ПРОФІЛАКТОРІЙ - лікувально-профілактичний заклад санаторного типу.

ПРОЦЕДУРНА - спеціалізоване приміщення, призначене для проведення лікувальних маніпуляцій.

РЕАНІМАЦІЯ - комплекс лікувальних заходів, спрямованих на відновлення згасаючих або тільки що згаслих життєво важливих функцій організму.

РЕНТГЕНОДІАГНОСТИКА - діагностика хвороб з використанням даних рентгенологічного дослідження, при якому отримують зображення досліджуваного об'єкта з допомогою рентгенівського випромінювання.

РОДИЛЬНИЦЯ - жінка у післяпологовому періоді.

РОЗДАВАЛЬНІ ПУНКТИ МОЛОЧНИХ КУХОНЬ - лікувально-профілактичний заклад, що спеціалізується на забезпеченні молочними сумішами і прикормом, які отримують із молочних кухонь для дітей раннього віку, що проживають на обслуговуваній території; філіал молочної кухні.

САНАТОРІЙ - лікувально-профілактичний заклад, призначений для лікування переважно природними факторами (клімат, лікувальні грязі, мінеральні води) в сполученні з дієтотерапією, лікувальною фізкультурою, фізіо- і фармакотерапією при раціональному режимі лікування і відпочинку.

САНАТОРНО-КУРОРТНІ ЗАКЛАДИ - лікувально-профілактичні заклади для лікування та відпочинку. Часто розташовані в курортній місцевості з природними цілющими властивостями, пристосованими для лікування та відпочинку.

САШТАРНО-ЕПІДЕМІОЛОГІЧНА     СТАНЦІЯ     (CEC)        заклад,      що     проводить

попереджувальний і поточний нагляд, а також організує проведення санітарно-профілактичних і протиепідемічних заходів на відповідній території або в відповідних відомствах (на залізничному транспорті, міністерстві внутрішніх справ та ін.)

САНПРОПУСКНИК - приміщення для проведення санітарної обробки хворих і персоналу.

СЕКЦІЯ ПАЛАТНА - функціонально-планувальна частина палатного відділення, в якій розміщуються палати, а також приміщення безпосередньо пов'язані з ними.

СОЛЯРІЙ (лат. solarium- сонячний) - майданчик, пристосований для приймання сонячних

ванн.

СТАЦІОНАР - структурний підрозділ лікувально-профілактичного закладу (лікарні, медсанчастини, диспансеру), призначений для обстеження і лікування хворих в умовах цілодобового їх перебування в даному закладі і під наглядом медичного персоналу.

СТАЦІОНАР АКУШЕРСЬКИЙ - структурний підрозділ лікарні (акушерське відділення), призначений для надання медичної допомоги вагітним, родильницям, породіллям і новонародженим.

СТАЦІОНАР ДЕННИЙ - структурний підрозділ лікувально-профілактичного закладу (лікарні, поліклініки, медсанчастини, диспансеру), призначений для обстеження і лікування хворих в умовах їх перебування в даному закладі під наглядом медичного персоналу в денний час.

СТАНЦІЯ ПЕРЕЛИВАННЯ КРОВІ (СПК) - лікувально-профілактичний заклад, призначений для взяття, консервування, зберігання і переробки донорської крові, а також її розподілу по лікувально-профілактичних закладах.

СТАНЦІЯ ШВИДКОЇ МЕДИЧНОЇ ДОПОМОГИ - лікувально-профілактичний заклад, призначений для екстреного надання позалікарняної допомоги населенню при раптових захворюваннях та нещасних випадках, а також для термінового транспортування хворих і породіль до стаціонару.

СТЕРИЛІЗАЦІЙНА ЦЕНТРАЛІЗОВАНА (центральне стерилізаційне відділення) - підрозділ лікувально-профілактичного закладу, що проводить стерилізацію перев'язочного матеріалу, білизни, хірургічних інструментів та ін.

СТЕРИЛІЗАЦІЯ - цілковите звільнення якої-небудь речовини або предмета від мікроорганізмів шляхом впливу на них фізичними чи хімічними факторами.

ТОМОГРАФІЯ - одержання зображення певного шару об'єкта дослідження.

ТОМОГРАФІЯ КОМП'ЮТЕРНА - томографія шляхом сканування досліджуваного шару об'єкта тонким пучком рентгенівського випромінювання з наступною побудовою зображення цього шару з допомогою ЕОМ.

ТРАВМАТОЛОГІЧНИЙ ПУНКТ - підрозділ поліклініки або стаціонару, призначений для цілодобового надання медичної допомоги травмованим особам.

ТРУДОТЕРАПІЯ - комплекс вправ, що виконуються з лікувальною метою, в основі яких лежить напрацювання або відновлення трудових навиків.

ФЕЛЬДШЕРСЬКО-АКУШЕРСЬКИЙ ПУНКТ (ФАП) - лікувально-профілактичний заклад, що входить до складу медичних закладів сільської лікарської дільниці і призначений для надання силами фельдшера і акушерки долікарняної медичної допомоги і допомоги при пологах, для ведення патронажу вагітних жінок, дітей, проведення санітарно-профілактичних та протиепідемічних заходів.

ФІЗІОТЕРАПІЯ - галузь клінічної медицини, що вивчає лікувальні властивості природних та штучно створюваних фізичних факторів і розробляє способи їх використання (без порушення тканини) для лікування і профілактики захворювань.

ФЛЮОРОГРАФІЯ - метод рентгенологічного дослідження, що передбачає фотографування рентгенівського зображення досліджуваного об'єкта з просвічуваного екрана.

ФОТОМЕТРІЯ ПЛОМЕНЕВА - метод кількісного елементарного аналізу по атомних спектрах поглинання або випромінювання. Використовується в лабораторіях. Для роботи приладу необхідне підведення горючих газів (пропан, бутан, ацетилен).

ХАРЧОБЛОК - структурний підрозділ лікувально-профілактичного закладу, призначений для приготування їжі; входить до складу служби приготування їжі.

ЦЕНТРИФУГУВАННЯ - розподіл неоднорідних сумішей (суспензій, емульсій) на складові частини під дією центробіжної сили. Здійснюється в спеціальних апаратах - центрифугах.

ШЛЮЗ - спеціальне приміщення в медичних закладах, яке відокремлює групу приміщень для підтримки в них санітарно-епідеміологічного режиму.

Додаток Г(довідковий)

Таблиця Г.1- Розрахункові показники потужності для закладів охорони здоров'я

Назва закладу (приміщення)

Розрахункові одиниці потужності

Заклади

Стаціонари

ліжка

Диспансери зі стаціонаром

відвідування за зміну та ліжка

Диспансери без стаціонару

відвідування за зміну

Будинок дитини

місця

Молочна кухня, роздавальні пункти молочних кухонь

порції за добу

Амбулаторно-поліклінічні заклади

відвідування за зміну

Заклади швидкої та медичної допомоги

виїзди на рік

Станції переливання крові

кров (літри на рік), яка заготовляється (переробляється)

Заклади судово-медичної       експертизи

кількість лікарських посад

Аптеки

населення, що обслуговується

Лікарняні та міжлікарняні аптеки

ліжка, що обслуговуються

Аптечні склади

об'єм товарної продукції

Санітарно-профілактичні заклади

населення, що обслуговується

Санаторно-курортні

місця

Структурні підрозділи

Відділення переливання крові

кров   (літри   за   рік),   яка   заготовляється (перероблюється)

їдальня для персоналу

місця

Харчоблок хворих

ліжка, що обслуговуються

Патолого-анатомічні відділення

кількість лікарських посад

Відділення відновлювального лікування

кількість процедур

Віварій

кількість тварин (за видами)

 

Додаток Д (обов'язковий)

Таблиця Д. 1 - Розрахункові температури, кратності повітрообміну, категорії щодо чистоти приміщень

Продовження таблиці Д. 1

Продовження таблиці Д. 1

Продовження таблиці Д. 1

Продовження таблиці Д. 1

Продовження таблиці Д.1

Продовження таблиці Д. 1

Продовження таблиці Д.1

Продовження таблиці Д.1

1) Природна вентиляція допускається тільки для приміщень тимчасового зберігання трупів.

2)  Природна вентиляція для віваріїв, вільних від збудників інфекційних хвороб (ВЗіХ) не допускається.

3)  Передбачається подача стерильного повітря.

4) Дивись дані приміщення для утримання лабораторних тварин.

5) В чисельнику вказані верхня межа температури, в знаменнику - нижня. В дужках дані значення температур для дітей.

6) Розповсюджуються на аптечні склади за температурним режимом; кратність повітрообміну приймати для розпакованих товарів згідно з додатком Д, табл. Д.1, а в інших випадках відповідно до СНІП 2.11.01.

 

Примітка 1. Температура повітря в коридорах повинна дорівнювати температурі повітря найбільш чистого приміщення для запобігання перетоку повітря за рахунок різниці гравітаційних сил. Примітка 2. При визначенні температурного режиму приміщень (відділень), що ізольовані від інших приміщень (відділень) шлюзами, температура повітря в усіх цих приміщеннях із загальним коридором повинна дорівнювати температурі найбільш чистого з них (для патолого-анатомічних відділень - найбільш брудного).

Примітка 3. Коридори в будинках з механічною вентиляцією поза стерильними відділеннями слід розглядати, як приміщення "чисті", в які подається повітря за балансом з прилеглими до них приміщеннями, але не менше однократного повітрообміну.

Примітка 4. У віваріях приплив повітря до приміщення здійснюється до верхньої зони, а витяжка - 2/3 з нижньої зони та 1/3 з верхньої. Швидкість, з якою виходить повітря з припливних отворів, повинна встановлюватись завданням та створювати рухомість повітря біля кліток 0,1 - 0,3 м за секунду.

Примітка 5. До "особливо чистих" приміщень (категорія ОЧ) відносяться приміщення з особливими вимогами до забезпечення стерильності середовища в них.

До "чистих" приміщень (категорія Ч) відносяться приміщення, в яких відсутні: виділення різких запахів, парів, вологи, що приводять до збільшення відносної вологості понад допустиму: тепловиділення, які створюють теплову напругу, що викликає необхідність влаштування місцевих відсмоктувачів або інтенсивного повітрообміну (більше 2 кратностей), шкідливих речовин у концентраціях понад ГДК, мікробних забруднень, які викликають спалах внутрілікарняних епідемій.

До "брудних" приміщень (категорія Б) відносяться приміщення, де присутня хоча б одна з небажаних шкідливостей, яка недопустима для категорій "Ч" та "ОЧ". Примітка 6. В асистентських кімнатах аптек, які розташовані в IV кліматичній зоні, слід передбачати кондиціонування повітря.

Додаток Е (обов'язковий)

Таблиця Е.1 - Перелік приміщень закладів охорони здоров'я, які обладнані автоматичною пожежною сигналізацією

Продовження таблиці E. 1

Назва приміщення

Автоматичний пожежний сповіщувач

Кабінет хірургів

димовий або тепловий

Приміщення пломеневого фотометра

тепловий

Кабінет психоемоційного розвантаження персоналу

тепловий

Приміщення дезинфекції

тепловий

Реанімаційний зал

тепловий

Передреанімаційна

тепловий

Палати інтенсивної терапії

тепловий

приміщення    приготування    розчинів    для    внутрішньовенних

вливань

тепловий

Кабінет лікарів анестезіологів-реаніматорів

тепловий

Кімната центрального пульту моніторної системи цілодобового нагляду за станом хворих

димовий

1.2 Лікувально-діагностичні і допоміжні підрозділи стаціонарних                                                і амбулаторно-поліклінічних закладів

Відділення гемодіалізу, функціональної діагностики, гіпербаричної оксигенації,                                            відновлювального лікування, радіологічні

Приміщення гемосорбції

тепловий

Барозали

тепловий

Операційні-діалізні

тепловий

Монтажні

тепловий

Склад солей

тепловий

Комора розчинів

тепловий

Кабінет електролікування

тепловий

Кабінет світлолікування

тепловий

Кабінет теплолікування

тепловий

Кабінет теплобачення

тепловий

Приміщення діагностики

тепловий

Кабінети адаптації хворих

тепловий

Приміщення зберігання рідкого азоту

тепловий

|Архів

димовий

Кабінет гастроскопії

тепловий

Кабінети колоноскопії і ректоскопії

тепловий

Кабінет лапароскопії

тепловий

Кабінет цистоскопії

тепловий

Кабінет автоматизованої обробки EKГ

тепловий

Кабінет ехокардіографії

тепловий

Кабінет освоєння нових методів

тепловий

Кабінет масажу

тепловий

Зал лікувальної фізкультури

тепловий

Кабінет працетерапії

тепловий

Кабінет механотерапії

тепловий

Кабінет лікаря-фізіотерапевта

тепловий

Приміщення для прийому радіонуклідів

тепловий

Сховище радіофармацевтичних препаратів

димовий

Генераторна

димовий

Кабінет сцинтиграфії

димовий

Кабінет сканування

димовий

Сховище-кріогенна

димовий

Фасовочна

тепловий

Кабінет радіометрії

тепловий