Для осіб психоневрологічних інтернатів із спостережним та постільним режимами утримання і клієнтів нічліжних будинків слід влаштовувати гардеробні на кожну житлову групу.

6.3.10Проходи та відстань між обладнанням житлових кімнат слід приймати згідно з таблицею 9.

Таблиця 9 - Проходи і відстань між обладнанням у житлових кімнатах

Відстань

Значення відстані, м, не менше

для осіб, які

пересуваються

самостійно

для інвалідів-колясочників

для лежачих хворих

1 Між коротким боком ліжка і зовнішньою стіною з віконним прорізом

0,5

0,5

-

2 Між довгим боком ліжка і зовнішньою стіною з віконним прорізом

0,9

0,9

0,9

3 Між довгими боками ліжок

0,8

1,0

0,9

4 Між короткими боками ліжок або короткимбоком ліжка та огороджувальною конструкцією

1,0

1,7

1,0

5 Між ліжком і шафою:

- із двостулковими дверцятами

1,0

1,7

1,0

- із розсувними дверцятами

0,7

1,4

0,7

6 Між коротким і довгим боками ліжок

1,0

1,0

-

  1. При житлових кімнатах будинків-інтернатів для громадян похилого віку та інвалідів слідпередбачати лоджії, балкони або тераси глибиною не менше 1,5 м. Допускається замінювати лоджії,балкони та тераси при кожній кімнаті на загальні - для однієї-двох житлових груп. У разі такогорішення їх площу слід приймати із розрахунку 0,8 м2 на кожного мешканця, глибину - не менше 1,8мі розташовувати при кімнатах відпочинку.
  2. У кожній житловій групі для лежачих хворих при санітарних кімнатах, а у відділенняхдля осіб, спроможних самостійно пересуватися, на дві-чотири житлові групи слід передбачати балконабо лоджію, обладнані пристроями для сушіння білизни, провітрювання постільних речей та одягу.
  3. При визначенні розмірів санітарних вузлів (загальних і при житлових кімнатах) слідвраховувати вимоги ДБН В.2.2-9 і ДБН В.2.2-17.

Розміри приміщень санітарних вузлів у плані для мешканців будинків-інтернатів для громадян похилого віку та інвалідів, психоневрологічних інтернатів слід приймати згідно з таблицею 10.

Таблиця 10 - Розміри приміщень санітарних вузлів у плані

Приміщення

Розміри кабін у плані, м, не менше

для спроможних до самообслуговування

для тих, хто потребує догляду

пересувається на кріслах-колясках

1 Вбиральня загального користування1)(унітаз, умивальник)

1,6 × 1,8

(зі шлюзом)

-

1,6 × 1,8

(без шлюза)

2 Вбиральня при житловій кімнаті(унітаз, умивальник)

1,3 × 1,8

1,6 × 1,6

1,9 × 2,0

З Суміщений санітарний вузол

(унітаз, умивальник, душ)

1,3 × 2,4

(з піддоном)

1,6 × 1,8

(без піддона)

1,3 × 2,4

(з піддоном)

1,6 × 1,8

(без піддона)

2,3 ×2,4

(без піддона)

4 Суміщений санітарний вузол

(унітаз, умивальник, ванна)

1,6 × 2,1

-

-

5 Душова кабіна з місцем для роздягання

1,2 × 2,0

1,2 × 2,6

1,6 × 2,6

6 Кабіна особистої гігієни жінок

(біде, умивальник, унітаз)

1,2 × 2,4

1,2 × 2,4

1,8 × 2,6

1) У вбиральні загального користування при двох і більше кабінах з унітазами слід передбачати умивальники у шлюзі.

6.3.14 Двері санітарних вузлів для мешканців повинні відчинятися назовні і забезпечуватися вентиляційними гратами в нижній частині, а також заскочками, що допускають відмикання їх із зовнішнього боку.

  1. Мінімальні розміри кабін вбиралень для персоналу повинні бути 0,85 м × 1,2 м (у разі відчинення дверей назовні) і 0,85 м × 1,5 м (у разі відчинення дверей усередину), душових кабін -0,8 м × 1,0 м (відкритих) і 0,85 м × 1,8 м (закритих).
  2. Ширина коридорів у будинках закладів соціального захисту населення повинна бути не менше:

а)у житлових відділеннях:

  • для осіб, що вільно пересуваються, - 1,8 м;
  • для осіб, що пересуваються з допоміжними опорними пристроями і накріслах-колясках - 2,2 м;
  • для лежачих хворих будинків-інтернатів для громадян похилого віку та інвалідів, для хворихвідділень інтенсивного медичного догляду і медико-педагогічної корекції психоневрологічних інтернатів - 2,2 м;

б)в обслуговуючих групах приміщень:

  • культурно-дозвіллєвих та фізкультурно-оздоровчих, лікувально-трудових і виробничих - 2,0 м;
  • медичних (приймальному відділенні і перед процедурними та кабінетами, де передбачені місця для очікування) - 2,2 м;
  • службово-побутових - 1,5 м.

Коридори не повинні мати місцевих звужень і виступних частин.

6.3.17При входах до будинків, а також усередині будинків закладів соціального захисту населення, до складу яких входять відділення для лежачих хворих, осіб з обмеженими можливостямипересування та інвалідів, що пересуваються на кріслах-колясках, розташованих вище першого поверху, окрім сходів, слід передбачати пандус з уклоном не більше 1:12. Ширина пандуса повинна бутине менше 1,2 м при однобічному русі і не менше 1,8м- при двобічному. На початку і кінці пандуса слід передбачати горизонтальні площадки завдовжки не менше 1,5 м.

За довжини пандуса більше 6 м повинні передбачатися проміжні горизонтальні площадки завдовжки не менше 1,5 м.

Пандус завдовжки більше 3,0 м, як і сходи, повинен мати по обидва боки огорожу з двома поручнями на висоті 0,7 м і 0,9 м і бортик заввишки не менше 0,05 м. У психоневрологічних інтернатах необхідно передбачати сітчасту огорожу сходів та пандусів з площадками на висоту 1 м від рівня поруччя.

Поручні сходів та пандусів мають бути безперервними.

Поверхню пандусів слід передбачати шорсткою.

6.3.18Ширина дверних прорізів у чистоті повинна бути не меншою:

а)у житлових відділеннях:

1)будинків-інтернатів для громадян похилого віку та інвалідів, територіальних центрів, будинків закладів соціального захисту для бездомних громадян:

  • між коридором і житловими кімнатами, загальними і підсобними приміщеннями — 0,8 м, а занеобхідності переміщення на кріслі-колясці або лікарняній каталці - 1,1 м;
  • між житловими кімнатами і лоджією, балконом або терасою - 0,7 м, а за необхідностіпереміщення на кріслі-колясці або лікарняній каталці - 0,9 м;
  • між передпокоєм, житловою кімнатою та санвузлом, між коридором і вбиральнею - 0,6 м, а занеобхідності переміщення на кріслі-колясці - 1,1 м;
  • у коридорах на шляхах евакуації - 1,2 м.

2)психоневрологічних інтернатів:

  • у житлових приміщеннях відділень соціо-реабілітаційного профілю і для осіб з високим рівнемадаптації та автономної активності - 0,9 м;
  • у житлових приміщеннях відділень інтенсивного медичного догляду і медико-педагогічноїкорекції - 1,1 м;
  • у коридорах на шляхах евакуації - 1,2 м;

б)в обслуговуючих групах приміщень:

-у залах для глядачів та фізкультурно-оздоровчих занять, гурткових, їдальні, кабінетах лікарівпроцедурних, палатах приймального відділення та ізолятора, лікувально-трудових приміщеннях - 1,1 м;

  • в інших приміщеннях - 0,9 м;
  • у коридорах на шляхах евакуації - 1,2 м.

  1. На засклених дверях по обидва боки повинні передбачатися захисні грати заввишки неменше 1,2 м від низу дверей.
  2. Природне освітлення приміщень будинків соціального захисту населення слід проектувати з урахуванням вимог ДБН В.2.5-28.
  3. У верхній частині вікон житлових приміщень необхідно передбачати фрамуги з бічнимищитками. Висота розташування засувок фрамуг має бути в приміщеннях для громадян похилоговіку не більше 1,6 м, а для інвалідів-колясочників - 1,3 м від рівня підлоги.
  4. Орієнтацію вікон житлових кімнат, кімнат відпочинку, кімнат денного перебування убудинках закладів соціального захисту населення слід приймати на південь, південний схід, схід.

За наявності сонцезахисту допускається орієнтувати вікна перерахованих вище приміщень на південний захід.

  1. У разі орієнтації віконних прорізів палат приймального відділення та ізолятора, приміщеньпралень, гурткових кімнат, кабінетів лікарів на азимути 130-315° для ІІІБ, ІІІВ, IVB кліматичних зон і200-290° для ІІВ кліматичної зони необхідно передбачати трансформуючий сонцезахист.
  2. Сонцезахистні пристрої на вікнах не повинні погіршувати умови природної освітленостіприміщень і перешкоджати евакуації людей з будинків. Виконувати їх слід з негорючих матеріалів.
  3. Розміщення вбудованих приміщень в житлових корпусах закладів соціального захистунаселення слід приймати згідно з ДБН В.2.2-15.

7 ПОЖЕЖНА БЕЗПЕКА

  1. При проектуванні будинків закладів соціального захисту населення необхідно передбачати протипожежні заходи згідно з вимогами ДБН В.1.1-7, ДБН В.2.2-9, ДБН В.2.5-13 та іншихнормативних документів, нормативно-правових актів з питань пожежної безпеки, які діють натериторії України.
  2. Будинки закладів соціального захисту населення слід проектувати не нижче ІІ ступенявогнестійкості. Допускається розміщувати приміщення територіальних центрів у будинках іншогопризначення не нижче III ступеня вогнестійкості. При цьому приміщення територіальних центрівповинні відокремлюватися від приміщень іншого призначення протипожежними перегородками 1-готипу і перекриттями 3-го типу. Ступінь вогнестійкості будинків і типи протипожежних перегородокта перекриттів визначаються згідно з ДБН В.1.1-7.

  1. Площу поверху (в межах протипожежного відсіку) необхідно приймати залежно від ступенявогнестійкості будинку і поверховості відповідно до вимог ДБН В.2.2-9 (таблиця 1).
  2. Будинки закладів соціального захисту населення повинні бути обладнані автоматичнимиустановками пожежної сигналізації.

Обладнання будинків закладів соціального захисту населення автоматичними установками пожежної сигналізації та пожежогасіння здійснюється з урахуванням вимог ДБН В.2.2-9 (додаток С), ДБН В.2.2-10 (додаток Е) та інших відповідних нормативних документів, виходячи із сфери їх застосування. Під час проектування зазначених установок слід керуватися ДБН В.2.5-13.

  1. Приймальні пристрої автоматичних установок пожежної сигналізації необхідно розміщувати в приміщенні диспетчерського пункту інженерного обладнання або в приміщенні персоналу зцілодобовим чергуванням, обладнаному згідно з ДБН В.2.5-13.
  2. Будинки закладів соціального захисту населення слід обладнувати системою оповіщення пропожежу та керування евакуацією людей не нижче 3-го типу згідно з ДБН В.1.1-7 (таблиця 6).

Сигнали від приймально-контрольних приладів автоматичних установок пожежної сигналізації та пожежогасіння слід виводити па пульт централізованого спостереження Державної пожежної

  1. Приміщення, у яких розміщуються персональні комп'ютери, слід оснащувати переносними вуглекислотними вогнегасниками з розрахунку один вогнегасник ВВК-1,4 (старе позначення ОУ-2)чи ВВК-2 (старе позначення ОУ-3) або один вогнегасник водопійний аерозольний ВВПА-400 на трикомп'ютери, але не менше ніж один вогнегасник зазначених типів на приміщення відповідно доНАПБ Б.03.001.
  2. Влаштування у приміщеннях закладів соціального захисту населення систем протидимногозахисту у разі пожежі слід виконувати згідно з вимогами СНиП 2.04.05, ДБН В.1.1-7 і ДБН В.2.2-9.
  3. Житлові приміщення, як і лікувально-трудові майстерні, слід відокремлювати від приміщеньіншого призначення протипожежними стінами 3-го типу з влаштуванням ізольованих евакуаційнихвиходів або розміщувати їх в окремих корпусах.

7.10Двері комор і майстерень, пов'язаних із зберіганням та обробкою горючих матеріалівповинні бути протипожежними 2-го типу (вогнестійкістю ЕІ 30).

У лікувально-трудових, лікувально-виробничих и виробничих майстернях забороняється використання вибухонебезпечних речовин і матеріалів.

7.11Протипожежні двері 2-го типу слід встановлювати:

  • у перегородках і стінах, що відокремлюють житлові приміщення від громадських;
  • у стінах, що відокремлюють житловий корпус від переходів до блоків із громадськимиприміщеннями;
  • у перегородках, що відокремлюють ліфтовий хол від поповерхових коридорів або у ліфтовихшахтах, що влаштовуються поза об'ємом сходових кліток.
  1. Загальні коридори будинків та споруд закладів соціального захисту населення повинні мативиходи не менше ніж на дві евакуаційні сходові клітки (пандуси). Пандус, що слугує шляхомевакуації, повинен бути зв'язаний з виходом назовні.
  2. Відстань по коридору з найбільш віддалених приміщень (крім вбиралень, умивальних, ванних, душових та інших підсобних приміщень) до сходових кліток або виходу назовні повинна бутине більше:

- 35 м для будинків І і II ступенів вогнестійкості та 25 м для будинків III ступеня вогнестійкості(зазначених у 7.2 цих Норм), якщо приміщення розташовані між сходовими клітками, міжсходовою кліткою і пандусом або зовнішніми виходами;

-15м для будинків І і II ступенів вогнестійкості та III ступеня вогнестійкості (зазначених у 7.2цих Норм), якщо приміщення розташовані між сходовою кліткою і торцевою частиноюкоридору, з якої немає безпосереднього виходу назовні або на другу сходову клітку (пандус).