4.1.7. Контейнери, як складові упаковки РАВ, мають бути придатними для вилучення зі сховища, перепакування РАВ та дезактивації.

4.1.8. Контейнери повинні відповідати вимогам Технічного регламенту.

4.2. Вимоги до майданчика розміщення сховища

4.2.1. Майданчик для сховища РАВ розташовується за межами населених пунктів та по змозі в районі зі стійкими ґрунтами, що характеризуються низьким рівнем ґрунтових вод, не піддається затопленню, не перебуває у прибережній зоні та в болотистій місцевості. Не допускається розміщення сховища на майданчику з вираженими ознаками протікання поверхневих геологічних процесів (ерозія, просідання, зсуви, карст тощо).

4.2.2. При виборі майданчика для розміщення сховища проводиться моніторинг навколишнього природного середовища для отримання фонових характеристик, які застосовуються при розробці проекту сховища. При цьому враховуються дані про екологічні, метеорологічні, кліматичні, гідрологічні, геологічні, геохімічні та сейсмологічні характеристики майданчика сховища. Для характеристик, які мають сезонні коливання, дані узагальнюються за рік.

4.2.3. Оцінка придатності майданчика включає такі аспекти:

зовнішній вплив на безпеку сховища природних та техногенних процесів, явищ та подій тощо;

вплив будівництва, експлуатації та зняття з експлуатації сховища на стан навколишнього природного середовища та умови проживання населення з урахуванням наслідків аварійних ситуацій чи аварій;

наявність розвиненої інфраструктури, транспортних шляхів та віддаленість від потенційних постачальників РАВ;

демографічні та соціально-економічні характеристики (розподіл населення по території, землекористування, особливості харчування);

перспективи використання майданчика після зняття з експлуатації сховища.

4.2.4. При проведенні оцінки впливу на безпеку сховища природних і техногенних процесів, явищ і подій, характерних для району розміщення сховища, ураховуються з урахуванням імовірності виникнення та масштабів наслідків такі характеристики району розміщення сховища: геологічні (землетруси, сейсмічність, тектонічно активні розломи тощо), гідрологічні (затоплення, підтоплення майданчика тощо), метеорологічні (зливи, смерчі тощо), а також зовнішні події, пов'язані з діяльністю людини (авіакатастрофи, вибухи на навколишніх об'єктах, викиди токсичних речовин, пожежі, задимлення тощо).

4.2.5. За відсутності достатньої кількості та якості вихідних даних для проведення оцінки допускається використання консервативних оцінок характеристик району розміщення сховища.

4.2.6. Рішення про вибір майданчика для будівництва сховища приймається у порядку, установленому в статті 23 Закону України "Про поводження з радіоактивними відходами".

4.3. Вимоги до проектування та будівництва сховища

4.3.1. У проекті сховища визначаються умови нормальної експлуатації сховища, аварійної ситуації чи аварії, зазначаються та обґрунтовуються системи й елементи, важливі для безпеки. Установлюються проектні параметри, які характеризують зовнішні або внутрішні вихідні події чи їх сукупність, які можуть впливати на безпеку сховища (призводити до аварійної ситуації чи аварії). У проекті наводяться перелік таких подій та максимальні значення параметрів, що їх характеризують.

4.3.2. При розробці проектних рішень сховища для умов нормальної експлуатації, аварійної ситуації чи аварії використовується обґрунтована інженерно-технічна практика для забезпечення впевненості в тому, що сховище не зазнає значного пошкодження і що дози опромінення залишатимуться в установлених межах на практично досяжному низькому рівні.

4.3.3. При проектуванні конструктивних елементів сховища та інженерних бар'єрів ураховується необхідність забезпечення довгострокової ізоляції РАВ.

4.3.4. У проекті сховища передбачаються і враховуються:

характеристики майданчика для розміщення сховища та їх можливі зміни, що можуть впливати на рівень безпеки протягом строку існування сховища;

методи контролю наявності та рівня ґрунтових вод на майданчику;

оцінка безпеки сховища на строк існування сховища;

технології проведення робіт;

інженерні бар'єри;

запланований строк експлуатації сховища;

очікувані об'єми та характеристики РАВ;

критерії приймання РАВ на зберігання;

процедури приймання РАВ;

споруди, приміщення та обладнання для зберігання РАВ;

схеми поводження з РАВ, що надходять до сховища;

система внутрішнього транспортування;

система контролю радіологічних характеристик РАВ;

спосіб розміщення упаковок з РАВ у сховищі;

порядок, форми обліку та реєстрації упаковок з РАВ;

система внутрішнього транспортування;

технології, споруди, приміщення та обладнання для дезактивації транспорту, контейнерів та устаткування;

програма радіаційного контролю, у тому числі індивідуального дозиметричного контролю;

програма моніторингу навколишнього природного середовища;

план заходів щодо зняття сховища з експлуатації;

програма забезпечення якості.

4.3.5. Стійкість інженерних бар'єрів обґрунтовується на період експлуатації сховища.

4.3.6. На майданчику сховища передбачається споруда для проміжного зберігання упаковок РАВ до моменту їх розміщення на довгострокове зберігання у модулях сховища.

4.3.7. У проекті сховища передбачаються впровадження санітарно-пропускного режиму, зонування приміщень та ділянок на майданчику сховища згідно з вимогами розділу 12 "Вимоги до організації та проведення робіт із відкритими джерелами іонізуючих випромінювань" Основних санітарних правил.

4.3.8. Для підтримки індивідуальних доз опромінення персоналу та концентрації радіоактивних аерозолів у повітрі на території з обмеженим доступом на рівні, установленому нормами радіаційної безпеки України та Основними санітарними правилами, у проекті сховища передбачаються:

технічні засоби з обмеження вмісту радіоактивних речовин у повітрі;

заходи щодо обмеження часу перебування персоналу поблизу РАВ;

захисні екрани;

засоби радіаційного контролю персоналу та моніторингу навколишнього природного середовища;

система попередження про перевищення контрольних рівнів концентрації радіоактивних аерозолів у повітрі та вихід радіоактивних речовин за межі сховища;

здійснення контролю стану сховища, упаковок РАВ та навколишнього природного середовища.

4.3.9. Обладнання та устаткування сховища проектуються з урахуванням забезпечення безпеки поводження з РАВ.

4.3.10. Відповідно до вимог статті 45 Закону України "Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку" у проекті сховища встановлюються санітарно-захисна зона та зона спостереження.

4.3.11. У проекті сховища враховується можливість вилучення РАВ зі сховища.

4.3.12. При проектуванні сховища виконується аналіз проектних рішень з точки зору безпеки зняття з експлуатації сховища (конструктивні особливості, вибір матеріалів, мінімізація використання потенційно небезпечних речовин, обсяги РАВ, що утворюються в процесі зняття з експлуатації, їх характеристики та поводження з ними тощо). Технологічні системи та обладнання сховища проектуються з урахуванням можливості їх дезактивації, поетапного демонтажу, а також збирання, транспортування та безпечного зберігання РАВ, що утворюються при цьому.

4.3.13. Системи та елементи сховища, важливі для безпеки, проектуються таким чином, щоб вони були стійкими до зовнішніх та внутрішніх подій (екстремальні природні явища, пожежі, вибухи тощо) та зберігали функції забезпечення безпеки при виникненні аварійних ситуацій чи аварій.

4.3.14. Системи та елементи сховища, важливі для безпеки, мають забезпечувати можливість:

контролю радіоактивних скидів/викидів і проведення періодичних інспекцій, тестування та обслуговування сховища в період його експлуатації;

своєчасного припинення експлуатації та евакуації персоналу в разі аварії.

Технічна документація на системи та елементи, важливі для безпеки (технічні умови, вимоги, специфікації тощо), погоджується Держатомрегулюванням.

4.3.15. Система електропостачання проектується таким чином, щоб вона зберігала свою придатність за умов нормальної експлуатації, аварійної ситуації чи аварії. У зв'язку з цим передбачають резервування джерел електропостачання, створення систем додаткового електроживлення пристроїв, важливих для забезпечення безпеки сховища. У разі аварії передбачається аварійне електроживлення для забезпечення евакуації персоналу.

4.3.16. Вентиляційне та фільтрувальне обладнання, а також системи дренажу та спеціалізованої каналізації сховища проектуються таким чином, щоб обмежити можливі викиди і скиди в навколишнє природне середовище за умов нормальної експлуатації, аварійної ситуації чи аварії.

4.3.17. У проекті сховища передбачається контроль за станом систем та елементів сховища, важливих для безпеки, за умов нормальної експлуатації, аварійної ситуації чи аварії.

4.3.18. При проектуванні розробляються системи радіаційного контролю, контролю приймання РАВ, їх обліку та їх розміщення в модулях сховища в період експлуатації, а також система збереження інформації після зняття з експлуатації сховища.

4.3.19. На етапі проектування сховища розробляються програма радіаційного контролю за станом сховища та програма моніторингу навколишнього природного середовища, які погоджуються з Держатомрегулюванням до початку експлуатації сховища.

4.3.20. Система фізичного захисту сховища визначається після вибору місця розміщення сховища, розробляється при проектуванні сховища, запроваджується з початку будівництва і функціонує до завершення зняття сховища з експлуатації.

4.3.21. У проекті сховища передбачаються технічні та організаційні заходи, спрямовані на забезпечення безпеки довгострокового зберігання РАВ, відповідно до вимог норм, правил і стандартів з ядерної та радіаційної безпеки для умов нормальної експлуатації, аварійної ситуації чи аварії.

4.3.22. При проектуванні сховища враховуються очікувані об'єми та характеристики РАВ, що зберігатимуться у ньому, запланований термін експлуатації сховища, характеристики майданчика та можливі зміни, що можуть вплинути на стан безпеки протягом строку його експлуатації.

4.3.23. Проектом сховища повинна бути передбачена автоматизація технологічного та радіаційного контролю зберігання довгоіснуючих та високоактивних РАВ та можливість використання дистанційного управління транспортно-технологічними операціями з упаковками РАВ з метою зниження опромінення персоналу за умов нормальної експлуатації, аварійної ситуації чи аварії.

4.3.24. У проекті сховища передбачається відповідне обладнання для поводження з пошкодженими та деградованими упаковками РАВ та для усунення можливих наслідків розгерметизації упаковок РАВ.

4.3.25. Проектом сховища має бути передбачене безпечне та надійне поводження з РАВ, що утворюватимуться при нормальній експлуатації, аварійній ситуації чи аварії.

4.3.26. Аналіз забезпечення підкритичності довгоіснуючих та високоактивних РАВ проводиться відповідно до вимог стандартів з ядерної безпеки з урахуванням факторів, що максимально впливають на зростання ефективного коефіцієнта розмноження нейтронів.

4.3.27. При зберіганні довгоіснуючих та високоактивних РАВ потрібно передбачати, при потребі, відведення тепла від упаковок РАВ за умов нормальної експлуатації, аварійної ситуації чи аварії.

4.3.28. При виборі способу відведення тепла від довгоіснуючих та високоактивних РАВ, по змозі, повинна надаватись перевага пасивним системам відведення тепла.

4.3.29. Маршрути транспортування довгоіснуючих та високоактивних РАВ у межах сховища визначаються таким чином, щоб вони були безпечними.

4.3.30. Розміщення виробничих приміщень та обладнання сховища повинне забезпечувати швидку евакуацію персоналу з приміщень у разі аварійної ситуації чи аварії.

4.3.31. При проектуванні сховища мають бути враховані процеси, що можуть відбуватися в матеріалі конструкцій сховища протягом строку його експлуатації, зокрема: корозія, повзучість, усадка тощо.

4.3.32. Роботи з будівництва сховища проводяться згідно з проектом. Зміни до проекту вносяться у порядку, установленому законодавством.

4.3.33. Під час будівництва необхідно забезпечити проведення моніторингу, спрямованого на оцінку можливих змін стану навколишнього природного середовища внаслідок будівництва сховища.

4.4. Вимоги до оцінки безпеки сховища

4.4.1. Метою оцінки безпеки сховища є оцінка здатності елементів сховища забезпечити рівень безпеки для персоналу, населення та навколишнього природного середовища не нижче, ніж це передбачено нормами, правилами та стандартами з ядерної та радіаційної безпеки.

4.4.2. Оцінка безпеки сховища, яку проводить суб'єкт діяльності, полягає у проведенні прогнозної оцінки радіологічного впливу сховища на людину та навколишнє природне середовище (розрахунок індикаторів безпеки) та в порівнянні одержаних результатів з визначеними критеріями безпеки (лімітами та квотами доз, рівнями прийнятності ризиків опромінення, значеннями допустимих концентрацій радіонуклідів у природному середовищі).

4.4.3. При виконанні оцінки безпеки сховища використовується така інформація:

характеристики РАВ (радіонуклідний склад як функція часу, загальна кількість і активність, фізичні та хімічні характеристики);

характеристики контейнера (механічні й хімічні характеристики);

характеристики сховища (розміри, конструкційні матеріали, інженерно-технічні засоби);

характеристики майданчика (геологічні, гідрогеологічні, геохімічні умови тощо);

характеристики біосфери (атмосферні умови, гідрологія тощо);

демографічні та соціально-економічні характеристики (розподіл населення по території, землекористування, традиції харчування).