Ступінь агресивного впливу середовищ на конструкції з армоцементу приймають як для конструкцій із залізобетону, згідно з додатком А, таблиці А.5, А.6.

  1. При визначенні ступеня агресивного впливу середовища на конструкції, що знаходяться всередині опалювальних приміщень, вологий режим слід приймати згідно з ДБН В.2.6-31, додаток Г, таблиця Г.1, а на конструкції, що знаходяться всередині неопалюваних будівель, на відкритому повітрі і в ґрунтах вище рівня ґрунтових вод, - згідно з ДБН В.2.6-31, додаток В.
    1. Оцінка ступеня агресивного впливу середовищ, зазначених у додатку Б, таблиця Б.2, наведена по відношенню до бетону на будь-якому з цементів, що відповідають вимогам ДСТУ Б В.2.7-46, ДСТУ Б В.2.7-85.
    2. Ступінь агресивного впливу середовищ, зазначених у додатку Б, таблиці Б.2, Б.З, слід знижувати на одну ступінь для бетону масивних малоармованих конструкцій (завтовшки понад 0,5 м, відсоток армування не більше 0,5 %).
    3. Ступінь агресивного впливу середовищ, зазначених у додатку Б, таблицях Б.2 - Б.4, наведена для споруд за величиною напору рідини до 0,1 МПа (1 атм).
    4. При одночасному впливі агресивного середовища зі слабким або середнім ступенем агресивності і стираючому навантаженні (пішохідні та автомобільні шляхи, потоки зливної каналізації, зона дії морського прибою, підлоги тваринницьких приміщень тощо) ступінь агресивного впливу підвищується на одну ступінь.
    5. За постійної дії агресивного середовища з температурою більше плюс ЗО °С ступінь агресивного впливу при кожному збільшенні температури на 10 °С підвищується на один ступінь.

При рівні навантаження на конструкцію більше 65 % від розрахункового з умови несучої здатності ступінь агресивного впливу підвищується на один ступінь.

  1. У залежності від ступеня агресивності середовища слід застосовувати наступні види захисту або їх поєднання:
  2. у слабоагресивному середовищі - первинний і, при необхідності, вторинний;
  3. у середньоагресивному середовищі - первинний і вторинний, здійснюючи останній шляхом нанесення захисного покриття, що обмежує доступ агресивного середовища до матеріалу конструкції;
  4. у сильноагресивному середовищі - первинний і вторинний, здійснюючи останній шляхом нанесення покриття, що виключає доступ агресивного середовища до матеріалу конструкції.

В особливих економічно обґрунтованих випадках експлуатації будівель і споруд допускається застосування спеціального захисту бетонних та залізобетонних конструкцій від корозії.

  1. Захист від впливу біологічно активних середовищ забезпечується:
  2. зміною умов розвитку мікроорганізмів (зниження вологості середовища і бетону, у тому числі усуненням конденсації вологи, протікання, виключенням речовин для живлення мікроорганізмів, у тому числі вентиляцією споруд при виділенні сірководню, обробки стічних вод окислювачами, зміною температурного режиму, підвищенням вмісту кисню в стічних водах);
  3. зниженням проникності бетону для бактерій, спор, гіфів грибів, збільшенням міцності бетону (стійкості до механічної дії конідій грибів у капілярах бетону);
  4. застосуванням добавок-біоцидів у складі бетону;
  5. періодичною обробкою поверхні бетону розчинами препаратів-біоцидів;
  6. застосуванням засобів вторинного захисту (біоцидні шпаклівки, лакофарбові покриття, просочення, гідрофобізуюча обробка), що запобігають зараженню поверхні бетону грибами і бактеріями.

Можливість пошкодження підземних споруд (комунікаційних колекторів, колекторів стічних вод) коріннями рослин попереджується видаленням трав'янистих рослин, чагарників і дерев із зони розташування підземних споруд.

  1. Визначення наявності та характеру біологічно активних середовищ, відсутності бактерій і спор грибів у матеріалах, які використовуються для виготовлення бетону, а також у засобах вторинного захисту (шпаклівках, ґрунтовках, лакофарбових матеріалах), перевірку матеріалів на біостійкість проводять спеціалізовані організації.
    1. Остаточне рішення про вид захисту і матеріалів для захисту від коррозії бетонних і залізобетонних конструкцій слід приймати на основі порівняння техніко-економічних показників різних варіантів технічних рішень.

При техніко-економічних розрахунках захисних заходів повинні бути враховані капіталовкладення, середня річна вартість захисту від корозії бетонних і залізобетонних конструкцій і вартість її періодичного відновлення, а також значення вимушених втрат, що викликаються необхідністю перерви виробничого процесу на час відновлення захисту від корозії.

Вибір заходів захисту повинен проводитися на підставі техніко-економічного порівняння варіантів з урахуванням прогнозованого терміну служби та витрат, що включають у себе витрати на відновлення вторинного захисту, поточний і капітальний ремонти та інші витрати, пов'язані з витратами на експлуатацію конструкцій.

  1. Термін служби захисту від корозії бетонних і залізобетонних конструкцій з урахуванням необхідності її періодичного відновлення повинен відповідати терміну експлуатації будівлі чи споруди.

6 ВИМОГИ ДО МАТЕРІАЛІВ І КОНСТРУКЦІЙ, ЩО ЗНАХОДЯТЬСЯ В АГРЕСИВНИХ СЕРЕДОВИЩАХ

  1. Вимоги до бетону і конструкції повинні призначатися, виходячи з необхідності забезпечення терміну надійної експлуатації споруди не менше 50 років. Для більшого чи меншого розрахункового терміну експлуатації можуть застосовуватися більш або менш жорсткі вимоги щодо граничних характеристик.
  2. Вимоги щодо забезпечення корозійної стійкості бетону для кожного класу середовища експлуатації повинні включати в себе:
  3. дозволені види і марки (класи) складових бетону;
  4. максимально допустиму величину водоцементного відношення;
  5. мінімально необхідний вміст цементу в бетоні;
  6. мінімальний об'єм втягнутого повітря (у разі необхідності);
  7. мінімальний клас бетону за міцністю на стиск;
  8. мінімально допустиму марку бетону за водонепроникністю та/або максимально допустимий коефіцієнт дифузії.

Граничне значення деяких параметрів бетонної суміші для різних класів середовищ експлуатації відповідно до бетонів на цементах типу ПЦ І не нижче М400 згідно з ДСТУ Б В.2.7-46, наведені в додатку Г, таблиця Г.1.

  1. Для бетону залізобетонних конструкцій будівель і споруд з агресивними середовищами слід приймати марки за водонепроникністю W4 і вище відповідно до додатка Б, таблиці Б.1 - Б.4.
    1. При виготовленні бетонів для агресивних умов експлуатації слід застосовувати такі матеріали.
      1. Цементи

В якості в'яжучих для приготування бетонів рекомендується застосовувати:

  1. портландцемент, портландцемент із мінеральними добавками, шлакопортландцемент згідно з ДСТУ Б В.2.7-46, ДСТУ Б В.2.7-112;
  2. сульфатостійкі цементи згідно з ДСТУ Б В.2.7-85;
  3. глиноземисті цементи згідно з ГОСТ 969.

Допускається також застосування цементів (в'яжучих) низької водопотреби (ЦНВ, ВИВ), цементів із поліфункціональними добавками, напружуючих і безусадочних цементів та інших в'яжучих, отриманих на основі зазначених вище цементів. При цьому слід підтвердити відповідність корозійної стійкості і морозостійкості бетону на зазначених в'яжучих та стійкості арматури в цих бетонах умовами експлуатації конструкцій, будівель і споруд.

Для бетонів, що експлуатуються:

  • в газоподібних і твердих середовищах (див. додаток А, таблиці А.З - А.6), слід застосовувати портландцемент, портландцемент із мінеральними добавками, шлакопортландцемент;
  • в рідких і твердих середовищах із вмістом сульфатів (див. додаток Б, таблиці Б.1, Б.З, Б.4), слід застосовувати сульфатостійкі цементи, шлакопортландцементи та портландцементи;
  • в рідких середовищах, агресивних за показником бікарбонатної лужності (див. додаток Б, таблиця Б.4), слід застосовувати портландцемент із мінеральними добавками, шлакопортландцемент або пуцоланові портландцементи;
  • в рідких середовищах, агресивних за сумарним вмістом солей за наявності випаровуючих поверхонь (додаток Б, таблиця Б.2), допускається застосування глиноземистого цементу за умови дотримання вимоги до температурного режиму твердіння бетону.

Для бетонних і залізобетонних конструкцій з попередньо напруженою арматурою застосування глиноземистого цементу не допускається.

У бетонних і залізобетонних конструкціях, до бетону яких висуваються вимоги за водонепроникністю марок понад W6, допускається застосування напружуючого цементу марок вище НЦ10.

  1. Заповнювачі

В якості дрібного заповнювача слід використовувати кварцовий пісок згідно з ДСТУ Б В.2.7-32 (відмулюваних часток не більше 1 % за масою), а також пористий пісок згідно з ДСТУ Б В.2.7-17.

В якості крупного заповнювача для бетону слід використовувати фракціонований щебінь із вивержених порід, гравій та щебінь із гравію марки за дробимістю в залежності від міцності бетону на стиск, але не нижче 800 згідно з ДСТУ Б В.2.7-75.

Щебінь з осадових порід, якщо вони однорідні і не містять слабких прошарків, із маркою за дробимістю не нижче 600 і водопоглинанням не вище 2 %, допускається застосовувати для виготовлення конструкцій, що експлуатуються в газоподібних, твердих і рідких середовищах при будь-якому ступені агресивного впливу, за винятком рідких середовищ, що мають водневий показник нижчий ніж у слабоагресивному середовищі (див. додаток Б, таблиця Б.2).

Для конструкційних легких бетонів слід застосовувати заповнювачі згідно з ДСТУ Б В.2.7-17.

Наявність і кількість у заповнювачах шкідливих домішок має бути зазначено у відповідній документації на заповнювач і враховуватися при проектуванні бетонних і залізобетонних конструкцій.

Дрібний та крупний заповнювачі повинні бути перевірені на вміст потенційно реакційно-здатних порід.

Як заходи захисту від внутрішньої корозії заповнювача за рахунок потенційно реакційно-здатних порід і зниження взаємодії заповнювача з лугами цементу необхідно передбачати:

  1. підбір складу бетону при мінімальній витраті цементу;
  2. виготовлення бетону на цементах зі вмістом лугу не більше 0,6 % в перерахунку на Na20;
  3. виготовлення бетону на портландцементах із мінеральними добавками, пуцолановому портландцементі і шлакопортландцементі;
  4. введення до складу бетону гідрофобізуючих і газовиділяючих добавок;
  5. введення добавок солей літію;
  6. створення сухих умов експлуатації; ,
  7. розбавлення заповнювача реакційно-здатної породи заповнювачем, що не містить реакційно-здатний компонент.
    1. Добавки

Для підвищення стійкості бетону залізобетонних конструкцій, що експлуатуються в агресивних середовищах, слід використовувати'добавки згідно з ДСТУ Б В.2.7-171, що знижують проникність бетону або підвищують його хімічну стійкість і морозостійкість, що підвищують захисну здатність бетону по відношенню до арматури, а також підвищують стійкість бетону в умовах впливу біологічно активних середовищ.

Загальна кількість хімічних добавок при їх застосуванні для приготування бетону не повинна складати більше 5 % маси цементу, якщо відсутні надійні підтвердження забезпечення довговічності бетону при підвищених дозах добавок.

Добавки, що застосовуються при виготовленні залізобетонних виробів і конструкцій, не повинні чинити корозійного впливу на бетон і арматуру.

Максимально допустимий вміст хлоридів у бетоні, виражений у відсотках хлорид-іонів до маси цементу, не повинен перевищувати значень, зазначених у додатку В, таблиця В.2.

До складу бетону, в'яжучого, наповнювачів і води замішування, не допускається введення хлористих солей при виготовленні наступних залізобетонних конструкцій:

  1. з попередньо напруженою арматурою;
  2. без попереднього напруження дротовою арматурою класу В діаметром 5 мм і менше;
  3. які експлуатуються в умовах вологого чи мокрого режиму;
  4. з автоклавною обробкою;
  5. що піддаються електрокорозії.

Не допускається введення хлористих солей до складу бетонів і розчинів для ін'єкції каналів попередньо напружених конструкцій, а також для замонолічування швів і стиків збірних і збірно-монолітних залізобетонних конструкцій.

Можливість застосування в складі бетонів добавок нітратів, нітритів, тіоціонатів (роданіду) і форміату у випадках 1) - 5), а також у захисних рецептурах, що використовуються для ремонту та відновлення залізобетонних конструкцій, що експлуатуються в умовах впливу агресивних середовищ, повинна бути перевірена в спеціалізованих лабораторіях.

За наявності в заповнювачах потенційно реакційно-здатних порід не допускається введення в бетон в якості добавки солей натрію або калію.

Кількість введених у бетон мінеральних добавок повинно визначатися, виходячи з вимог забезпечення необхідної довговічності бетону на рівні не нижче ніж бетону без таких добавок.

  1. Воду для замішування бетонної суміші та зволоження тверднучого бетону необхідно застосовувати відповідно до ГОСТ 23732.
    1. Вимоги до бетону залізобетонних конструкцій в залежності від класів середовищ експлуатації наведено в додатку Г, таблиця Г.1.
    2. Вимоги до бетону залізобетонних конструкцій, що працюють в умовах знакоперемінних температур (клас агресивності середовища експлуатації XF), наведені в додатку Г, таблиці Г.2, Г.З. До бетону залізобетонних конструкцій, що піддаються одночасному впливу перемінного заморожування і відтавання і агресивних рідких середовищ (хлоридів, сульфатів, нітратів та інших солей, утому числі за наявності поверхонь, що випаровують), повинні висуватися підвищені вимоги з морозостійкості. Випробування на морозостійкість проводять згідно з ДСТУ Б В.2.7-47, ДСТУ Б В.2.7-48, ДСТУ Б В.2.7-49.
    3. Бетони конструкцій будівель і споруд, що піддаються впливу води і знакоперемінних температур, марок за морозостійкістю більше F150 рекомендується виготовляти із застосуванням повітровтягувальних або газоутворювальних добавок, а також комплексних добавок на їх основі. Обсяг втягнутого повітря в бетонній суміші для виготовлення залізобетонних конструкцій і виробів повинен відповідати ДСТУ Б В.2.7-96 та наведеним у таблиці 1 значенням, або в нормативних документах на бетони конкретних видів.