В зонах охорони пам’яток та в зонах збереження ландшафту слід здійснювати охорону існуючого міського і природного середовища, усунення споруд і насаджень, порушуючих історичне середовище, і відтворення цінних втрачених об’єктів. Нове будівництво забороняється. В охоронних зонах воно можливе лише у виключних випадках за відповідним чином обгрунтованими і погодженими проектами. Зони збереження ландшафту можуть використовуватись для рекреації з мінімальним впорядженням та для традиційної сільськогосподарської діяльності, що не порушує ландшафт.

В зонах регулювання забудови здійснюється її реконструкція, ступінь якої визначається цінністю культурної спадщини, що міститься в них, розташуванням її об’єктів в структурі міста та особливостями їх впливу на оточення. В зонах зберігаються цінні історичні планування і забудова, озеленення і впорядження, виразні елементи ландшафту; закріплюється і відтворюється значення пам’яток в архітектурно-просторовій організації поселення, в історичному середовище; забезпечуються сприятливі умови їхнього видового розкриття; дисонанси, порушуючи сприйняття пам’яток.

Нова забудова в зонах регулювання регламентується за розташування, прийомами організації, висотою, довжиною, масштабом, стилем, кольором та за її функціональним використанням. Реконструкція існуючої забудови в них

регламентується у відповідності з її культурною і містобудівною цінністю і вимогами до збереження особливостей історичного середовища.

11.11. Межі зон охорони пам’яток культури та інших режимних історико-культурних територій мають бути чітко визначеними, суміщеними з планувальними та природними рубежами: межами кварталів, площами, вулицями, шляхами, берегами річок, ярами і т.ін.

11.12. Реконструкція об’єктів і історичних місць повинна бути орієнтована на максимальне збереження цінного історичного середовища й придатного для використання житлового фонду, а також впорядкування планувальної структури та мережі вулиць; вдосконалення громадського обслуговування, озеленення, впорядження та інженерного забезпечення.

11.13. При вирішенні питань реконструкції історичних поселень слід враховувати обсяг історично цінного житлового фонду, в тому числі індивідуального, що потребує ремонту та нестандартних прийомів реконструкції; сформовану інженерну інфраструктуру, що потребує модернізації.

11.14. Регенерація заповідників і значною мірою заповідних територій має здійснюватись з урахуванням потреб організації притаманних ним науково-дослідних, просвітницьких, культурних та туристсько-екскурсійних функцій. Слід передбачати включення цих утворень до систем громадських центрів, пішохідних зв’язків, туристських маршрутів.

11.15. В історичних поселеннях необхідно суворо додержуватись вимог охорони, визначених їх загальним статусом і режимами використання виділених в них територій історико-культурного призначення і зон охорони пам’яток культури. На заповідники, заповідні території, охоронні зони і зони збереження ландшафту в цілому поширюються вимоги регенерації середовища, а на зони регулювання забудови ¾ режим реконструкції з її обмеженим, частковим і активним перетворенням (табл.11.2).

Таблиця 11.2

Охоронний статус території

Характер міського середовища

Допустимі перетворення

Заповідники, заповідні території

Історичні містобудівні утворення і комплекси, архітектурні ансамблі, фрагменти історичного середовища, пам’ятки культури

Регенерація

Комплексні охоронні зони

Архітектурні домінанти, пам’ятки культури в цілісному історичному середовищі

Регенерація

Охоронні зони окремих пам’яток

У цілісному середовищі. У порушеному історичному середовищі

Регенерація. Обмежені перетворення

Зони суворого регулювання забудови

Окремі пам’ятки в частково порушеному історичному середовищі, що містить нову забудову

Реконструкція з обме-женим перетворенням середовища

Зони регулювання забудови

Поодинокі пам’ятки в порушеному історичному середовищі невеликої цінності і в новій забудові

Реконструкція з част-ковим чи активним пере-творенням середовища

Зони збереження ландшафту

Пам’ятки садово-паркового мистецтва, пов’язані з пам’ятками архітектури і містобудування природне оточення

Регенерація

Зони історичного культурного шару

Характер міського середовища не є визначальним

Будівництво та інші роботи можливі лише після проведення археологічних досліджень