1.8. Заява про видачу ліцензії (про видачу копії ліцензії, про переоформлення ліцензії, про видачу дубліката ліцензії) та документи, що додаються до неї, приймаються за описом документів (додаток 3). Другий примірник (копія) опису видається заявнику з відміткою про дату прийняття документів органом ліцензування та підписом відповідальної особи.

1.9. Заява залишається без розгляду, якщо:

вона подана (підписана) особою, яка не має на це повноважень;

документи оформлені з порушенням вимог статті 10 Закону України "Про ліцензування певних видів господарської діяльності".

1.10. Орган ліцензування діяльності протипожежного призначення у строк не пізніше ніж десять робочих днів з дати надходження заяви про видачу ліцензії та документів, що додаються до заяви, приймає рішення про видачу ліцензії або про відмову у її видачі.

Повідомлення про прийняття рішення надсилається (видається) заявникові в письмовій формі протягом трьох робочих днів з дати прийняття відповідного рішення.

Рішення про видачу ліцензії приймається за умови відповідності суб'єкта господарювання ліцензійним умовам згідно з поданими документами та достовірності зазначених у них даних.

У рішенні про відмову у видачі ліцензії зазначаються підстави такої відмови.

1.11. За видачу ліцензії заявник вносить плату у розмірі та порядку, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 29 листопада 2000 року N 1755 "Про термін дії ліцензії на провадження певних видів господарської діяльності, розміри і порядок зарахування плати за її видачу".

1.12. Після отримання документа, що підтверджує внесення плати за ліцензію, орган ліцензування протягом трьох робочих днів оформлює ліцензію, яка видається заявнику за його зверненням.

1.13. Для провадження робіт, визначених у пунктах 2.1 - 2.3, 2.5, 2.11 розділу II Ліцензійних умов, у ліцензії зазначаються ступені ризику об'єктів щодо пожежної безпеки (високий, середній, незначний), на яких такі роботи можуть виконуватися. Ступені ризику об'єктів визначаються згідно з Порядком розподілу суб'єктів господарювання за ступенем ризику їх господарської діяльності для безпеки життя і здоров'я населення, навколишнього природного середовища щодо пожежної безпеки, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 14 листопада 2007 року N 1324.

1.14. Для виконання робіт на об'єктах з високим ступенем ризику (згідно з пунктом 3.10 Ліцензійних умов) суб'єкт господарювання повинен мати:

досвід виконання таких видів робіт (незалежно від ступеня ризиків об'єктів, на яких вони проводилися) не менше п'яти років;

загальну кількість виконавців робіт, що у три рази більше за мінімальну, визначену Ліцензійними умовами (для робіт з проектування та вогнезахисного обробляння та робіт з технічного обслуговування - у два рази), та які мають досвід з провадження відповідних робіт (для мінімальної кількості виконавців, визначених Ліцензійними умовами для відповідного виду робіт) не менше трьох років;

сертифікат на систему управління якістю, яка відповідає вимогам нормативних документів у галузі пожежної безпеки, що регламентують порядок проектування, монтажу та технічного обслуговування систем протипожежного захисту, і загальним вимогам ISO 9001-2008 "Системи управління якістю. Вимоги", зареєстрований у національній системі підтвердження відповідності згідно з чинним законодавством України.

1.15. Ліцензія на провадження робіт з монтажу систем пожежогасіння або систем протидимного захисту видається тільки у комплексі з монтажем систем пожежної сигналізації, оповіщування про пожежу та управління евакуацією людей, устаткування передавання тривожних сповіщень.

У цих випадках заявник повинен мати відповідних фахівців, матеріально-технічну базу, нормативно-правові акти та нормативно-технічну документацію, визначені Ліцензійними умовами для монтажу цих систем.

1.16. У разі виникнення підстав для переоформлення ліцензії ліцензіат зобов'язаний протягом десяти робочих днів подати органу ліцензування заяву про переоформлення ліцензії разом з ліцензією, що підлягає переоформленню, та відповідними документами або їх нотаріально засвідченими копіями, які підтверджують зазначені зміни.

Підставами для переоформлення ліцензії є:

зміна найменування юридичної особи (якщо зміна найменування не пов'язана з реорганізацією юридичної особи) або прізвища, імені, по батькові фізичної особи - підприємця;

зміна місцезнаходження юридичної особи або місця проживання фізичної особи - підприємця;

зміни, пов'язані з провадженням ліцензіатом господарської діяльності протипожежного призначення (розширення або зменшення переліку видів робіт або зміни щодо ступенів ризику об'єктів, на яких такі роботи виконуються).

1.17. Переоформлення ліцензії, видача копії або дубліката ліцензії проводяться у порядку, визначеному статтями 14, 16 та 18 Закону України "Про ліцензування певних видів господарської діяльності".

Оформлення заяв про переоформлення ліцензії, про видачу копії або дубліката ліцензії здійснюється суб'єктами господарювання за встановленими формами (додатки 4 - 6).

II. Роботи, які виконуються в межах діяльності протипожежного призначення

2.1. Проектування систем пожежогасіння (водяні, пінні, газові, порошкові, аерозольні), пожежної сигналізації, оповіщування про пожежу та управління евакуацією людей, протидимного захисту, передавання тривожних сповіщень, пристроїв блискавкозахисту, вогнезахисного обробляння.

2.2. Монтаж, технічне обслуговування систем пожежогасіння (водяні, пінні, газові, порошкові, аерозольні).

2.3. Монтаж систем пожежної сигналізації, оповіщування про пожежу та управління евакуацією людей, устаткування передавання тривожних сповіщень.

2.4. Технічне обслуговування систем пожежної сигналізації, оповіщування про пожежу та управління евакуацією людей.

2.5. Монтаж, технічне обслуговування систем протидимного захисту.

2.6. Спостерігання за пожежною автоматикою об'єктів.

2.7. Технічне обслуговування первинних засобів пожежогасіння (водяні, водопінні, порошкові, газові вогнегасники, пожежні кран-комплекти).

2.8. Монтаж, перевірка (огляд) пристроїв блискавкозахисту.

2.9. Монтаж воріт, дверей, вікон, люків, завіс (екранів), клапанів з нормованими межами вогнестійкості.

2.10. Вогнезахисне просочування (глибоке, поверхневе).

2.11. Поверхневе вогнезахисне обробляння (фарбування, штукатурення, обмотування, облицювання).

2.12. Вогнезахисне заповнення.

2.13. Мурування, ремонт, очищення і обстеження (перевірка) печей, камінів, димоходів (димарів, димових каналів).

2.14. Оцінка протипожежного стану об'єктів.

2.15. Розробка концепції протипожежного захисту об'єктів будівництва.

III. Загальні вимоги щодо провадження діяльності протипожежного призначення

3.1. Діяльність протипожежного призначення здійснює суб'єкт господарювання, який безпосередньо спеціалізуються у цьому напрямку діяльності або має у своєму складі спеціалізовані підрозділи.

Суб'єкти господарювання повинні мати відповідні приміщення, матеріально-технічну базу, штатну чисельність кваліфікованих фахівців, нормативно-правові акти та нормативно-технічну документацію, визначені Ліцензійними умовами.

3.2. Приміщення повинні відповідати вимогам чинних нормативних актів з питань пожежної безпеки та санітарії.

3.3. Технологічне обладнання, пристрої, інструмент та засоби вимірювання мають проходити (за потреби) своєчасне технічне обстеження (повірку) у відповідних органах та утримуватися у справному технічному стані.

3.4. Керівники та виконавці робіт, залежно від видів робіт, що ними виконуються, повинні мати освіту відповідного освітньо-кваліфікаційного рівня та професійного напряму підготовки, що підтверджується дипломом (свідоцтвом) державного зразка, працювати у суб'єкта господарювання (ліцензіата), своєчасно проходити спеціальне навчання (один раз на три роки), навчання та перевірку знань з питань охорони праці в порядку, визначеному Типовим положенням про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці, затвердженим наказом Держнаглядохоронпраці від 26.01.2005 N 15, зареєстрованим у Мін'юсті України 15.02.2005 за N 231/10511.

Керівники та виконавці робіт можуть проваджувати свою діяльність за декільками видами робіт протипожежного призначення за умови їх відповідності вимогам Ліцензійних умов для цих робіт.

3.5. Суб'єкти господарювання повинні мати нормативно-правові акти та нормативно-технічну документацію з усіма змінами або доповненнями, що до них вносилися.

3.6. При провадженні діяльності протипожежного призначення суб'єкти господарювання зобов'язанні:

дотримуватись вимог Закону України "Про ліцензування певних видів господарської діяльності", цих Ліцензійних умов та інших нормативно-правових актів, що регулюють даний вид діяльності;

дотримуватись вимог нормативно-правових актів з охорони праці, пожежної безпеки та екології;

використовувати засоби протипожежного захисту, які мають сертифікат відповідності державної системи сертифікації УкрСЕПРО або інші сертифікати, визнані в Україні в установленому порядку;

вести журнали обліку виконаних робіт протипожежного призначення (додаток 7).

3.7. Суб'єкти господарювання повинні забезпечити збереженість в паперовому або електронному вигляді документів, які використовувались (складались) при виконанні робіт протипожежного призначення, відповідно до чинного законодавства України.

3.8. Журнали обліку виконаних робіт протипожежного призначення мають бути пронумерованими, прошнурованими та скріпленими печаткою ліцензіата. Журнали заповнюються не пізніше наступного дня після закінчення робіт.

Суб'єкти господарювання до 5-го числа місяця, наступного після закінчення півріччя та року, повинні надавати до територіальних органів державного пожежного нагляду в АР Крим, областях, містах Києві та Севастополі (за територіальністю) інформацію про виконані ними роботи протягом останнього півріччя за формою журналів обліку виконаних робіт у паперовому та електронному (у форматі Exel) вигляді.

3.9. Суб'єкти господарювання, що отримали ліцензію на провадження робіт протипожежного призначення, визначених у пунктах 2.1 - 2.3, 2.5, 2.11 розділу II Ліцензійних умов, на об'єктах з високим ступенем ризику щодо пожежної безпеки, можуть виконувати такі роботи на (в):

потенційно небезпечних об'єктах та об'єктах підвищеної небезпеки;

промислових та складських будівлях (спорудах), які належать до категорій "А" або "Б" за вибухопожежною небезпекою, незалежно від площі, та промислових і складських будівлях, які належать до категорії "В" за пожежною небезпекою, площею 500 кв. метрів та більше;

підприємствах, які мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави, перелік яких затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 23 грудня 2004 року N 1734;

об'єктах з масовим перебуванням людей, зокрема аеропортах, морських, річкових, залізничних та автомобільних вокзалах республіканського та обласного значення, станціях метрополітенів;

висотних будинках (з умовною висотою понад 47 метрів);

підземних спорудах різного призначення;

пам'ятках архітектури та історії, музеях, картинних галереях, бібліотеках, архівах, підприємствах зв'язку, телерадіоцентрах, банківських установах державного та обласного значення;

тваринницьких або птахівницьких комплексах з утриманням більш як 1000 голів тварин або більш як 100 тис. голів птиці;

об'єктах нового будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту, перепланування, розширення і технічного переоснащення площею 5000 кв. метрів та більше.

3.10. Суб'єкти господарювання, що отримали ліцензію на провадження робіт протипожежного призначення, визначених у пунктах 2.1 - 2.3, 2.5, 2.11 розділу II Ліцензійних умов, на об'єктах із середнім та незначним ступенем ризику щодо пожежної безпеки, можуть виконувати такі роботи на об'єктах, які не увійшли до переліку об'єктів з високим ступенем ризику, визначених пунктом 3.10 Ліцензійних умов.

3.11. Суб'єкти господарювання зобов'язані письмово повідомляти орган ліцензування про всі зміни даних, зазначених у документах, що додавалися до заяви про видачу ліцензії, протягом десяти робочих днів після виникнення таких змін разом з документами або їх засвідченими в установленому порядку копіями, які підтверджують зазначені зміни.

IV. Вимоги щодо провадження робіт з проектування систем пожежогасіння (водяні, пінні, газові, порошкові, аерозольні), пожежної сигналізації, оповіщування про пожежу та управління евакуацією людей, протидимного захисту, передавання тривожних сповіщень, пристроїв блискавкозахисту, вогнезахисного обробляння

4.1. Кваліфікаційні вимоги

Керівник робіт є керівником проекту (головним інженером проекту) і повинен мати повну вищу освіту професійного напряму "Інженерія" та стаж роботи за даним видом робіт не менше 3 років.

Виконавці робіт повинні мати базову або повну вищу освіту та відповідну кваліфікацію:

Для проектування систем водяного, пінного, газового пожежогасіння:

за напрямами підготовки "електротехніка" ("електроніка", "електронні апарати", "електромеханіка", "радіотехніка", "телекомунікації", "комп'ютеризовані системи, автоматика і управління");

за спеціальністю "споруди і обладнання водопостачання і водовідведення" ("водопостачання та водовідведення", "пожежна безпека").

Для проектування систем порошкового, аерозольного пожежогасіння, пожежної сигналізації, оповіщування про пожежу та управління евакуацією людей, передавання тривожних сповіщень, пристроїв блискавкозахисту:

за напрямами підготовки "електротехніка" ("електроніка", "електронні апарати", "електромеханіка", "радіотехніка", "телекомунікації", "комп'ютеризовані системи, автоматика і управління").

Для проектування систем протидимного захисту:

за напрямами підготовки "електротехніка" ("електроніка", "електронні апарати", "електромеханіка", "радіотехніка", "телекомунікації", "комп'ютеризовані системи, автоматика і управління", "пожежна безпека");

за спеціальністю "теплогазопостачання і вентиляція".