(абзац перший пункту 23.3 із змінами, внесеними згідно з наказом
 Державної податкової адміністрації України від 14.02.2002 р. N 72)

У разі зарахування платника податку на додану вартість до категорії великих платників податків органом державної податкової служби за попереднім місцем обліку здійснюється процедура зняття з обліку платника податків, а інспекція (підрозділ) здійснює процедуру взяття його на облік. При цьому орган державної податкової служби надає інформацію інспекції (підрозділу) про кількість завірених копій свідоцтва платника ПДВ.

(пункт 23.3 доповнено абзацом другим згідно з наказом
 Державної податкової адміністрації України від 14.04.2000 р. N 170,
абзац другий пункту 23.3 із змінами, внесеними згідно з наказом
 Державної податкової адміністрації України від 14.02.2002 р. N 72)

У разі виключення платника податку на додану вартість з категорії великих інспекцією (підрозділом) здійснюється процедура зняття його з обліку. Органом державної податкової служби за попереднім місцем обліку здійснюється процедура взяття його на облік. При цьому інспекція (підрозділ) надає інформацію органу державної податкової служби про кількість завірених копій свідоцтва платника ПДВ.

(пункт 23.3 доповнено абзацом третім згідно з наказом
 Державної податкової адміністрації України від 14.04.2000 р. N 170,
абзац третій пункту 23.3 із змінами, внесеними згідно з наказом
 Державної податкової адміністрації України від 14.02.2002 р. N 72)

Процедури взяття на облік/зняття з обліку визначені відповідними пунктами розділів 4 та 8 Порядку обліку.

(пункт 23.3 доповнено абзацом четвертим згідно з наказом
 Державної податкової адміністрації України від 14.02.2002 р. N 72)

23.4. Підпункт 23.4 пункту 23 виключено

(підпункт 23.4 пункту 23 із змінами, внесеними згідно з наказами
 Державної податкової адміністрації України від 16.01.2006 р. N 17,
 від 25.04.2006 р. N 216,
 виключено згідно з наказом Державної
 податкової адміністрації України від 01.09.2008 р. N 560)

23.5. Підпункт 23.5 пункту 23 виключено

(пункт 23 доповнено підпунктом 23.5 згідно з наказом
 Державної податкової адміністрації України від 16.01.2006 р. N 17,
 підпункт 23.5 пункту 23 виключено згідно з наказом
 Державної податкової адміністрації України від 01.09.2008 р. N 560)

24. Якщо відповідно до законодавства, у тому числі Порядку обліку, стосовно платника податку на додану вартість, який змінив місцезнаходження (місце проживання), що пов'язане із зміною податкового органу - місця перебування на обліку, продовжено термін його перебування на обліку в органі державної податкової служби за попереднім місцезнаходженням (місцем проживання) більше ніж на місяць або до кінця року, то заміна Свідоцтва здійснюється з урахуванням таких особливостей.

Органом державної податкової служби за попереднім місцезнаходженням (місцем проживання), у якому продовжено термін перебування на обліку платника податку на додану вартість, на бажання платника Свідоцтво може бути замінене в порядку, визначеному пунктом 21 цього Положення. При цьому Свідоцтво видається із зазначенням терміну його дії, який відповідає даті закінчення двадцяти днів, наступних за днем, до якого продовжено термін перебування на обліку платника податку. Термін дії Свідоцтва вказується на Свідоцтві та корінці Свідоцтва, як це передбачено пунктом 15 цього Положення.

Заміна Свідоцтва в органі державної податкової служби за новим місцезнаходженням (місцем проживання) платника податку на додану вартість здійснюється у порядку, визначеному підпунктом 23.2 пункту 23 цього Положення.

(пункт 24 у редакції наказу Державної
 податкової адміністрації України від 01.09.2008 р. N 560)

Анулювання реєстрації платників податку на додану вартість

(назва розділу у редакції наказу Державної
 податкової адміністрації України від 16.01.2006 р. N 17)

25. Реєстрація діє до дати її анулювання, яке відбувається у випадках, визначених пунктом 9.8 статті 9 Закону, якщо:

а) платник податку, який до місяця, у якому подається заява про анулювання реєстрації, є зареєстрованим згідно з положеннями підпункту 2.3.1 пункту 2.3 статті 2 Закону більше двадцяти чотирьох календарних місяців, уключаючи місяць реєстрації, та має за останні дванадцять поточних календарних місяців обсяги оподатковуваних операцій, менші за визначені зазначеним підпунктом Закону;

б) ліквідаційна комісія платника податку, оголошеного банкрутом, закінчує роботу або платник податку ліквідується за власним бажанням чи за рішенням суду (фізична особа позбувається статусу суб'єкта господарювання);

в) особа, зареєстрована як платник податку, реєструється як платник єдиного податку або стає суб'єктом інших спрощених систем оподаткування, які визначають особливий порядок нарахування чи сплати податку на додану вартість, відмінний від тих, що встановлені Законом, чи звільняють таку особу від сплати цього податку за рішенням суду або з будь-яких інших причин;

г) зареєстрована як платник податку особа обирає відповідно до Закону спеціальний режим оподаткування за ставками, іншими, ніж зазначені в статті 6 та статті 81 Закону;

ґ) особа, зареєстрована як платник податку, не надає податковому органу декларації з цього податку протягом дванадцяти послідовних податкових місяців або подає таку декларацію (податковий розрахунок), яка (який) свідчить про відсутність оподатковуваних поставок протягом такого періоду, а також у випадках, визначених законодавством стосовно порядку реєстрації суб'єктів господарювання.

Анулювання реєстрації здійснюється шляхом анулювання Свідоцтва та виключення платника податку на додану вартість з Реєстру.

(абзац перший пункту 25 замінено абзацами першим - сьомим згідно з
 наказом Державної податкової адміністрації України від 16.01.2006 р. N 17)

Анулювання реєстрації згідно з підпунктом "а" цього пункту може бути ініційоване платником податку на додану вартість після спливу двадцяти чотирьох календарних місяців реєстрації особи платником податку на додану вартість, починаючи з наступного дня після дня, що відповідає числу та місяцю реєстрації особи платником податку на додану вартість. Загальна сума обсягів оподатковуваних операцій за останні дванадцять поточних календарних місяців визначається за даними податкових декларацій за останні дванадцять поточних календарних місяців, що були подані до органу державної податкової служби.

(пункт 25 доповнено абзацом згідно з наказом Державної
 податкової адміністрації України від 01.09.2008 р. N 560)

Анулювання реєстрації згідно з підпунктом "б" цього пункту може бути ініційоване платником податку на додану вартість - юридичною особою після складання комісією з припинення (ліквідаційною комісією, ліквідатором) ліквідаційного балансу.

(пункт 25 доповнено абзацом згідно з наказом Державної
 податкової адміністрації України від 01.09.2008 р. N 560)

При розгляді питання анулювання реєстрації згідно з підпунктом "ґ" цього пункту дванадцять місяців визначаються із урахуванням того, що:

(пункт 25 доповнено абзацом згідно з наказом Державної
 податкової адміністрації України від 01.09.2008 р. N 560)

не враховується місяць, в якому проведено реєстрацію особи платником податку на додану вартість, якщо особа зареєстрована платником податку на додану вартість з дня іншого, ніж перший день календарного місяця;

(пункт 25 доповнено абзацом згідно з наказом Державної
 податкової адміністрації України від 01.09.2008 р. N 560)

включаються останні дванадцять послідовних податкових місяців, за які подані податкові декларації (у разі подання декларацій) або сплив строк подання податкових декларацій (у разі неподання декларацій) до отримання чи складання органом державної податкової служби документа, який є підставою для анулювання реєстрації.

(пункт 25 доповнено абзацом згідно з наказом Державної
 податкової адміністрації України від 01.09.2008 р. N 560)

25.1. Анулювання реєстрації за ініціативою платника податку на додану вартість може бути здійснене на підставах, визначених у підпунктах "а" - "ґ" пункту 25 цього Положення. Для цього платник податку на додану вартість подає до податкового органу за місцем перебування на обліку заяву про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість за формою N 3-ПДВ (додаток 3).

Разом із поданням такої заяви платник податку зобов'язаний повернути податковому органу Свідоцтво та всі засвідчені копії Свідоцтва. Якщо такі додатки відсутні, то податковий орган не приймає до розгляду заяву про анулювання реєстрації.

Рішення про анулювання реєстрації за заявою платника податку приймається податковим органом протягом десяти календарних днів. Дані про розгляд заяви та анулювання реєстрації платника податку на додану вартість вказуються у відповідній графі заяви за формою N 3-ПДВ.

За наявності підстав для анулювання реєстрації податковий орган анулює реєстрацію платника податку на додану вартість. Дата анулювання реєстрації визначається згідно з підпунктом 25.3 цього пункту.

У разі відсутності підстав для анулювання реєстрації платника податку на додану вартість або якщо особа відповідає критеріям, згідно з якими реєстрація її платником податку на додану вартість є обов'язковою, надається письмове пояснення (відмова в анулюванні реєстрації) та повертається Свідоцтво разом із засвідченими копіями Свідоцтва під розписку платника податку на додану вартість (Представника платника) або направляється поштою з повідомленням про вручення за рахунок такого платника податку на додану вартість.

Податковий орган не може відмовити в анулюванні реєстрації у разі існування підстав, визначених у підпунктах "а", "б" цього пункту.

(абзац перший - одинадцятий підпункту 25.1 пункту 25 замінено абзацами
 першим - шостим згідно з наказом Державної податкової адміністрації
 України від 16.01.2006 р. N 17,
 у зв'язку з цим абзаци дванадцятий - п'ятнадцятий
 вважати відповідно абзацами сьомим - десятим)

Якщо органом державної податкової служби на підставі заяви суб'єкта малого підприємництва, що зареєстрований платником податку на додану вартість, прийнято рішення, що особа з певного звітного періоду переходить на спрощену систему оподаткування, обліку та звітності і при цьому не буде платником податку на додану вартість відповідно до абзацу другого статті 6 Указу, але цей звітний період ще не настав, то на Свідоцтві, корінці Свідоцтва та всіх засвідчених копіях Свідоцтва у лівій верхній частині робиться спеціальний запис:

(абзац сьомий підпункту 25.1 пункту 25 із змінами, внесеними згідно з
 наказом Державної податкової адміністрації України від 24.07.2006 р. N 427)

"Свідоцтво дійсне до "дата останнього дня звітного періоду, що передує переходу платника на сплату єдиного податку",

запис зроблено "дата".

Запис на Свідоцтві та всіх засвідчених копіях Свідоцтва засвідчується підписом керівника (заступника керівника) органу державної податкової служби та печаткою. Свідоцтво та копії з такою відміткою повертаються платнику при видачі документів, що підтверджують право платника на застосування спрощеної системи оподаткування, починаючи з певного звітного періоду. По закінченні терміну дії Свідоцтва з такою відміткою воно та його копії здаються суб'єктом малого підприємництва до органу державної податкової служби разом із заявою про скасування реєстрації платника податку на додану вартість. Після цього орган державної податкової служби виключає особу з Реєстру останнім днем звітного періоду, що передує переходу платника податків на обрані ним умови сплати єдиного податку при застосуванні спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності.

(абзац десятий підпункту 25.1 пункту 25 із змінами, внесеними згідно з
 наказами Державної податкової адміністрації України від 24.07.2006 р. N 427,
 від 01.09.2008 р. N 560)

25.2. Анулювання реєстрації на підставах, визначених у підпунктах "б" - "ґ" цього пункту, здійснюється за ініціативою відповідного податкового органу. Податковий орган зобов'язаний прийняти самостійне рішення про анулювання реєстрації на підставах, визначених у підпунктах "в" - "г" цього пункту.

25.2.1. Органи державної податкової служби здійснюють постійний моніторинг платників податку на додану вартість, які включені до Реєстру, та приймають рішення про анулювання реєстрації відповідних платників податку на додану вартість у разі існування підстав, визначених у підпунктах "б" - "ґ" пункту 25 цього Положення. Такі рішення можуть бути прийняті за наявності відповідних підтвердних документів (відомостей):

інформації ліквідатора чи ліквідаційної комісії про закінчення роботи ліквідаційної комісії (ліквідатора) платника податку, оголошеного банкрутом, судового рішення про ліквідацію юридичної особи - банкрута або припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця у зв'язку з визнанням її банкрутом, повідомлення державного реєстратора або відомостей з Єдиного державного реєстру про внесення до Єдиного державного реєстру запису про припинення банкрута (підстава - підпункт "б" пункту 9.8 статті 9 Закону);

заяви про припинення платника податків за формою N 8 - ОПП (додаток 8 до Порядку обліку), будь-якого іншого повідомлення платника податку, уповноваженого ним органу чи особи щодо прийняття рішення про припинення платника податку за власним бажанням, відомостей з Єдиного державного реєстру про внесення запису про: рішення засновників (учасників) або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи, прийняття фізичною особою рішення щодо припинення підприємницької діяльності, перебування юридичної особи в процесі припинення чи фізичної особи - підприємця в процесі припинення підприємницької діяльності (підстава - підпункт "б" пункту 9.8 статті 9 Закону);

(абзац третій підпункту 25.2.1 пункту 25 із змінами, внесеними згідно з
 наказом Державної податкової адміністрації України від 24.07.2006 р. N 427)

судового рішення щодо припинення юридичної особи чи підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, що не пов'язане з банкрутством, або повідомлення державного реєстратора чи відомостей з Єдиного державного реєстру про внесення запису щодо такого рішення (підстава - підпункт "б" пункту 9.8 статті 9 Закону);