Кожна партія труб або її частина, що поставляється одному споживачу, повинна супроводжуватись документом про її якість. Документ про якість повинен містити в собі:

  • найменування та (або) товарний знак підприємства-виробника;
  • місцезнаходження (юридична адреса) підприємства-виробника;
  • номер партії та дату виготовлення;
  • умовне позначення труби;
  • розмір партії в метрах;
  • тип та марку матеріалу;
  • результати випробувань у чисельному вираженні та підтвердження відповідністі якості труб вимогам цього стандарту;
  • умови та строки зберігання труб у підприємства-виробника;
  • штамп ВТК.

Форма документа про якість - згідно з додатком К.

Розмір партії повинен бути не більше:

20 000м - для труб діаметром 16; 20; 25; 32мм;

10 000м - для труб діаметром 40; 50; 63; 75;90 мм;

5 000м - для труб діаметром 110; 125; 140;160мм;

2 500 м - для труб діаметром 180; 200; 225 мм;

1 500м - для труб діаметром 250; 280, 315;355; 400;450;500 мм;

500м - для труб діаметром 560; 630, 710,800; 900;1000;1200;1400; 1600 мм.

  1. Для проведення вхідного контролю матеріалу згідно з 5.2 та додатком Д проводять відбір не менше шести проб матеріалу методом випадкової вибірки в межах однієї партії загальною масою не менше 1 кг.
    1. Для проведення випробувань труб (крім приймально-здавальних) на відповідність їх показникам цього стандарту відбирають по одному типовому представнику із кожної групи труб за номінальним зовнішнім діаметром:
  • 1 група - dn - від 16 мм до 63 мм;
  • 2 група - dn - від 75 мм до 225 мм;
  • З група - dn - від 250 мм до 630 мм;
  • 4 група - dn - від 710 мм до 1600 мм.
    1. Для проведення контролю якості труб об'єм вибірки від партії за показниками зовнішнього вигляду поверхні, розмірів, границі текучості при розтягу, відносного подовження при розриві та термостабільності складає не менше п'яти проб у вигляді відрізків труб, а за показниками - зміна довжини труб після прогрівання, стійкість при постійному внутрішньому тиску при 20 °С та при 80 °С - не менше трьох проб.

Відбір проб від партії проводять методом випадкової вибірки рівномірно протягом всього процесу виробництва. Для визначення овальності труб після екструзії проби відбирають на підприємстві-виробнику на виході з технологічної лінії перед намотуванням труб у бухти, котушки. Довжина однієї проби для труб з dn не більше 75 мм повинна бути не менше 0,6 м, а для труб з dn більше 75 мм - не менше 1 м.

  1. Випробування труб поділяються на приймально-здавальні, періодичні, кваліфікаційні, типові та сертифікаційні (визначення згідно з ДСТУ 3021).
    1. Приймально-здавальні випробування необхідно проводити на кожній партії труб за показниками 2-7, що наведені в таблиці 4 у лабораторії підприємства-виробника труб. Лабораторія виробника труб повинна бути атестована у встановленому порядку органами Держспоживстан- дарту України.
      1. Періодичні випробування необхідно проводити в об'ємах та строках, що встановлені показниками 8-12 таблиці 4.
      2. Кваліфікаційні випробування необхідно проводити в обсягах згідно з таблицею 4 при освоєнні виробництва кожного типорозміру труб згідно з цим стандартом. Підприємство-виробник труб повинно надати організації, що проводить кваліфікаційні випробування, копії протоколів про проведення на заводі-виробнику сировини випробувань за показниками згідно з додатком Д.
      3. Типові випробування необхідно проводити при змінюванні марки сировини в обсягах, що встановлені пунктом 10.5.2.
      4. Сертифікаційні випробування необхідно проводити згідно з 1.4 у порядку, передбаченому органом оцінки.
    2. При отриманні незадовільних результатів приймально-здавальних випробувань хоча б за одним з показників, за цим показником проводять повторні випробування на подвоєній вибірці труб. При отриманні незадовільних результатів повторних приймально-здавальних випробувань партію труб бракують.
    3. При отриманні незадовільних результатів періодичних випробувань хоча б за одним з показників, за цим показником проводять повторні випробування на подвоєній вибірці труб. При отриманні незадовільних результатів повторних періодичних випробувань подальша участь цієї технологічної лінії у формуванні партії труб припиняється. Уточнюють технологічний процес, після чого партії труб із даної технологічної лінії контролюють до отримання задовільних результатів за даним показником не менше ніж у трьох наступних партіях.
    4. Вимоги безпеки та охорони довкілля згідно з розділом 6 контролюють при постановці труб на виробництво і в подальшому - в порядку, встановленому органами МОЗ України, ДДПБ МНС України та Держгірпромнагляду України.

Таблиця 4 - Найменування показників якості труб, вимоги до них та частота їх контролю

Найменування показника

Вимоги до показника (номер пункту цього стандарту)

Частота контролю

1 Матеріал, що застосовується

згідно з 5.2

На кожній партії матеріалу

2 Маркування

відповідно до розділу 7

На кожній партії труб

3 Пакування

відповідно до розділу 8

Те саме

4 Зовнішній вигляд поверхні

згідно з 5.3.1

»

5 Розміри труб

згідно з 4.1 та 4.2

»

6 Відносне подовження при розриві

показник 2 таблиці 2

»

7*) Границя текучості при розтягу

показник 3 таблиці 2

»

8 Зміна довжини труб після прогрівання

показник 4 таблиці 2

Не рідше одного разу на шість місяців на одному діаметрі від кожної групи труб, починаючи з найбільшого діаметра у групі, причому кожний діаметр контролюють не рідше одного разу на два роки

9 Термостабільність

показник 8 таблиці 2

Для кожної марки сировини на одному діаметрі від кожної групи труб, починаючи з найбільшого діаметра у групі, причому кожний діаметр контролюють не рідше одного разу на два роки

10 Стійкість при постійному внутрішньому тиску при 20 °С

показник 5 таблиці 2

Не рідше одного разу на один місяць на одному діаметрі від кожної групи труб, починаючи з найбільшого діаметра у групі, причому кожний діаметр контролюють не рідше одного разу на два роки

11 Стійкість при постійному внутрішньому тиску при 80 °С - 165 год

показник 6 таблиці 2

Не рідше одного разу на три місяці на одному діаметрі від кожної групи труб, починаючи з найбільшого діаметра у групі, причому кожний діаметр контролюють не рідше одного разу на два роки

12 Стійкість при постійному внутрішньому тиску при 80°С - 1000 год

показник 7 таблиці 2

Не рідше одного разу на шість місяців на одному діаметрі від кожної групи труб, починаючи з найбільшого діаметра у групі, причому кожний діаметр контролюють не рідше одного разу на два роки

*) Цей показник є факультативним до 01.01.2011 року

11 ОЦІНКА ВІДПОВІДНОСТІ

  1. Підтвердження відповідності труб згідно з цим стандартом здійснюється шляхом скла - дання виробником або уповноваженою ним особою декларації відповідності труб вимогам цього стандарту відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 20 грудня 2006 р № 1764 "Про затвердження Технічного регламенту будівельних виробів, будівель і споруд".

Декларування відповідності труб здійснюється з використанням модуля А (внутрішній контроль виробництва) із застосуванням таких процедур, як "Випробування органом оцінки виробів певного типу", "Випробування виробником виробу певного типу" та "Здійснення контролю за виробництвом на підприємстві", зазначених у Технічному регламенті будівельних виробів, будівель і споруд та конкретизованих цим стандартом:

а) виробник або уповноважена ним особа складають технічну документацію на труби та проект декларації відповідності згідно з додатком до Технічного регламенту будівельних виробів, будівель і споруд.

Технічна документація на труби згідно з цим стандартом повинна включати:

  • загальний опис виробу;
  • офіційне видання цього стандарту;
  • протоколи випробувань труб на відповідність вимогам цього стандарту, що були проведені в атестованих у встановленому порядку випробувальних лабораторіях з дотриманням періодичності випробувань, установлених цим стандартом;
  • технічне свідоцтво придатності матеріалу для застосування при виробництві труб напірних згідно з вимогами "Правил підтвердження придатності будівельних виробів для застосування", затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 01 березня 2006 р. № 240, та Технічного регламенту будівельних виробів, будівель і споруд та протоколи випробувань матеріалу;
  • висновок органів МОЗ України щодо відповідності труб медичним критеріям безпеки;
  • акт постановки виробів на серійне виробництво (для труб, що випускаються серійно);

б) орган оцінки проводить аналіз технічної документації та організовує проведення випробувань зразків труб певного типу на їх відповідність переліку показників властивостей, який узгоджено з виробником або уповноваженою ним особою і який відповідає вимогам цього стандарту. Цей перелік має включати: вимоги до основних розмірів труб згідно з 4.1, вимоги до матеріалів згідно з

  1. вимоги до зовнішнього вигляду поверхні труб згідно з 5.3.1 та вимоги до стійкості труб не менше 100 год за температури 20 °С та 165 год за температури 80 °С до дії постійного внутрішнього тиску згідно з рядками 5 та 6 таблиці 2 цього стандарту.

Відбір зразків труб для випробувань проводиться представниками органу оцінки за участі представників виробника або уповноваженої ним особи. Випробування зразків проводять у лабораторіях, атестованих у встановленому порядку у присутності представників органу оцінки. Протокол випробувань підписують представники виробника, випробувальної лабораторії та органу оцінки. Затверджує протокол керівник органу оцінки.

У разі якщо один чи більше перевірених зразків труб не відповідають вимогам цього стандарту, орган оцінки розробляє план коригувальних дій і контролює їх виконання з боку виробника до приведення труб у відповідність до вимог цього стандарту;

в) за позитивними результатами аналізу технічної документації та випробувань зразків труб певного типу виробник або уповноважена ним особа вносять до проекту декларації реквізити органу оцінки та протоколів випробувань зразків труб певного типу і видають декларацію відповідності вимогам цього стандарту.

Орган оцінки реєструє декларацію відповідності у встановленому порядку;

г) виробник, який видав декларацію відповідності труб певного типу вимогам цього стандарту, повинен у процесі виробництва проводити кваліфікаційні, періодичні та приймально-здавальні випробування на відповідність вимогам цього стандарту з дотриманням періодичності випробувань, установлених цим стандартом у атестованих у встановленому порядку випробувальних лабораторіях та вживати заходів для того, щоб виробничий процес забезпечував відповідність виготовлених труб вимогам цього стандарту;

д)орган оцінки проводить перевірку труб, на які ним зареєстрована декларація відповідності, через довільні інтервали часу, але не менше одного разу на три роки. Для перевірки орган оцінки відбирає на місці виробництва довільні зразки кінцевої продукції, досліджує та випробовує їх на відповідність мінімальному переліку вимог згідно з 11.3 б) цього стандарту. У разі отримання негативних результатів випробувань реєстрація декларації відповідності скасовується і декларація втрачає чинність.

  1. Стандарт придатний для цілей сертифікації.

Оцінка відповідності труб згідно з цим стандартом може за бажанням виробника або уповноваженої ним особи здійснюватись шляхом проведення органом оцінки їх сертифікації на відповідність узгодженому переліку показників властивостей виробів згідно з цим стандартом, включно із мінімальним переліком вимог згідно з 11.3 б), із використанням модуля В (перевірка виробу певного типу) в комбінації з модулем D (забезпечення належної якості виробництва), або модулем F (перевірка продукції) із застосуванням процедур згідно з вимогами постанови Кабінету Міністрів України від 20 грудня 2006 р. № 1764.

  1. Після видання та реєстрації в органі оцінки декларації про відповідність труб або отри - мання сертифіката відповідності, виробник або уповноважена ним особа наносять національний знак відповідності на трубу або на додану до нього етикетку, упаковку чи супровідну документацію відповідно до правил застосування національного знака відповідності, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 29 листопада 2001 р. № 1599 "Про затвердження опису та правил застосування національного знака відповідності".
  2. Виробник або уповноважена ним особа зберігають декларацію про відповідність труб та технічну документацію до неї протягом 10 років після застосування труб у будинках, спорудах та інженерних мережах і надають для перевірки в установленому законодавством порядку.

12 МЕТОДИ КОНТРОЛЮВАННЯ

  1. Властивості матеріалу, що застосовується для виготовлення труб та маркувальних смуг, контролюються згідно з ГОСТ 24297 за супровідною документацією виробника матеріалу на відповідність вимогам додатка Д.

Крім того, із кожної партії матеріалу відбираються згідно з 10.2 проби для проведення вхідного контролю густини при 23 °С згідно з ГОСТ 15139 та показника текучості розплаву при 190 °С при навантаженні 49,05 Н згідно з ГОСТ 11645. За результат визначення показника текучості розплаву приймається різниця між мінімальним та максимальним значеннями текучості розплаву матеріалу у межах однієї партії сировини.