міру потреби;

остаточну перевірку відповідності упаковок РАВ заданим параметрам якості.

5.6. Програма забезпечення якості визначає вимоги до всіх процедур та параметрів технологічних процесів поводження з РАВ, при дотриманні яких забезпечується належна якість поводження з РАВ.

5.7. Програма забезпечення якості повинна визначати найважливіші параметри якості та яким чином забезпечується дотримання цих параметрів. Відповідальність за дотримання цих параметрів та вимог якості покладена на суб'єкта діяльності.