Наведені типи терміналів повинні бути виготовлені за технологічною і конструкторською документацією, яка затверджена у встановленому порядку.

5.5.13Установка терміналів із зовнішніми з'єднувачами для сигнальних проводів у приміщенні з підвищеною вологістю (теплові камери, підвали будинків тощо) не допускається.

5.5.14Установка терміналів у проміжних і кінцевих місцях контролю здійснюється в надземних або настінних покриттях згідно з технологічною та конструкторською документацією, яка затверджена у встановленому порядку. У кінцевих місцях трубопроводу допускається установка терміналів у ЦТП.

  1. Конструкція покриття терміналу повинна виключати процес утворення конденсату на елементах терміналу, проникнення вологи й забезпечувати вентиляцію внутрішнього об'єму покриття. Внутрішній об'єм покриття повинен бути засипаний сухим піском від основи до рівня до верхнього краю покриття.
  2. Під час улаштування покриттів на трубопроводах, що прокладаються в насипних ґрунтах необхідно передбачати додаткові заходи щодо захисту покриття від осідання ґрунту.
  3. З'єднувальний кабель від трубопроводу з герметичним кабельним виводом до терміналу повинен прокладатися в захисній трубі з оцинкованої сталі зовнішнім діаметром . Зварювання (паяння) захисної оцинкованої труби із прокладеним у ній кабелем забороняється.
  4. Прокладання з'єднувального кабелю усередині будинків (споруд) до місця установки терміналів або в місці розриву теплової ізоляції (у тепловій камері тощо) також необхідно здійснювати в захисній оцинкованій трубі зі сталі з умовним проходом , що закріплюється до стіни скобою. Усередині будинків допускається застосування захисних гофрованих шлангів зі сталі або з алюмінію. за нормативною та конструкторською документацією, яка затверджена у встановленому порядку.
  5. Після монтажу системи ОДК варто виконати її виконавчу схему, включаючи:
  • графічне зображення схеми з'єднання сигнальних провідників;
    • характерні точки, що відповідають монтажній схемі відгалуження від магістралі теплотраси, кути поворотів, нерухомі опори, переходи діаметрів, місця контролю (наземні й настінні покриття);
  • таблицю даних по характерних місцях із вказівкою параметрів: номер місця, діаметр труб на ділянці; довжина трубопроводу між місцями за проектною документацією (для подавального зворотного трубопроводів); довжина трубопроводу між місцями за схемою стиків (для основного транзитного сигнальних провідників подавального та зворотного трубопроводів);
  • маркування на терміналах (на алюмінієвих бирках);
  • специфікацію застосовуваних приладів і матеріалів.

6МОНТАЖ ТРУБОПРОВОДІВ

6.1Загальні положення

6.1.1Будівельні роботи при прокладанні трубопроводів ПТПУ повинні проводитись згідно з стандартом, вимогами НПАОП 0.00-1.11, СНиП 3.05.03, робочим проектом на трубопровід і включати наступні основні процеси

  • розбивку траси;
  • земляні роботи1);
  • транспортування елементів трубопроводу ПТПУ заводського виготовлення і зберігання їх поблизу місця проведення робіт;
  • розкладку труб та фасонних виробів по трасі;
  • перевірку цілісності провідників і стану ізоляції системи ОДК2);
  • зварювання (з'єднання) провідних труб та провідних елементів фасонних виробів та арматури;
  • улаштування нерухомих, ковзних опор та, в разі потреби, теплових камер, дренажних засобів, тощо3);
  • улаштування компенсаційних пристроїв, включаючи, у разі потреби, осьові сильфонові компенсатори й стартові компенсатори4);
  • з'єднання провідників системи ОДК у місцях стиків труб, фасонних виробів та арматури5);
  • ізоляція стиків труб, фасонних виробів та арматури,
  • засипання труб, крім місць стиків труб, фасонних виробів та арматури6);
  • попередній пуск теплопроводу і заварювання стартових компенсаторів7);
  • ізоляцію стиків на стартових компенсаторах8);
  • гідравлічні випробування трубопроводу;
  • встановлення контрольних приладів;
  • зворотне засипання трубопроводу9);
  • здавання системи ОДК10);
  • здавання трубопроводу в експлуатацію

Примітка. Крім 2), 3), 4), 5), 7), 8), 10) – при підземному прокладанні трубопроводів виду РЕХ/ПЕ;

крім 2), 5), 7), 8), 10) – при підземному прокладанні трубопроводів виду ПП/ПЕ;

крім 1), 6), 9) – при надземному прокладанні трубопроводів виду СТ/НМ;

крім 1), 2), 5), 6), 7), 8), 9),10) – при надземному прокладанні трубопроводів виду ПП/НМ.

6.1.2Розбивка траси проводиться згідно зі СНиП 3.01.03, проектом організації будівництва, проектом виконання робіт, проектно-конструкторською документацією та чинними нормативно-правовими актами та законами України.

6.1.3Земляні роботи

6.1.3.1Розробка траншей і котлованів і роботи з улаштування основи для безканального прокладання трубопроводів ПТПУ мають проводитись згідно з вимогами СНиП 3.02.01 і СНиП III-42.

6.1.3.2При безканальному прокладанні додатково повинні бути виконані наступні вимоги:

  • риття траншеї повинне виконуватися без порушення природної структури ґрунту в основі. Розробка траншеї виконується з недобором по глибині (0,1 + 0,05) м. Зачищення робиться вручну. У випадку розробки ґрунту нижче проектної відмітки на дно повинен бути підсипаний пісок до проектної оцінки з ретельним ущільненням при коефіцієнті ущільнення не менше 0,98 на глибину більше .

Має бути здійснене:

  • улаштування приямків – не менше у кожну сторону від трубопроводів для установки фасонних виробів (осьових компенсаторів, арматури, відводів, трійників) для зручності зварювання й ізоляції стиків труб і не менше 2м – для установлення стартових компенсаторів;
  • риття розширеної траншеї за розмірами, наведеними у проектній документації, для установки демпферних подушок, улаштування теплових камер, дренажної системи тощо;
  • забезпечення достатнього простору для укладання, підтримки й складання труб на заданій глибині, а також для зручності ущільнення матеріалу при зворотному засипанні навколо теплопроводів;
  • на дні траншеї слід передбачати піщане підсипання завтовшки 100-. Перед улаштуванням піщаної основи або пластового дренажу слід провести огляд дна траншеї, вирівняних ділянок перебору ґрунту, перевірку відповідності проекту ухилів дна траншеї.

Основні розміри траншеї – згідно з 5.2.1.

Результати огляду дна траншеї оформляються актом на приховані роботи.

  1. При бетонній основі або небезпеці підтоплення під час монтажу в траншеях труби зовнішнім діаметром провідної труби менше необхідно укладати на подушки з піску, що забезпечують відстань не менше від оболонки труби до бетонної плити, а при діаметрі більше 400 мм – на відстані не менше . Укладання повинно здійснюватись на попередньо втрамбовану подушку з піску з коефіцієнтом ущільнення не менше 0,98.
  2. Зворотне засипання при безканальному прокладанні повинно виконуватися пошарово з сучасним ущільненням кожного шару.

У місцях установки стартових і осьових сильфонових компенсаторів у зоні найбільшого руху теплопроводів при температурних деформаціях необхідно вести пошарове ущільнення ґрунту з коефіцієнтом ущільнення не менше 0,97 при зворотному засипанні як між трубопроводами, так і між трубопроводами та стінками траншеї.

Над верхом поліетиленової оболонки ізоляції труб, стартових і осьових компенсаторів має бути передбачений захисний шар з піщаного ґрунту завтовшки не менше . Засипний матеріал не повинен містити каміння, щебеню, гранул з розміром зерен більше , залишків рослин, сміття, глини. Стики засипають після гідравлічних випробувань та ізоляції. Над кожною трубою на захисний шар необхідно укладати маркувальну стрічку. Засипання мерзлим ґрунтом забороняється.

На поверхні необхідне відновлення тих же шарів покриття, газонів, тротуарів, які були до початку робіт. До влаштування асфальтового покриття необхідно укладати стабілізуючий шар з гравію за нормативною документацією, що затверджена у встановленому порядку.

У тих місцях, де глибина виїмки ґрунту, ґрунтові характеристики або нетипові умови прокладання не дозволяють вирити звичайну траншею з укосами й приямками для розміщення компенсаторів, має бути проведено вертикальне кріплення траншеї й приямків.

При високому рівні ґрунтових вод (вище глибини дна траншеї) у період будівництва трубопроводів повинне бути проведене їх відкачування.

6.1.4Транспортування та зберігання елементів трубопроводів ПТПУ поблизу місця проведення робіт.

6.1.4.1Транспортування та зберігання елементів трубопроводів ПТПУ поблизу місця проведення робіт має проводитись згідно з ДСТУ Б В.2.5-31 та цим стандартом.

  1. Перевозити елементи трубопроводів ПТПУ необхідно автотранспортом з подовженим причепом або іншим транспортом, пристосованим для перевезення труб. У транспорті повинне бути передбачене пристосування, що запобігає скочуванню й переміщенню продукції в кузові під час перевезення.
  2. При навантаженні елементів трубопроводів ПТПУ необхідно вжити заходів, що забезпечують схоронність оболонок і ізоляції.

Розвантаження труб ПТПУ та інших елементів має проводитись з використанням підйомних транспортних засобів, оснащених м'якими стропами.

При використанні траверс і високоміцних м'яких рушників або сталевих стропів із торцевими захватками їх довжина повинна бути підібрана так, щоб кут між ними в місці приєднання до гака не більше 90°.

При проведенні вантажно-розвантажувальних робіт забороняється розвантажувати автотранспорт з трубами ПТПУ самоскиданням, скиданням, а також пересувати труби волоком.

6.1.5Розкладання труб та фасонних виробів по трасі.

  1. Роботи повинні проводитись за температури навколишнього повітря не нижче мінус 15 °С. Якщо температура зовнішнього повітря нижче мінус 15 °С, переміщення й монтаж трубопроводів в відкритому повітрі не рекомендуються.
  2. Перед укладанням труб ПТПУ в траншею проводиться візуальний контроль зовнішнього вигляду оболонки і цілісності сигнальних проводів системи ОДК і окремих елементів. Всі елементи ретельно оглядають з метою виявлення тріщин, відколів, глибоких надрізів поліетиленової оболонки.
  3. При виявленні надрізів і тріщин оболонки завдовжки більше і завглибшки більше 1/3 товщини стінки вироби відбраковують. Дрібні дефекти й проколи зашпаровуються на місці шляхом екструзійного зварювання або іншим способом.

Укладання труб та фасонних виробів ПТПУ з ушкодженою оболонкою забороняється.

6.1.5.4Для перевірки стану ізоляції й цілісності сигнальних проводів системи ОДК елементи трубопроводів, що підлягають монтажу на трасі, а також при роботах з ізоляції стиків повинні застосовуватися високовольтні тестери.

Перевірка ізоляції повинна виконуватися напругою 500 В. Якщо ізоляція суха, прилад повинен показувати "нескінченність" або величину більше 2000 МОм. Опір ізоляції елементів трубопроводу повинен бути не менше 10 МОм на один елемент.

  1. Розмотування бухт та котушок із трубами РЕ-Х/ПЕ проводять після зняття пакувального покриття з зовнішнього діаметра бухти або котушки, вживаючи заходів безпеки від удару кінця труби, що звільняється.
  2. Труби РЕ-Х/ПЕ згідно з ДСТУ Б В.2.5-31 укладаються змійкою з котушок безпосередньо в траншею відповідно до робочого проекту трубопроводу.
  3. При проходженні трубопроводів ПТПУ через стіни, фундаменти і перекриття з цегли, бетону, інших негорючих матеріалів у стінах, фундаментах і перекриттях монтуються прохідні гофровані оболонки з поліетилену або гумові прохідні ущільнення циліндричної форми. В інших випадах при проходженні трубопроводів ПТПУ через стіни, фундаменти і перекриття гофровані оболонки поліетилену чи гумові прохідні ущільнення циліндричної форми повинні бути встановлені у гільзи з негорючих матеріалів згідно з 5.6.2 НАПБ А.01.001 і 5.6.3 НАПБ А.01.001.

Трубопроводи ПТПУ прокладаються так, щоб уникнути безпосереднього контакту зовнішньої поверхні оболонки з матеріалом стін чи фундаментів, перекриттів і ушкодження оболонки при експлуатації трубопроводу.

  1. Під час прокладання трубопроводів ПТПУ видів ПП/ПЕ та РЕ-Х/ПЕ під дорогами, при проведенні будівництва відкритим способом рекомендується встановлювати бетонні розвантажувальні плити згідно з ГОСТ 12767 чи ГОСТ 13580 згідно та технологічною документацією, затвердженою у встановленому порядку.
  2. Трубопроводи ПТПУ повинні прокладатися на відстані не менше одного метра від будь-яких тепловипромінюючих поверхонь незалежно від їх температури.

6.1.6Зварювання (з'єднання) провідних елементів трубопроводу.

6.1.6.1Зварювання провідних елементів труб та фасонних виробів проводиться після укладання труб у траншею. Допускається зварювати труби між собою на брівці траншеї. Перед зварюванням їх розміщують на тимчасових опорах (стиролових блоках, мішках з піском тощо).

Для попереднього нагрівання труб СТ/ПЕ по трасі трубопроводу можуть бути використані мережна вода, повітряні калорифери або підігрівачі води.

  1. Провідні елементи зі сталі зварюють у стик.
  2. Монтажні й зварювальні роботи за температури зовнішнього повітря нижче мінус 10 °С повинні проводитись у спеціальних кабінах, де температура повітря в зоні зварювання повинна підтримуватися не нижче 0 °С
  3. Присадкові матеріали для зварювання провідних труб зі сталі повинні мати механічні властивості, близькі до властивостей основного матеріалу провідних труб. Допускаються всі типи зварювання плавленням, електродуговим зварюванням електродами з покриттям і електродуговим зварюванням у середовищі захисних газів.

6.1.6.5Граничні відхили кутів між перехресними поздовжніми осями провідних труб зі сталі з dy не більше повинні бути не більше (+ 2) %, для труб з dy більше 200 мм – не більше (+ 1) %

6.1.6.6При проведенні зварювальних робіт необхідно:

  • виключити ймовірність нагрівання пінополіуретанової ізоляції до температури понад 150 °С, щоб уникнути утворення на робочому місці токсичних викидів;
  • ретельно очистити перед зварюванням поверхні неізольованих кінців провідного елемента від залишків пінополіуретану;
  • видалити з ґрунту на робочому місці зварника залишки пінополіуретану.