5.3 Для висотних будинків необхідно передбачати не менше двох водопровідних вводів, які приєднуються до зовнішньої кільцевої водопровідної мережі. При цьому кожен водопровідний ввід розраховується на 100 % розрахункових витрат води.

5.4 Напір води у системі водопостачання необхідно приймати за технічними характеристиками водорозбірної та змішувальної арматури або за паспортними даними обладнання, яке встановлюється, але не менше 0,075 МПа біля санітарно-технічних приладів.

5.5 Для забезпечення однакового тиску води на всіх поверхах зон холодного та гарячого водопостачання, а також покращання розподілення потоків по поверхах на відгалуженнях трубопроводів від стояків холодної та гарячої води до санітарно-технічних приладів необхідно встановлювати регулятори тиску в залежності від величини розрахункового тиску води на поверхах.

5.6 Розрахункові витрати холодної і гарячої води для господарсько-питних потреб визначаються згідно зі СНиП 2.04.01.

5.7 Транзитні магістральні трубопроводи холодної і гарячої води, стояки холодної і гарячої води, до яких приєднуються санітарно-технічні прилади (за винятком стояків, які призначені для підключення рушникосушильників), а також вузли обліку та запірно-регулювальну арматуру слід, як правило, розташовувати за межами житлових приміщень у комунікаційних шахтах із влаштуванням на кожному поверсі дверей, розміри яких повинні бути достатніми для обслуговування та проведення необхідних експлуатаційних робіт.

На вводах водопроводів холодної і гарячої води безпосередньо в квартирах житлових будинків або в приміщеннях громадського призначення необхідно встановлювати запірні пристрої.

5.8 Рушникосушильники необхідно підключати до подавальних трубопроводів гарячого водопостачання. За відповідного обґрунтування дозволяється встановлення рушникосушильників на циркуляційному трубопроводі гарячої води. Допускається встановлення рушникосушильників із електронагрівом. Необхідна потужність електричних рушникосушильників повинна бути врахована в загальній потужності електропостачання будинку.

5.9 На трубопроводах гарячої води необхідно передбачати компенсацію температурних подовжень. Всі стояки необхідно прокладати через міжповерхові перекриття в гільзах. У місцях перетинання комунікаціями протипожежних перешкод та конструкцій з нормативними межами вогнестійкості слід застосовувати ущільнювальні діафрагми згідно з ДБН В.1.1-7.

5.10 На вводах у квартири систем холодного та гарячого водопостачання рекомендується встановлювати зворотні клапани для унеможливлювання перетікання води з холодної мережі в гарячу і навпаки в зв'язку із використанням різноманітного сантехнічного обладнання з електронним управлінням (для душових кабін, біде та інших приладів).

5.11 Внутрішні будинкові системи господарсько-питного та протипожежного водопроводів у висотних будинках необхідно проектувати окремими.

5.12 Трубопроводи вводів водопроводу від місця врізання в зовнішню кільцеву мережу водопроводу до стіни висотного будинку при прокладанні їх у землі необхідно виконувати із високоміцних чавунних та сталевих труб, виготовлених із нержавіючої сталі, або із труб з внутрішнім антикорозійним покриттям.

5.13 Трубопроводи холодної води, окрім пожежних стояків, що прокладаються в каналах, шахтах, тунелях, технічних поверхах і підвалах та інших приміщеннях, необхідно ізолювати для запобігання конденсації вологи.

5.14 Для всіх трубопроводів систем гарячого водопостачання, окрім підведень до санітарно-технічних приладів, необхідно застосовувати теплову ізоляцію. Товщина шару теплоізоляції повинна прийматися не менше .

5.15 Трубопроводи холодної та гарячої води (вертикальні і горизонтальні) необхідно виконувати з металевих труб (сталевих із надійним антикорозійним покриттям зовнішніх та внутрішніх поверхонь, із нержавіючої сталі та мідних). Водопровідні стояки дозволяється монтувати також із водогазопровідних труб із аналогічним антикорозійним покриттям.

5.16 Підведення трубопроводів від стояків до санітарно-технічних приладів і іншого обладнання в квартирах допускається виконувати з труб із полімерних матеріалів, які мають відповідний гігієнічний сертифікат або позитивний висновок державної санітарно-епідеміологічної експертизи.

5.17 Товщина стін труб вибирається в залежності від величини розрахункового тиску в системах водопостачання.

5.18 Проектування насосних станцій (установок) повинно виконуватись у відповідності зі СНиП 2.04.01 та СНиП 2.04.02 та вимогами інших чинних норм. Приміщення, які призначені для систем протипожежного водопроводу, повинні мати окремий вихід назовні або на сходову клітку, яка веде назовні. Насоси господарсько-питного водопостачання необхідно встановлювати на віброоснову, а з'єднання трубопроводів із патрубками насосів необхідно виконувати із застосуванням гнучких вставок або спеціальних гумових компенсаторів, призначених для зменшення шумів і вібрації та компенсації осьових або радіальних переміщень.

5.19 Кількість резервних насосних агрегатів необхідно приймати у відповідності зі СНиП 2.04.02. Насосні установки та інше обладнання систем водопостачання та водовідведення необхідно обладнувати комплексами автоматизації згідно з вимогами ДСТУ-Н Б В. 2.5-37.

5.20 Габарити приміщень для розташування насосних установок, трубопроводів, запірно-регулювальної арматури, електричних щитів, силового обладнання та комплексів автоматизації необхідно визначати у відповідності зі СНиП 2.04.02 та іншими нормативними документами, а також з урахуванням зручності експлуатації інженерного обладнання, розташованого в приміщенні насосної станції.

5.21 Приміщення насосних станцій можуть бути розташовані на підземних, проміжних та верхніх технічних поверхах або в прибудованих і окремо розташованих приміщеннях згідно зі СНиП-2.04.01 та ДБН В.2.3-15.

5.22 У приміщенні насосної станції можуть бути розташовані мембранні баки й інше необхідне обладнання. Насосні станції необхідно оснащувати інвентарними підйомно-транспортними засобами у відповідності зі СНиП 2.04.02.

5.23 Для забезпечення незалежності розрахункового тиску води в системі водопостачання від коливання тиску в централізованому водопроводі необхідно застосовувати насосні агрегати з регулювальним (частотним) приводом або регулятори тиску, які встановлюються перед насосами при дуже високому тиску в підвідному трубопроводі або його значних коливаннях із врахуванням рекомендацій заводів-виробників.

5.24 У місцях водорозбору необхідно забезпечити температуру гарячої води:

а) не нижче 60 °С - для систем централізованого гарячого водопостачання, які приєднуються до відкритих систем теплопостачання;

б) не нижче 50 °С - для систем централізованого гарячого водопостачання, які приєднуються до закритих систем теплопостачання;

в) не вище 75 °С - для всіх систем.

Для інших споживачів води (потреб громадського харчування тощо), яким необхідна гаряча вода з температурою, вище вказаної в а, б, в, рекомендується встановлювати місцеві водонагрівачі.

Температура гарячої води, яка подається нагрівачами в розподільні трубопроводи систем централізованого гарячого водопостачання, повинна відповідати вимогам СНиП 2.04.01.

5.25 Проектування вузлів обліку споживання води для висотних будинків є обов'язковим і повинно виконуватись у відповідності зі СНиП 2.04.01. Вузли обліку споживання холодної і гарячої води необхідно встановлювати на кожному вводі в квартиру.

Вузли обліку споживання гарячої води (крім квартирних) слід виконувати у відповідності із завданням на проектування та за погодженням міських служб, відповідальних за постачання гарячої води. При влаштуванні лічильників споживання холодної і гарячої води необхідно передбачати можливість передачі показників витрат до центрального пункту управління будинком (диспетчерської) за допомогою автоматизованої системи моніторингу та управління будинком.

5.26 Рівні шуму і вібрації в приміщеннях висотного будинку від роботи насосних агрегатів та іншого обладнання не повинні перевищувати допустимих значень, встановлених у санітарних нормах СН № 3077 і наведених у розділі 8 даного нормативного документа.

5.27 Для кріплення опор трубопроводів і обладнання до будівельних конструкцій висотного будинку необхідно застосовувати віброізолюючі прокладки.

5.28 Для забезпечення безперебійного гарячого водопостачання у період літніх відключень гарячої води (або у разі аварій) можуть бути використані резервні автономні електричні накопичувальні водонагрівачі, сонячні колектори тощо, що визначається в завданні на проектування.

5.29 Приміщення ванних кімнат, санвузлів, душових, кухонних блоків тощо рекомендується облаштовувати датчиками на рівні підлоги для виявлення води і своєчасної сигналізації та попередження аварійних ситуацій і автоматичного перекриття подачі води.

5.30 Системи каналізації нежитлових приміщень громадського призначення, вбудованих і вбудовано-прибудованих у житлові висотні будинки та прибудованих до них, необхідно передбачати окремими від систем каналізації житлової частини із самостійними випусками в зовнішню мережу (дозволяється в один колодязь).

5.31 Стояки каналізації для малоповерхової стилобатної частини, а також трубопроводи каналізації, що відводять стоки із санітарно-технічних приладів (квартирні відведення), допускається виконувати з полімерних матеріалів.

5.32 Каналізаційні стояки повинні бути прямолінійними (вертикальними) на всій висоті. Зміна прямолінійності стояка (влаштування відступів та перекидок) допускається як виняток при влаштуванні вентиляційного трубопроводу (байпаса), який з'єднує першу (над місцем перегинання) та другу (під місцем перегинання) ділянки стояка. Діаметр вентиляційного трубопроводу необхідно приймати .

5.33 Діаметр каналізаційного стояка приймається в залежності від величини розрахункових витрат стічної рідини та параметрів системи, але не менше .

Величину розрахункових витрат стічної рідини для стояків та горизонтальних відвідних трубопроводів необхідно визначати згідно зі СНиП 2.04.01.

Гідравлічний розрахунок самопливних відвідних трубопроводів необхідно виконувати у відповідності з таблицями, які враховують коефіцієнт жорсткості матеріалу труб згідно зі СНиП 2.04.01.

5.34 Пропускна спроможність каналізаційних стояків для висотних будинків при висоті гідравлічних затворів санітарно-технічних приладів наведена в табл. 5.1.

Таблиця 5.1 - Пропускна спроможність каналізаційних стояків для висотних будинків

Діаметр поверхових

відведень, мм

Кут приєднання поверхових відведень

до стояка, град.

Пропускна спроможність (л/с) каналізаційних стояків діаметром, мм

125

150

50

45

12,5

19,9

60

11,1

17,6

90

7,4

11,7

100

45

9,4

14,5

60

8,3

12,8

90

5,5

8,62

125

45

8,58

13,6

60

7,57

11,87

90

5,05

7,77

150

45

-

12,6

60

-

11,0

90

-

7,2

5.35 Проектування системи каналізації висотного будинку, визначення діаметра каналізаційного стояка та кута приєднання до нього поверхових відвідних трубопроводів у залежності від робочої висоти стояка і секундної витрати стічної рідини необхідно виконувати згідно зі СНиП 2.04.01.

5.36 Приєднання стояків до горизонтальних трубопроводів необхідно виконувати плавно, за допомогою трьох відводів по 30° або чотирьох по 22,5°, або відведенням із уповільнюючим відрізком і двома відводами по 45°.

5.37 В основі стояків необхідно передбачати бетонні упори або інше надійне кріплення.

5.38 Необхідно передбачити компенсацію лінійних подовжень каналізаційних стояків, застосовуючи, як правило, з'єднання стиків каналізації (труб та фасонних частин) на гумових ущільнювальних кільцях або манжетах із зазорами між трубами.

5.39 Трубопроводи для систем каналізації (стояків), як правило, слід приймати з високоміцних чавунних труб з гладкими кінцями, що з'єднуються між собою спеціальними муфтами або манжетами. Квартирні відведення допускається виконувати із полімерних труб.

5.40 Для запобігання самосифонуванню гідравлічних затворів санітарно-технічних приладів, розташованих на значному віддаленні від каналізаційного стояка, в усіх випадках, коли добуток ухилу (вираженого у мм/м) трубопроводу на його довжину перевищує висоту гідравлічного затвору цього приладу, необхідно встановлення вентиляційного клапана на початку цього трубопроводу (за напрямком руху стоків).

5.41 При встановленні у підвальних приміщеннях висотного будинку санітарно-технічних приладів на відмітках, які не дозволяють виконувати випуски каналізації самопливом, необхідно встановлювати герметичні насосні установки, які працюють в автоматичному режимі.

5.42 При розташуванні санітарно-технічних приладів нижче рівня люка найближчого оглядового колодязя на внутрішніх каналізаційних мережах необхідно встановлювати спеціальні каналізаційні - затвори або зворотні клапани різних конструкцій, які розроблені спеціально для систем каналізації.